Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

eda28
15. júl 2013

@siska07
@zalka diky baby, ja som uz doma aj tak skoro az tri roky, v poradí PN, MD a RD. 🙂

fifomimi
15. júl 2013

ahoj dievčata.Skončila som PN 14.7.od 15 som prace schopna.kolko dni mam prerušiť aby som mohla isť na dalšiu PN?Stačí 1 den?Dakujem.

zalka
15. júl 2013

@majkado a čo bolo pred tou prácou čo jej takto predlžujú? .. pracovala? platila si niekedy DNP?

fifomimi
15. júl 2013

@zalka ahoj.potrebujem poradiť...ak som skončila PN-ku 14.7. možem znova isť na PN-ku od 16.7.?stači prerušiť 1 den.?Mam DNP.Dakujem.

zalka
16. júl 2013

@fifomimi no ak máš zdravotné problémy, inú diagnozu a inú PN od iného lekára ja problém nevidím ... SP bude nahánať ...

paula23
16. júl 2013

@zalka ahoj, potrebovala by som poradiť: od 17.6.2013 som na PN-rizikové tehotenstvo. Platím si DNP od 21.12.2011 - 15.9.2012 ešte po starom z max.vymeriavacieho základu a od 16.9.2012 - doteraz už po novom z min. vymeriavacieho základu. Chcela by som sa spýtať, prišiel mi výmer nemocenského za PN-ku a tam je napísane, že som DNP od 16.9.2012, ale ja som to platila už predtým. Od akého obdobia by to mali rátať. Som aj zamestnaná. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď... 🙂

fifomimi
16. júl 2013

@zalka dakujem.ano mam inu diagnozu a iny lekar.To ako mam čakať kontrolu SP?

majkado
16. júl 2013

@zalka pre tym robila len na dohodu, neplatila si nic

zalka
16. júl 2013

@fifomimi no kontrola môže prísť hocikedy ... 🙂 nestresuj
@majkado no čo ja viem MD moc nezvýši .. PN môže sa skúsiť prihlásiť na DNP pred skončením PP ... a potom ísť na PN a dať si PN vypísať z OL zo zamestnania a z DNP ...

majkado
17. júl 2013

@zalka dakujem ti, si zlata

zalka
17. júl 2013

@majkado ale upozornujem prihlásiť sa musí pred skončením PP ... nie po skončení, ak by sa prihlásila po skončení zruší si ochrannú lehotu zo zamestnania ...

anaja81
19. júl 2013

@zalka mam otazocku....bude socialna poistovna akceptovat pokracovanie PN bez prerusenia inym lekarom a s inou diagnozou?....zeby som v jeden den ukoncila terajsiu PN od obvodneho lekara a hned dalsim dnom pokracovala od gynekologa....da sa to vobec takto?....dakujem pekne 😉

alexis14
20. júl 2013

@anaja81 áno, môžeš to tak urobiť.Ja som bola PN , jeden deň som ukončila PN u obvodného a hneď na druhý deň som sa dala vypísať od gynekoléga...SP to akceptovala...ale vyplatenie novej PN sa vypláca ako u zač. PN .

dnpo
21. júl 2013

dievcata neviete poradit kamoske je nahlasena UP a ma ist na PN musi odniest PN ked stiha podpis v septembri,PN bude z DNP ,DIK

zabka1987
21. júl 2013

Žienky potrebovala by som poradiť. Pred prvým tehotenstvom som si platila nemocenské poistenie od 05/2010-05/2011 kedy som nastúpila na materskú dovolenku. V tom čase som dala výpoveď dohodou keďže sme sa dohodli a ja som musela byť hneď PN od zač tehu... čiže som bola už vedená ako nezamestnaná... no a teraz sa chcem spýtať, že ak sa mi bude prelínať materská, že pôjdem z jednej do druhej bude mať nárok na niečo? aspoň na minimálnu materskú, či už ani na tú nie? ďakujem moc za odpoveď

zalka
21. júl 2013

@zabka1987 nie nárok na MD mať nebudeš, len na RP po narodení dieťaťa.

zabka1987
22. júl 2013

@zalka ďakujem

stitch30
22. júl 2013

Ahojte!DNP som si platila od novembra 2011 do januára 2012 a potom od januára 2012 do októbra 2012.Vo februáry 2013 som išla na materskú na krorej budem do 15. septembra a potom nastupujem na rodičovskú. Zamestnaná som stále a aj to DNP som si iba priplácala do maxima., Moja otázka je chcela by som ísť od januára 2014 do práce ale neviem či mám ísť na polovičný úvezok alebo na plný alebo či sa mi to neoplatí vôbec lebo niekedy v lete 2014 by sme sa chceli zas začať pokúšať o dieťa a neviem ako by mi bola potom rátaná materská a či by som poprípade mohla ísť na PN a z čoho by sa to rátalo. DNP si už z toho nového neplatím lebo je to veľa peňazí.Ďakujem

raketka25
22. júl 2013

@zalka Ahoj, chcela by som sa spytat - od januara 2012 do oktobra 2012 som si platila DNP, potom mi to v ramci toho noveho systemu zaniklo, dalej som neplatila. Som zamestnana, takze poistena som, vtedy som si doplacala do max. VZ. Teraz som tehotna a uz som z viacerych stran pocula, ze by sa mi stacilo teraz na par tyzdnov pripoistit, aby sa mi to DNP bralo do uvahy a teda aby som mala matersku aj z toho. Momentalne som v 20. tyzdni. Myslis, ze je to takto mozne? Lebo mne sa to nejako nezda, ale ak by to bola pravda, tak by som to urcite vyuzila... Dakujem velmi pekne za radu 🙂

