Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katkka08
30. mar 2014

Zalka mohla by som ťa poprosiť ešte raz o radu radila si my 1.10.2013.Prihlásila som sa na dnp z najvyššej sumy čo vtedy bolo 1179.e podmienka bola aby som mala 183 dní od prihlásenia. Som na PN a tych183 dní my vychádza od 4.10.2013. do 4.4.2014.Lekárka my chce ukončiť PN 6.4.2014 a teraz neviem,ked my ukončí PN neprídem o vyššiu materskú alebo budem musieť ešte platiť kým porodím do termínu.Termín mam17.5.2014.ale to bude asi skôr lebo mám veľké problémy.Neviem čo mám robiť mám v tom chaos nechcela by som prísť o peniažky kôli nejakej chybe,ktorej sa potom uradnici môžu chytiť lebo ja mam vždy takú smolu.Alebo už aj dava Dr. nejaký doklad že my začína plynúť MD z ktorým treba isť na soc.poisť.

zalka
30. mar 2014

@katkka08 Ved ti ukončí PN pred nástupom na MD ... na MD sa nastupuje 6t pred pôrodom ... takže skončí PN a hned si požiadaš o MD ...

katkka08
30. mar 2014

@zalka čiže končí my 6.4.2014. a mam hned 7.4.2014.požiadať o MD?Dobre som to pochopila.A MD vypisuje Dr.alebo to mam žiadať na social.poisť.

zalka
30. mar 2014

@katkka08 MD ti dáva lekár .. dátum vypisuješ ty ... a určite to tak vychádza ináč by ti dr. nekončila už PN ... neboj

natalia6
30. mar 2014

@katkka08 ked mas termín 17.5., tak na MD by si mala nastupit najneskor 5.4. A teda k 4.4. by tí mala lekarka ukoncit PN a od 5.4.vypisat MD. Ak tí povedala, že tí ju ukonci k 6.4., tak zrejme aj termin porodu uvedie o 2 dni neskor, a to 19.5.

katkka08
30. mar 2014

@zalka ešte raz ti veľmi pekne ďakujem za rady a z dnp sa mám odhlásiť k poslednému dňu MD ?

zalka
30. mar 2014

@katkka08 áno ... presne tak ...pred nástupom na RD

lubkagro
30. mar 2014

@zalka Ahoj, chcem sa ta opytat mala som cerpanu PN od 9/12 do 6/13.... teraz som sa zamestnala na pracovnu zmluvu a ak by som otehotnela mohla by som ist na PN normalne platenu na aku dobu ? Aj z DNP. Citala som na nete ze potrebujem 26 tyzdnov na dalsie cerpanie PN na 52 tyzdnov. Ak by som sa zaroven prihlasila aj ako zamestnanec aj ako DNP bolo by to subezne a nemusela by som 26 tyzdnov ? dakujem

zalka
30. mar 2014

@lubkagro áno mohla by si mať PN platenú aj z DNp aj zo zamestnania ... a ako dlho ... od 6/14 ... 52 týždnov .. predtým ... napr. od 4/14 cca 10 mesiacov

lubkagro
30. mar 2014

@zalka Cize mozem sa prihlasit na DNP platit a ist od 6/14 na PN ? Ak som to pochopila . Dakujem

zalka
30. mar 2014

@lubkagro môžeš sa prihlásiť 6/14 a ísť na PN

helloukitty
5. apr 2014

@zalka ahoj,chcem ta poprosit o radu..citala som aj strany dozadu,len sa neviem vysomarit..momentalne som na RD,uvazujeme aj o druhom..je nejako casovo ohranicene kedy musim nastupit opat na matersku(aby som nedostavala iba rodicovsky,neviem ci som sa spravne vyjadrila,tak ma nastrasili..),stale mam zmluvu na dobu neurcitu..od 1.10.2010
a predtym som si platila max DNP od12.8.2011-30.01.2012 a od31.1.2012-26.10.2012..z toho som mala aj max matersku..asi som uz presvihla ochrannu lehotu alebo take nieco,ze?da sa este stale pripoistit iba na par dni a mat vyssiu matersku?dakujem velmi pekne 🙂

zalka
6. apr 2014

@helloukitty nie z DNP už nárok na MD ani na PN mať nebudeš, potrebuješ z DNP nových 270 dní poistenia ...
a je jedno kedy nastúpiš ... nárok na MD mať budeš ak máš zamestnanie.

helloukitty
6. apr 2014

@zalka jasne,dakujem🙂

zalka
7. apr 2014

@helloukitty rado sa stalo

kristinka_k
7. apr 2014

@zalka mala by som na teba velku prosbu.Som Szco a planujem 2 babatko a chcela by som dostat max. matersku.Chcem sa vopred o vsetkom informovat,kolko dni pred otehotnenim si mam platit dobrovolne poistenie a aku sumu ?Momentalne platim odvody zo zivnosti zo sumy 600.Aku sumu mam platit a kedy mam zacat platit z toho maxima.Vopred dakujem za odpoved

zalka
7. apr 2014

@kristinka_k maximum je 1207,50 eur ... kedže platíš z 600 eur ... tak ti stačí rozdiel tj. 607,50 eur na DNP , a platiť treba pred otehotnením ... začať
môžeš sa prihlásiť z minima ... 402,50 eur ... a ked otehotnieš tak zrušiť z minima a prihlásiť sa na 607,50 eur najneskôr v 6-8t tehu tak aby si stihla platiť poistenie resp. byť poistená 26t

