Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
27. nov 2013

@mariro samozrejme že áno

mima66
28. nov 2013

@zalka chcela by som sa opytat - momentalne som evidovana na UPSVaR, podpora mi bezi do konca tohto mesiaca. Pracu zatial nemam a tak budem evidovana aj nadalej. Lekarka mi navrhla laparoskopiu a predpokladam, ze budem aj hospitalizovana a PN. Ako nezamestnana nemam nemocenske poistenie. (predtym som pracovala vkuse 7 rokov bez prestavky). Ak by som sa den (pripadne par dni)pred hospitalizaciou a PNkou prihlasila na DNP, mala by som pocas plynutia PNky narok na nemocenske aspon z DNP minima? Nevies prosim Ta aka suma vychadza na den z minima? (Po skonceni PNky by som sa nasledne odhlasila z DNP). Dakujem velmi pekne za odpoved a prajem prijemny den ;)

zalka
28. nov 2013

@mima66 môžeš tak urobiť ... za 1 den poistenia DNP z minima sa platí cca 4,50 eur ... a PN je cca 216e mesačne.

danielle37
28. nov 2013

ahojte,viete poradiť..... kámoška je na rizikovej PN a teraz dostali byt nájomný a idú sa sťahovať a termín pôrodu má až v júni.... je možné zmenu bydliska nahlásiť na sociálke či musí ukončiť PN a nanovo dať vystaviť PN. Bydlisko má stále v jednom okrese,len z dediny do dediny je presun. Ďakujem.

zalka
28. nov 2013

@danielle37 kamarátka sa tak sťahovala počas PN pri rizikovom tehu, lekár jej spravil zmenu .. neviem ako ale toto sťahovanie treba povedať lekárovi, on nahlási zmenu adresy na SP a potom asi aj kamoška bude musieť ísť ale neviem iste ... a PN nemusí ukončiť.

danielle37
28. nov 2013

@zalka jej super ďakujem, teraz je v nemocnici ešte nevie kedy ju pustia.... dúfam, že to zvládne aj krpček... ešte raz ďakujem...

zalka
28. nov 2013

@danielle37 rado sa stalo a nech sa im darí ...

dankariska
28. nov 2013

@zalka Ahoj Zalka, pred nejakym casom si mi radila. Ukaze ti, v akej veci sme si vlastne pisali?
Ide mi o to, ze by som chcela vediet ako sa to pocita.
Ak by som sa v pondelok 2.12.2013 znovu prihlasila na DNP, tak zaplatit prvu sumu budem musiet do 8.12.2013?
To by sa vlastne pocitalo, ze som zaplatila za November, alebo December?

zalka
28. nov 2013

@dankariska ak sa zaeviduješ na DNP 2.12 tak poistné treba zaplatiť do 8.1.14 z DNP ...

susangha
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jasminga
3. dec 2013

@zalka obraciam sa na teba s prosbou o radu.. jedna sa o kamaratku, prave jej vysiel pozitivny test a uz davnejsie sme sa bavili o tom ze jej skusim nieco poradit aby dosiahla vyssiu matersku.
v jej pripade ma napadla len jedna alternativa, teba prosim o schvalenie, ci uvazujem spravne, resp. nejake rady a poucky na ktore som ja zabudla 😉

zamestnana je na neurcito uz dlhsiu dobu ( bude to viacej ako 2 roky) DNP nebola poistena nikdy.. uvazovala som, ze by sa prihlasila na par dni na DNP z maxima (aby splnila podmienku 26 tyzdnov) ale hned by sa dala vypisat na pn aby nemusela platit poistne..
aby splnila dalsiu podmienku- tj. 270 dni poistenia, musela by dat v praci vypoved, aby sa jej dni povinneho nemocenskeho a dobrovolneho nemocenskeho zratali.. mohla by tymto sposobom dosiahnut maximalnu matersku? a vypoved by mohla dat aj pocas pn, ci este pred nastupom?
vopred vdaka za reakciu 🙂

zalka
3. dec 2013

@jasminga ak sa prihlási na DNP a pôjde na PN ... tak nedostane zaplatenú PN z DNP lebo nebude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia ... takže bude si to DNP platiť.
Riešením by bolo , dať výpoved, v posledný deň PP sa prihlásiť na DNP z maxima ( ak je v 6-8t tehu) .. ísť na UP , a potom v OL ísť na PN zo zamestnania a z DNP ... len tak sa to dá urobiť . Ale zase škoda je prísť o prácu. Chce to riskovať? Čo ak bude mať potom dalšie dieťa a nárok na MD jej už potom nevznikne ...

jasminga
3. dec 2013

@zalka aha, toto mi nedoslo ze by si musela platit aj pocas pn.. rizik by si bola samozrejme vedoma, ja jej chcem podat len teoreticke moznosti.. do tej prace by sa potom i tak nevratila, ale stat sa moze hocico..

