Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sherny
8. feb 2014

@zalka ahoj, prosím ťa, výška PN sa vypočíta 55% z HM za aké obdobie? dakujem

espritka29
8. feb 2014

Ahoj všetkým. Som tu nová. Rada by som poprosila niekoho o užitočné info, keďže tu je tých príspevkov na mesiac čítania. Momentálne pracujem, tehotná nie som, neplatím si žiadne pripoistenie, len bežné odvody, ktoré za mňa odvádza zamestnávateľ. Chceli by sme sa s manželom pokúsiť o dieťatko, ale až niekedy na budúci rok. Chcela by som ešte predtým dokončiť Bc štúdium - máj/jún 2015. Vedel by mi niekto dať nejaké info, čo by som mala robiť, ak by som si chcela prilepšiť na materskej. Kedy a v akej výške si založiť spomínané pripoistenie. Ďakujem.

zalka
9. feb 2014

@sherny to je rôzne .. podľa toho či vzniká nové poistenie alebo to poistenie trvá dlhodobo.
Pri dlhodobom sa berie na výpočet PN predošlí rok ... pri novom poistení , to nové poistenie po uplynutí 90 dní bez PN a OCR, ak neuplynie toľko dní tak PN sa ráta z VZ z predošlého zamestnania.

sherny
9. feb 2014

@zalka ide o dlhodobé 8 ročné poistenie v jednej práci ....takže sa berie do úvahy rok dozadu, čiže priemer z hrubej mzdy za rok 2013...hej?

zalka
9. feb 2014

@sherny áno ked ideš na MD tento rok tak sa MD ráta z príjmu z roku 2013

anett20
9. feb 2014

poradí mi niekto ohľadne mojej predchadzajúcej otázky máte niekto s tým skúsenosť?ďakujem

sherny
9. feb 2014

@zalka dakujem 🙂 si poklad 🙂

alexis14
9. feb 2014

@anett20 Môžeš sa odhlásiť myslím v deň skončenia materskej aby si zbytočne neplatila a keď budeš kedykoľvek potrebovať isť na Pn tak sa pred tým prihlásiš na DNP a ideš na PN. A kontroly chodia aj počas rodičovskej.Keď si pred materskou pracovala, tak treba doniesť myslím aj zamestnávateľovi a druhú časť na SP.

celi
9. feb 2014

@zalka Ahoj Zalka, chcem si len ujasniť: DNPO som si platila od 4.1.2012 do 7.1.2013, 30.4.2013-30.5.2013
a 9.9.-18.9.2013. Dátum pôrodu by mal byť cca 6.10.2014. Čiže spĺňam 15-mesačnú lehotu na znovupoistenie, som cca v 6tt. Po prihlásení môžem platiť alebo ísť na pn, som zamestnaná, VZ si určiť 1207,50- hrubá mzda a z tejto sumy platiť odvody. Pre výpočet materskej zo zamestnania mi budú brať r. 2013, každý mesiac mám rovnakú mzdu, na konci roku dali nejaké odmeny. Mám si vypočítať priemer na mesiac? a to odrátať od 1207.50?, alebo dať normálnu hrubú mzdu, ktorú som mala každý mesiac.? Ďakujem 🙂

zalka
9. feb 2014

@celi áno VZ si urči ako 1207,50- hrubá mzda... ak by si si spravila priemer 2013 tak ti nevýjde max. MD ... Daj si tú hrubú mzdu čo si mala každý mesiac .. a áno z toho rozdielu treba platiť odvody ..

celi
10. feb 2014

@zalka Veľmi pekne ďakujem, si zlatá....príjemný deň 🙂

zalka
10. feb 2014

@celi rado sa stalo

mooira
10. feb 2014

@zalka mala by som na teba otázočku. 27.11.13 som si začala platit DNP z minima (platím si iba DNP). zhruba o mesiac na to som otehotnela. podľa PM môžem byť v 7tt. podmienku 270 dní splním 23.augusta. takže s odchodom na MD mi to vychádza s odretými ušami a zatvorenými oboma očami. ale nie som si istá, ako je to s podmienkou 26 týždňou. ak chcem získať max. materskú, teraz by som sa mala odhlásiť z minima a prihlásiť z maxima? mám to urobiť čím skôr alebo stačí, ak si od toho 23.8. odrátam spätne 26. týždňov. 26.týždňov je po odchod na MD alebo do pôrodu?

gathering
10. feb 2014

@zalka zalka raz si mu uz pomohla,prosim ta opat🙂nemam cas studovat...mm bol viac ako tri roky zamestnany na TPP kde mal slusny prijem.uz tri mesiace je vsak szco, odvody si neplati.teraz bol na operacii a je pn.vieme nejak ziskat nemocenske?pomoze dobrovolne poistenie ci nie?ak ano s akym datumom?vdaka vopred!

zalka
10. feb 2014

@mooira 26t je do odchodu na MD .. takže najvyšší čas zmeniť VZ ... teda ukončiť DNP a založiť nové ak si tehu .

