Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
11. nov 2013

@emogeon napíš cez kontaktný formulár http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s odpovedajú veľmi rýchlo cez pracovný čas.

emogeon
11. nov 2013

@zalka dakujem pekne

zalka
11. nov 2013

@emogeon rado sa stlao

zolinka131313
11. nov 2013

@zalka Ahojky, potrebovala by som znovu poradit. Od 4.6 mi bezi DNP, MD mi konci teraz 12.11. Od 14.11 budem vypisana na PN. To znamena, ze si musim ten jeden den 13.11 zaplatit poistne a DNP budem dostavat z minima, lebo som nesplnila pocet 26 tyzdnov poistenia, chybaju mi tam nejake 3 tyzdne. Dost ma to stve, lebo keby som sa prihlasila skor, vyslo by mi to. Chcem sa spytat, ci je nejaka moznost ako to dorovnat. Ale asi nie je. V tom pripade, kolko budem vlastne dostavat z minima eur? Aka je to suma v sucasnosti? Neda sa to nejako dorovnat z predosleho poistenia, ktore som si platila pred mterskou z maxima? Za odpoved vopred velmi pekne dakujem.

zalka
12. nov 2013

@zolinka131313 no nedá sa a z minima je PN 216e ... jediný spôsob je .. ísť na krátku PN .. na tie 2-3 týždne potom zase pár dní zaplatiť a ísť na inú PN z iným zdravotným problémom .. a tá dalšia bude z maxima .. alebo si zaplatiť tie 3 týždne čo chýbajú do 26t

zolinka131313
12. nov 2013

@zalka kebyze sa dam vypisat teraz na tie 2 tyzdne, musim ist na PN hned na ten den ako mi koci MD? Cize konci 12ho, tak 13ho sa mam dat vypisat, ci 12ho? Asi 13ho predpokladam, ale overujem. Zvysok tych par dni doplatim a dam sa vypisat na dlhodobejsiu PN s inym zdrav.problemom. Bude tento postup spravny?

zolinka131313
12. nov 2013

@zolinka131313 Predpokladam, ze na konci tej prvej materskej musim dodrzat 7 dnovu ochrannu lehotu a stihnut sa dat nvypisat na druhu PN do tych 7 dni od ukoncenia prvej?

zolinka131313
12. nov 2013

@zalka Predpokladam, ze na konci tej prvej materskej musim dodrzat 7 dnovu ochrannu lehotu a stihnut sa dat nvypisat na druhu PN do tych 7 dni od ukoncenia prvej?

zalka
12. nov 2013

@zolinka131313 druhá PN by už nebola zo zamestnania ale len z DNP .. z akého VZ si prihlásená na DNP?

zolinka131313
12. nov 2013

@zalka ja som bola pred materskou nezamestnana, teda iba na dohodu som pracovala, cize zo zamestnania by mi neprinalezalo nic. Momentalne mi bezi DNPO zo sumy 530€. Dnes som bola u lekarky dat sa vypisat na kratkodobu PN ako si radila, vypisala ma od 13.11, teda od zajtra.

zalka
12. nov 2013

@zolinka131313 tak PN bude z minima .. ked ju skončíš a po pár dnoch ( radšej si pár dní zaplať ) pôjdeš na inú PN tak tá bude z VZ 530e

zolinka131313
12. nov 2013

@zalka tak to chcem urobit, potiahnut PN cca 1-2 tyzdne, zvysok do konca tych 26 tyzdnov zaplatim a pojdem na dlhodobu PN. Dakujem velmi pekne za rady. Dufam, ze to bude ok.

zalka
12. nov 2013

@zolinka131313 držím palce ... 🙂

zolinka131313
12. nov 2013

@zalka prajem vsetko dobre a este raz dakujem velmi

zalka
12. nov 2013

@zolinka131313 rado sa stalo ...

leonna
13. nov 2013

ahojte. viete mi niekto napisat kolko vychadza mesacne platit tie poistenia ak by som chcela z maxima? dakujem

zalka
13. nov 2013

@leonna z max. VZ 1179 eur sa platí mesačne 414,41 eur .

leonna
13. nov 2013

@zalka a ako dlho sa to musi platit aby som mala max. matersku? som teraz na RD a nezamestnana

zalka
13. nov 2013

@leonna 270 dní v SP ... a poistenie musí vzniknúť pred otehotnením ....

leonna
13. nov 2013

@zalka dakujem

zalka
13. nov 2013

@leonna rado sa stalo

domeli
13. nov 2013

ahojte, máte niekto skúsenosť s neuznaním OČR na jedno a to isté dieťa, ak som s ním bola OČR 2 x v jednom mesiaci prerušovane a s inou diagnózou? Možno otázka trochu mimo témy, ale OČR čerpám z dobrovoľného poistenia, takže to súvis má.
Ďakujem.

domeli
13. nov 2013

@domeli ešte poopravím: jednu OČr mi uznali aj vyplatili, druhú zatiaľ nevyplatili a všetky podklady boli doručené v termíne, rozhodnutie zatiaľ neprišlo. Pýtam sa pre prípad, že mi neuznajú, ako dôvodiť v odvolaní.

jankaremka
13. nov 2013

Dobrý deň, milé mamičky a milá zalka 😉 ... hľadám odpoveď na otázku: v 3/2014 nastúpim na MD. Od 1/2011 som na MD+RD, ktorá končí 2/2014. Na pár týždňov sa vrátim do zamestnania, resp. si budem čerpať dovolenku. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet novej materskej bude predpokladaný príjem za rok 2013? Je možné získať vyššiu materskú, ak sa aspoň na jeden deň v r. 2013 prihlásim na DNP a doplatím si rozdiel do maximálneho VZ? Vopred pekne ďakujem za odpoveď

zalka
13. nov 2013

@jankaremka nie .. ak by si chcela mať vyššiu MD musela by si nastúpiť do zamestnania ešte v tento rok ... napr. 31.12.13 a mzda za tento den by musela byť 40 eur ... tak by sa rátala tvoja MD nie z predpokladaného príjmu ale zo skutočného za rok 2013 .
DNP ti nič nepomôže ak si si ho predtým neplatila 270 dní v posledných 2 rokoch . A mzdárka ti vie zvýšiť predpokladaný príjem papierovo pre SP ...

jankaremka
13. nov 2013

ďakujem pekne za odpoveď, ste zlatý človek ... viem, že sa to dá, len jej ochota je 0b, no skúsim to

jankaremka
13. nov 2013

no nastane situácia, kedy budem musieť prerušiť RD? resp. môžem sa po tom jednom "odpracovanom" dni vrátiť na RD?

zalka
14. nov 2013

@jankaremka no môžeš .. ale ak neni ochota zo strany zamestnávateľa dať ti vyššiu mzdu za ten 1 deň tak ti to prerušenie nepomôže ...

jankaremka
14. nov 2013

@zalka ďakujem ... ešte mi napadlo, že by sa to dalo vyriešiť dohodou o vykonaní práce u pôvodného alebo u ktoréhokoľvek iného zamestnávateľa...snáď sa nemýlim

zalka
14. nov 2013

@jankaremka nie nedalo, lebo nemáš ukončené poistenie ... a musela by si pri ukončenom poistení odpracovať v novom zamestnaní 90 dní aby si mala nárok na MD rátanú z nového zamestnania ...