Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

xpetka1x
15. jún 2010

@gapa no ja som sa prihlasila v oktobri 2009 z vz 700 a po mesiaci som sa odhlasila a na novo prihlasila z maxima teda od 23.11.2009 platim maximum...takye by mala byt moja materska maximalna ak dobre rozumiem tomu...?

dudlo
15. jún 2010

@gapa veľmi pekne ďakujem za odpoveď 🙂

dindulka
15. jún 2010

@gapa
áno máme aj nové pracovné zmluvy a pôvodný zamestnávateľ nás odhlasoval a účtovníčka nového majiteľa nás zase nanovo prihlasovala. no a keby som teda išla za nejaký ten čas na rizikové, platila si už 2-3 mesiace pred otehotnením DNP, tak by som si počas PN-ky platila aj DNP, aby som splnila tých 270 dní, aby som mala vyššiu materskú a zároveň by som mala aj PN-ku z DNP, ako si písala z minima. alebo tú PN-ku by som si neuplatňovala z DNP, aby som si DNP mohla ďalej platiť, aby som splnila tých 270 dní. joj je to zamotané, ale ty tomu určite chápeš. ďakujem za odpoveď.

luciferova
15. jún 2010

@gapa dakujem 🙂

avila
16. jún 2010

Babulky, prosim o radu. Platim si DNP a som zamestanana aj. Vznikol mi tam urcite preplatok a viem, ze sa on da poziadat (automaticky ho nevracaju). Mozte mi poradit ako, ci je na to formular a ak nie, tak komu ziadost adresovat? DAKUJEM.

anib
16. jún 2010

avila ahoj, ja som mala tiez preplatok, vtedy som tam bola osobne/dali mi vypisat nej.papier,ze akym sposobom si ziadam peniaze vratit,ci postou,ci na ucet/,ale myslim,ze si tam kludne môzes aj zavolat a oni Ti povedia presnu sumu, pride Ti to neskôr, neviem,ake terminy vsak maju, isto Ti povedia, pa a drzkaj sa onedlho 😉

danula2
17. jún 2010

ja nechapem jednu vec, ak sa ako rozhodujuce obdobie berie rok dozadu, napr. porodim august 2011, moje rozhodujuce obdobie je rok 2010
preco potom ak by som platila DNP rataju aj tesne pred porodom tych 270 dni?

mne totizto plati z toho maxima zamestnavatel, ale co ak napriklad v pripade PN a pod by som si chcela prilepsit
mozem sa od 1/1/2011 prihlasit, platit si, byt od 1/1/2011 na rizikovom? ma vyznam platit si pocas PN ked viem ze vtedy mi zamestnavatel neodvadza z maxima?

alebo este inak, teraz som tri tyzdne PN, teda viem ze za jun mi neodvedie z maxima zamestnavatel, mozem sa za jun prihlasit, zaplatit z maxima a v od 1/7 sa odhlasit?

andrejkag
17. jún 2010

Ahojte, prosím vás o radu, 15.7. prejde pol rok čo si platím DNP, kedy mám isť na socialku ked chcem zmeniť sumu? a to sa mám odhlásiť a znova prihlásiť, alebo len žiadať o zmenu? chcem zvýšiť poplatok
ďakujem

mariro
17. jún 2010

@danula2 ..pretoze DNP musis platit 270 dni aby si mohla cerpat z neho,okrem osetrovneho samozrejme, ktore mozes cerpat hned.A DNP si vecsinou zeny uzavru kratko pred pocatim,cize preto sa to rata pred porodom,lebo do porodu by malo byt 270 dni platenia DNP.

Ak chces vyuzivat DNP tak platit treba 270 dni...co tebe asi nejako nevyjde a v podstate ani nemas dovod kedze max VZ mas.

Prihlasit sa nemusis teraz na DNP, pretoze odhlasit sa mozes az za 6 mesiacov a cerpat ako som uz pisala nemozes...az po 270 dnoch, tak asi sa ti to ani moc neoplati.

standa82
17. jún 2010

@andrejkag ....pokiaľ chceš zmeniť VZ, môžeš sa ísť odhlásiť a prihlásiť kedykoľvek na SP. Ak chceš zmenu, tak až po polroku. Ja by som sa išla odhlásiť a na druhý deň prihlásiť z nového VZ. Lenže potom musíš do nástupu na MD splniť platenie minim.26 týždňov z nového VZ. (ak plánuješ nastúpiť na MD).

mariro
17. jún 2010

@standa82 - suhlasim s tebou 🙂

andrejkag
17. jún 2010

@standa82 chcem zmeniť VZ pre ,,budúcu matersku" možno, zatial niesom tehotná takže tých 26 týždňov stíham v pohode, čo znamena zmenu až po pol roku? čo sa vtedy mení? (dajak tomu nechápem) môžem ísť pred 15. 7.??? ak chcem zvýšiť lebo od 10.7. do 18. 7. som na dovolenke, či stačí potom?