@gathering no tak pred operáciou sa mal mng. nahlásiť na DNP a až tak ísť do lekára. Teraz no neviem ak sa zajtra prihlási na DNP či mu dáky lekár vypíše PN ... moc nie ...

gathering
10. feb 2014

@zalka a ak ano tak kolko dni pred pn musi byt DPO? a vymer.zaklad len z dobr.poisteni alebo aj z TPP?

zalka
10. feb 2014

@gathering hm...stačilo v den začiatku Pn sa prihlásiť na DNP .. ináč tak aspon den pred je lepšie sa nahlásiť .. a zo zamestnania už nárok nemá na nič .. ak nepracuje po skonkčení PP mu skončila ochranná lehota po 7 dnoch od skončenia zamestnania

mooira
10. feb 2014

@zalka a môžem ísť na MD aj keď v deň nástupu nespĺňam podmienku 270 dní poistenia - samozrejme, že do pôrodu by som ju splnila. lebo, ak by som sa zajtra odhlásila z minima a v stredu prihlásila z maxima mala by som podmienku 26t. splnenú skôr ako podmienku 270 dní. ďakujem za odpoveď

zalka
10. feb 2014

@mooira áno môžeš ísť na MD ... ak nesplníš 270 dní k nástupu na MD .. tak SP bude skúmať či máš túto podmienku splnenú k dátumu pôrodu, ak bude splnená tak MD ti vyplatia spätne aj za tie týždne pred pôrodom

mooira
10. feb 2014

@zalka ešte raz dakujem velmi pekne za odpoveď

zalka
10. feb 2014

@mooira rado sa stalo

gathering
11. feb 2014

@zalka len neviem nikde najst ze preco by to malo byt skor...teoreticky sa v jeden nahlasim a dam si max.vymeriavaci zaklad z DPO a hned aj odovzdam pn.cize nemusim nic platit a mam max.nemocenske kedze podm. 270 dni splnam...ale takto by to asi neslo ze?urcite je niekde zadrhel...co myslis?

zalka
11. feb 2014

@gathering ak si dáš max. VZ a urobíš to čo píšeš , tak po 26t ... ti nebudú mať z čoho vypočítať tú max MD napr. lebo si ani 1 den nezaplatila z toho vysokého VZ ... preto v takom prípade sa treba pred PN prihlásiť aspon 1 den vopred a ten 1 den si zaplatiť ... lebo ak nie je VZ tak je MD a PN aj po 26t minimálne

domeli
11. feb 2014

@gathering nie som síce @zalka, ale zádrheľ je v tom, že max. nemocenské je možné získať až po 26 týždňoch nepretržitého poistenia, dovtedy, aj keď by sa človek prihlásil z max. VZ, dostával by iba minimum pri splnení podmienky 270 dní

gathering
11. feb 2014

@zalka aha tak o tych 26t som nevedela.tam je ten hacik🙂PN neplanujem dlhodobo max.1 mesiac.ide mi len o princip...cize ak chcem tu davku tak jedine minimalny zaklad DPO den pred PN?

gathering
11. feb 2014

@domeli dik.o tych 26t som nevedela")

zalka
11. feb 2014

@gathering tak stačí aj v den začatia PN sa prihlásiť na DNP no lepšie je den vopred z minima a po skončení PN toto DNP zrušiť.

zuzana612
12. feb 2014

@zalka Ahoj, mozem sa opytat ci si uz pocula nieco o tom, zevraj sa ma od jula DNP zrusit? Ze si ho budu moct platit len zivnostnici alebo nieco podobne. Zevraj napr. mamicky na MD alebo nezamestnani si to platit nebudu moct.

zalka
12. feb 2014

@zuzana612 nepočula som nič o takom ...

zuzana612
12. feb 2014

@zalka mne to len cez tyzden vravela kamaratka, mama jej robi na socialke, zevraj maju byt od jula nejake zmeny 😝