Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
27. feb 2014

@tanjja no vyzerá to tak ...
@zabka79 neviem o tom, aby tehotné mali neobmedzené vychádzky ....

martina2001
27. feb 2014

@zabka79 určite nie, a dohodni sa s gynekológom, on ti napíše čas vychádzok

alexis14
3. mar 2014

Ahoj Zalka. Chcem sa ťa spýtať ohľadom DNPO poistenia v nezamestnanosti.Ako to môžem využiť v budúcnosti...či je to tak ako s nárokom na podporu,že za posledné tri roky musím mať 2 roky zaplatené resp. odrobené. Zahŕňa sa i do tohto obdobia len platené poistné v nezamestnanosti, či aj obdobie na PN resp. OČR. Oplatí sa to vôbec platiť?Ďakujem za odpoveď.

zalka
3. mar 2014

@alexis14 dni na PN a OCR a MD ak si prihlásená sa rátajú do poistenia v nezamestnanosti, ale z výpočtu sú vyňaté... čiže ak sa poistíš na DNP celý balík, a si na PN a na MD ... tak hned máš 1 rok poistenia v nezamestnanosti napr.

alexis14
3. mar 2014

@zalka Chápem a predpokladám, že tak isto je to aj s dôchodkovým poistením.Čiže ak si platím aj na dôchodkové, zaplatené dni sa mi rátajú napr. pri výpočte čiastočnom inval. alebo predčasnom dôchodkom. Ďakujem za odpovede.

zalka
3. mar 2014

@alexis14 samozrejme ...

levannaa
3. mar 2014

@zalka dobrý večer, už sme spolu pred časom písali, riešili sme moju materskú a DP, bolo to tak okolo stránky 1376, vtedy ste mi poradili že jeden deň pred nástupom na maródku sa mám isť do zdravotky alebo socialky ? 😉 nahlásiť na dobrovolné nemocenské poistenie..... Ak by som ešte mohla, tak by som sa len chcela spýtať, takže keby som sa v priebehu tohto mesiaca nechala vypísať tak to platí, že stačí jeden deň predtým? A koľko sa vlastne platí to DP a čo tým vlastne získavam? A to DP budem platiť vlastne do materskej alebo do kedy?

zalka
3. mar 2014

@levannaa no tak ak pôjdeš do zdravotky tak nič nezískaš.
Ak pôjdeš na SP, a prihlásiš sa ... tak získaš vyššiu PN ... a počas PN sa odvody na DNP neplatia ak je splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch ... nepamätám si ako je to s tebou ... ak som ti tak písala tak tak môžeš urobiť.

levannaa
3. mar 2014

@zalka hej hej vtedy sme to tak riešili a počítali tak to tak vyšlo aj keď nie v jednom kuse spolu ale ked sa to pozliepalo tak tam asi tých 270 dní bolo, lebo tak si mi to napísala, takže pojdem tento týžden na SP prihlásim sa a uz uvidím či za týžden alebo dva na to by som sa dala mozno vypísat lebo po dnešku mám tej psychiatrie dosť....
a keď potom z PNky prehupnem hneď do materskej? nevadí to?

zalka
3. mar 2014

@levannaa nie nevadí to ... môžeš ísť rovno z PN na MD

livika2014
3. mar 2014

Ahojte mamičky. Potrebujem od vás súrne jednu radu.
Mala som DNP v roku 2012, skončilo niekedy v októbri. Potom som bola na RD do 3.6.minulého roku. Následne som bola zamestnaná (u pôvodného zamestnávateľa) do 3.11., čiastočne PN aj OČR. Od 3.11. 2013 som na PN - rizikové.
Od 11.2. 2014 som si dala znovu DNP, z minimálneho vymeriavacieho základu, keďže hrubú mzdu mám okolo 700 EUR.
Chcem sa opýtať, či mi to stačí pre maximálnu materskú.
Kedy ísť na MD? Už 8 týždňov pred termínom alebo až 6. Čo je lepšie?
Ďakujem krásne.
EDIT: ešte som počula, že porodiť je potrebné aspoň jeden deň pred TP, pretože ak je to v termíne a neskôr, tak nie je nárok na plnenie z DNP ale iba na plnenie od zamestnávateľa. Je to pravda?

