Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

safranky
29. okt 2013

@zalka bola som zamestnana a zamestnanec mi platil a kedze som nechcela este hovorit v praci ze som tehotna tak som si platila ja max. sumu a potom som ziadala o vratenie...prepustena som bola pocas poberania RP

zalka
29. okt 2013

@safranky kedy ti skončil PP? Čerpala si aspon 1 den dovolenky? A dátumy sú veľmi dôležité, z toho čo píšeš mi vychádza, že nárok na MD mať nebudeš... odhadujem bez dátumom .. s nimi poviem presne .

safranky
29. okt 2013

no akoze netusim od kedy do kedy som si platila DNP.Nemam od toho ziaden papier...alebo ho nemozem najst??
MD mi zacala 7. maja 2011
na PN som nastupila 6.2. 2011
PP skoncil 28.2. 2013
a dovolenku som necerpala kedze som o nej ani nevedela az teraz ked mi to povedala jedna znama 😠

zalka
29. okt 2013

@safranky hm... takže počas RD ti skončil PP ... no ako som si myslela, nemáš dni poistenia a ukončený PP sa ti nezapočíta, lebo sa ti neobnovilo poistenie ... odpracovaním aspon 1 dna alebo čerpaním 1 dna dovolenky , takže MD nebude ... ☹
resp. mohla by byť ale to by bolo dosť komplikované ... musel by sa použiť súbeh zamestnaní, aspon dvoch .. a nájsť 2 ochotných kamarátov čo by ťa zamestnali ....

safranky
29. okt 2013

@zalka No skoda 😢 ale aj tak ti velmi pekne dakujem za radu a ochotu poradit.Skoda ze take ochotne baby nie su aj na tych uradoch kde chodim 😀 .Prajem pekn vecer.

zalka
29. okt 2013

@safranky hm... čo narobíš ... mnoho z tých úradníkov mnoho vecí ani nevie ... pekný večer aj tebe

westina
31. okt 2013

@zalka Dobrý deň,
čítam tu Vaše odpovede, a vidím, že máte obrovský prehľad. možno pomôžete aj mne.Do marca 2014 som na rodičáku. Ak by sa mi podarilo v najbližšej dobe otehotnieť, z čoho sa mi bude rátať materská? Bude to z roku 2013 alebo roku 2010 ked som naposledy pracovala(aj to bolo len do septembra, a potom som už bola PN).Oplatí sa mi dobrovolne nemocensky pripoistiť.? vopred ďakujem za odpoveď

zalka
31. okt 2013

@westina si stále zamestnaná? platila si si niekedy DNP? ak si zamestnaná tak akú hrubú mzdu si mala pred MD?

westina
31. okt 2013

@zalka .DNP som si neplatila, zamestnaná som. Ale u nového zamestnávateľa som odrobila len jeden mesiac a potom som už bola PN až do materskej. v novej práci som mala 800 v hrubom, kdežto predtým u starého len minimálku. bude sa to nejako priemerovať?

zalka
31. okt 2013

@westina no tak ak by si otehotnela, išlo by u teba o tzv. reťazový pôrod, tj. materská pri druhom dieťati by sa rátala z predpokladaného príjmu ( tj. z toho čo by mzdárka napísala do papierov pre SP minimálne však z 800e)

westina
31. okt 2013

@zalka len ja už v marci nastupujem do práce a tehotná ešte niesom. to asi nebude reťazový pôrod. ak by dajme tomu, som šla na materskú koncom roka 2014, z čoho by sa mi to rátalo. oplatí sa mi pripoistiť?

zalka
31. okt 2013

@westina hm.. ak by si šla na MD koncom roka 2014, a v roku 2013 nemáš odrobený ani 1 den tak MD sa ráta z predpokladaného príjmu tj. z toho čo by mzdárka napísala do papierov ...
a pripoistiť .. no minimálny VZ pre DNP je 393 eur a mesačne sa platí 130,27 eur ... a MD z toho by bola 255 eur .. zvážiť či sa to oplatí musíš ty ... platiť treba 270 dní aby bol nárok na nejakú dávku z toho poistenia.

westina
31. okt 2013

@zalka veľmi pekne dakujem za odpovede. snáď to vyjde a hneď sa hodím na PN. ešte raz vďaka

zalka
31. okt 2013

@westina kedy hned myslíš?

westina
31. okt 2013

@zalka v prvý den, nástupu do práce, ked skončí rodičák - teda ak otehotniem. alebo som to nejak zle pochopila?

zalka
31. okt 2013

@westina aha jasne, ak budú problémy tak samozrejme môžeš namiesto nástupu do zamestnania ísť na PN, zamestnávateľovi treba oznámiť potom tehu ... a tiež mu prípadne potom doručiť PN kedže prvých 10 dní platí on.

emogeon
3. nov 2013

kocky kto by sa teraz prihlasil na DNP kolko by musel platit maximalne? dakujem

zalka
3. nov 2013

@emogeon z max. VZ 3930 eur sa maximálne platí 1381,39 eur mesačne, z maxima pre PN 1179 eur sa mesačne platí 414,41 eur .

dnpo
4. nov 2013

@zalka ahoj zalka,vies mi povedat ci moze byt ID na PN ak ma mat prehodnotenie ID v novembri 2013,je dnpo poisteny.diky

zalka
4. nov 2013

@dnpo a prečo by nemohol byť ...