ewelinna
22. júl 2013

Ahojte, neviete mi niektorá pomôcť? 😒 našla som len útržkovité informácie ohľadne prechodu z materskej na riadnu dovolenku zo zamestnania...Je to pravda, že ak by som po Md začala čerpať dovolenku zo zamesstnania a do 7 dní omarodila, bola by mi vyplácaná pn zo zamestnania?Mám aj dnp z minima..Pani v sociálnej poisťovni ma surovo odbila, že čo chcem, keď budem poberať rodičovský....Ďakujem veľmi pekne za pomoc 😵

anaja81
22. júl 2013

@alexis14 ooooj....do prdele....fakt to SP pri vyplacani berie ako novu PN?....prave o to mi slo....no co uz....nic nezrobim, ked to tak je....len skoda pre mna, lebo pridem mesacne o dost prachov....ale dakujem

oskvarka
22. júl 2013

@ewelinna nemusis ani riadnu dovolenku zo zamestnania zacat cerpat mozes ist normalne na RD ak chces marodovat ale musis nastupit na marodku do 7 dni po skonceni MD... lebo zacatim RD sa ti prerusuje poistenie s prace (pocas MD ti stale trva len si oslobodena od platenia) tym padom zaciatok prerusenia ti sposoby ze si v ochrannej lehote ktora je zo zakona 7 dni ak by si po MD nenastupila na RD ale len poberala rodicovsky prispevok a hned nastupila do zamestnania a cerpala riadnu dovolenku tak potom sa nemusis tymi 7 dnami obmedzovat lebo tvoje poistenie bude normalne pokracovat ako ked si normalne v praci.. co vlastne aj budes len budes na dovci

oskvarka
22. júl 2013

@raketka25 ak si v 20 tom tyzdni tak si ani nemusis nic platit ... podla mna ti to vychadza .. do januara 2014 preca nastupis na MD (ak dobre ratam) a do uvahy sa pocitaju posledne 2 roky od dna nastupu na MD s tym ze 270 dni si si platila urcite ak si si platila od zalozenia az kym ti samo nezaniklo lebo oni to presne na 270 dni uz davalli len .. staci ti teda den pred nastupom na MD sa prihlasit opet na poistenie a budes mat narok ale len z minima.. ale inak sa to tebe uz ani neda aby si mala vecsi narok ... ale tak potesi z minima ako plus ku materskej z prace..
ale pre istotu (ako prevencia predcasneho porodu - lebo aj porodom sa moze zacat MD a vtedy sa moc clovek nestiha den dopredu poistovat skorej riesi ine veci) by som urobila taku vec (ja som to tiez tak spravila) ze ked budes potrebovat ist na PN z akehokolvek malicherneho dovodu este pocas tehu tak by som sla ale den pred (udajne staci aj v ten den) by som sa sla prihlasit... PNka aj to prihlasenie musi trvat aspon 7 dni... a budes to mat poistene lebo budes v ochrannej lehote a aj ked bysi sa nestihla pred nastupom na MD prihlasit mala by si narok na MD z DNP... samozrejme ze hned po skonceni PNky sa treba odhlasit aby si nemusela platit

alexis14
23. júl 2013

@anaja81 to iba myslím tie prve 3 dni PN dostaneš iba 25% z DVZ a potom je to už normalne platene.

ewelinna
23. júl 2013

@oskvarka ďakujem krásne za pomoc, ešte mám 1 otázočku, ak môžem. 🙂 ..pn-ku mám odniesť normálne zamestnávateľovi?- nepošlú ma niekam 🙂 ...z dôvodu , že začnem poberať rodičák..

oskvarka
23. júl 2013

@ewelinna podla mna ano ale konkretnu skusenost nemam ... ale tiez sa to tak chystam spravit.. logicky mi to pride ze ano.. ved im to posli postou co sa budes :D oni ta nemozu poslat niekam lebo ty budes mat narok na PNku od nich (za prvych 10 dni)a stale si zamestnana len si na RD... ale teda DNP marodku ako vzdy das na socialku

helloukitty
23. júl 2013

@anaja81
@alexis14 a neda sa to jednoducho iba preniest?viem ze volakedy sa to dalo,teda aj podla toho aku mas dg..ze obvodny neukonci pn a budes v nej pokracovat,len ju budes mat evidovanu u gynekologa..neviem to uplne naisto,ale myslim ze kamoska to tak davnejsie urobila a akceptovali to..

dnpo
23. júl 2013

malo by sa dat tak ako pise helloukitty ale nemam skusenost
@anaja81

ewelinna
24. júl 2013

@oskvarka ,ďakujem ešte raz za pomoc, potom, ak budeš mať osobnú skúsenosť, tak budem veľmi vďačná za info...mňa sa táto vec bude týkať v januári 2014, ešte je času dosť, ale je dobré mať vedomosti dopredu

oskvarka
24. júl 2013

@ewelinna jj dam vediet dufam ze nas to latkovanie bude bavit