Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulka111
3. feb 2014

@zalka tak aspon to je pozitivna informacia 🙂 z coho by sa mi potom ratala materska? z toho DNP? a ak by bol termin porodu po marci, tak musim platit 270 dni, ci uz z DNP alebo z PP, spravne rozumiem?

zalka
3. feb 2014

@janulka111 nie zle tomu rozumieš ... ak by bol termín pôrodu po marci tak najneskôr do marca by ti muselo vzniknúť DNP alebo PP ... a toto DNP alebo PP by muselo trvať minimálne do pôrodu

napr. dátum pôrodu 5/2015 tak sa nahlásiš na DNP v 2/2015 a bud budeš platiť alebo pôjdeš na platenú PN .. a počas PN sa odvody neplatia

janulka111
3. feb 2014

@zalka dakujem moc za info 🙂 skusim si to nejako prebrat 🙂

zalka
3. feb 2014

@janulka111 rado sa stalo

vierka987
3. feb 2014

@zalka ahoj zalka ,chcem sa opytat,ty sa vyznas 🙂 ,
v novembri 2012 som dostala vypoveds trojmesacnou vypovednou lehotou,od polovice januara 2013 som bola na pn az do zaciatku septembra,kedy som nastupila na matersku dovolenku. moja otazka c ,1,moze ma zamestanvatel odhlasit zo soc.poistovne,ak som na materskej?,lebo na soc.mi povedali,ze ma uz odhlasil..,2.,ak mi skonci matersky prispevok,mozem ist na urad prace a potom opat na rodicovsky prispevok? niekedy som tu citala,ze da sa z uradu prace dostat viac penazi,ale uz nespominam,ze ako 😅 😅 a z kt.obdobia mi vypocitaju davku v nezamestnanosti? dakujem pekne

zalka
3. feb 2014

@vierka987 hm... ty si vlastne šla na PN v čase výpovednej lehoty? No zamestnávateľ by ti mal skončiť PP až po skončení RD ... ak som ťa dobre pochopila. A po MD musí prehlásiť do SP zmenu na RD ... skús komunikovať zo zamestnávateľom ...
a v SP ti povedali že k akému dátumu ťa odhlásil to je podstatné ...

vierka987
3. feb 2014

@zalka ano,spravne si pochopila,no vraj ku dnu,ked som nastupila na md,mne to tiez nedalo,ze ako mam moze odhlasit,ked som na md...

zalka
3. feb 2014

@vierka987 no nahlasuje odchod zamestnanca na MD ... potom musí nahlásiť prechod zamestnanca na RD ...
vieš čo asi by som oslovila zamestnávateľa s otázkou ako je to teraz s tebou ... a podla toho sa zariadila ... a samozrejme ak by ťa odhlásil tj. zrušil ti zamestnanie dnom odchodu na MD ... tak by som požiadala o pomoc inšpektorát práce a sociálnu poisťovňu s odvolávkou sa na z ákony, že ťa nemohol prepustiť kedže si vo výpovednej lehote šla na PN a potom na MD ...

vierka987
3. feb 2014

@zalka no,skusim sa opytat,a ako to je s tou v nezamestnanosti?

zalka
3. feb 2014

@vierka987 no všetko záleží od dátumov ... kedy ťa to v aký dátum mal odhlásiť zo zamestnania?

vierka987
3. feb 2014

@zalka no,tak ja si to najprv pozistujem a potom sa este ozvem,ak mozem ,zatial dakujem velmi pekne 🙂

katarinkaj
3. feb 2014

Baby viete mi poradit, resp. odsuhlasit ci mam spravne info, platim si DNP z minima, nastup na matersku som mala 24. januara 2014, kolko mam zaplatit za januar? V SP mi povedali, ze 139, 39 : 31 (pocet dni v mesiaci) a vysledok vynasobim poctom dni, za ktore potrebujem zaplatit, cize v mojom pripade krat 23, ale napisat mi to nechcel nikto 🙂 aby som neurobila chybu... Dakujem

levannaa
3. feb 2014

@zalka Ďakujem Ďakujem Ďakujem krásne za všetky info, si veľmi úžasná, ešte raz veľké Ďakujem. Tak dnes som bola po cca dvojtýždňovej pn-ke v práci a pohodička 🙂, tak uvidíme čo a ako bude ďalej, ako sa to bude aj drobčekovi páčiť a aj čo na to doktor. Pokiaľ nebude problém vydržím ale určite nie za každú cenu.....