zalka
3. mar 2014

@livika2014 PN a OCR si mala v roku 2013 aj z DNP?

livika2014
3. mar 2014

@zalka: minulý rok nie, vedela som iba o tom, že po skončení zo zákona je 8 dní, v roku 2012 som dočepala poslednú PN. Dalo sa (a dá sa prípadne dnes spätne požiadať) aj z DNP za rok 2013?

zalka
3. mar 2014

@livika2014 nárok na MD z DNP mať nebudeš... prihlásila si sa o 2 týždne neskôr ako bolo potrebné. Od 11.2. doteraz si povinná platiť odvody na DNP ... ale MD z nej nedostaneš lebo ti budú chýbať do 270 dní poistenia práve tie 2 týždne o ktoré si sa prihlásila neskôr ....

livika2014
3. mar 2014

@zalka: Uf.... takže to môžem rovno zrušiť, nech neplatím zbytočne?

livika2014
3. mar 2014

@zalka:a nespočítava sa doba poistenia za obe dokopy? Musí byť 270 dní pri každom z nich?

zalka
3. mar 2014

@livika2014 no áno ... práve preto som sa ťa pýtala, na to či si v roku 2013 mala PN alebo OCR aj z DNP ... kedže si nemala tak ti tie dni chýbajú ... a nárok nebude ... keby si sa prihlásila na DNP 26.1. 14 ( ak ti DNP skončilo 26.10.12) tak by si to v pohode mala ... ale ty si sa fakt prihlásila dva týždne po funuse.

livika2014
3. mar 2014

@zalka: No v roku 2013 som na PN a OCR bola, avšak nežiadal som o plnenie z DNP. Dalo by sa to teraz zachrániť tým, že požiadam spätne?

zalka
3. mar 2014

@livika2014 no možno ti tam započítajú tú predošlú RD teda skončenú ... ako nechaj a vyskúšaj žiadať o MD aj z DNP .. možno ti to výjde možno sa ja mýlim ( ja mám radšej istotu ) ... a áno z každého poistenia musí byť 270 dní poistenia pre MD .... a veľká škoda, že ked si nastúpila na PN 3.11. si sa neprihlásila na DNP a nežiadala o PN aj z DNP ... mala by si po starostiach a nemusela by si platiť odvody ako ich platíš teraz :(
v podstate za pár dní môžeš nastúpiť na MD .. ak platíš už teraz skoro mesiac DNP tak si ho nechaj a požiadaj o MD z oboch poistení ...

a čo chceš žiadať spätne? ved si nemala aktívne DNP ked si bola v roku 2013 na PN a OCR ... takže nemáš čo žiadať spätne ...

livika2014
3. mar 2014

@zalka: Tá PN 3.11. bola nečakaná (nemocnica) a DNP by muselo byť uzavreté vopred, že?
od cca 13.3. by som vedela ísť na PN, tak to skúsim žiadať z oboch, ako vravíš. Ak priznajú, ok, ak nie, tak zrušiť?

zalka
3. mar 2014

@livika2014 áno vopred ... no ale vedela si že si tehotná, trebalo založiť DNP na 7 dní .. založiť po 7 dnoch zrušiť ... a vznikla by ti OL .. a potom si mohla mať PN aj v nedelu začatú nárok na PN z DNP by bol ... a bez stresov .. ozaj škoda .. no uvidíš .. ale ked teraz nie si na PN tak vieš si spomôcť ešte ...

kedy ti končilo DNP v roku 2012 presný dátum napíš ,... a tiež napíš či je niekto v tvojom okolí čo by ti dal PZ na pár dní ...

