Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

penelope10
8. jún 2010

lucy lu DNP sa mozes poistit najskor odo dna podania prihlasky do SP. Spatne sa doplatit neda. Co splnis podmienku 270 dni ... už nie.
Je tu rozny vyklad o 270 dnoch... Rata sa to ku dnu vzniku naroku na materske (t.j. 6 tt pred predpokladanym terminom porodu) alebo ku dnu porodu, aby to bolo splnene ?

a k druhej otazke - kebyze splnis podmienku 270 dni neskor - to uz by ti narok nevznikol.
Nech ma doplnia baby co to maju premakanejsie 🙂

marion
8. jún 2010

@gapa, opat ti dakujem za pomoc a radu... 🙂

gapa
8. jún 2010

lucylu,
ak už vieš, že si tehotná, tak si predpokladám aspon v 4týždni od posled. menštr., tehotenstvo trvá obvykle 40týž., ale môže len 38týž. od PM t.j. len 266dní a ak si už v cca 4týž cca 28dní, tak to 270dní do pôrodu nestihneš.

Den pred pôrodom musí byť aspon 270ty, t.j. porodiť najskôr na 271vý den trvania DNP. (v ČR sa to berie do nástupu na MD)

ak nesplníš 270dní do pôrodu, tak z DNP žiadny nárok na materské nevznikne, jedine na nemocenské po pôrode by mohol, vraj podla vyjadernia niektorých mamičiek (ale overené to nemám)

adka.8
8. jún 2010

Gapa prosim ta, až teraz som zistila že ked som na PN tak nemusím platiť DNP ja to stále platím už druhý mesiac. Môžem požiadať SP o vratenie tej čiastky, alebo sa s tým už neda nič robiť??
Daaaakujem ti pekne

gapa
8. jún 2010

adka,
ak poberáš nemocenské z DNP a platíš zároven poistné, tak treba písomne požiadať o vrátenie preplatku na DNP za obdobie xx.xx do xx.xx z dôvodu, že si aj počas poberania nemocenského z DNP dobrovolné poistné platila.

adka.8
8. jún 2010

waaauu super dakujem ti krasne.
A ked prejdem vlastne hned na materské tak tiež nemusím počas poberania materského platiť?? Už len po dobratí materskej ( teda po 6 mesiacoch) znovu začnem platiť?
A ešte sa chcem opýtať? Či potom napríklad budem mať narok na PN alebo ošetrovné pri dieťati aj ked budem na materskej dovolenke?

gapa
8. jún 2010

ani počas poberania materského platiť poistné nemusíš (počas poberania nem.dávok z DNP = nemocenského, ošetrovného, materského platiť DNP nemusíš)

počas poberania materského nemôžeš poberať nemocenské alebo ošetrovné. Až počas poberania RP. Ale nárok na rodič.príspevok máš len v tedy ak aspon jeden den v mesiaci nie si zárobkovo činná. A aj poberanie nem.dávok sa za zárobkovú činnosť v zmysle zákona o RP považuje. T..j. ak by si bola PN, tak len v prípade, že by PN netrvala celý kal. mesiac, tak máš na RP náro, (takéto poberanie nemocenského treba na UPSVaR oznámiť).

adka.8
8. jún 2010

6 mesiacov budem poberať matersku ( z platu + DNP) a potom prechadzam na rodičovský príspevok. Dobre som to pochopila. A ked už budem na RP tak musím si začať platiť DNP a vlastne môžem aj čerpať PN alebo ošetrovné z DNP - či nie????
Už som domiešaná

luna22
9. jún 2010

ja som zufalá, raz mi povedali tak, raz tak 😵
Tu to ešte raz napíšem, ak viete poradte, či si zbatočne neplatím DNP. Január 2009 som bola zamestaná a február - marec 09 PN, potom Apríl - august nezamestnaná, September 09 som zamestnaná od 30,1 si platím DNP do maxima, na matersku idem 18.8 z čoho sa mi bude ratať materská budem mať maximum, či zbytočne platím?

magdulik
9. jún 2010

ahojte, kocky,
neviete, prosim, poradit, resp. vysvetlit...?
platim si dnp a som zamestnana, momentalne na rd so synom.
pokial dobre chapem, min. 270 dni musi byt do datumu prepokladaneho porodu. ako to je, ked nastupim na md tych 6-8 tyzdnov pred porodom a chyba mi par dni do tych 270. aka je potom materska? rata sa do toho aj dnp alebo sa to este musi doplatit, alebo ako to je?
a este jedna otazocka... keby som teoreticky pred nastupom na md este bola pn, je mi jasne, ze nemam narok na pn z dnp, ked este nemam tych 270 dni. ale zaroven som aj pocas pn "oslobodena" od platenia, teda ten cas, co som pn, mi normalne bezi, dni sa rataju a plati to vtedy za mna stat?
srdecna vdaka!!!!

penelope10
10. jún 2010

luna22,
pokial ti to vyjde tak, ze od 30.1.2010 (ak som to dobre pochopila) do datumu porodu budes mat 270 dni DNP, tak si zbytocne neplatis.