zalka
3. feb 2014

@katarinkaj ak máš obavy zaplať celú sumu a potom požiadaj o preplatok ...
@levannaa rado sa stalo a držte sa

marsic
4. feb 2014

Zdravím Vás, potrebujem poradiť. Od 19.11.2008 -19.11.2011 som bola na rodičovskej 1 deň som odpracovala a na ďalší deň som dostala výpoveď . Zaregistrovala som sa na UP, kde som bola od 21.11.2011 do septembra 2012, potom som nastúpila na predlženú rodičovskú dovolenku zo zdravotných dôvodov, dcéra non stop chorá. Rodičovský trvá stále až do 19.11. 2014. Chcela by som dieťatko. Chcela by som sa opýtať na pn a následne materskú. Je potrebné sa zamestnať na 90 dní a potom až môžem ísť na Pn? Ak ba som nesplnila 90 dní, z čoho sa vypočíta PN? A DNP by som si mala založiť najneskoršie do 6 týždňa tehotenstva? Chcela by som si nejako prilepšiť k tej almužne .

zalka
4. feb 2014

@marsic nemáš nárok na platenú PN , ani na MD ... ak sa zamestnáš pred otehotnením a odpracuješ 90 dní a tvoj PP bude trvať do pôrodu aspon 270 dní tak vtedy dostaneš MD ... a po 90 dnoch bez PN a OCR je PN rátaná z toho príjmu .. a tiež aj MD potom

marsic
4. feb 2014

@zalka Ďakujem ... chcem sa ešte opýtať, takže zamestnať sa na min. 3 mesiace a DNP musím mať 270 dní platené, aby som mala vyššiu materskú? tzn. že prihlásim sa z maxima keď zistím, že som tehotná samozrejme po tých 3 mesiacoch zamestnania, najneskoršie do 6 týždňov tehotenstva a môžem ísť na Pn? Z dnp nedostanem nič až materskú?Počas Pn sa dnp neplatí? Rozumiem tomu správne?

zalka
4. feb 2014

@marsic z každého positenia čo chceš mať MD musíš mať 270 dní poistenia .

lubkagro
4. feb 2014

@zalka Ahoj je mozne aby manzelovi vysla PN zo zamestnania 16,78 a z DNP 7,20 na den ? 740 e mesacne ?

zalka
4. feb 2014

@lubkagro akú mal hrubú mzdu min. rok ?

lubkagro
4. feb 2014

@zalka tak asi tych 750-800 ale to asi 2 mesiace posledne

zalka
4. feb 2014

@lubkagro dôležitý je príjem za celý rok 2013 resp. za celé zamestnanie v tom roku ... a nie len posledné dva mesiace ...

lubkagro
4. feb 2014

@zalka Aha tak mi asi vychadza tak ... dakujem

zalka
4. feb 2014

@lubkagro rado sa stalo 🙂

trubka883
4. feb 2014

Zdravim Vas 🙂 potrebovala by som poradit. V aprili 2013 som nastupila na MD a mala som aj DNP do novembra. Kedze som sa zabudla odhlasit, prisla mi vyzva na zaplatenie cca 300€. ☹ ☹ ☹ Neviete mi poradit, co sa da este robit, popripade vyuzit PN-ku.Dakujem za kazdu radu.

zalka
5. feb 2014

@trubka883 zaplatiť, a po zaplatení ísť na PN .

zabka79
5. feb 2014

@zalka ahojky 🙂 ešte prosím nejaké info ty si v tomto majster 😉 . Takže som DPO a som PN s rizikovým tehotenstvom. Všetko čo si povedala bola do bodky pravda. S úradom práce ako? musím im dať potvrdené od lekára to ich tlačivo že som PN? nevieš aká je lehota odovzdania?

zalka
5. feb 2014

@zabka79 no kopiu PN odovzdaj na UP

zabka79
5. feb 2014

@zalka ďakujem 😎

zalka
5. feb 2014

@zabka79 rado sa stalo