kristinka_k
7. apr 2014

@zalka jeej dakujem velmi pekme a vies mi prosim ta povedat aj sumy ? A musim platit z minima ?....alebo staci ked "pojdem na vec " 🙂 TAK zacnem hned z maxima

zalka
7. apr 2014

@kristinka_k no musíš začať platiť pred otehotnením aby si stihla platiť 270 dní ...
a sumy si vieš vyrátať ... platí sa 33,15% resp. 35,15% z VZ ... ved vieš koľko platíš odvody ak ich platíš z VZ 600e

michaela138
8. apr 2014

@zalka ahoj, čítam, že máš veľmi dobrú znalosť ohľadne dobrovoľného poistenia, tak ak môžem aj ja by som ťa poprosila o radu. Rozmýšlam o tom, že sa dobrovoľne pripoistím (plánujeme bábätko, som zamestnaná viac ako 2 roky nepretržite). Rozumiem tomu,že musím byť poistená 270 dní, avšak na to, aby mi vznikla max. výška materského
1) mi stačí platiť 26 týždňov pre nástupom na materskú max. výšku?
2) ak áno, čo v prípade, že nastúpim na materskú v r. 2015, a rozhodujúce obdobie pre posudzovanie príjmu bude rok 2014 a v tom roku nebudem mať uhradené 26 týždňov max. poistné (ale napr. len 20 týždňov a zvyšok už v r. 2015). Ako sa potom vypočíta výška materského?
3)je nutné aby som bola v deň nástupu na materskú dobrovoľne pripoistená z max. výšky?
4) zmena pripoistenia sa v prípade prihlásenia na minimum a potom na maximum robí tak, že sa napr. 31.05.2014 odhlásim a ku dňu 01.06.2014 nanovo prihlásim?

Ďakujem za odpovede, veľmi si vážim tvoju ochotu pomôcť.

zalka
8. apr 2014

@michaela138
1) nie, ak si nikdy nemala DNP ani nemáš ukončené poistenie potrebuješ platiť 270 dní aby si mala nárok na PN, MD z DNP
2) z VZ roku 2014 bezohľadu na to ako dlho poistenie trvalo
3) nie nie je to nutné, môžeš požiadať o MD z ochrannej lehoty
4) zmena je zmena, vypíše sa tlačivo na zmenu, to čo píšeš je odhlásenie a prihlásenie .. ukončenie DNP a založenie nového ...

michaela138
8. apr 2014

@zalka prihlásim sa už v predstihu z minima, no potom som čítala, že je možné prehlásiť sa na maximálnu výšku vymeriavacieho základu. Keď sa teda prehlásim na ten max. vymeriavací základ, tak mi stačí platiť tých 26 týždňov max, ak zvyšné týždne do 270 dní budem mať minimum?
Ak som ťa teda správne rozumela, je jedno či budem mať v r. 2014 uhradené max. poistné tých 26 týždňov, ak to budem mať splnené v r. 2015?

michaela138
8. apr 2014

@zalka a k tej zmene som čítala kdesi, že zmeniť výšku poistného teda vymeriavacieho základu je možné až po 6 mesiacoch, neviem však, či je táto informácia presná...

zalka
8. apr 2014

@michaela138 áno zmena sa dá robiť po 6 mesiacoch ... od 1 dna nasledujúceho mesiaca kedy je splnená podmienka 26t poistenia.... čiže príklad .. 26t ti skončí napr. 15.5. tak nemôžeš zmenu urobiť k 16.5. ale môžeš zmenu urobiť k 1.6.
ukončenie a založenie DNP môžeš urobiť kedykoľvek ...

zuzanamatko
8. apr 2014

Ahojte, chcela by som sa opýtat, ci si niekto daval ocr z dnp, hned v ten den ako sa prihlásil na dnp.Podmienku 270 za posledné dva roky splnam.ďakujem

kaciatko1811
8. apr 2014

@zalka prosim ta...20.3.2013 som nastupila na matersku...materska sa mi ratala aj zo zamestnania (mam trvaly prac.pomer)...aj z DNP...ktore mi zaniklo v oktobri 2012 uplynutim 270 dni...bola som na PNke...od 02.01.2013 kedze som mala rizikove ...s priatelom planujeme dalsie dieta - ze by sa narodilo ked mala bude mat tri roky - cca 22.4.2016...z coho sa mi bude ratat materska?...iba zo zemstnania? a co musim urobit aby sa aj z DNP?chcela by som opat najvyssiu...dakujem

zalka
8. apr 2014

@kaciatko1811 a DNP si neobnovila počas MD? ak nie tak potrebuješ 270 dní platiť DNP aby si mala nárok na nejakú PN a MD z DNP

kaciatko1811
9. apr 2014

nie neobnovila...uz som na rodicovskom..uz sa to neda?

zalka
9. apr 2014

@kaciatko1811 počas RD platiť musíš, počas MD by si nemusela ... a už ti uplynulo viac ako 15 mesiacov od skončenia DNP .. takže už si musíš nanovo platiť 270 dní .. aby si mala nárok na platenú PN a MD z toho poistenia.

ewik333
9. apr 2014

@zalka ahoj, chcela by som sa spýtať dá sa z platenie dobrovoľného poist. prilepšiť si k materskej zo zamestnania lebo zam. mi priznáva minimálku takže nebude to bohviečo. Ja som ale už v 16 tt