cize podstatne je stihnut 6-8tt, v tvojom pripade co pises, by isla na urad prace, ale dnp z maxima by si musela tak ci tak platit nie? tych 400ecok mesacne..

zalka
3. dec 2013

@jasminga ak skončí PP , a posledný den PP sa prihlási na DNP nie neskôr ... tak PN dostane zo zamestnania aj z DNP a tým pádom DNP platiť nemusí ... lebo z nej bude čerpať PN.
Ak by jej skončil PP napr. dnes 3.12. a dnes 3.12. by sa prihlásila na DNP 1179 eur ... a šla by na PN 8.12. tak dostane PN aj zo zamestnania aj z DNP.
Ak by jej skončil PP napr. dnes 3.12. a ona by sa prihlásila zajtra 4.12. na DNP .. a šla by 8.12. na PN tak dostane zaplatenú PN len z DNP .

jasminga
3. dec 2013

@zalka aha, jasne chapem.. vdaka 😉

zalka
3. dec 2013

@jasminga rado sa stalo ... potom ak toto urobí doporučujem po skončení MD napísať RP na mng. a ísť vyčerpať zvyšok podpory ...

katkka08
3. dec 2013

žienky neviete my poradiť som na rizikovom v 16.t je to normalne ked my doktorka pri každej navšteve robí ultrazvuk neviem či to robia všetci lekári.Ked som mala syna pred 12 rokmi tak sa to nerobilo.Neviem čo si mam o tom myslieť,alebo sa mam báť?

makami07
3. dec 2013

Ahoj zalka chcem sa opytat tak ako som predpokladala tak k 8 .12. dostanem vyvoved zo zamestnania odpracovala som 3 mesiace.Písali sme si tu a radila si mi tak asi pred mesiacom možno si pamätaš.V 5tt som sa poistila na dnp.Chcela by som využit 7 dnovu och.lehotu a ist na PN aj so zamestnania aj s DNP.Kedy mam ist na Pn hned 8.12. alebo lepšie by bolo 9.12.Mam riadne podpisat vypoved a potom doniest im PN s och.lehoty? A ešte jedna vec lekar mi ma vypisat 2krat PN aj do zamestnania aj na DNP Dakujem

zalka
3. dec 2013

@makami07 hm... ak si tehotná tak by ťa nemali prepustiť .. si podpísala dohodu? nepamätám si presne tvoj prípad ...

makami07
3. dec 2013

Ja som mala urobenu prac. zmluvu na dobu určitu s tym že po nastupe danej pani ked jej skonči PN ktoru som zastupovala dostanem ukon. prac. pomeru.Pani nastupuje do zamestnanie po PN už 8.12.

zalka
3. dec 2013

@makami07 PN lekár vypíše 2x ... 1xzo zamestnania , 1x z DNP
ak pôjdeš na PN 8.12. tak PN zanesieš zamestnávateľovi tú zo zamestnania, a DNP na SP
ak pôjdeš na PN 9.12. tak obe PN zanesieš do SP ... lebo zamestnávateľ ti už nič nevypláca

zalka
3. dec 2013

@makami07 mimochodom ako tehotná máš ochrannú lehotu 8 mesiacov ... takže sa na PN ponáhlať nemusíš.

makami07
3. dec 2013

@zalka Takže dostanem vyplatenu PN aj zo zamestania?Ak idem v och.lehote na PN zamestnavatel nevyplaca prvych 10 dni marodku ale soc. poistovna?A možem aj napr. o mesiac ukončit PN a potom znova ist na PN a dostanem PN aj zo zamestania aj s dnp?

zalka
3. dec 2013

@makami07 áno presne tak ale pozor nesmie ti vzniknúť iné poistenie ... lebo si zrušíš ochrannú lehotu .. máš vlastne splnenú podmienku 270 dní poistenia z DNP .. fakt si nepamätám každú babenku

makami07
3. dec 2013

@zalka ano ano podmienku mam splnenu takže možem žiadat o PN aj so zamestnania aj s dnp počas celej 8 mes. och. lehoty? Tak to by bolo super a stale obidve PN treba zaniest do soc. poistovne.A kto vyplaca prvych 10 dni PN v ochr. lehote?

zalka
3. dec 2013

@makami07 SP vypláca od 1 dna PN .. a áno obe odniesť na SP ...

makami07
3. dec 2013

@zalka Dakujem dakujem dakujem si zlata.Všetko dobre Ti prajem.

zalka
3. dec 2013

@makami07 len ešte budeš potrebovať pri PN potvrdenie od lekára že si bola tehu v čase ked ti skončilo DNP.

makami07
3. dec 2013

@zalka nerozumiem tomu mne DNP neskončilo ja si ho stale platim od 5tt.Asi si myslela nie DNP ale Prac. pomer.

zalka
3. dec 2013

@makami07 aha tak to je potom iné ... 🙂 a áno aj k PN zo zamestnania to budeš potrebovať ... 🙂 potvrdenie od gyndoša..