Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
19. dec 2013

@obcansr ak to bude 730 dní tak áno

obcansr
19. dec 2013

@zalka Dakujem 🙂

zalka
19. dec 2013

@obcansr rado sa stalo

mayaa
19. dec 2013

Ahojte.Viete mi niekto rychlo poradit,ake mam moznosti,co sa tyka ziskania materskej?Momentalne som na zaciatku 8 tyz. tehotenstva.DNP som si naposledy platila v obdobi od 31.1.2012 do 26.10.2012.V tomto case som bola zamestnana,pracovny pomer skoncil 15.4.2013,pricom od 6.8.2012 do 15.4.2013 som bola PN.Nasledne som bola zaevidovana na upsvar a poberala podporu v nezamestnanosti.Od 1.11.2013 mam nove zamestnanie.Chcela by som len vediet,ci budem mat narok na matersku,ked predpokladany termin porodu je cca 5.august a ci si este viem nejako vyuzit aj DNP.Dakujem 🙂

zalka
19. dec 2013

@mayaa áno ak chceš využiť DNP tak z minima kedykoľvek ak sa prihlásiš do cca 15.7. tak nárok na MD z minima z DNP mať budeš ... v januári sa prihlás na 7 dní na DNP z min. VZ 402,50 eur .. zaplať tých 7 dní včas .. potom môžeš ukončiť DNP a vznikne Ti OL z DNP .. tj. kedykoľvek budeš potrebovať tak môžeš ísť na PN ...

kkubekova
20. dec 2013

Ahojte, chcem sa spytat, aka je vyska poistneho, ktore je treba podla novych predpisov zaplatit na DNP, aby som dostala maximalnu matersku -viem, ze sa teraz plati nieco na nemocenske, niecon dochodkove - neviem ako je to percentualnea ani neviem, aky je maximalny vymeriavaci zaklad. Ak by ste mi to vedeli vsetko napisat, tak by som bola vdacna. A ak uz vie niekto kolko to bude od 1.1.2014. Diky 😉

zalka
20. dec 2013

@kkubekova max pre PN je VZ 1207,50 eur od 1.1.14
platí sa balík nemocenské, dôchodkové , a poistenie v nezamestnanosti 35,15% z VZ
balík nemocenské a dôchodkové sa platí 33,15% z VZ

kkubekova
21. dec 2013

@zalka Vdaka, ak som to dobre pochopila, tak by som musela teraz od januara platit mesacne 424,50 Eur? 😕 To myslia vazne? 😖

zalka
21. dec 2013

@kkubekova samozrejme že to myslia vážne ... ináč by takto zákon pred skoro dvoma rokmi nezmenili

kkubekova
21. dec 2013

@zalka Vdaka za odpoved. Mihal najskor radil mamickam na blogu ako ziskat maximalnu matersku, lebo su chudatka, maju nizke materske, napriek tomu, ze robia a potom ked sa dostal k postu ministra, tak to takto zmenil - mile 😒

zalka
21. dec 2013

@kkubekova lebo pri žľabe už videl, že sa tým SP dostáva do problémov ... a on tým učením mamičiek ako majú využívať vlastne len chcel poukázať na dieru v zákone ... tak ju zaplátal ... akurát sú aj iné možnosti ako sa dá využiť .

kkubekova
21. dec 2013

@zalka Ved ano, ale kedze som momentalne na RD s druhou dcerkou a pomyslali sme s MM ze by sme este jedno chceli, tak som rozmyslala, ze by som si nieco nasetrila na DNP a potom by sme tych prvych 8-9 mesiacov mali klud a nemuseli sa stresovat kvoli financiam.... teraz neviem, neviem... a subeh platenia DNP a poistenia zo zamestnania zrusili ci nechali? Myslim to ze ked robis a doplacas si dobrovolne do maximalneho vymeriavacieho zakladu

zalka
21. dec 2013

@kkubekova samozrejme môžeš doplácať do maxima to nezrušili... len je to trošku pridrahé ... a ked nemáš dni poistenia tj. ak ti poistenie zaniklo pred viac ako 15 mesiacmi, tak by si 9m musela platiť až tak by si mala nárok na platenú PN alebo MD:

kkubekova
21. dec 2013

@zalka Tak aspon, ze nechali ten subeh - to ze budem musiet mat tych 270 dni poisenia v poslednych 2 rokoch pred porodom + musim byt 26 tyzdnov pred porodom poistena nepretrzite viem, len som chcela zistit vysku odvodov keby som bola len DNP - ale ta suma je horibilna, takze pocas RD to urcite platit nebudem, ak tak az ked pojdem zase do prace - takze do maja 2015 nejdem nic riesit - je to zbytocne. Potom nastupim do prace a uvidim podla vysky platu, ci sa mi oplati doplacat do maxima alebo nie. Kedze teraz mam len rodicak, tak je to bezpredmetne, lebo ten nie je ani 50% toho, co by som mala platit na DNP, keby som nemala prijem zo zamestnania 😒 vdaka za odpovede 😉

zalka
21. dec 2013

@kkubekova ak by si si našla zamestnanie .. iné .. alebo dohodu s pravidelným príjmom .. tak by si si nazbierala 270 dní poistenia ... a ak by toto 2 zamestnanie alebo dohoda skončila .. tak vieš toto po istenie využiť na DNP ...

kkubekova
21. dec 2013

@zalka To som nepochopila - ako vyuzit zamestnanie/dohodu na DNP? Myslis tym, ze sa platby na NP zo zamestnania/dohody po skoncenipracovneho pomeru mozu pripocitat k DNP, na ktore sa prihlasim neskor? Ak tomu dobre rozumiem, tak ak by som pocas RD platila DNP napr. len z minimalneho VZ a to len urcitu dobu, napr. 5 mesiacov a potom sa odhlasila a stihla sa do 2 rokov zamestnat a platit si povinne NP zo zamestnania tych potrebnych 26 tyzdnov red porodom, tak by mi to DNP k tomu pripocitali? Ale potom ako by vypocitavali vysku materskej?

zalka
21. dec 2013

@kkubekova no z posledného DNP by rátali výšku MD ...

kkubekova
21. dec 2013

@zalka Tak to je super - vdaka 😉

zalka
21. dec 2013

@kkubekova rado sa stalo ... netreba zabudnúť na podmienky 270 dní poistenia .. a 26t nepretržitého pre skutočnú výšku MD alebo PN ...

kkubekova
21. dec 2013

@zalka Jasne, dam si na to pozor, resp. este napisem sem do tejto temy, ked to bude u nas aktualne 😉

kkubekova
21. dec 2013

@zalka este raz VDAKA 🙂

zalka
21. dec 2013

@kkubekova rado sa stalo 🙂

mayaa
22. dec 2013

@zalka dakujem velmi pekne za radu

tanitta
22. dec 2013

@zalka ahoj prosim ta.... v r2014 ak sa zamestnam kedy je najvhodnejsie to spravit(presne datumy) aby sa v r2015 ocr, pn ratali z VZ?.... treba tam tych 90dni?(kalendarnych alebo pracovnych?) alebo staci par dni pred koncom r2014 a bude sa to pocitat len z tych par odrobenych alebo by sa to potom len z predpokladaneho VZ keby odrobim len par dni a nie 90? .... vdaka
vsetkym pekne sviatky zelam

zalka
22. dec 2013

@tanitta áno treba tam 90 dní si platiť poistenie až potom je nárok na PN a OCR z VZ zo zamestnania a nie z predpokladaného ...

tanitta
22. dec 2013

@zalka takze kalendarne dni a od 1,10,2014 dakujem

zalka
22. dec 2013

@tanitta teoreticky áno ... ako píšeš .. a áno kalendárne dni ... 🙂

dnpo
23. dec 2013

@zalka ahoj este jednu otazocku ak VZ zo zamestnania a dnp spolu bude vyssi ako 1179 napr 1200 bude nejaky problem? ci len to ze zaplatia z VZ 1179dakujem

zalka
23. dec 2013

@dnpo zaplatia len z VZ 1179 e .... ak je viac neprihliadne sa na to.

dnpo
23. dec 2013

@zalka dakujem lebo ideme vypisovat tu prihlasku tak aby som to nedomotala,ja som taky streso 😉 ak dame dnesny datum a na PN pojde v piatok nebude to vadit nie?akurat ze zaplati za 4 dni DNPO