Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

obcansr
3. jún 2014

@draik aha tak dobre , však som to aj tak chápala ale niekedy je lepšie sa popýtat 🙂

natalia6
3. jún 2014

@draik takže som to správne pochopila. Dakujem 🙂 uz ked som čakala prveho, vtedy to akurat menili na tie baliky a teraz zasa toto.

draik
3. jún 2014

@natalia6
Kto vie, aká zmena príde pri treťom 😉

liviapeto
3. jún 2014

@draik Mne by podla toho malo zaniknut v auguste. Ak ho ale zrusim a zalozim nanovo s inym VZ, tiez zanikne v auguste alebo az po dalsich 270 dnoch?

zuzanajs
3. jún 2014

ahojte, chcela by som sa poradit, rodicovsky mi konci 28.6., dostanem vypoved dohodou k 30.6., vtedy by som si chcela cerpat aj den dovolenky, cize by sa mi obnovilo nem.poistenie, od 1.7. by som bola evidovana na urade prace, ale chceme druhe babatko-zatial sa nepodarilo, tak sa chcem spytat, ci si mozem platit dobrovolne poistenie a poberat davku v nezamestnanosti...ak by som si platila dobrovolne poistenie a tehotenstvo by bolo rizikove, mala by som narok na pn a nasledne na materske?dakujem

oskvarka
3. jún 2014

@liviapeto po dalsich 270 dnoch.. teda ak bude pravda co tam pisu.. tak ak ho zrusis a zalozis s akimkolvek zakladom kludne aj s rovnakym tesne pred touto ich navrhovanou zmenou tak este 270 dni ti bude platit..

alexis14
4. jún 2014

Asi je to blba otázka...Žena na rodičovskej dovolenke, ktorá nie je zamestnaná a bola pred tehotenstvom vedená na úrade práce a plati si DNPO je alebo nieje POVINNE nemocensky poistená ?Ja splňam podmienku 270 dní v DNPO a platím si celý balík ako sa ma dotknú zmeny?Mam si pred 30.6. zrušiť a založiť nové DNPO?

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
obcansr
5. jún 2014

@alexis14 nie si povinne len dobrovolne, to by si musela byt zamestnana, ja som teiž takto len nie som na urade vedená lebo som PN

alexis14
5. jún 2014

@obcansr Takže mňa sa zmeny netýkajú. Môžem si naďalej platiť celý balík poistení počas rodičovskej dovolenky ako nezamestnaná.Vďaka za odpoveď.

obcansr
5. jún 2014

@alexis14 ano možeš dalej, týka sa to súbehu povinného a dobrovolného poistenia , o stránku vpred si prečítaj tam som pítala tiež o tomto , prečítaj si čo napísal draik

alexis14
6. jún 2014

@obcansr Jasne...Ďakujem... 🙂

11riki60
9. jún 2014

@zalka prosim ta o radu,manzel je zamestnany je aj DNPO teraz momentalne od 20,12,2013...od 27.12 je na PN --- a stale trva ak mu ukoncia PN napr k 30.6.2014 mohol by este v tomto roku byt PN aj z DNP?dakujem pekne

zalka
10. jún 2014

@11riki60 nie potom už nie ... ak aj zruší DNP 30.6.14
od 1.7.14 sa nebude môcť prihlásiť na DNP a tým pádom nebude môcť mať vyššiu PN.

11riki60
10. jún 2014

aha takze uz sa tak nebude dat ako doteraz pred PN nahlasit ?

zalka
10. jún 2014

@11riki60 nie presne to sa zruší ...

