Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oliverka
30. sep 2013

@zalka Ďakujem veľmi pekne. Nechcem ťa zneužívať, ale tvoja odpoveď ma opäť prinútila premýšľať 😉 :

- živnosť preruším, ponechám si len DNP, z ktorej môžem čerpať prípadnú PN, OČR alebo materskú .
- ak by som náhodou otehotnela, dá sa zachrániť materská aj z povinného poistenia tak, že sa hneď zamestnám a do pôrodu budem zamestnaná (dni z povinného SZČO + zamestnanie sa mi sčítajú, ak dobre chápem)

- KEDY by som mohla ísť na prípadnú PN, ak sa zamestnám? Platí, že musím byť zamestnaná tých 90 dní (bez PN), alebo sa tam tie dni znova nejako sčítajú a dlhoročné povinné SZČO odvody mi budú nejako k dobru? Hypoteticky, ak by som otehotnela a mala ísť na rizikové, zamestnám sa a môžem byť na (platenej) PN až po tých 3 mesiacoch alebo aj skôr?
Zalka, veľmi, veľmi, veľmi ti ďakujem 🙂

katkka08
30. sep 2013

Prosím mohli by ste poradiť aj mne .Pravdepovediac som asi tehotná v 7 týždni isté to bude až o týžden ked my to doktorka potvrdí.Som SZCO platím si iba DNP z min. čo mam robiť ak by som chcela vyššiu materskú. Pitam sa čím skôr aby som niečo nezameškala.Platím si to viac ako 2 roky.

hruveop
30. sep 2013

@zalka: Dobry den, tiez by som potrebovala poradit. Od roku 2011 som SZCO, prvy rok som bola oslobodena od platenia soc. a teraz si to platim z minima. Predtym som bola normalne zamestnana. Viete mi poradit ako to je s DNP, MD pre SZCO? Co sa mi oplati, co vsetko mozem vyuzit... Bud. rok by som chcela ist na MD (ak sa zadari emoticon ). Dakujem veelmi pekne.
@oliverka: keďže ste tiež SZČO, možno mi budete vedieť poradiť aj Vy. Dočítala som sa, že ak chcem požiadať o materskú, musím prerušiť svoju podnikateľskú činnosť. Je potrebné živnosť prerušiť iba na krátky čas, alebo počas celej materskej? Mám prácu, ktorú vykonávam cez internet a preto by som ju v kľude mohla vykonávať aj počas materskej a pravdupovediac si neviem predstaviť, že sa prestanem svojej činnosti venovať. ďakujem za každú radu

jasminga
30. sep 2013

@zalka alebo hocikto iny.. z akeho vymeriavacieho zakladu si mam platit dnp aby som ziskala maximalnu matersku??

kikula13
30. sep 2013

ahojte chcem sa spytat, ci sa mozem prihlasit na dnpo, ked to stare mi zaniklo 8.10.2012

oliverka
30. sep 2013

@hruveop Neviem, kde písali, že pri materskej treba prerušiť živnosť, ale nie je to pravda (možno ste to len zle pochopili). Materská nemá nič so živnosťou, resp. príjmom počas živnosti. 😉

zalka
30. sep 2013

@oliverka no zo zamestnania po 90 dnoch na PN ... skôr nie ... lebo bude MD minimálna ... a na platenej PN môžeš byť aj skôr no do dna nástupu na MD treba nazbierať 90 dní kalendárnych čo si na PN nebola .. lebo aj PN do 90 dní dostaneš minimálnu od 91 dňa zo skutočnej výšky a to platí aj pre MD:

@jasminga no na max. MD je max VZ 1179 eur ..

@katkka08 no zrušiť DNP z minima ( ak tým nemyslíš povinné poistenie čo platíš ako SZCO) a založiť DNP z maxima 1179 eur .. najneskôr do 8 týždna tehu ..

@kikula13 áno môžeš ešte si v 15 mesačnom limite od zániku poistenia , takže ešte sa môžeš prihlásiť a ísť na PN ..

