Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oliverka
4. dec 2013

@zalka Ahoj, Zalka, premýšľam nad jednou vecou:
Poistenkyňa má balík dobrovoľného poistenia (nemocenské, v nezamestnanosti a starobné), ide napr. na PN alebo materskú. Počas tej doby neplatí poistné, ale poistenie beží.
Počíta sa to napr. pre účely dôchodku ako keby platila? Zamýšľam sa totiž nad tým, či má zmysel počas dlhšej doby neplatenia poistného (spomínaná PN, materská) zvýšiť si v maximálnej možnej miere VZ napr. na tých 3900, čo by sa pekne prejavilo v neskoršej podpore, dôchodku a pod. PS: Viem, že jednotlivé poistenia majú rôzne maximálne VZ, chcela som otázku zjednodušiť.
Ďakujem.

zalka
4. dec 2013

@oliverka nepočíta sa to ako keby platila, PN je vylučitelná doba, čiže je úplne jedno či je človek poistený cez PN na sumu 393 alebo na sumu 3930 eur.

oliverka
5. dec 2013

@zalka Hm, čiže ani materská sa nepočíta... Napr. v lete budú 2 roky, čo mám celý dobrovoľný balík, ale nejaké obdobie som bola na materskej, nejaké na PN. Čiže nebudem mať nárok na prípadnú podporu, hoci poistenie mi beží celé 2 roky?

zalka
5. dec 2013

@oliverka ale to je iné ... vylúči sa PN, vylúči sa MD ... a ostanú dni kedy si si platila a to sa spriemeruje a vyrátajú podporu ... ak si bola veľa dní prihlásená na minimum a zaplatila veľa dní minimum ... tak pár dní maxima ti moc nedvihne podporu čo je logické ...

oliverka
5. dec 2013

@zalka Ďakujem. VZ som mala cca 800, teraz som ho zdvihla na 1179. Takže v prípade poistenia v nezamestnanosti sa mi oplatí sem-tam aj zaplatiť 🙂 . Škoda, že mi to ale nezdvihne dôchodok 😀

zalka
5. dec 2013

@oliverka no veru ... 🙂 škoda

barborka49
6. dec 2013

@zalka Ahoj! Chcela by som ťa poprosiť o odpoveď na nasledujúcu otázku.

Bola som dobrovoľne poistená od 24.1.2012 do 19.10.2012, potom od 9.10.2013 do 30.11.2013.

Termín pôrodu mám 23.4.2014, na materskú nastupujem 12.3.2014.

Ku dňu nástupu na materskú budem mať splnených 232 dní poistenia v posledných 2 rokoch počítaných k termínu pôrodu, t.j. k 23.4.2014. Keď však 12.3.2014 nastúpim na materskú, tak sa od toho dňa opäť prihlásim na dobrovoľné poistenie a ku dňu pôrodu už 270 dní splnených mať budem.

Chcem sa opýtať, či je to v poriadku, že do tých 270 dní v posledných 2 rokoch započítam aj tú materskú, ktorú vlastne chcem čerpať z toho dobrovoľného poistenia, lebo po prihlásení na DPO súbežne s nástupom na materskú už podmienka 270 dní ku dňu pôrodu 23.4.2014 už splnená bude. Či mi vznikne nárok na materskú aj z dobrovoľného poistenia alebo či tých 270 dní musí byť splnených ešte pred nástupom na materskú, ktorú chcem čerpať z DPO.

A jedná sa len o minimálnu výšku, takže výšku neriešim, len to či áno, či nie.

Ďakujem.

zalka
6. dec 2013

@barborka49 budeš mať ku dnu prihlásenia 270 dní poistenia? resp. ku dnu nástupu na MD? toto si vyrátaj ... a ked tak sa prihlás trošku skôr aby si ku dnu prihlásenia na MD mala 270 dní poistenia ... tým pádom budeš mať aj dosť dní ku dnu pôrodu ....

barborka49
6. dec 2013

@zalka Keď beriem 2 roky spätne ku dňu nástupu na materskú, tak áno, mám 274 dní od 12.3.2012.do 12.3.2014. Ale ak by som to brala 2 roky spätne ku dňu pôrodu, tak od 23.4.2012 (2 roky pred pôrodom) do 12.3.2014 (nástup na materskú) mám iba 232 a tých 270 dní dosiahnem len ak započítam aj tie dni keď už vlastne budem na materskej (12.3.2014 až 23.4.2014 - pôrod). A to neviem, že či to sa započítava a či mi vznikne nárok alebo musím mať 270 dní už ku dňu nástupu na materskú ale počítané spätne počas predchádzajúcich dvoch rokov ku dňu pôrodu. Dúfam, že som to zrozumiteľne napísala. Ďakujem.