11riki60
10. jún 2014

@zalka ale ak by bol na PN dlhsie tak ju bude mat platenu ?

zalka
10. jún 2014

@11riki60 samozrejme

11riki60
10. jún 2014

@zalka dakujem pekne za odpovede.krasny dnik 😉

zalka
10. jún 2014

@11riki60 rado sa stalo 🙂

oskvarka
11. jún 2014

@zalka a kedy budeme vediet ci to ozaj a ake su presne nove podmienky?.. kedy sa to ma schvalit?.. ci to uz je schvalene?.. nevies. Diki moc.

zalka
11. jún 2014

@oskvarka už je schválené a defakto sa DNP zruší ... pre zamestnaných a živnostníkov ... ale prechodné obdobie 270 dní resp. 26t bude ešte platiť od posledného vzniku poistenia ...

natalia6
11. jún 2014

@zalka prosím ta, kde najdem schvalenu novelu, ja ju neviem najst. ☹ takže ak som na rodicovskom, nezamestnana, momentalne na PN z dobrovolneho poistenia, tak sa pre mna nic nemení, vsak...

zalka
11. jún 2014

@natalia6 nie nič sa pre teba nemení ... musíš hladať novelu o dôchodkovom sporení tam to šupli

natalia6
11. jún 2014

@zalka dakujem 🙂 ja som hladala v socialnom poisteni 🙂 idem sa na to pozriet.

janniesa
11. jún 2014

@zalka Ahoj prosím ťa vedela by si mi poradiť? Dnes mi doktor potvrdil, že som tehotná na začiatku siedmeho týždna. Plánovala som sa pripoistiť na dobrovoľné nemocenské,ale čítam tu nejaké zmeny. Ešte stále som na rodičovskom príspevku a vedená ako zamestnaná. V min. roku som bola dobrovoľne poistená v období od 11.2. do 6.5. 2013. Chcela by som sa teraz od 15.6. pripoistit aby som stihla tých 26 týždnov do nástupu na materskú. Oplatí sa mi to? ďakujem.

oskvarka
11. jún 2014

@zalka a teda ak som zamestnana ale na RD co to pre mna znamena ze tiez sa musim jedine prihlasit pred koncom mesiaca aby som mohla tahat este 270 inak mam smolu ?
@janniesa stihas oplati ak budes aj na PN obcas nech nemusis tak vela platit teda ak mas 270 poplatene za posledne 2 roky... ono do 1.7. stale plati vsetko postarom takze ak sa dovtedy prihlasis tak v pohode

janniesa
11. jún 2014

@oskvarka aha ďakujem za rýchlu odpoveď 😉 no samozrejme plánujem koncom leta vypísať sa na PN 🙂 a ako sa pocíta posledné dva roky? spätne 24 mesiacov odo dna ked zacnem byt na PNke alebo celé ukončené roky 2012 a 2013? Dobrovolne som bola poistená naposledy 11.2. do 6.5.2013 a predtým niekedy koncom januára ked sa menil ten zákon az do oktobra kedy mi to automaticky sociálna zrušila. A nevieš aký je max. vymeriavaci základ pri dobrovoľnom nemocenskom poistení a kolko sa platia odvody?

zalka
11. jún 2014

@janniesa no máš 85 dní poistenia ... takže potrebuješ málinko viac ako 26t .. a ak sa teraz prihlásiš a budeš platiť tak sa ti to ešte vyplatí ... a samozrejme ak pôjdeš na PN tak PN z DNP nedostaneš a musíš platiť nadalej odvody, takže zváž akú sumu dáš do VZ a koľko budeš platiť či to zvládneš.

@oskvarka si to vystihla ... prihlásiť sa pred koncom mesiaca a ...

janniesa
11. jún 2014

@zalka ou cize aj ked sa vypíšem na PNku a nevznikne mi na nu nárok tak musim dalej platiť odvody? to som nevedela ☹ A cize PNka sa počíta za posledných 24 mesiacov a nie posledné dva ukoncené roky? a co by si mi poradila? Ak sa prihlásim ale len z minima tak potom by som dostávala materskú a nadalej rodicovský na prvú dcéru? a ak sa neprihlásim tak len rodicovský na obe deti? tak je to?