@hruveop no DNP pre SZCO platí to isté čo pre nezamestnané čo pre zamestnané ... potrebuješ 270 dní poistenia .. čo je teraz dosť drahé .. ale poradím ti ... tak mesiac dva pred otehotnením zruš živnosť ... a potom založ novú .. budeš nadalej platiť odvody zo živnosti ... a ked otehotnieš prihlásiš sa na rozdiel z maxima DNP a odvodov zo živnosti a môžeš ísť na PN ... PN bude 2x minimálna .. ale MD dokopy maximálna potom

kikula13
1. okt 2013

@zalka dakujem pekne,skusim to využiť.

obcansr
1. okt 2013

@zalka ahoj potrebovala by som sa niečo spýtat, moja mama marodovala rok aj si platila DNP, PN skončila v auguste 2012 aj poistenie jej zaniklo od 1.2. 2012, na nové DNP sa poistila ešte koncom apríla 2013 nakolko je dlhšie chorá na plúca čo bola aj v nemocke atd nejdem to tu celé písat , ale problém je v tom že sestrička na ambulancii kde chodí jej stále vraví že to ma zrušit lebo že jej to príde všetko vátit, lebo je to účelové a že zo sociálnej tam už dali výkričník , ked chodí k posudkovému a že bude musiet právnika platit a také drísty mama je z toho na nervy vraví že nevie čo ma robit, ale zo sociálky jej nič neprišlo a ani ten doktor ju nevipísal tak nevie čo teraz , už sa začína aj bát aby isto tie peniaze nevracala, chcela by som vediet či také niečo može byt kedže sociálka od nej zatial nič nechce . díky

zalka
1. okt 2013

@obcansr tak peniaze vracať by nemala ale sociálka tlačí na doktorov aby také PN nevypisovali ... takže preto ten stres netreba si ju všímať ...

hruveop
1. okt 2013

@zalka Ďakujem krásne za radu... živnosť zrušiť úplne alebo ju stačí na cca mesiac pozastaviť? Na PN ísť niekedy v strede tehotenstva? Pýtam sa možno nezmysli, ale naozaj mi to nie je jasné :(
Ďakujem
@oliverka už som zistila, že je to blbosť. Bolo to písané v jednom článku na 123peniaze.sk 🙂

katkka08
1. okt 2013

zalka ale ked ja mam iba to dnp lebo povinné mi nevzniklo. Mám aj tak to zrušiť,a koľko budem platiť z max?Stihnem to nebudem mať problém , že som to prerušila.

obcansr
2. okt 2013

no žienky asi už nebudeme moct sa dobrovolne poistit ak to dajú do parlamentu a odklepnú to , tu je článok o tom dobrovolné poistenie sa zrejme zneužíva

27.09.2013 08:01
BRATISLAVA - Viac ako 16,6 milióna eur vyplatila za 1. polrok poistencom Sociálna poisťovňa v rámci systému dobrovoľného nemocenského poistenia. Na druhej strane poistenci za rovnaké obdobie zaplatili 375.000 eur.

Vlani za celý rok Sociálna poisťovňa vyplatila z titulu dobrovoľného nemocenského poistenia viac ako 47,7 milióna eur, pričom v platbách prijala niečo vyše 7,1 milióna eur. Keďže takýto negatívny trend pretrváva prakticky každý rok, vzniká podozrenie, že inštitút dobrovoľného nemocenského poistenia je zneužívaný.

Dnes to potvrdil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Zároveň uviedol, že by bola žiaduca legislatívna úprava tak, aby sa dobrovoľne mohli poistiť len samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), teda tie subjekty, ktorým nevyplýva povinnosť povinného nemocenského poistenia. Podľa jeho vedomostí sa takýto legislatívny návrh pripravuje

zalka
2. okt 2013

@hruveop stačí aj na kratšie pozastaviť ak to tebe vyhovuje, len neviem či s tým nebudú mať na živnostenskom problém lebo najkratšia doba pozastavenia je 6 mesiacov ... takže preto som písala zru šiť a založiť novú ... a na PN kedy len buideš potrebovať.

@katkka08 max. VZ pre max MD je 1179 eur a platí sa mesačne 414,41 eur .. a áno tak som to myslela ukončiť staré DNP a založiť nové .. a ísť na PN ..

