Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
7. jan 2014

@monyccka teoreticky ak by si šla na dlhodobejšiu PN tak sa ti ten zánik posunie trošku ... ale trošku by trebalo platiť ... alebo byť dlhodobo tj. 9 mesiacov na PN ...

mimi36
7. jan 2014

@zalka ahoj, vieš poradiť kamoške. Je tehotná, má trvalý prac. pomer a chcela by vedieť či sa dá nejak zvýšiť materská, dobrovoľné si neplatila a manžel nepracuje.

adamnela
7. jan 2014

ahojky...potrebovala by som poradit...mozem si zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie, ked som nezamestnana a stale na predlzenej rodicovskej dovolenke? ak by som otehotnela, mala by som narok na zvysene rodicovske davky?

zalka
7. jan 2014

@mimi36 ked je tehu tak nie ... ani nemenila v poslednom roku zamestnanie? zamestnávateľa?
@adamnela áno môžeš si platíť DNP spolu v balíku s dôchodkovým poistením a z VZ 402,50 eur mesačne sa platia odvody 133,43 eur mesačne tj. musíš platíť 9 mesiacov aby si mala potom nárok na PN cca 220 e a na MD cca 260e mesačne.

adamnela
7. jan 2014

@zalka no fuha, to je dost 133 euro mesacne minimalne 9 mesiacov a dostavala by som len 260 euro? to sa mi asi neoplati, hm?

zalka
7. jan 2014

@adamnela no veľmi nie ...

bambula27
7. jan 2014

@zalka preco ak by som platila z vyssieho VZ uz nezaplatia ani PN, OCR ci MD? cize nieco take ako dostavali poniektore mamicky MD polroka okolo 600€ uz nehrozi?

zalka
7. jan 2014

@bambula27 neviem ti odpovedať? konkretizuj na čo sa pýtaš ... a svoj stav .. nepamätám si všetky babenky ... a teraz je max. MD vyše 760 eur

bambula27
7. jan 2014

@zalka nepisala som tu este, ale citam si zopar stran...trosku ma to zaujima. Ja som si platila DNP od 4/2011 do 10/2012. Odvtedy nie. Zaujimalo by ma, ze ak by som otehotnela a prihlasila sa hned na DNP z vyssieho VZ ako je 402,50€, na aku MD by som mala narok? A tiez ak by nahodou som sa na zaciatku tehotenstva prihlasila na DNP a musela by som byt na rizikovom (co je v mojom pripade dost mozne), mam narok aj na nejaku PN? Dakujem

zalka
7. jan 2014

@bambula27 no kedže bez poistenia môžeš byť maximálne 15 mesiacov .. čo od 10/2012 je teraz akurát 15sty mesiac .. tak by si potrebovala sa zahlásiť hned na SP, môžeš sa prihlásiť aj z vyššieho VZ ale najneskôr do 6-8 týždna tehu, ráta sa od posledného menzesu , a po splnení podmienky 26t poistenia by si mala max. MD resp. MD podla VZ ... z max. VZ 1207,50 eur by to bolo cca 780 eur , PN by bola cca660 eur maximálna. Ak by nestihlo prejsť od z ačiatku poistenia 26t .. tak PN i prípadná MD by boli minimálne rátané z VZ 402,50 eur ...
Ak si tehotná, tak sa prihlasuj na DNP .. ak tehotná niesi .. tak sa prihlás na DNP a plať si zatial .. lebo ak prejde lehota 15 mesiacov bez poistenia .. tak už po prihlásení sa na DNP nebudeš môcť ísť na platenú PN .

slavka2609
7. jan 2014

Ahoj, chcem poprosit o radu, momentalne poberam podporu v nezamestnanosti do 8.2.14 a mame naplanovane IVF niekedy v polovici februara, ak by som si zacala platit DNP, mam narok na nejaku PN? Predtym som pracovala od roku 2005 v Irsku a od 1.8.13 som bola tyzden zamestnana na SK. Dakujem

evickav
8. jan 2014

@zalka ahoj, chcem sa len spytat - ochranna lehota 7 dni od zrusenia DNP a nastupu na PN sa pocita vratane dna ked som to zrusila, alebo od nasledujúceho?
cize ak som 2.1. ukoncila, tak mam este na platenu PN z DNP od dnes alebo aj od zajtra?
Dakujem

evickav
8. jan 2014

@zalka ahoj, chcem sa len spytat - ochranna lehota 7 dni od zrusenia DNP a nastupu na PN sa pocita vratane dna ked som to zrusila, alebo od nasledujúceho?
cize ak som 2.1. ukoncila, tak mam este narok na platenu PN z DNP od dnes alebo aj od zajtra?
Dakujem

obcansr
8. jan 2014

@evickav od toho dna čo si zrušila

evickav
8. jan 2014

@obcansr cize dnes mi konci 7 dnova lehota
dakujem

slavka2609
8. jan 2014

@zalka Ahoj, chcem poprosit o radu, momentalne poberam podporu v nezamestnanosti do 8.2.14 a mame naplanovane IVF niekedy v polovici februara, ak by som si zacala platit DNP, mam narok na nejaku PN? Predtym som pracovala od roku 2005 v Irsku a od 1.8.13 som bola tyzden zamestnana na SK. Dakujem

