Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bubulka722
31. jan 2014

@zalka Tak potom beriem späť. Nevedela som, že pokiaľ skončil PP, doba poistenia sa pripočíta k DP. 🙂

zalka
31. jan 2014

@bubulka722 nič sa nestalo

zabka79
31. jan 2014

@zalka takže musím platiť 26 týždňov DP do pôrodu či tých 6 týždňov pred pôrodom už musím mať zaplatených 26 týždňov? A to budem musieť platiť to DP aj keď budem poberať materské? Vôbec som netušila aké je to zložité. Ako nezamestnaná budem môcť sotva platiť toľko peňazí niekoľko mesiacov DP 😢 Nechápem keď mám splnených (odpracovaných) 270 dní , na čo chce odo mňa štát ďalšie mesiace poistenia. 😠 Ešte posledná otázka, ak sa na to vykašlem materskú nedostanem a čo rodičovská? tú dostanem odkedy?

bubulka722
31. jan 2014

@zalka Ale každopádne som sa zase od teba niečo naučila. Možno sa mi to zíde, ak by som náhodou začala špekulovať nad tehu... 😀

zalka
31. jan 2014

@zabka79 ja som nenapísala že musíš platiť 26t .. ja som napísala že musíš byť poistená 26t ... a to je rozdiel
ak sa dnes prihlásiš na DNP .. a v pondelok pôjdeš na PN .. tak zaplatíš 42 eur na odvodoch .. a PN dostaneš 220e , a MD 780e .. ak budeš napr. na PN celé tehu .
A 26t treba mať splnených pred nástupom na MD ... ak by si nastúpila na MD po 25týždnoch a 6 dnoch .. tak MD dostaneš minimálnu 260e ... a počas PN a MD sa odvody na DNP neplatia.
@bubulka722 rado sa stalo, hej treba furt špekulovať.

hvorkakvorka
31. jan 2014

na socialke mi povedali, ze tych 270 dni mam splnenych kedze som pracovala. tak teraz neviem :/

zalka
31. jan 2014

@hvorkakvorka PP ti skončil? alebo pokračuje? DNP si si niekedy platila ak áno tak kedy od kedy do kedy dátumy ...

hvorkakvorka
31. jan 2014

pracovny pomer mi stale trva, robim uz treti rok v jednej firme, dobrovolne som si nikdy neplatila, preto som sla na socialku a tam mi povedali, ze splnam podmienku 270 dni platenia nemocenskeho a po 26 tyzdnoch platenia dobrovolneho poistenia budem mat narok na matersku z vymeriavacieho zakladu ktory som si urcila. bola som teraz po 10 dnoch pnky zaniest pnku na socialku a tiez mi tam tvrdili, ze budem mat vyssiu pnku vdaka dobrovolnemu poisteniu. ze je tam iba podmienka, ze nemozes ist na pnku hned na druhy den po prihlaseni sa na dobrovolne poistenie. preto teraz neviem ci som ju zle pochopila alebo fakt nieco dostanem ku klasickej pnke.

zalka
31. jan 2014

@hvorkakvorka no nedostaneš nič k PN zo zamestnania, a odvody musíš stále platiť, a kedže si sa poistila až v 10t tak nesplníš podmienku 270 dní poistenia z DNP a tým pádom ani MD mať nebudeš,
fajne ťa oklamali na SP ... :( lebo z každého poistenia musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia pre MD ...
zbytočne si sa nahlasovala na DNP ... :( nemala si v minulom roku neplatené volno? alebo 11 dnovú OCR?

zabka79
31. jan 2014

@zalka ďakujem za info. Na sociálke mi dnes povedali že musím platiť DP 270 dní a to už do pôrodu nestihnem ☹ Takže dostanem od štátu veľké nič. 🙄

zabka79
31. jan 2014

@zalka takže aby som stihla tých 26t, musím začať 4.2.2014.Platí sa to po týždňoch či po mesiacoch? Potom sa dám na druhý deň na PN do konca tehotenstva a už DNP neplatím? Čiže zaplatím len začiatok a výjde mi aj PN-ka aj Materská?

zalka
1. feb 2014

@zabka79 ved si v 8 týždni ... treba čo najskôr založiť DNP ... no a platí sa mesačne .. ale ked začneš PN na druhý den od poistenia tak zaplatíš za 1 den a počas PN neplatíš.

zabka79
1. feb 2014

@zalka v soc.poisťovni mi ale povedali niečo iné, že musím platiť 270 dní DNP, teraz fakt neviem či tá pracovníčka bola vôbec nejaká odborníčka 😠 čo som čítala na internete je pravda to čo píšeš Ty. Musím to ešte nejako vyšpekulovať, ale nemám moc času. Dúfam, že to DNP sa dá vybaviť aj zaplatiť v jeden deň. 😕

zalka
1. feb 2014

@zabka79 áno dá sa to spraviť v jeden deň bez problémov, a na SP majú prikázané klamať a zavádzať ... takže tam musí mať človek klapky na očiach ušiach .. aby si ich nevšímal a ignoroval ich kecy

zabka79
1. feb 2014

@zalka to má logiku že nechcú to hovoriť, aby to ľudia využívali. A keď sa platí mesačne, tak musím celý ten mesiac zaplatiť, že? a čo si písala tú PN 220e a materskú780e to je pri akom tom vymeriavacom základe? Ďakujem. 😉