@obcansr no budú sa hladať iné možnosti ako si zvýšiť MD a PN ...

katkka08
2. okt 2013

zalka ešte raz mi to vysvetli aby som niečo nepoplietla ja mam iba DNP povinne pre SZCO nemam lebo my nevzniklo aj tak mam spraviť to čo si mi napísala a na PN mam isť hned alebo mam ešte niečo platit.Vieš mam v tom chaos a bojim sa že níečo pokazim.Budem Ti velmi vdačna ked mi odpovieš čim skôr zajtra by som už letela na socialku hoci tam niesu velmi ochotny ludia.

zalka
2. okt 2013

@katkka08 ved nemáš čo pokaziť ... 1 den zruším DNP z minima 393 eur,
nasledujúci den založím DNP z maxima 1179 eur
a tretí den idem na PN ... a zaplatíš za ten deň na maxime 14 eur odvody ... ale toto sa dá urobiť do 6-8týždna tehu

katkka08
3. okt 2013

zalka ešte o jednu informaciu ta poprosim mam napisať do prihlašky vymeriavaci zaklad 1179 do tych všetkých troch koloniek čo su?Vieš musim sa poponahlať lebo som akurat v 8 tyž. podla mojho počitania.

hruveop
3. okt 2013

@zalka Čiže keby som zrušial živnosť, zase mi vznikne oslobodenie od platenia sociálky na prvý rok? Keby som živnosť nezrušila a prihlásila sa na rozdiel z maxima DNP a odvodov zo živnosti vyšlo by to mi menej? Rozumiem tomu dobre, že keby som si chcela doplácať na DNP z maxima, vyšlo by ma to cca 400€/ mesačne...
Keď budem na MD budem musieť stále platiť odvody?
Ja som z tohto strašný jeleň 😖

zalka
4. okt 2013

@katkka08 no môžeš ale nemusíš ... je na tebe či si tam dáš aj poistenie v nezamestnanosti.
@hruveop nie po zrušení živnosti, a jej obnovení budeš dalej platiť odvody povinne do SP. A čomu nerozumieš. Zrušiť živnosť teraz, obnoviť o pár dní. Platiť nadalej odvody do SP zo živnosti z minima. A ked napr. v decembri otehotnieš, tak sa prihlásiš na DNP z rozdielu 1179 a živnosti 393 eur teda na VZ 786 eur ... môžeš platiť DNP vo výške 276,28 eur , alebo potom ísť na PN zo živnosti a z DNP, počas PN odvody platiť nebudeš ani z DNP ani zo živnosti. Ale to sa dá len ak teraz zrušíš živnosť a znovu založíš.

katkka08
4. okt 2013

zalka bola som na soci.po. tak ako som vravela bol neochotny najprv my tvrdil že čo ked budem platit z max.že na mna sa to nemusi vstahovať aby som sa išla informovať do Prešova na odbor nemocenské.Ja som mu povedala že pôjdem ked budem mať cestu a že teraz chcem dať odhlašku a podať nanovo prihlašku.Ked videl,že sa mu nedam tak už bol aj trocha drzí,že si tam mám dať sumu akú chcem ani mi nepovedal, ked som sa ho spitala ,že aká je z max musela som sa pozrieť sama. A na koniec ma ešte presvedčoval že som mu udala zle telefonne číslo viac krat som mu ho zopakovala a vždy krutil hlavou,že ake to je čislo čo ma 10 čísel. Dúfam ,že som spravila dobre vdaka tebe.Len teraz dokedy mam tam mať tu prihlašku z max.do MD?

katkka08
4. okt 2013

zalka ešte jednú vec aká je ta max.MD?DAKUJEM TI VELMI VELMI PEKNE ZA RADY.

zalka
4. okt 2013

@katkka08 no tú prihlášku z maxima tam musíš byť poistená 26týždnov, tj. nesmie zaniknúť skôr ... ináč by MD bola minimálna ... a na MD nesmieš nastúpiť skôr ako 183 deň od prihlásenia sa na max. DNP ... a ak nechceš platiť 414,41 eur mesačne tak chod čím skôr na PN ... a max. MD je 65% z 1179 eur čiže cca 760 eur

majbo
6. okt 2013

@zalka ahoj,vyššie som sa dočítala niečo o 90 dňoch bez PN pred nástupom na MD...vzťahuje sa to aj na nezamestnaných? Totiž 6.aug. som končila inu PN a 15.10. som chcela ísť na rizikové.Platím si do maxima.

