Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
3. jan 2014

@mima1331 do 8.2. ... a za tie 2 dni zaplať tých 9 eur včas ...

mima1331
3. jan 2014

@zalka som ti velmi vdacna, dakujem 🙂

zalka
3. jan 2014

@mima1331 rado sa stalo

jankaferancova
4. jan 2014

@zalka ahoj.obraciam sa na teba 😉 potrebujem poradit co robit.momentalne mam otvorene DNP od 15.3.2013 som tehotna TP 27.5.2014,od 1.10.2013 poberam max.PN z Dnp,toho casu som na RD,kt.mi ale konci 1.2.2014.v praci mam este nevycerpanu staru dovolenku 20dni,vyjde mi to akurat na cely februar a od 1.3.nemizem nastupit do prace pre tehotenstvo,cca 2.4.2014 mam nastup na MD,cize budem este dovtedy PN.moj gynekolog tvrdi,ze PN z DNP rusit nejdeme nakolko ti nieje potrebne a po vycerpani dovolenky vypise PN do zamestnania.jedna "mila" pani zo soc.poistovne mi povedala,ze to je zly postup,ze mi PN neuznaju a vznikne mi preplatok na PN.mam teraz z toho vsetkeho v hlave velky mix 😢 prosim porozmyslaj co so mnou,co urobit,aby som niekde nespravila chybu.Dakujem pekne!

obcansr
4. jan 2014

@zalka ahoj chcela by som sa ta opýtat , po novom roku sa platí viac alebo len tolko kolko som minulý rok platila , ja mesačne platím 138,13e. Dakujem

katarinka289
4. jan 2014

@jankaferancova tiez si myslim,ze nemozes poberat dovolenku aj PN zaroven.Neda sa nevycerpana dovolenka v praci preplatit? Ja som bola na dovolenke zaciatkom tehu a nastali problemy,tak ma Dr.vypisala na PN.Volala som do prace a veduca mi dovolenku zastavila

domeli
4. jan 2014

@obcansr min. VZ pre rok 2014, ak si dobrovoľne poistená na všetky poistenia je 402,50 a min. odvod z neho je 141,47/mesiac. Je to na stránke socpoist.sk - kalkulačky pre výpočet poistného.

obcansr
4. jan 2014

@domeli aha díky , takže musím zas viac zaplatit , toto som chcela vediet dakujem

jankaferancova
4. jan 2014

@katarinka289 no ja viem,ze nesmiem cerpat dovolenku a zaroven byt pn ale podla slov gynekologa pn z dnp s tym nesuvisi.vraj keby som bola pn aj zo zamestnania tak vtedy sa to neda aj cerpat dovolenku.ja potrebujem obnovit nem.poistenie nastupom do prace a za nastup sa poklada aj cerpanie dovolenky,teda ide mi o to,aby som mala narok na matersku zo zamestnania.nechcem urobit nejaku chybu,aby som nakoniec nedostala nic.a kazdy hovori inak to je na tom to najhorsie 😢 a clovek potom cely popleteny...

zalka
4. jan 2014

@jankaferancova skús napísať cez formulár do SP, ako to máš riešiť. Lebo ty máš po RD nastúpiť do práce, nie je vylúčené, že by si hned od prvého dna nemohla čerpať PN ... a potrebuješ ospravedlnenie do práce, teda tú PN ... ale lekár má tiež pravdu nemôže ti nechať PN z DNP od 10/2013 a novú vypísať od 2/2014 tak to by ho roznosili v zuboch v SP.
A zase ked nechce ukončiť PN z DNP .. aby ti začal novú 2.2.14 teda prvým dnom nástupu do práce tak ho nedonútiš, lebo by ho dokefali zase zo SP, že ukončí PN a vypíše novú z tým istým problémom.
Preto by som situáciu opísala cez formulár v SP, odpíšu veľmi rýchlo ak im dotaz pošleš v pracovný deň.

