Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
12. feb 2014

@zuzana612 no tety na SP toho nahovoria ... ja som nič nepostrehla

zuzana612
12. feb 2014

@zalka tak to je super, lebo ja mozem tento rok cerpat este PN alebo OCR z maxima, tak by som to este rada posledny krat vyuzila 🙂

zalka
12. feb 2014

@zuzana612 no treba ...

anjelik87
16. feb 2014

@mooira ahoj kolko si platis to minimum? Kolko to je? Takze ak si zacnem platit toho mesiaca z minima, v marci ostanem tehu a potom by som kedz mala spravit zmenu na max VZ?

anjelik87
16. feb 2014

@mooira a kolko sa plati maximum?

anjelik87
16. feb 2014

@zalka ahoj. nechcem sa ta velmi zatazovat lebo vidim ze tu mas kopec otazok len potrebujem mat trosku jasno vo veci. toho roku sa chceme zacat snazit o druhe babo (teraz som na RD a chcem si zacat platit DNP). 26 tyzdnov potrebujem mat zaplatene z maxima k dna nastupu na MD. To znamena ze tych zvysnych 12,5 tyzdna mi staci mat zaplatenych z minima? (270 dni / 7 dni je 38,5 tyzdna)
A teraz kedy zacat platit? Mozem zacat uz tento mesiac a na druhy mesiac sa mozeme zacat snazit? A ked zistim ze som tehu tak zmenim VZ na maximalny a ked nebudem mat splnenych este 270 dni platenia do porodu tak potom budem este dalej platit DNP (dalej myslim ked uz budem na MD ale este nebudem mat 270 dni do porodu). Neviem ci som to napisala zrozumitelne. Ide mi len o to ze kedy zaplatit tych 12,5 tyzdna z minima? Dakujem velmi pekne za radu

zalka
16. feb 2014

@anjelik87 no áno je to tak ako si napísala, ak zistíš že si tehu treba zrušiť DNP z minima a založiť z maxima aby sa stihlo 26t pred nástupom na MD, ak pred nástupom na MD nebudeš mať 270 dní tak platíš nadalej a SP skúma či ku dnu pôrodu máš nárok na MD, či je splnená podmienka 270 dní poistenia , ak bude splnená tak ti MD vyplatia spätne od dna nástupu na MD.

anjelik87
16. feb 2014

@zalka dakujem pekne

zalka
16. feb 2014

@anjelik87 rado sa stalo

anjelik87
16. feb 2014

@zalka este sa chcem predsa len opytat: je este nejaka ina moznost dostatia max materskej? Lebo ako tak rozmyslam tak platit max poistne je dost velka polozka. Nieco ste pisali o 90 dnoch prace na dohodu. O co presne ide? Alebo nejaka ina moznost?

zalka
16. feb 2014

@anjelik87 ja som nepísala o 90 dnoch práce na dohodu ... ja ak tak som písala o zamestnaní kt. trvá 90 dní a potom je nárok na PN z toho zamestnania .. a ked je splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch ... tak je nárok aj na MD z toho zamestnania

mooira
16. feb 2014

@anjelik87 z minima som si platila, myslím, okolo 133 a z maxima mi vyšlo 400 (plus mínus dáke drobné, musela by som pozrieť v papieroch). ja som si začala platiť mesiac pred tým, ako som otehotnela, aj keď plán som mala iný. z minima som si chcela zaplatiť 3 mesiace. potom dnp zrušiť a prihlásiť sa z max. hneď, ako zistím, že som tehu (5-6TT). teraz mi to vychádza len tak-tak.

rianka7
23. feb 2014

@zalka ahoj, prosim ta, tento tyzden mi konci materska, a kedze nechcem zbytocne platit poistne, asi zrusim DNP. dostavala som maximalnu matersku, predtym som bola aj na PN. nevies, kolko by som musela zaplatit poistne na den keby som to nezrusila? mozem DNP este nejako vyuzit? neviem kde to mam najst ☹ tusim bola niekedy ochr.doba 7 dni, plati to este? a co mozem vlastne do tych 7 dni vyuzit?