dnpo
4. nov 2013

@zalka neviem len sa pytam, lebo ked ziadas o ID tak nemozes byt PN a pytala som sa v poradni na SP tak tam mi take bludy odpovedali ze hotovo 😀 tak som rada ze moze byt ze to netreba rusit,diiik

zalka
4. nov 2013

@dnpo ale ty už nežiadaš o ID, ty ID máš ... a to je rozdiel

dnpo
4. nov 2013

@zalka OK ESTE RAZ DIK

zalka
4. nov 2013

@dnpo rado sa stalo

roberta31
4. nov 2013

Ahojte.
len sa s vami idem podelit o skusenost s PN a DNPO.Pocas tehotenstva som bola na PN.Matersku som mala 14 týždnov a po jej skonceni som sla na PN od psychiatra.
Dnes,po 3 týždnoch,mi prislo predvolanie,aby som sa dostavila k posudkovej.Volala som jej,že prave v ten den mam kontrolu u psychiatra.Že o mojom mene nevie,že sa na to pozrie...tak to mrkla a že jej prisiel prikaz zhodnotit moj zdravotný stav,nakolko si žiadam PN z DNP.
Co som sa tu dozvedela,tak že mi to bude chciet urcite ukoncit,nakolko som aj na rodicovskej.
Dam potom info.

majbo
5. nov 2013

@zalka ahojky,chcem ťa poprosiť o radu.Dnes som bola v SP-chcela som si vyplatiť alikvotnu čiastku pripoistenia (platím si do maxima) nakoľko som od 15.10. na PN. Pani mi ale povedala ,že ona nevie či mám nárok,neviem na čo,lebo ešte nemám spracované údaje a aby som prišla 15,11.,no ja viem ,že to by bolo pozde a prišla by som o nárok na MD,kôli ktorej si to platím.Snažila som sa jej to vysvetliť no nakoniec mi povedala,že si to mám vyrátať sama alebo čakať kým si to tam oni dajú do poriadku.Tak ťa prosím,ako sa to ráta,potrebujem vyplatiť 14 dní,za okt.od 15.10.som PN.Ďakujem.

makami07
5. nov 2013

@zalka Ahoj zalka poprosim ta o radu.Vopred dakujem.Moja situacia je nasledovna:Pred 19.jan. som bola dnp 2 roky. Potom som sa dala znovu poistit po novom od 19.jan. 2012 z max. Po 270dnoch platenia som bola PN škaredo som ochorela mala som problemy s tvarou ktora si vyžadovalo dlhodobejšiu Pn až do 1.sep.2013 t.j.10,5 mesiaca a Dnp stale trvalo nerušila som ho.Až 1 sep. 2013 som ho zrušila lebo som nastupila 3.sep.2013 do prace .Mam pracovnu zmluvu na dobu určitu-zastupujem počas Pn jednu pani ak nastupi z
ta pani tak ja končim lebo pre mna miesto nemaju.Počitam že do konca roka ešte v praci pobudnem.PRAVE som zistila že som tehotna možem byt v 5 tyžni viac nie.Porad čo mam robit aby som mohla ešte nejako využit Dnp Chcela by som max. matersku. Dakujem za skoru odpoved.

melanka21
5. nov 2013

Ahojte kocky, potrebujem poradit, Dnp som od roku 2010, v tom celom baliku som od 2012 stale to trva. v roku 2011 som nastupila na matersku, po materskej som bola rok na marodke ta mi zacala minuleho roku v marci a skoncila v tomto roku v marci, hned som nastupila na matersku asi o 10 dni, materska mi skoncila teraz v oktobri a od novembra som znova PN. Uzna mi to socialna poistovna ak mi DNPO stale trva a od marca uz preslo 6 mesiacov??? Myslim, ze tam je podmienka , ze minimalne pol roka musi byt prestavka.. Dakujem za kazdu radu a kedze este len cakam rozhodnutie chcem si to aspon takto overit.

zalka
5. nov 2013

@majbo hm... zaplať polovicu toho čo platíš zvyčajne ... ak budeš mať preplatok oni ti ho vrátia ... radšej zaplatiť viac ako menej ...
@makami07 samozrejme, že môžeš využiť DNP .... len či bude max. MD je otázne, lebo si zamestnaná a z toho sú platené odvody ... prihlás sa len z rozdielu maxima 1179 a hrubej mzdy v zamestnaní na DNP ... a potom požiadaj o MD z DNP aj zo zamestnania

melanka21
5. nov 2013

@zalka Ahoj,prosim ta potrebujem poradit, Dnp som od roku 2010, v tom celom baliku som od 2012 stale to trva. v roku 2011 som nastupila na matersku, po materskej som bola rok na marodke ta mi zacala minuleho roku v marci a skoncila v tomto roku v marci, hned som nastupila na matersku asi o 10 dni, materska mi skoncila teraz v oktobri a od novembra som znova PN. Uzna mi to socialna poistovna ak mi DNPO stale trva a od marca uz preslo 6 mesiacov??? Myslim, ze tam je podmienka , ze minimalne pol roka musi byt prestavka.. Dakujem za radu a kedze este len cakam rozhodnutie chcem si to aspon takto overit.