livika2014
3. mar 2014

@zalka: som stále na PN, som na rizikovom. To o tých 7 dňoch som, na moju škodu, nevedela. PZ na pár dní by sa možno dala riešiť, ak by sa to "nebilo" s trvalým zamestnávateľom.
Presný dátum z roku 2012 teraz nezistím, ak si dobre pamätám tak +/- okolo 20.10. . Určite po 8.10, to bola posledná platba (dúfam, že nie za september...).

zalka
3. mar 2014

@livika2014 hm.. tak to nič ak si na PN nemôžeš mať nový PP ... nedávalo by to logiku ... no nič iné ti neostáva len risknúť to ...zaplatiť toto DNP pozor včas ... a požiadať o MD z DNP a zo zamestnania 8t pred TP...
a hned na další den toto DNP zrušiť ... ak ti priznajú MD z DNP tak DNP počas MD obnovíš. Ak ti MD z DNP nepriznajú tak nech sa ti platby nekopia ...tak preto hned po požiadaní o MD zrušiť DNP , treba.

livika2014
3. mar 2014

@zalka: ďakujem krásne za rady, dúfam, že sa to podarí... Ak správne rozumiem, jediný zázrak bude, ak mi započítajú RD do DNP... tak mi neostáva iné, ako veriť

zalka
3. mar 2014

@livika2014 áno presne tak ... že ti RD započítajú do DNP a bude nárok na materské .. ako ja ti držím palec .. lebo fakt škoda ... že ti to tak hlúpo vyšlo. A že si sa nesnažila prerušiť aspon PN ... na pár dní .. a nešla na novú s novým poistením .. teda aj s novým DNP ... fakt škoda

livika2014
3. mar 2014

@zalka : ešte jedna teoretická otázka - ak by mi priznali materskú z DNP, poistné platiť do pôrodu a potom DNP ukončiť?

zalka
3. mar 2014

@livika2014 ak by ti priznali MD z DNP tak poistné počas MD nemusíš platiť .. a ukončiť DNP až v posledný den MD pred nástupom na RD ...

tinkapinka
4. mar 2014

@zalka Ahoj zalka, mam na teba otazocku. V maji mi bude koncit MD. No niekedy na jesen by som chcela znovu otehotniet. Momentalne mi pokracuje DNP, ktore si nemusim platit, pretoze som na MD. No co po skonceni MD? 1.) Nezrusim si ho a budem platit? 2.) Zrusim si ho a prihlasim sa nan, ked zistim, ze som tehotna?
Ide o to, ze DNP mam od r. 2011 a cerpala som z neho PNku pocas rizikového tehotenstva a teraz MD. S velkou pravdepodobnostou bude aj druhe tehotenstvo rizikove, cize me sa zda ta druha alternativa najlepsia. Kedze ak by som bola PN, tak by som platit nemusela a kym nastupim na matersku tak stihnem tych 26 tyzdnov, kedze 270 dni za posledne 2 roky budem mat splnených.
Aky je tvoj nazor prosim? Vopred dakujem krasne za akukolvek radu.

levannaa
4. mar 2014

@zalka Možem sa prosím ešte spýtať koľko sa platí to DNP? či sa to počíta nejak podla mzdy alebo je to nejak rozdelené na maximálne a minimálne? To vlastne zaplatím hneď keď sa pojdem do SP prihlásiť a potom keď začnem PN tak to už platiť nebudem?

zalka
4. mar 2014

@tinkapinka zdielam tvoj názor ... zrušiť .. a v prípade otehu založiť v 6-8 týždni, zaplatiť 1 den a na další ísť na PN.
@levannaa DNP je suma ktorú si ty zvolíš ... z rozpätia VZ 402,50 eur až 1207,50 eur .. v závislosti koľko potrebuješ ... a platí sa 33,15% resp. 35,15% z VZ,
počas PN ak je nárok na platenú PN z DNP tak sa odvody na DNP neplatia