luna22
10. jún 2010

peneolope10 270 dní má byť od platenie po pôrod? idem rátať 🙂

penelope10
10. jún 2010

Den pred pôrodom musí byť aspon 270ty, t.j. porodiť najskôr na 271vý den trvania DNP. ... ako pise Gapa 😉

dindulka
10. jún 2010

ahojte, chcem vás poprosiť o informáciu alebo vysvetlenie:

chcem si od 01.07.2010 začať platiť DNP z max. vymeriavacieho základu pre vyššiu materskú. t.j. budem si platiť 4,4 % z rozdielu max. vymeriavacieho základu minús moja mzda. keďže nie som tehotná podmienka 270 dní platenia DNP by mala byť splnená, ale čo ak sa stane, že počas tejto doby 270 dní budem musieť ísť na rizikové tehotenstvo, respektíve PN-ku. viem, teda aspoň si myslím, že pn-ka sa mi bude rátať len zo mzdy, lebo to by som musela mať DNP zaplatených už 270 dní, aby sa to rátalo aj z DNP. nejde mi ani tak o tú PN-ku, ale o max. výšku materskej. Môžem si DNP platiť aj počas tej pn-ky, keď budem na rizikovom, aby som splnila tú podmieku 270 dní na vyšiu materskú? alebo sa počas PN-ky DNP neplatí, ale to by som potom tých 270 dní nesplnila? tomuto nerozumiem ako to je. nie, že by som túžila ísť na rizikové, ale počas terajšieho tehotenstva so potratila ☹ teraz som si DNP neplatila. takže pri budúcom tehotenstve je možné, že budem musieť ísť na PN-ku a tak nerozumiem ako to s tými 270 dňami je. ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

penelope10
10. jún 2010

Dindulka
rozumies tomu dobre počas PN-ky DNP neplatí, ale doba sa ti zapocítava do tých 270 dní.

bubina1
10. jún 2010

dindulka.... ja som to mala podobne ako ty... zacala som si platiť DNP... o mesiac dva som otehotnela...nastupila na rizikove a počas PN-ky som si dalej platila DNP aby som splnila podmienku platenia DNP tých 270 dni.... a aj mi to presne vyslo... už mam dpma aj rozhodnutie, že mi vznika narok na matersku aj z DNP..... 🙂

gapa
10. jún 2010

didulka,
počas PN ak by si poberala z DNP poistné, tak neplatiš. Ale ty nebudeš poberať, tak treba platiť. Ak by si aj neplatila, z dôvodu, že poberáš z DNP nemocenské, tak dni by sa ti aj tak rátali, ale to tvoj prípad nie je. Ak by si mala nejaké ukončené nem. poistenie dva roky pred vznikom PN (napr. si pred rokom menila prac.pomer a máš ukončené NP z predchádzajúceho zamestnania), tak tieto dni by sa ti prirátali ku dnom DNP, t.j. nárok na nemocenské by si mala aj z DNP.

Ak však poberáš nemocenské len z terajšieho zaemstnania, tak podla mna treba platiť DNP.

penelope10
10. jún 2010

Gapa, teda ak je nárok na nemocenske napr. z prac. pomeru a sucasne si platis DNP a si PN neplatis v case PN pripevok na DNP a doba (pocas PN) sa ti počíta do 270 dni DNP ?

danula2
11. jún 2010

dievcata, mozno s ato tu uz preberalo, viem ze vzdy 1/7 kazdy rok sa nieco meni ohladom vysok platenia..... bude tomu aj tento rok, co sa bude menit? 😒

a taktiez vas poprosim o radu, zarabam celkom slusne, hrubu mzdu mam vacsiu ako je tych 1084eur, z toho mi zamestnavatel strha nemocenske 15,10eur kazdy mesiac

ak chcem si zacat platit od 1/7/2010 DNP 😒 kolko bude ten rozdiel? co ak pocas platenia DNP ostanem na PN, rozdiel mi vznikne vacsi ak budem mat mensiu mzdu pocas PN, ako sa DNP plati v takychto pripadoch /to je aj pripad ak by som isla na rizikove/

dakujem za odpoved

dudlo
11. jún 2010

Ahojte,
precitala som si niekolko stran dozadu, aby som sa zbytocne nevypytovala na nieco, na co uz bolo odpovedane, ale zistila som, ze vsetky otazky su konkretne na osobu a situaciu, tak by som sa chcela aj ja opytat

DNP si platim od 18.8.2009 do marca z minima, od aprila z maxima.
Od oktobra 2008 poberam aj mzdu a aj RP, ktory mi na prve dieta konci 9.7.2010.
Nastup na matersku s druhym babom mam 3.7.2010, temin 14.8.2010.