A možno taký návod , kolega marodoval z DNP, bol SZCO a vyšlo mu platiť odvody. Ale bol PN a nepracoval. Tak mu kázali v SP , aby mu lekár spätne vypísal PN aj ako SZCO ... síce z nej nedostal nič ( z DNP mal aj tak maximum ) ale nemusel platiť odvody.
Takže možno aj u teba by sa dalo ale hovorím možno, aby ti lekár vypísal PN pre zamestnávateľa spätne od toho 10/2013 aby si mala ospravedlnenie v práci, že si po RD nenastúpila do zamestnania .
Ale fakt pošli dotaz na SP.

anett20
5. jan 2014

Poprosila by som o radu, od 24.6.2013 mam zaciatok materskej dovolenky konci mi 16.2.2014 den pred nastupom na matersku som sa prihlasila na DNP a chcem sa spytat kedy sa mam odhlasit z DNP az po 16.2 alebo este pred alebo mam ist na PN? Mala by som potom PN este z DNP?Matersku som z DNP mala dakujem

zalka
5. jan 2014

@anett20 môžeš ísť na PN po MD ... budeš mať nárok.
Ak ti MD končí 16.2. a nechceš platiť DNP tak sa k tomu istému dňu aj odhlás.

melanka21
6. jan 2014

Prosim Vas baby poradte. Na socialke total neochota komunikovat 😀 ako vzdy. Od minuleho roku mam Dnpo takze teraz vo februari budem uz poistena v tom celom baliku, kedze poistenie stale trva, mala by som mat narok na podporu v nezamestnanosti. Len otazka znie, mozem to poberat aj pocas rodicovskej a ak ano to obdobie co by som to poberala , mi to dobrovolne poistenie bude platit stat alebo si to budem platit sama??

obcansr
6. jan 2014

@melanka21 no na poberanie podpory v nezamestanosti musíš mat zapltených 730dní poistenia, počas rodičáku sa nemože poberat podora, musíš sa odhlásit z rodičáku a prihlásit na urad , a platit si ho budeš musiet podpora s tým nemá nič spoločné , len materská a PN vtedy neplatíš nič m, vtedy platí štát za teba , ale nepíšeš či si zamestnaná a si na rodičáku alebo nezamestnaná a si na rodičáku a odkedy platíš dnp len 1 r?

melanka21
6. jan 2014

@obcansr 730 dni? to je nejaky sek nie? od roku 2010 som dnpo, predtym som bola zamestnana len na dohodu a rok predtym na zmluvu.

melanka21
6. jan 2014

@obcansr ahaaaaaaaaaa uz som si to precitala, trosku som zle pochopila. no tych 730 dni by som mala mat uz teraz vo februari, kedze od roku 2012 bolaa podmienka platit ten cely balik. a kedze ja mam pripoistenie od roku 2010 tak mi stale trvalo len sa pozmenilo do toho celeho baliku v roku 2012

obcansr
6. jan 2014

@melanka21 aha tak to máš nárok na podporu, ja to tiež platím len mne už končí rodičák predlžený v marci , tak sa pojdem nahlásit, no lenže podporu nedostaneš ak berieš rodičák, jedine pozastavit vyplácanie rodičáku a nahlásit sa na urad, vybrat podporu a zas nahlásit sa na rodičák,

melanka21
6. jan 2014

@obcansr aha takze nemozem poberat obe naraz??? co mi treba na ten urad ked sa chcem nahlasit na tu podporu???? dakujem

obcansr
6. jan 2014

@melanka21 nemožeš poberat obe naraz , ale tteraz rozmýšlam že nemožeš pozastavit poberanie rodičáku lebo ho maš zo zákona daný , v tomto som si nie moc istá , ale možeš ho dat napríklad na manžela ak je zamestnaný , vybrat podporu a zas si rodičák prehlásit na seba, neviem kedy ti končí , skús sa opýtat @zalka ona sa v tom vyzná ona ti poradí lepšie

melanka21
6. jan 2014

@obcansr aha dakujem a nevies co mi treba na to prihlasenie sa na podporu? rodicak mi konci az o 2 roky, takze to nesuri, ale ak by sa dalo poberat hned ked dam rodicak na mm tak by sme mozno poriesili. len neviem co mi tam treba

obcansr
6. jan 2014

@melanka21 tak ak on ma stálu prácu je zamestnaný tak sa da dat nanho , no bude ti treba od kedy do kedy si mala vyplácaný rodičák , on sa nahlási na poberanie ty sa odhlásiš s poberania rodičáku a nahlásiš sa na urad práce , ale musí sa nahlásit vždy k 1 dnu v mesiaci , musíš pobehat sociálku a urad práce neviem čo všetko tam treba , a ked dobereš podporu tak sa zas ty prihlásiš na rodičák a manžel odhlási , skús napísat @zalka ona to vie všetko

