Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jeanettka
9. okt 2013

ahojte,chcem sa poradit, koncim v zamestnani v oktobry, som tehotna len v 4 tyzdni, za tento rok som odpracovala 9 mesiacov, predchadzajuca materska mi skoncila v aprili tohto roku, zacala aprilom 2010, predtym som pracovala 5 rokov, mam sa dat dobrovolne nemocensky poistit? a este pred koncom oktobra ist na PNku? alebo na urad prace? budem mat tak narok na vyssiu matersku?dakujem za rady

zuzkaja
9. okt 2013

@zalka ahoj prosim mohla by si mi poradiť svagrina je tehotná asi 8 tyzden dnp si neplatila od roku 2006 do 2009 bola zamestnaná na pp potom od 2010 do 2011 bola má up od 2012 má živnosť no do sociálky neplatí ak by teraz začala platiť dnp vznikol by jej nárok materskú alebo aspon pn ? Dakujem velmi pekne

ejaeja
9. okt 2013

dobry den kto mi poradi ked mi zamestnavateľ dal ciastku do vypovede 904€ kolko s toho pojdu odvody do socialky aby som si vypočitala VZ na podporu dakujem

zalka
9. okt 2013

@zuzkaja nie nárok na MD jej nevznikne nezíska 270 dní poistenia, a ani na PN ... lebo na tú môže ísť pri DNP až po 270 dnoch platenia poistenia.
Ak by sa teraz hned zamestnala u niekoho nárok na PN by jej vznikol. A ak by si súbežne počas zamestnania poistila na DNP na 3 mesiace a potom zrušila, tak by jej nárok na MD vznikol. Alebo ak by mala 2 zamestnania súbežne pričom 1 by jej skončilo pred MD ...
@ejaeja to je za koľko dní tá čiastka?

dankariska
10. okt 2013

@zalka Dakujem ti. Vieš mi ešte poradiť, kedy najneskôr by som sa mala znova prihlasit na DNP pred pôrodom?
Vymeriavací základ sa bude musieť vypočítať iba z mojej hrubej mzdy?
DNP sa platí aj počas materskej dovolenky?
Kedy potom DNP ukončiť?

zalka
10. okt 2013

@dankariska no nové DNP ti musí vzniknúť najneskôr do 15 m od skončenia poistenia takže tak do konca roka 2013 by malo vzniknúť poistenie a musíš ho mať do pôrodu,
počas MD a PN sa DNP neplatí ... a DNP ukončiť by som ukončila na konci MD pred nástupom na RD.
Ak chceš mať max. MD tak ti musí vzniknúť poistenie najneskôr do 8t tehu ... z rozdielu max. 1179 a tvojej hrubej mzdy v zamestnaní. Platí sa 35,15% z VZ mesačne.
Ak ti stačí minimálna MD z DNP tj. bajočko 255e .. tak sa stačí prihlásiť do konca roka na DNP z VZ 393 eur a mesačne sa platí 130,27 eur

hruveop
10. okt 2013

@zalka Ďakujem veľmi pekne za rady 🙂 ste super 😉

ikuska
10. okt 2013

@zalka ahoj, prosim ta chcem sa spytat, ze som zamestnana 12 rokov a teraz som otehotnela, som na PN a priblizne v 4 tyzdni, este to nemam potvrdene, ale pytam sa skor. Mozem si platit to DNP a prilepsit si tak k materskej alebo ako je to, da sa to aj spatne zaplatit, teda kolko by to asi bolo. Dakujem.

katherine
10. okt 2013

Dobry den, potrebovala by som radu.
V januari 2013 mi skoncila rodicovska dovolenka, odvtedy som nezamestnana, som evidovana na urade prace, planujem druhe dieta a chcela by som dostat max. matersku. Ako postupovat? Dakujem za odpoved.

dankariska
10. okt 2013

@zalka Dakujem ti pekne za vysvetlenie. Pozeram, ze sa tu venujes naozaj kazdemu. Je to tvoja zaluba? 🙂
Rozmyslala som ci si mam dat minimalnu MD alebo maximalnu MD.
A aj ked by som stihala obe moznosti a maximalna MD je lakava, tak asi budem opatrnejsia a dam si len minimalnu.
3.10.2012 som naposledy zaplatila DNP. To znamena, ze staci ak sa znova prihlasim koncom Decembra 2013.
Budem si to platit az do porodu (28 maj 2014), alebo do zaciatku MD (6-8 tyzdnov pred porodom)?
Potom im dam potvrdenie o MD od gynekologa a tym padom uz nebudem platit?

nelly3
10. okt 2013

@zalka prosim ta, vies mi nieco poradit aj v zakonoch o zdravotnom poisteni? dakujem 😉

anetkaadamko
10. okt 2013

@ikuska nie už je neskoro, nem. poistenie musí trvať min. 270 dni..............čiže treba sa poistiť aspoň 2 mesiace pred otehotnenim....