Bude mi materska vyplatena z minima, z maxima, alebo z niecoho medzi tym?
Musim o vyplatenie ziadat ja, alebo mi to automaticky oznamia so sp?
Kedy sa zacina poberat materska z DNP - pri nastupe na matersku alebo po porode? (mala by som narok uz pri nastupe na matersku)

Velmi pekne dakujem vsetkym ktori mi odpovedia aspon na niektore otazky
Pekny den

dindulka
11. jún 2010

pelope, bubina, gapa ďakujem za odpovede, ste zlaté 🙂

gapa, ja som teraz tretí mesiac zamestnaná vlastne v tej istej spoločnosti, ale sme menili majiteľa čiže prakticky pod novým zamestnávateľom. pod tým pôvodným som bola zamestnaná 3 roky a teraz 3 mesiace pod tým novým. tie tri roky u predchádzajúceho zamestnávateľa majú s tým nejaký súvis, keď si písala, že to by sa prirátalo k DNP, ale ja som si ešte DNP neplatila? ďakujem za vysvetlenie 😉 a želám pekný víkend

luciferova
13. jún 2010

ahojte, prosim o radu:

2.6 som sa odhlasila z dnp (naposledy platene z maxima) a teraz som ochorela. Mam narok na pn z dnp alebo nie? Platila som to od 3/2008

dakujem

ginepra
13. jún 2010

ahojte zienky, tiez prosim o radu: som na RP, trva mi prac. pomer, ale VZ som mala malicky, posledna materska okolo 220 eur. rozmyslam, ze si zacnem platit DNP pre pripad otehotnenia, bude sa mi pri vyratavani materskej zratavat VZ +DNP? kolko by som si mala doplacat, ab som mala maximum? ak by som neotehotnela, mozem si uplatnit na zaklade DNP aj narok na nejaky prispevok pri PN? Vidite, som uplne mimo 🤐 ... dakujem pekne za vasu ochotu.

xpetka1x
15. jún 2010

aj ja vas prosim o radu v july sa meni vz mne 22 jula ubehne 270 dni platim si y maxima je potrebne aby som si ymenila vy na ten jeden mesiac?? na matersku by som mala ist yaciatkom augusta

gapa
15. jún 2010

@luciferova
ak ti DNP skončilo 2.6.2010 a posledná prihláška bola v r.2008 a PN ti vznikne do 42dní od ukončenia DNP, tak máš nárok na nemocenské v ochrannej lehote. Nemocenské sa vyráta z vym.základov v r.2009.

gapa
15. jún 2010

@xpetka1x
to, či si podáš zmenu VZ na aktuálne maximum výšku tvojej materskej nezmení, ak si sa prihlásila poslednýkrát na DNP v r.2009 alebo skôr. Len v prípade, ak si sa prihlásila naposledy v r.2010 by to trošku zvýšilo materské, ale nepredpokladám, že podstatne.

gapa
15. jún 2010

@dindulka
záleží, či ide o nový prac.pomer. Máš novú prac. zmluvu a mzdárky vás odhlasovali a nanovo prihlasovali? To je podstatné. Ak by to bol nový prac. pomer, ktorý vznikol pred 3mi mesiacmi a predchádzajúci prac. pomer=nem.poistenie bolo ukončené, tak hned po prihlásení na DNP máš nárok na nemocenské aj z DNP, aj ked len z minima.
Treba zistiť u mzdárok, či robili delimitáciu (ak sa prevádzajú zamestnanci z jednej fiemy do druhej bez prihlášok a odhlášok) alebo váš riadne odhlasovali a prihlasovali.

gapa
15. jún 2010

príp. to môžeš zistiť aj na soc.poistovni, ak sa nechceš pýtať vo firme.

gapa
15. jún 2010

@dudlo
aj ked si si podala v marci 2010 zmenu vym.základu od 1.1.2010 na maximum, tak materské z DNP sa bude rátať z vym.základov od prihlásenia do 31.12.2009, t.j. bude rátaná z minima v tomto období. Ak si si zvolila VZ nie v sume rozdielu maxima a tvojho VZ v zamestnaní, tak máš na DNP od 4/2010 preplatok. Ak ho chceš vrátiť, treba si písomne požiadať o vrátenie preplatoku, napr. po nástupe na MD.

Zo zamestnania bude materské rátané z r.2009 (trvá ti ten istý prac.pomer, predpokladám.

Od lekára treba vyžiadať tlačivo žiadosť o materské 2x, jedenkrát pre zamestnávatela a jedenkrát pre DNP. Do oboch uvedieš, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.dpoistenia a sama odnesieš jednu žiadosť na SP podla bydliska. Potom treba ku každej žiadosti poslať aj RL dieťaťa (pozri prehlásenie, podpisuješ, že oznámiš rodné číslo dieťata)

nika147
15. jún 2010

ahojte, môže mi niekto povedať či má niekto takú skúsenosť ako ja???? .....som na PN od 09/2009, pracovný pomer mi stále trvá, od 10/2009 si platím DNPO.....270dní mi uplynie teraz posledný júnovi deň a pani na sociálnej poistovni povedala, že ak chcem, aby som dostala peniaze z DNPO, tak musím vraj ukončiť PN u gyn. a začať aj PN aj DNPO v ten istý deň, vraj nemôžem mať napr. PN 12.09.2009 a DNPO 01.07.2010...som z toho somáááár.....