zalka
1. feb 2014

@zabka79 pri VZ 1207,50 eur pri mesačnej platbe cca 424 eur ( nechce sa mi presne počítať a sumu si ešte nepamätám ) .. a pri splnení podmienky 26t poistenia do vzniku nároku na MD ... čiže nástup na MD môže byť 183 deň od začiatku poistenia ...
ak sa prihlásiš a na druhý den ideš na PN stačí zaplatiť 1 den .. ak sa prihlásiš a ideš o 2 dni na PN .. tak zaplatíš za 2 dni

zabka79
1. feb 2014

@zalka jasné presné sumy netreba, stačí približne. a zvyšné dni mi potom akože vrátia? myslím tie peniaze čo som zaplatila v rámci celého mesiaca.

zalka
1. feb 2014

@zabka79 ak zaplatíš za celý mesiac, a si to vyžiadaš tak ti to vrátia ... ako preplatok

zabka79
1. feb 2014

@zalka Moc Ti ďakujem, pomohla si mi. Konečne mám v tom trochu jasno 😉 Ešte to musím vyrátať a prešpekulovať detaily 😀

zalka
1. feb 2014

@zabka79 moc nešpekuluj ... si tehu 8 týždnov
8+26 poistenie +6 nástup pred pôrodom na materskú = 40 dlžka tehu ...

aj tak to neviem či stihneš mať do nástupu na MD 182 dní poistenia , a nastúpiť na MD 183 den poistenia asi ti lekár bude musieť o pár dní posúvať termín pôrodu papierovo aby si toto stihla ... toto je dôležité si napočítať .. lebo ak nastúpiš na MD 181 den od začiatku poistenia dostaneš MD minimálnu tj. 260eur

zabka79
1. feb 2014

@zalka no v pondelok to musím riešiť, a ešte raz si to prerátam či to stíham, podľa môjho terajšieho TP by som to mala stihnúť. Ak je nástup na materskú presne 42 dní (6týž.) pred stanoveným termínom.A môžem to zaplatiť, akože od 1.2.2014 tých pár dní spätne? asi nie čo? myslím aby som získala nejaké tie dni k dobru.

zalka
1. feb 2014

@zabka79 nie nemôžeš ... najskôr dnom prihlásenia ti vznikne poistenie takže najskrô 3.2. preto som ti písala že utekaj hned .. tuším v piatok či štvrtok som ti to písala a neutekala si ... takže tie dni môžu chýbať

zabka79
1. feb 2014

@zalka ja som začala o to zaujímať až neskoro. Mala som totiž v hlave že materskú dostanem lebo som celý život makala v robote a za posledné 2 roky mám odrobených dosť aj tých 270 dní. Ale so zhrozením som zistila že nárok na materskú už nemám a to úplne náhodou som zistila. No výjde mi to presne na chlp, ak sa čosi pokašle aj len trochu tak je to v keli 😖

zabka79
1. feb 2014

@zalka a v piatok som bola lazar, som na rizikovom a ako náhle sa postavím a chodím, mám problémy 😠

zalka
1. feb 2014

@zabka79 registračný list na prihlášku na DNP si stiahneš na nete, na stránke soc. poistovne .. v sekcii formuláre ... hladaj RLFO ... a ak podpíšeš môže to zaniesť aj mng. do SP .. a ked sa cítiš tak zle tak ťa lekár od nasledujúceho dna môže vypísať na PN ... z DNP

zabka79
1. feb 2014

@zalka chystám sa to v pondelok aj urobiť. Dúfam, že to celé klapne 🙂 Fakt si mi veľmi s tým pomohla, nemala by som nič lebo by som to nestihla kým by som pátrala ďalej. Nevedela som ani že existuje nejaké DNP. Tak moc ďakujem 😉

sunshine85
1. feb 2014

@zabka79 ahoj, necitala som od zaciatku, ale zarazila ma info, ze preco by si nemala mat narok na matersku, ked si cely zivot makala a za posledne 2 roky mas odrobenych 270dni????

zabka79
1. feb 2014

@sunshine85 ahoj, no lebo som od sept.2013 nezamestnaná a v čase nástupu na materskú nebudem v 8 mesačnej ochrannej lehote. Mylne som si myslela že stačí tých odrobených 270 dní, ale keďže som nezamestnaná ani nie som v ochrannej lehote nebudem mať nič.

zalka
2. feb 2014

@zabka79 rado sa stalo

sherny
2. feb 2014

@zalka ahoj, čítala som, čo si radila zabke79...ja idem na 3 ivf, a chystám sa na PN, ...som 8 rokov zamestnaná v jednej firme...môžem to aj ja tak spraviť, že sa prihlásim na DNP z maxima, zaplatím pár dní, pak pôjdem na PN, a budem PN - rizikové celé tehu a budem mať PN 220 e, a MD 780 eur? mne ubehlo už aj tých 15 mesiacov od skončenie DNP....radila si jej, že musí byť poistená 26 týždňov, že nemusí platiť počas PN...teda platí to aj v mojom prípade? dakujem za radu
....tehotná zatiaľ nie som, ale verím že sa 3- tie IVF konečne podarí..... 🙂 🙂