Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

raketka25
24. júl 2013

@oskvarka jej, si zlata. Velmi pekne dakujem za radu. Na PN som uz bola, dva mesiace, ale to som netusila, ze sa to takto da a bude sa to ratat.. Teraz som od zaciatku jula uz v praci, ale ked by mi nahodou nejaka PN este hrozila, tak to urcite tak spravim. Este raz vdaka za info 🙂

oskvarka
24. júl 2013

@raketka25 jasne kludne aj nabuduce.. vydim ze som ti minule odpisala mimo temi :D.. lebo som si pisala este s inou babenkou s pobodnym nikom v teme latkovanie :D nevadi :D

biene
25. júl 2013

Ahojte. Som na RD. v pripade otehotnenia by som predpokladany VZ na MD zo zamestnania mala 940€. Oplati sa mi prihlasit na DNP kvoli vyssej materskej, resp. pnke? Doteraz som DNP nemala a tehotna zatial nie som.

zalka
25. júl 2013

@biene veľmi nie ... lebo predpokladaný VZ ti vie mzdárka primerane zvýšiť. Ak máš hrubú mzdu 940 eur .. a zvyšovali sa mzdy v práci, alebo ste pravidelne dostávali odmeny ... tak toto mzdárka vie do predpokladaného VZ zapísať ...
max. MD je zo sumy 1179 eur ... čiže možno do maxima ti nenavýši no kus môže .

biene
25. júl 2013

@zalka no, prave, ze som jej pisala, kolko by mi potvrdila a napisala mi ze mi vyjde materska 20,15€ za den, cize to ratala z hrubej mzdy. Nic mi nenavysila..

zalka
25. júl 2013

@biene no ved ked sa s nou porozprávaš ... tak nerobí problém napísať viac , z ákon to umožnuje, firmu to nič nestojí ... len jej to treba vysvetliť ...

biene
25. júl 2013

@zalka dakujem za odpoved, skusim, aj ked u nej sa moc neda "dohadovat". U mna je velka pravdepodobnost, ze budem na zirikovom, tak ak by som co nasjkor stihla 270dni zaplatit, mohla by som aspon PN dostavat.

tatiana29
25. júl 2013

Ahojte baby viete mi poradit? Lebo už som z tých všetkých info trochu mimo 🙂. Nastupujem na MD teraz v pondelok 29.7. DNP som si platila min.rok od 30.1.2012 do 25.10.2012 kedy mi zaniklo kvôli zmene zákona. Ide mi o to či sa mám ísť zajtra prihlásiť na sociálku ale vychádza mi to tak že asi hej 🙂.
Som zamestnaná od roku 2009 nepretržite u jedného zamestnávateľa, DVZ mi vychádza 34,33 (bola som PN vo februári 2013 a toto mi prišlo zo sociálky ako DVZ pre PN, predpokladám teda že pre materskú je ten istý).
Keď sa teda pôjdem prihlásiť na sociálku, dostanem 65% z tých 34,33 plus ešte niečo z DNP? Ďakujem

zalka
25. júl 2013

@biene hm.. čo sa týka PN ak by si otehotnela, tak vieš sa vrátiť do práce a ísť z práce na PN ...
minimálny VZ na DNP je 393 eur mesačne sa platí 130,27 eur ...
a rozdiel medzi maximom a tvojou hrubou mzdou je 239 eur .. čiže z tých cca 160 eur VZ by si odvody len tak štátu prispievala ...

zalka
25. júl 2013

@tatiana29 hm... pred tou PN si sa nahlásila na DNP? ... ak chceš MD z DNP musíš sa prihlásiť na DNP .

axa77
25. júl 2013

Zdravím potrebovala by som poradiť. Od 1.1.2012 do 30.9.2012 som si platila DNP. Teraz mi vychádza, že by som mala ísť na materskú začiatkom januára 2014. Stačilo by mi keby som sa pár dní pred tým nástupom na materskú napr. 29.12.2013 prihlásila na platenie DNP z minima mala by som nárok na materskú z DNP aspoň z minima?
Poprípade ak by mi niekto poradil ako by sa dala ešte získať maximálna materská z DNP, len už som v 10 tt, takže som zmeškala možnosť pripoistiť sa z maxima do 8 tt tehotenstva.
Dalo by sa nejak dostať aj vyššiu materskú zo zamestnania. Napríklad ak by do konca roka dával zamestnávateľ odmeny do maxima? (len potom by z toho platil aj vyššie odvody ) Prípadne iný spôsob.
Ďakujem pekne za odpovede.

biene
25. júl 2013

@zalka to vratenie do prace musi byt, ze nejaky den odrobim, alebo mi staci si zobrat dovolenku?
Cize by som 130,27€ platila a matersku z DNP by som dostavala cca 155€ nie?

zalka
25. júl 2013

@biene no môžeš čerpať dovolenku a tak ísť na PN ... no áno presne tak .. zaplatila by si 9 mesiacov po 130,27 eur a dostala by si cca 7,5 mesiaca 155 e ... fakt sa to vôbec v tvojom prípade neoplatí .. bola by si v strate cca 7 eur ... :D

biene
25. júl 2013

@zalka jasne, ked to takto preratam, tak nic moc. este raz dakujem

zalka
25. júl 2013

@biene rado sa stalo, je síce pravda že by si to DNP mohla využiť na PN ... čo by bolo 216e .. ale to by fakt si musela byť aspon mesiac na PN aby si toľko dostala .. a aby sa aspon trošku vrátilo to čo vložíš do toho

biene
25. júl 2013

@zalka tak to pri detoch sa mozno OCRka nazbiera.. Jedine vyuzitie v mojom pripade je mat dve deti v tom 15mesacnom obdobi 😀

anaja81
25. júl 2013

@zalka ahoj....len by som chcela vediet, ci to co som sa ta pytala a odpovedali mi na to baby je pravda....lebo tu mi baby vraveli, ze sa da prejst z jednej PN na druhu bez toho, aby mi tu druhu ratali ako novu a tym padom by som neprisla o prachy....ale zas som tiez pocula, ze sa to neda, ze tu druhu PN mi bude SP ratat ako novu....tak teraz neviem co je spravne....