ďakujem 😉

mariro
17. jún 2010

@andrejkag - tebe jednoznacne postaci sa odhlasit a prihlasit sa s novym VZ, tym zacne nove poistenie z, ktoreho ti budu vyplacane mozne davky.Kedze 26 tyzdnov nebude problem ak len planujes tehotenstvo.Super to vsetko stihas 🙂 .Drzim palce.

andrejkag
17. jún 2010

@mariro ďakujem, 🙂 nebola som si istá 😉

avila
17. jún 2010

@anib dakujem, skocim tam, ked mi pride rozhodnutie o MD. Tak ci tak tam pojdem kvoli II. DP. DAKUJEM 🙂

gapa
17. jún 2010

@dindulka
ak sa prihlásiš na DNP napr. 1.9.2010 a na PN pôjdeš 2.9.2010, od lekára vyžiadaš 2x pn-ku, tak budeš mať nárok na nemocenské z oboch nem.poistení (ak ku dnom DNP prirátaš dni ukončeného nem.poistenia z ukončeného zamestnania dva roky pred vznikom pn, t.j. od 2.9.2008 a vyjde to aspon 270dní NP v súčte).
Nie je podmienkou platiť 270dní DNP, je podmienkou byť nem.poistený z DNP + ukonč. NP aspon 270dní. A to je rozdiel. T.j. ak ti uznajú nárok na nemocenské aj z DNP, tak neplatíš DNP. Platí sa len ak nie je nárok na nemocenské z DNP. Materské, na ktoré potom nastúpiš v r.2011 by sa ti rátalo z vym.základu z toho jedného dna 1.9.2010 (ak by ti do konca roku 2010 trvala PN, resp. PN by mohla trvať aj do nástupu na Md a nič by sa nemenilo), samozrejme ak sa zákony nezmenia!!!

gapa
17. jún 2010

@xpetka1x
mysím, ano. Nechce sa mi hladať tvoje údaje, ale ak je splnených 270dní, 26týž. od posled. prihl. do nástupu na MD a aj dlh v SP nebudeš mať, tak áno.

sasettka
17. jún 2010

ahojte, mam otazocku 🙂
tento mesiac som ukoncila studium na VS, od 9.11.2009 som DNP, od 9.4.2010 som sa odhlasila a nanovo prihlasila z max. vz, kedze som zistila, ze som tehotna. Chcem sa spytat, ci mam po dosiahnuti 270dni DNP narok na cerpanie PN, abo cohosi podobneho 😅 ide najma o to, ze nemam ako absolventka narok na ziadne prispevky, ani nic podobneho, jedina vyhoda je, ze mi stat plati odvody.... a obavam sa, ze ma na tak kratku dobu - do nastupu na MD nebude chciet nikto zamestnat, tak som zvedava, ci aspon nemozem nastupit na PN, aby som mala aspon nejaky prispevok, ked uz som nezamestnana...

gapa
17. jún 2010

@sasettka
ak ti vznikne PN na 271vý den DNP, tak máš nárok na nemocenské.

sasettka
17. jún 2010

gapa, dakujem za odpoved 🙂 takze si idem o tom pozistovat co najviac 🙂

dindulka
17. jún 2010

@gapa ďakujem ti veľmi pekne, už som v obraze. to som vôbec netušila, že sa tam ráta nejaké ukončené nem. poistenie napr. z predchádzajúceho zamestnania. ďakujem ešte raz 🙂

rhodosbb
18. jún 2010

@gapa ahoj gapa, prišla som dnes na jeden pre mňa obrovský problém a doslova prúser, preto Ťa chcem veľmi pekne poprosiť o radu, či sa s tým dá ešte niečo urobiť...

Na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) som sa prihlásila 1.7.2009, platím ho z rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu (MVZ) a mojej hrubej mzdy; mesačne platím vždy k 8. dňu v mesiaci za mesiac predchádzajúci !!! sumu 14,80 €.
270 dní, počas ktorých musím platiť DNP mi uplynulo 1.4.2010.
A tu je ten môj obrovský problém - až dnes som totiž zistila, že posledný trvalý príkaz na odvádzanie tejto sumy do SP mi odišiel 8.3.2010, a to bola suma za február, nie za marec, ako som sa mylne domnievala a odvtedy neplatím do SP nič (pritom som celý čas v tom, že trvalý príkaz je stále platný...), takže z toho vyplýva, že mám zaplatené DNP za 243 dní, chýba mi platba za marec, aby som splnila 270 dní…dá sa s tým niečo urobiť? Napr. doplatiť tú chýbajúcu sumu teraz? A trvá mi vobec DNP, keď som po tej poslednej platbe prestala odvádzať peniaze do SP, aj keď som sa neodhlásila?