zalka
6. okt 2013

@majbo hm.. 90 dní bez PN a OCR sa týka zamestnancov a nových PP ... čo sa týka DNP tak tam platí podmienka 26t nepretržitého poistenia ... zákon nehovorí nič o tom, že nemôže byť človek na PN.

zuzu127
7. okt 2013

Ahoj, potrebovala by som poradit. Som student PhD. , toto studium mi konci 31.12.2014, dostavam stipendium, z ktoreho si neplatim socialku ani zdravotnu a ktore sa nezdanuje. Pracujem na SAV, kde mam od 1.2.2013 aj ciastocny uvazok - hruba mzda 390 eur, z coho mi platia socialku aj zdravotnu. Teraz som na konci 8ho tyzdna, bola som sa pytat na dobrovolne poistenie, no povedali mi, ze by som musela mat 270 dni dobrovolneho poistenia, aby mi z neho mohli pocitat matersku, to nemam, takze som sa neprihlasila. Od 1.1.2014 ma mozno prijmu na trvaly pomer na SAV, ale neviem, skor si myslim, ze ak zistia , ze som tehotna, tak moc nemam sancu. No prijmu ma do zamestnania inde- za celkom vysoku mzdu- asi 900 eur v hrubom, a moja otazka je, ze ci ma maju prijat uz od 1.12.2013, alebo staci od 1.1.2014, ci sa mi z toho bude pocitat materska, nastup na matersku mam 9.4.2013 (6 tyzdnov pred terminom), alebo ci mi musi skoncit ten ciastocny uvazok, alebo ako to je, mam este nejaku sancu dostat maximalnu matersku? S tym ciastocnym uvazkom by som sa tiez vedela dohodnut v praci, ze nech mi ho zrusia a na druhy den daju novy alebo co bude treba. Dakujem velmi pekne za pomoc.

alexis14
7. okt 2013

Ahoj Zalka. Syn je dlhodobo chorý....Chcem sa ťa spýtať, či je možne využiť jednu očr, zaplatiť napr. 1 deň a opäť nastupiť na novu OČR s tou istou diagn. so synom.Ďakujem.

katkka08
7. okt 2013

zalka tých 183 dni mi vychádza 4.4.2014. potom k presne tomu dnu podať odhlášku,alebo môžem mať aj par dni naviac,či to zaleží ako ma dr. vypíše na mat.A nevieš mi povedať ma to aj nejaký vplyv aj na živnosť musím ju zrušiť alebo prerušiť?

dankariska
8. okt 2013

Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať, či mam ešte nejakú šancu vyťažiť niečo z DNP ak:
- DNP som si platila asi 2 roky
- najprv v roku 2011
- potom mal zákon zaniknúť, tak som sa nanovo prihlásila 31.1.2012
(platila som 270 dní ešte podľa starého zákona, ale nestihla som otehotnieť).
- po celý ten čas som zamestnaná
- tehotná som až teraz, som v 7tt.

Mám teda ešte nejakú možnosť, aby som si prilepšila materskú?
Poradíte, ak ste v tom doma? Dakujem pekne.

zalka
8. okt 2013

@alexis14 skôr nie ako áno, s inou diagnozou by to šlo skôr.
@katkka08 a kedy ideš na MD? lebo je hlúposť končiť DNP tesne pred MD ... lepšie je ukončiť DNP v posledný den MD .. pred nástupom na RD:
@dankariska áno ešte si v 15m lehote kedy ked ti vznikne DNP tak môžeš ísť na PN a bude PN zaplatená...

katkka08
9. okt 2013

zalka no ešte neviem mala som isť včera k lekarke ale taka som chorá,nachladená že nevládzem fungovať.Na budúci týžden to už dúfam budem vedieť.No a ked budem na MD tak DNP si budem musieť platiť pokiaľ nepôjdem na RD?