zalka
24. feb 2014

@rianka7 no OL na PN a OCR ... ak začnú do 7 dní od skončenia poistenia .. tak máš nárok ...
no ja neviem aký si mala VZ ... ak maximálny tak na den by to bolo cca 14 e

rianka7
24. feb 2014

@zalka aha, ok 🙂 cize ak sa odhlasim 25.2., 7.den bude 4.3, cize este toho 4.3 mozem vyuzit PN a OCR? ak som mala maximalny VZ, tak ak to stihnem do tych 7 dni, budem dostavat maximalnu PN ci uz minimalnu? a OCR kolko vychadza na 1den? lebo este som nikdy nebola na OCR. a este otazka, ak by som niekedy potrebovala ist na PN, viem, ze ju budem dostavat len z minima, ale ak sa prihlasim na DNP musim to urobit den vopred, alebo staci v den ked mi zacne PN? a dokedy mozem tuto moznost vyuzit, do 2 rokov?

rianka7
24. feb 2014

@zalka posledna otazka: OCR nejako kontroluje socialka?

zalka
24. feb 2014

@rianka7 ak si mala DNP maximálne tak PN do 7 dní od zrušenia DNP bude maximálna to isté sa týka aj OCR ... akurát že OCR je možné mať len 10 dní ... viac ti SP nezaplatí ...
A áno niekedy ak by si potrebovala tak sa stačí prihlásiť najneskôr v den začatia PN abo OCR na DNP .. ja odporúčam aj den skôr ... ale niekedy to proste nejde .. a áno PN aj OCR budú takto z minima.
Čo sa týka výšky OCR je to 55% z DVZ od prvého dna... nájdi kalkulačku na nete si to tam jednoducho prepočítaš ...

zalka
24. feb 2014

@rianka7 čo myslíš? či chodia domov? neviem o tom .. resp. nestretla som sa s tým

rianka7
24. feb 2014

@zalka ano, myslela som, ci chodia domov. velmi pekne dakujem za vsetky odpovede, si velmi ochotna 😉 dobre som vypocitala ten 7.den? PN teraz urcite nevyuzijem, jedine ak mozno OCR ak bude doktorka ochotna, neviem ci sa da aj tak ked syn nie je chory, aby som vyuzila este maximum. a pravdepodobne by som isla az v utorok, co je 4.3., cize preistotu sa pytam este raz, aby som sa neobabrala o 1 den. 25.2. by som zrusila DNP, a 4.3 by som isla na OCR, vyslo by mi to?

zalka
24. feb 2014

@rianka7 áno 4.3. by bol posledný deň

rianka7
24. feb 2014

@zalka este raz velmi pekne dakujem, velmi si mi pomohla 😉

zalka
24. feb 2014

@rianka7 rado sa stalo

tanjja
25. feb 2014

@zalka ahoj. Chcela by som sa Ta spýtať, ked mam nastúpiť kvôli ochrannej lehote 6 týždňov pred termínom pôrodu a mam 2 rôzne od 2 lekárov, ktorý bude SP brat za smerodatny ? Sú v rozpätí 7.-16.4. Diky moc

zalka
25. feb 2014

@tanjja na to ti neviem odpovedať ... prečo sú také rozdiely?

tanjja
26. feb 2014

@zalka jeden to berie podľa PM a druhý to posunul podľa sona. Sestrička mi na žiadosť napísala 7.4 - podľa PM, podľa môjho gynekológa. Len ak to bude až podľa nemocničného gynekológa, neviem či to nebudú v SP riešiť.

zalka
26. feb 2014

@tanjja skús napísať cez kontaktný formulár čo je na stránke SP ...

tanjja
26. feb 2014

@zalka ok, skúsim. Diky 🙂

zalka
26. feb 2014

@tanjja rado sa stalo ... napíš potom čo ti odpísali ...

tanjja
27. feb 2014

@zalka takze odpoved : Ak Vám zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, nárok na materské si môžete uplatniť od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom. Šesť týždňov si určíte podľa pravdepodobného termínu pôrodu uvedeného na Žiadosti o materské (lekár vyznačí vždy len jeden dátum pravdepodobného termínu pôrodu). Akože ten datum, kt.sa uvedie na žiadosť je správny, bez ohladu na to, či to bude ozaj šest týždňov pred TP?

zabka79
27. feb 2014

@zalka ahojky, prosím ťa nevieš či existujú neobmedzené vychádzky pri péénke v riz. tehotenstve a kto o tom rozhoduje? ďakujem a prajem pekný dník 😎