melanka21
6. jan 2014

@obcansr Uz som jej napisala, dakujem krasne este raz 🙂

jankaferancova
7. jan 2014

@zalka ahoj zalka,tak sa hlasim emoticon pisala som na soc.poistovnu,hned mi aj odpovedali a poradili toto.Kedze RD konci 1.2.2014,od 2.2.mam cerpat dovolenku (to sa mi obnovi povinne nem.poistenie),potom po vycerpani dovolenky poziadat zamestnavatela o neplatene volno (povinne nem.poistenie sa prerusi) az do nastupu na MD,co mi vychadza cca 1 mesiac od vycerpania dovolenky,potom den pred nastupom na MD ohlasit koniec neplateneho volna a na druhy den vypisanie na MD,vtedy sa mi povinne nem.poistenie znovu obnovi a vznikne mi tym narok na matersku davku aj zo zamestnania.Musim povedat,ze som o nieco kludnejsia a spokojnejsia emoticon neslo mi ani tak o PN z prace,ale hlavne o tu matersku,ta sa mi vypocita z DNP a zo zamestnania.avsak nenapisali mi tam to,ze ci moze PN z DNP pokracovat dalej aj pocas cerpania dovolenky a neplateneho volna,tak sa to radsej opytam Teba emoticon co myslis?mozem normalne pokracovat s PN z DNP?nebude v tom ziadny problem?Myslis,ze mi hrozi nieco v zamestnani,ked si vycerpam dovolenku a potom si vypytam neplatene volno a pojdem na MD?Je to "bezpecny" postup? Dakujem,si moc zlata,ze nam tu vsetkym pomahas a radis!

monyccka
7. jan 2014

@zalka ahoj, mozem ta poprosit o radu? V roku 2012 som bola DNP, este podla toho povodneho systemu, nie trojbalik a v oktobri som nastupkla na matersku, ktora mi bola vyplacana z maxima. Chcem sa opytat, ci je este nejaka moznost ako toto dnp zachranit a vyuzit na osetrovne so starsou derou, ktora maroduje minimalne 2 tyzdne z mesiaca. Ja som na RD s druhou dcerou. Ak pletiem, vopred sa ospravedlnujem. Len si pamatam, ze sa to dalo nejako tak, ze zaplatit par dni z maxima a kedze za posledne dva roky som bola poistena 270dni, tak to stacilo..ci? Este raz vdaka.

zalka
7. jan 2014

@monyccka no do 15 mesiacov od skončenia poistenia môžeš DNP využiť .. takže asi tak do cca 20 januára... neskôr už nie. Skoda, že ked si bola na MD si sa neprihlásila na DNP aby ti plynuli dni poistenia.

monyccka
7. jan 2014

@zalka a co presne znamena, ze ho mozem vyuzit? Ze sa mam nanho opatovne prihlasit? Asi napisem aj do socialky, len neviem, co presne sa ich spytat, aby mi nedali salamunsku enzrozumitelnu odpoved ako uz 100krat pred nastupom na MD. A dakujem krasne za odpoved.

zalka
7. jan 2014

@monyccka áno môžeš sa prihlásiť v jeden den a na druhý ísť na PN alebo na OCR ... stačí sa prihlásiť z minima 402,50 eur ... lebo aj tak z vyššieho ti nezaplatia ani PN ani OCR ...

vladenka29
7. jan 2014
vladenka29
7. jan 2014

Chcem poprosit o radu. Je mozne este vyuzit dnp, ktore mi skoncilo 15.10.2012? Termin porodu 3.9.2014. Rozmyslala som o baliku poistenia teraz, tak na 10 dni a zrusit ho - platila by vtedy ochranna doba 8 mesiacov? Mozno je to blbost ale co ked... 😉 Este dodam, ze mam TPP, takze som poistena aj 'povinne'.

monyccka
7. jan 2014

@zalka dakujem za odpoved. A plati to aj v prilade, ze to DNP som mala platene este tym starym systemom? Ze to nebol balik? A ked mi skonci pn/ocr, tak mi zanikne aj dnp?