maria.vinea
10. okt 2013

zalka chcem sa opytat ako sa vyrata materska pri prechode z jednej materskej na druhu, ked som si pri prvom dietati platila dnp a dostavala maximalnu matersku, momentalne som na rodicovskej dovolenke a dnp zaniklo v 01/2013

zalka
10. okt 2013

@ikuska no spätne sa zaplatiť nič nedá, a na to aby si mala nárok z DNP na MD potrebuješ 270 dní poistenia , čo už nemáš šancu len s DNP získať ...
@dankariska áno stačí do nástupu na MD platiť DNP alebo počas PN sa tiež DNP neplatí ... 🙂 a nepotrebuješ žiadne potvrdenie od lekára ak budeš mať aktívne DNP lebo z toho nastúpiš na MD ... prípadné PN a tiež MD potom si daj vypísať 2x
@nelly3 a čo treba? treba sa pýtať 🙂 ak neviem ja možno bude vedieť niekto iný ..
@anetkaadamko pre @ikuska nie je neskoro ... ona má dosť dní poistenia
@maria.vinea hm... ak nie si zamestnaná, tak nárok na MD nebude. A DNP ? Ozaj ti skončilo DNP 1/2013? neskončilo ti 1/2012? lebo dátum je v tomto podstatný.

linda7777
10. okt 2013

ahojte, neviete mi poradit? som momentálne na RD, dcera ma 2 roky, ale som tehotna asi 5 t, este to neviem presne. Od sep.2010 do porodu teda do sep.2011 som si platila dnp z minima, potom som sa prihlasila do noveho systemu a ukoncila som poistenie v july 2012, teda som bola suvisle dnp od sep.2010 do jula 2012, som stale v pp. chccem si zacat platit dnp od novembra teda minimálne, aby som mal tych 26. tyzdnov do porodu, ale kedze mam este staru dovolenku, tak ju chcem vybrat. Otazka je ak vyberiem staru dovolenku a do 7 dni budem pn, tak pn budem mat minimalnu? aka je minimalna pn?

nelly3
11. okt 2013

@zalka
no riesime v nasej teme zmeny , ktore nastali od 1.10.2013 novela zakona o zdravotnom poisteni, v skratke - chodime na umele oplodnenie do ciech a davame si na sk v zdravotnej poistovni refundovat naklady, na sk je to tak, ze do 39 roku mas narok na preplatenie 3 pokusov umeleho oplodnenia a bolo jedno kde som to vyuzila ci na sk alebo v cechach. teraz po novom , ze vraj to uz nebude sa dat preplatiti, sme z toho smute nakolko tam je uplne iny pristup atd. neviem ci som to spravne napisala.

zalka
11. okt 2013

@nelly3 v tomto ti poradiť neviem :(

ikuska
11. okt 2013

@zalka dakujem, cize som zvysenu matersku prepasla ... no co uz 🙂

zalka
11. okt 2013

@ikuska no možnosť ešte je ... ak si nájdeš druhé zamestnanie dohodu s pravidelným príjmom za pár eur mesačne, a súbežne 2-3 mesiace poplatíš odvody na DNP ... potom pred nástupom na MD dohodu zrušíš a prihlásiš sa na DNP ...

ikuska
11. okt 2013

@zalka dakujem a kolko sa platia tie odvody na DNP

ikuska
11. okt 2013

@zalka a moze byt ta dohoda aj u mojho zamestnavatela na iny druh prace, alebo celkom iny zamestnavatel a kolko sa potom dostane materskej , dakujem.

zalka
11. okt 2013

@ikuska môže byť aj u zamestnávateľa na iný druh práce ... a DNP z minima 393 eur sa platí 130,27 eur mesačne ...
a MD je potom vyššia o 255 e

linda7777
11. okt 2013

mne nikto neporadi?

maria.vinea
11. okt 2013

@zalka ale zamestnanec som stale

maria.vinea
11. okt 2013

@zalka a naozaj je to 01/2012 koniec poistenia presne ako ho vtedy zrusili a zacal sa platit cely ten balik poisteni

zalka
11. okt 2013

@maria.vinea zo zamestnania nárok na MD mať budeš, z DNP nie ...

@linda7777 v tvojom prípade sú podstatné presné dátumy ... lebo od skončenia poistenia píšeš 7/2012 môžeš byť bez DNP len 15 mesiacov tj 460 dní. Ak ti v tom období 460 dní vznikne DNP tak máš nárok na PN po prihlásení sa na DNP.
Ak ti DNP vznikne 461 deň od skončenia posledného poistenia ... tak nárok na platenú PN z DNP nemáš, a DNP musíš platiť 270 dní aby bol nový nárok ...
takže si to porátaj, lebo môj názor a zbežný prepočet hovorí že november je už dávno za tvojimi 460 dňami .

anetkaadamko
11. okt 2013

@zalka a napísala že to už nestíha a mne si napísala, že áno 🙂....asi sme sa iba nepochopili...

zalka
11. okt 2013

@anetkaadamko no možností je stále ... 🙂

kvietocek55
12. okt 2013

@zalka ahoj, chcem sa opýtať na moje možnosti.. Momentálne som na RD, drobec bude mať v júli 2014 3 roky. Pracovný pomer mi stále trvá. V lete 2014 plánujem opäť otehotnieť, ale do práce (ide o dosť stresujúcu prácu) nastúpiť nechcem. Ak dám výpoveď v tom july 2014 a budem napr. na ÚP.. budem mať nárok na materskú? Alebo mám ísť na PN? ako zabezpečiť aby som mala čo možno najvyššiu materskú? DNP som bola do 31.01.2012 a mám v práci aj nejakú nevyčerpanú dovolenku..

zalka
12. okt 2013

@kvietocek55 no podla mna je hlúposť d ávať výpoved, ak plánuješ otehu... otehotni skôr ... a po skončení RD chod na PN ... až do nástupu na MD ... to čo chceš urobiť ty si myslím že je hlúpe ..