rybecka
8. jan 2014

@zalka
ahoj som tu nova a ohladom DNP nemam skusenost
Moja situacia je taka som zamestnana 2,5 roka v kuse bez PN moj hruby prijem je 600 eur a rozmyslam o 3 babatku a chcela by som DNP kolko a kedy si to mam zacat platit aby som mala plnu matersku???
Dakujem velmi za odpoved

zalka
9. jan 2014

@slavka2609 môj názor ak sa prihlásiš na DNP tak nárok na PN budeš mať, ak ti vyplácajú podporu, tak si mala dosť dní poistenia čo ti SP uznala v zahraničí ...

@rybecka takže max. suma z Kt. sa vyráta max. PN a max MD, je 1207,50 eur .. od tejto sumy odrátaš svoju hrubú mzdu a máš VZ pre DNP na aký sa treba prihlásiť aby si mala max. podporu. Upozornujem, odvody sa platia 33,15% z VZ , a treba Ti platiť 270 dní aby ti vznikol nárok na platenú PN a na MD... ak sa prihlásiš na DNP po otehotnení tak nestihneš splniť podmienku 270 dní poistenia, ak po prihlásení sa na DNP pôjdeš na PN tak odvody do SP za DNP platiť budeš musieť, a PN nedostaneš z DNP.
Ak máš deti čo píšeš, že máš. Tak chod s niektorým dieťaťom na 11 dní na OCR, nie menej. Na 11 den Ti zanikne poistenie .. a po takej OCR ak sa prihlásiš na DNP tak môžeš ísť na platenú PN z DNP.

pata31
9. jan 2014

@zalka ahoj, prosimta, chcem sa spytat, ze ak ma mm marodku do nedele, staci dat odhlasku z dnp v pondelok (a potom bude treba zaplatit jeden den?) , ci dat zajtra s nedelnajsim datumom? dakujem

zalka
9. jan 2014

@pata31 ako sa rozhodnete, môžeš dať odhlášku zajtra s nedelným dátumom ...

pata31
10. jan 2014

@zalka dakujem....a keby som dala v pondelok, tak treba teda zaplatit za ten jeden den?

zalka
10. jan 2014

@pata31 áno presne tak ako píšeš

barakr
11. jan 2014

@zalka Ahoj,ak viete niekto ohladom tychto veci,poradte takze som zamestnana na dobu neurcitu,momentalne s rocnou dcerkou na rodicovskej dovolenke a v maji budeme mat prirastok.no a pred prvym tehptenstvom som si platila a neskor aj poberala dobrovolne nempcenske poistenie.kedze idem z materskej/ rodicovskej znova na matersku,mam narok na tu zvyhodnenu matersku?alebo z coho mi to budu vyratavat?dakujem mudre zeny 😝

zalka
12. jan 2014

@barakr budú ti rátať MD zo zamestnania z predpokladaného príjmu .. nepíšeš kedy ti skončilo DNP .. tak sa nedá povedať či z neho ešte nárok mať budeš.

barakr
12. jan 2014

@zalka z dnp som sa odhlasila v januari 2012,v ten isty mesiac som zacala poberat aj pn,kedze som bola v ochrannej lehote,v septembri matersku..dakujem

zalka
12. jan 2014

@barakr tak nárok na MD z DNP nemáš, si bez poistenia viac ako 15 mesiacov, takže MD dostaneš len zo zamestnania ... z predpokladaného príjmu teda záleží od mzdárky čo ti napíše do papierov pre Sp.

beti1
13. jan 2014

@zalka ahoj , chcela by som poradiť...DNP som si platila od januára 2012 do 19.10.2012, kde som z neho nečerpala/ nebola som ani na Pn/ , dá sa ešte to DNP využiť? napríklad aby som išla na PN?

susinka1007
13. jan 2014

ahoj potrebujem radu momentalene som nezamestnana evidivana na urade prace pol roka v roku 2013 som odrobila ale len na dohodu o vykonani prace do 29.septembra2013 na urade som evidovana 2 roky nemam narok na davku v hmoznej nudzi nic lebo muž pracuje ....som tehotna v 14.tyzdny mam rizikovu graviditu chcem vediet ze keby sa dam pripojistit kolko by to stalo mesacne mam narok na pn potom?alebo ako by som mohla ziskat nejaky mesacny prijem ?pretoze z uradu prace a hmotnej nudze neni narok na nic ,som bez primu a to je dost tažke viete mi prosim poradit? 😒

zalka
13. jan 2014

@beti1 ak sa prihlásiš dnes na DNP a zajtra ideš na PN tak áno ... ale už to môžeš len pár dní urobiť ..

zalka
13. jan 2014

@susinka1007 pozri si výplatné pásky z dohody .. či tam bolo odvádzané nemocenské poistenie.. ak áno tak porátaj kalendárne dni na dohode .. začiatok- koniec ... a napíš číslo ..