tatiana29
25. júl 2013

@zalka ahoj, pred PN som sa na DNP nenahlásila ale to je jedno lebo som bola PN len 2 týždne. Mne ide teraz o to, že keď sa nahlásim na DNP pred MD (čiže to musím stihnúť zajtra) či dostanem tých 65% z 34,33 ako materskú a plus k tomu ešte navyše dávku z DNP (chodí to ako 2 platby - MD+DNP alebo 1 dávka?) Pre mňa to znamená že dostanem dokopy max.materskú keďže mám relatívne vysoký vymeriavací základ, a z DNP by mi chodilo mesačne už iba nejakých 60 eur, ale aj to je niečo... dobre tomu rozumiem? dík

zalka
25. júl 2013

@biene no to máš pravdu

@anaja81 s tým nepomôžem nemám skúsenosti :(

@tatiana29 áno ak chceš mať MD aj z DNP tak sa musíš nahlásiť pred MD na DNP ... potom to nezabudni zrušiť ...po skončení MD pred nástupom na RD . A stačí ti do prihlášky zajtra vypísať nedelnajší dátum 28.7. ... a hlavne nezabudni včas zaplatiť aby Ti nárok na MD z DNP vznikol. A lekár Ti vypíše 2x žiadosť o MD, 1x zamestnanie, 1x DNP.

anaja81
25. júl 2013

@zalka aha....ale dakujem aj tak.....si mi pomohla predtym....ved nemozes vsetko vediet 😉

zalka
25. júl 2013

@anaja81 to je pravda ... 🙂 ale hádam sa nájde niekto kto má s tým skúsenosť ... skús napísať na centrálu SP , a opýtaj sa ich na to prenesenie PN

anaja81
25. júl 2013

@zalka a to kde tu centralu najdem?....niekde na stranke SP?

zalka
25. júl 2013

@anaja81 tu napíš im cez kontaktný formulár http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

alexis14
26. júl 2013

Ahoj Zalka......Nevedela som o tom, že je možné napríklad v piatok 26.07 sa nahlásiť na DNPO s nedelnajším dátumom 28.07. a je to vyskúšané, že to akceptuje SP aj pred PN alebo len pred MD.....? Ak áno, je to super poznatok....možno ho využijem...Ďakujem..

zalka
26. júl 2013

@alexis14 ty sa môžeš s akýmkoľvek dátumom prihlásiť na DNP ... len sa nedá prihlásiť spätne ... ja som tiež dávala prihlášku na DNP v roku 2012 tuším 27.1. ale dátum začatia DNP som dala 31.1. 🙂

tehulka_mk
26. júl 2013

Ahojte!

Je tu niekto,kto ma trosku viac casu a odpovedal mi na moje zvedave otazky?
1.Aky formular mam vypisat ak chcem platit DNP a kam ho nasledne odniest?
2.Treba k tomu aj nejake dalsie "papiere"?
3.Maly ma 1 a 1 mesiac,predtym som dva roky nepracovala,ale platila som si zdravotku,viete mi povedat,kolko budem dostavat penazi ten prvy polrok?
4.Teraz si nie som ista,kolko vopred musim platit DNP,lebo otehotniet by sme chceli v septembri?
5.Ked som bola od zaciatku pri malom na rodicaku,tak datumom porodu pri druhom dietati budem dostavat matersku?

DAKUJEM 😉

zalka
26. júl 2013

@tehulka_mk
1. http://www.socpoist.sk/ext_dok-rlfo-27122012-v2... tento formulár tu je poučenie http://www.socpoist.sk/ext_dok-poistne-13022013... a odnesieš to samozrejme na SP ...
VZ minimálny 393 eur platí sa mesačne 130,27 eur , VZ pre max. PN alebo MD .. je 1179 eur platí sa 414,41 eur mesačne
2. nie
3. nechápem , každý dostávať RP vo výške 199,60 eur
4. no čím dlhšie vopred tým lepšie ... využiješ po splnení podmienky 270 dní poistenia na prípadnú PN toto DNP nielen na MD
5. len ak budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia, MD sa začína vyplácať 6t pred pôrodom , takže RP ti stopnú ak budeš mať nárok na MD:

alexis14
26. júl 2013

@zalka ano chapem a ďakujem za vysvetlenie.... 🙂

zalka
26. júl 2013

@alexis14 rado sa stalo

lesik
28. júl 2013

@zalka Zelam ti pekny den.Zalka potrebujem sa uistit v niektorych informaciach.Do 22.10.2012 som si platila DNP z maxima,platila som si nepretrzite tri roky.Teraz si naplatim nic.Ale niekedy v oktobri-novembri 2013 sa chystam na zakrok do centra asistovanej reprodukcie.Chcem nastupit na PN navysit si ju,tak sa prihlasim na DNP a zvolim si maximalny vymeriavaci zaklad,ktory robi 1179 eur.PN teda budem dostavat aj zo zamestnania aj z DNP...

Materska by mi bola tiez vypocitana z DNP,ktore som si zalozila pred nastupom na PN?Aky nastup na MD by som mala zvoli?6 ci 8 tyzdnov pred porodom?Ak lekar by mi vypisoval tlacivo na MD tak treba dvojmo ho vypisat?Jedno do zamestnania a druhe na DNP?Dakujem.