Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

1nell1
5. feb 2014

zdravim neviete mi poradit ked si chcem platit dobrovolne pripoistenie čo to vyde som zamestnana na minimalnu mzdu dakujem za každu radu 🙂

zabka79
5. feb 2014

@zalka myslím že by to stačilo aj poštou zaslať? ja moc chodiť nemôžem...

zalka
5. feb 2014

@zabka79 záleží na zamestnávateľovi .. pošli poštou ale skôr ... abo pošli manžela tam

zabka79
5. feb 2014

@zalka som nezamestnaná evidovaná na UP

zalka
5. feb 2014

@zabka79 prepáč ... pošli tam mng. alebo pošli poštou a zavolaj sprostredkovatelke kde patríš .. a povedz že tú kopiu PN zasielaš poštou ... a doporučene pošli

1nell1
5. feb 2014

zalka @ zdravym čitam že s otazkami sa obracaju na vas mam aj ja jednu otazočku chcela by som mat babetko ale chcela by som využit matersku ako som mala predtym som si platila DNP chcem sa spytat či aj teraz s aniečo take da priplatit som zamestnana na minimalnu mzdu dakujem velmi pekne za odpoved🙂

zabka79
5. feb 2014

@zalka pokúšam sa s ňou spojiť od rána, aby sme sa dohodli ale nedvíha, preto som sa obrátila na teba 🙂 ďakujem 😎

zalka
5. feb 2014

@zabka79 no skúšaj ... a pošli doporučene tú kopiu PN

zalka
5. feb 2014

@1nell1 min. VZ pre DNP je 402,50 eur .. a mesačne sa platí 133,42 eur ... a treba platiť minimálne 270 dní
lepšie pre teba by bolo si nájsť dohodu s pravidelným príjmom za pár eur mesačne, .. po 270 dnoch dohodu ukončiť .. a až potom založiť DNP ak by si otehotnela.

marsic
5. feb 2014

@zalka ďakujem pekne za radu 🙂

1nell1
5. feb 2014

@zalka aha tak sa mi to neoplati hej lebo tu už pracujem 7 rokov tak nechcem odyst

zalka
5. feb 2014

@marsic rado sa stalo ..
@1nell1 nechápem

1nell1
5. feb 2014

@zalka ta si pisala že by som si mala najst pracu s dohodou nie a potom ukončit a tak začat platit DNP

zalka
5. feb 2014

@1nell1 ale myslela som druhú prácu, nie že túto máš ukončiť ... druhú prácu si nájdi a tú druhú prácu ukonči po 270 dnoch

1nell1
5. feb 2014

@zalka či som niečo nepochopila :(

zalka
5. feb 2014

@1nell1 no ved som ti napísala ...

1nell1
5. feb 2014

@zalka aha takže keby som ostala v tejjto praci a chcela si priplacat DNP tak by som musela platit tych 133 eur ano? 270dni ? a otehotniet potom možem až po 270 dnoch ?

zalka
5. feb 2014

@1nell1 no otehotnieť môžeš aj o mesiac ak si platíš už ... ak prv otehotnieš a potom začneš platiť tak nestihneš.

1nell1
5. feb 2014

@zalka a ked zacnem platit priklad od marca a otehodniem v maji tak do kedy to budem musiet platit DNP 270 DNO ALEBO?A kolko by som mala potom matersku dakuujem velmi pekne za rady si zlata 🙂

zalka
5. feb 2014

@1nell1 áno 270 dní by si musela platiť .. a MD by si mala zvýšenú o 260 eur

marsic
5. feb 2014

@marsic ešte jednu otázočku mám. Keď sa prihlásim na Dnp a zaplatím z maxima a pôjdem napr. za pár dní na PN dostanem už nejakú pn z dnp? Počas pn sa odvody na dnp neplatia že?

marsic
5. feb 2014

@zalka ešte jednu otázočku mám. Keď sa prihlásim na Dnp a zaplatím z maxima a pôjdem napr. za pár dní na PN dostanem už nejakú pn z dnp? Počas pn sa odvody na dnp neplatia že?

zalka
5. feb 2014

@marsic ak nemáš splnenú podmienku 270 dní z DNP ( alebo iného ukončeného poistenia ) tak ak sa prihlásiš na DNP a pôjdeš na PN , tak z DNP nič nedostaneš a musíš stále platiť odvody. PN z DNP dostaneš až po 270 dnoch od začiatku poistenia.

marsic
5. feb 2014

@zalka dnp som si platila cca 5 rokov spätne. Takže to mi veľmi nepomôže. Takže musím platiť dnp aj počas pn? takže v tom prípade dnp je pre mňa nepoužiteľné :( Ostáva mi asi len zamestnať sa na min.90 dni s vysokými odvodmi, aby som mala pn aj materskú vyššiu že?

zalka
5. feb 2014

@marsic no hej ale zamestnanie musí vzniknúť pred tehotenstvom to druhé , alebo musí skončiť prvé zamestnanie a tak pomôže na 90 dní sa zamestnať u niekoho iného ... bude až tak vyššia MD...

marsic
5. feb 2014

@zalka ano to mi je jasné 🙂 len to dnp som nevedela. Si zlatá, že takto pomáhaš 🙂

zalka
5. feb 2014

@marsic no pri DNP je vždy podmienka 270 dní poistenia

empathia
5. feb 2014

@zalka ahoj ako si myslela ze najst si pracu na dohodu za par eur mesacne, mas na mysli aj dohodu o pracovnej cinnosti co je cca 120e mesacne?

zalka
6. feb 2014

@empathia no napríklad ... a po 270 dnoch ... ak skončí dohoda ... tak sú dni poistenia kt. sa dajú použiť k prihláseniu sa na DNP ...

anett20
6. feb 2014

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, 16.2 mi končí materská a nastupujem na rodičovskú deň pred nástupom na matersku som sa prihlasila na DNP teraz neviem ci sa mam odhlasit z DNP k 16.2 alebo pokracovat musim pocas rodicovskej platit DNP?alebo ist na PN ?chodia kontroly ak ste PN a na rodicovskej dovolenke? a ak sa rozhodnem ist na PN musim PN-ku priniest aj zamestnavatelovi?ci staci len na socialku?cize len jednu PN-ku si dat vypisat?