A ďalší problem je ten, že medzitým som nastúpila na PN-ku 16.6.2010 a tetuške v SP som povedala, keď sa ma pýtala, že samozrejme 270 dní mám splnených a preto si uplatňujem nemocenské aj z DNP…

Som na seba taká nahnevaná, že neviem počítať a že som vlastne takouto hlúpou chybou oklamala o peniaze samu seba......dufam, ze sa to niktorej z vas nestane a dakujem krasne za odpoved, aj ked viem, ze ma urcite nepotesi...

standa82
18. jún 2010

@andrejkag ....súhlasím s mairo

vall1319
18. jún 2010

@rhodosbb skúsim Ti poradiť ja......Stále si dobrovoľne nemocensky poistená !!! - Ty si si poistenie nezrušila.... Len máš momentálne dlh voči Sociálnej poisťovni. Myslím si, že by si si ho mala vyrovnať (t.j. zaplatiť si za mesiace marec, apríl, máj a jún od 01.06.-15.06., môj výpočet = 14,80€x3mes.+7,40 = 51,80€) a všetko bude v poriadku !!! Pre istotu, skús zavolať do Sociálnej poisťovne.... Držím palce!!!

tibinka22
18. jún 2010

@rhodosbb
poistenie Ti samozrejme trva, ako tu uz bolo pisane a to poistne ked uhradis do konca mesiaca, v ktorom Ti zacala praceneschopnost ( to znamena do konca juna, lebo PN Ti zacala 16.6.) budes mat narok aj na vyplatu zo Socialnej poistovne... a pocas PN nemusis platit poistne... a PN si si dala u lekara vypisat 2 krat, kedze si aj zamestnana aj dobrovolne poistena?

rhodosbb
18. jún 2010

@wall1319, @tibinka22 celý deň sedim pri pc a hladam na nete, co by som mala urobit...dakujem vam velmi pekne za rady, ste strasne zlate....tiez som sa dopatrala k tomu, ze neplatenim poistneho mi DNP automaticky nezanika, len mam podlznost voci SP...
PN som si dala vypisat dvakrat, jedno som uz zaniesla do SP a prave tam sa ma pani pytala, ci mam poistne riadne zaplatene a ja s usmevom ze samozrejme...
vall, tvoj vypocet sedi, v pondelok rano tam budem utekat a spytam sa, ci mozem doplatit tie chybajuce mesiace a dufam, ze aj im to bude sediet 😅 ...na tu PN-ku by som sa aj vykaslala, skor mi ide o matersku, aby mi ju uznali v plnej vyske, na matersku nastupujem cca 15.7.
dnes ma cely den pot oblieva od kedy som to zistila, uz ma aj mm stihol zfuknut, ze preco som sa s nim neporadila...
baby, dakujem este raz krasne a dufam, ze mate pravdu...v pondelok dam vediet ako som dopadla
a pekny vikend vam prajem 🙂

vall1319
18. jún 2010

@rhodosbb myslím si, že na doplatenie máš čas do 08.07. Ak všetko vyjde tak ako má, výška PN-ky bude taká istá ako materská. Ja som momentálne tiež na PN z DNP a keďže som si platila DNP z max VZ, mám aj maximálnu PN-ku. Držím palce a potom sa určite ozvi. 🙂

tibinka22
18. jún 2010

@rhodosbb
je to urcite tak, nemaj obavu, uzi si vikend 🙂 a dlzne poistne treba doplatit do konca mesiaca, v ktorom zacala PN... !!! takze nie do 8.7 ako pise vall...

marion
18. jún 2010

Kocky prosim o radu. Ja som nastupila na PN teraz od 1.6. A dodnes mi neprislo ziadne vyrozumenie zo SP ze kolko budem dostavat. Neviete kedy to pride? Ja som na PN od 1.dna v SP, nakolko pred PN som bola evidovana na Urade prace a davka sa mi bude vyplacat z toho co som si dobrovolne nemocensky platila. 🙂

tibinka22
18. jún 2010

@marion
Socialna poistovna vzdy vyplaca davky mesiac pozadu... cize aj rozhodnutie Ti pride az v juli... ale ak sa chces uistit, ci mas vsetko v poriadku- myslim odvody tak je dobre si tam zatelefonovat, alebo zajst a pripadne nedoplatky uhradit do konca mesiaca, aby Ti vznikol narok a samozrejme Ti musi poistenie trvat 270 dni...