zalka
6. dec 2013

@barborka49 pozri ku nástupu na MD musíš mať 270 dní ... to máš ... ale musíš sa pred nástupom na MD prihlásiť na DNP ... aby si mala 270 dní aj ku dnu pôrodu ... nemôžeš ísť na MD z ochrannej lehoty z DNP .. ty sa musíš prihlásiť pred aby si mala splnenú podmienku ... proste prihlás sa pred MD na DNP ... a nerieš ...

barborka49
6. dec 2013

@zalka Ďakujem. To som sa aj chcela prihlásiť tesne pred MD len som nevedela, či netreba náhodou skôr. Takže netreba.

zalka
6. dec 2013

@barborka49 ked ti ku nástupu na MD vychádza 270 dní tak netreba skôr .. ak by ti vychádzalo menej tak vtedy by trebalo sa skôr prihlásiť ...

stnulik
6. dec 2013

@zalka ahoj chcem sa spýtať..20 novembra som sa prihlásila na Dnp to som bola 6.týždeň tehu a od 2.decembra som PN ..chcem sa spýtať či my Pn zaplatia a či mám ďalej platiť DNP alebo teraz ako na Pn sa to neplatí..som zaevidovaná na UPSVaR a akurát my 30.novembra skončila podpora..

zalka
6. dec 2013

@stnulik PN budeš mať platenú ak je splnená podmienka 270 dní poistenia, čo zrejme máš kedže si poberala podporu v nezamestnanosti ... ale máš ju splnenú len vtedy ak po RD si čerpala dovolenku alebo odpracovala nejaký čas.... ( nepamätám si už na teba, ako to bolo )..... takže ty platiť odvody nemusíš. Za november zaplať najneskôr do 8.12. a za december za ten 1 deň tiež zaplať ešte tento mesiac.

stnulik
6. dec 2013

@zalka áno moja dcérka mala 29.marca 2013 tri roky..jeden deň mám ako odrobený to bol sviatok/veľká noc/ a dva dni som čerpala dovolenku a ostatnú som si dala preplatiť..nasledne som sa zaevidovala na ÚP a aj som ešte do tých 7 dní marodila..za november som zaplatila už..a ten jeden deň v decembri nestačí zaplatiť do 8.1.2014..?

zalka
7. dec 2013

@stnulik stačí zaplatiť do 8.1. lenže budú sviatky a môžeš zabudnúť ... a potom by si prišla o PN ... stojí to za to?

stnulik
8. dec 2013

@zalka máš pravdu oni sú v tomto nekompromisný..a teda spĺňam všetky podmienky aby my bola vyplatená PN aj tá materská..?

zalka
8. dec 2013

@stnulik áno splnaš.

stnulik
8. dec 2013

@zalka ešte sa chcem spýtať kedy presne sa z toho DNP mám odhlásiť..? a kde sa treba potom nahlásiť aby sa my obdobie materskej počítalo do dochodku..??

zalka
8. dec 2013

@stnulik z DNP sa odhlás po skončení MD pred nástupom na RD... a do 45 dní po pôrode sa nahlás do SP na dôchodkové poistenie ...

stnulik
8. dec 2013

@zalka tam budem aj nieco platiť mesačne či ako to funguje..? a koľko mesiacov teraz trvá materská..? a aká je max.výška..?

zalka
8. dec 2013

@stnulik na čo sa pýtaš? .. počas PN a MD sa neplatia odvody ... a ked si poistencom štátu tak za teba platí štát .. a MD trvá 34t

stnulik
8. dec 2013

@zalka ok, ďakujem za pomoc a želám všetko dobré..

zalka
8. dec 2013

@stnulik rado sa stalo..

lenka777
10. dec 2013

Ahojte,
Mam taky dotaz. Vraj som sa neodhlasila z dnpo po skonceni materskej, coho si nie som vedoma. Vsetko to vybavoval muz lebo mne sa od dvoch malych deti nedalo a doma nemozem najst ani jeden papier. Co sa stane ak ten dlh nezaplatim? Neviete?

zalka
10. dec 2013

@lenka777 prídu ti vyrúbené penále, a SP ťa dá na exekúciu, a potom to bude ešte drahšie ...

lenka777
10. dec 2013

@zalka ved ja sa len tak pytam. Ale mne sa fakt zdalo, ze sme to odhlasovali. Najhorsie je to, ze cloveka ani neupozornia, len sa odrazu najde medzi dlznikmi. Keby mi to znamy nepovie tak ani neviem ze som dlznikom

zalka
10. dec 2013

@lenka777 hm... ja preto hovorím, vždy mať 2 papiere prihlášky odhlášky vždy dvojmo aby mal človek doklad a odkladať ... a ak si sa doteraz neodhlásila tak to bude riadna pálka ... utekaj sa odhlásiť ... abo zaplatiť a na PN aby sa vrátili peniaze ...

lenka777
10. dec 2013

@zalka no cez 900 ale neviem s cim by som sla na pn

zalka
10. dec 2013

@lenka777 no treba odhlášku dať čím skôr ... lebo sa každým dnom dlh nabaluje .. a s čím čo ja viem ... ťažko povedať ...