Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

wingsseven
9. okt 2014

@zalka dakujem za odpoveď. Ak mozem, este ma napadá jedna otázka. Zalka, na DNP by som sa mala prihlásiť v predstihu alebo stačí aj ked zistím, ze som tehotna? Aby si nehladala spatne info tak zhrniem, ze som od januara 2014 na RD a materskú som dostávala z DNP maximálnu. Dakujem Ti za tvoju ochotu.

zalka
9. okt 2014

@jajamalka nie ... lebo je bez poistenia 15 mesiacov .. možno súbehom 2 zamestnaní pričom 1 zamestnanie ( dohoda ) by skončila pred nástupom na MD a 2 zamestnanie by trvalo minimálne do dna pôrodu .. tak aby súčet dní zamestnania 1+2 bol minimálne 270 dní ... fungovalo to min. rok hádam bude aj teraz.

zalka
9. okt 2014

@wingsseven ak otehotnieš do 15m od skončenia PP ( resp. poistenia ) tak sa stačí prihlásiť v 6-8 týždni tehu ( musí byť splnená podmienka 26t poistenia nepretržitého ) ... a vznikne nárok na PN v takom prípade
ak otehotnieš po uplynutí 15 m. od skončenia PP ( resp. poistenia ) tak máš smolu nárok na MD nebude ... resp. ak uplynie 15m tak sa treba prihlásiť na DNP pred otehotnením ak nemáš iné poistenie. Ak máš iné poistenie tak na DNP sa prihlásiť nemôžeš.

wingsseven
9. okt 2014

@zalka ďakujem veľmi za info

zalka
9. okt 2014

@wingsseven rado sa stalo

sunshine85
17. okt 2014

@zalka chcela by som sa ti tu takto verejne PODAKOVAT! keby niet tvojich prispevkov tu, tak by som ani netusila, ze si popri zamestnani mozem este zvysit matersku a to zamestnanim sa na dohodu 😀 i ked to bolo ltt, kedze na poslednu chvilu menili zakon.... dnes mi uz prisla prva materska na ucet, tak uz to mam cierne na bielom 😀 i ked panie na socialke ma parkrat dostali do pomykova, ked mi tvrdili, ze som si to darmo platila a bla bla, ale tak uz viem, ze ony prd vedia 😉

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 takze velkééééééééééééééééééé ĎAKUJEM TI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😉 😉 😉 😉 😉 😉

a este jedna otazka, kolko presne vychadza bud cca mesacne alebo vymer na den materska z toho minima DNP. lebo by som si chcela vyratat, ze kolko mi vyslo vlastne zo mzdy. celkovo mi to vychadza na 770,55€, ci to je maximum?
a poslala by si mi do sukromnej spravy tvoju adresu, minimalne cokoladku si zasluziš za tie rady 😉

zalka
17. okt 2014

@sunshine85 MD je platená za kalendárne dni .. takže neviem za kt. mesiac ti to prišlo no ak nie je maximum tak sa to blíži k maximu.

sunshine85
17. okt 2014

@zalka to som vyratala na 31 dni, teraz mi prislo len za pol mesiaca, kedze tak som nastupila na MD.

zalka
17. okt 2014

@sunshine85 no skoro maximum.

elian
17. okt 2014

Ahojte ako je to s tým reťazovým pôrodom ??? pri synovi som dostávala max. Materskú z dobrovoľného poistenia, ktorě už zrušili, som nezamestnaná na RD s dvojročným synom ....... keby som porodila do jeho 3 rokov, mala by som nárok na materské? či asi nie ......

zalka
17. okt 2014

@elian nie lebo nemáš aktívne poistenie DNP, ani nie si v OL

jajamalka
19. okt 2014

@zalka chcem ťa poprosiť ešte o jednu radu, keď mám trvalý PP plus pracujem na dohodu plus si platím DNP, koľko papierov na PNku a potom na MD si mám od dr pýtať? A tiež či po nástupe na PN si mám dohodu ponechať či ju zrušiť? moc ďakujem

zalka
19. okt 2014

@jajamalka nepamätám si ťa ... ale ak máš z DNP splnenú podmienku 270 dní poistenia, tak treba 3x papier na PN ..
ak nemáš z DNP splnenú podmienku 270 dní tak treba 2x PN ... nepamätám si ťa

jajamalka
19. okt 2014

@zalka nemám z DNP 270 dní, ale ak sa to dá zrátať s dňami dohody, tak dokopy je to aj viac

pata31
19. okt 2014

Ahojte, chcem sa spytat, ak je mm SZCO od juna, a chcel by ist na marodku, ale do socialky neplati zatial nic, musi sa prihlasit na dnp na jeden den? minuly rok pracoval 9mesiacov na zmluvu... a teda ak by nieco dostal, tak kolko? dakujem...

zalka
19. okt 2014

@jajamalka tak môžeš požiadať o PN len z dohody a zo zamestnania ... ak chceš žiadať o PN aj z DNP ..
tak dohodu musíš ukončiť ... pred PN ak hovoríš že dohoda + DNP je viac ako 270 dní

j_ank_a
19. okt 2014

baby, je mozne si nejak zvysit este matersku popri zamestnani? som zamestnana na dobu neurcitu, da sa spravit este nieco preto, aby som dostavala viac ako tie % z platu, kym pojdem na matersku?? v DPN sa absolutne nevyznam... neviem, ci sa to oplati platit tolke prachy, poradte prosim..

zalka
19. okt 2014

@j_ank_a druhým zamestnaním ... DNP sa už založiť nedá

j_ank_a
19. okt 2014

@zalka neda? kedysi som si platila 15e mesacne a na PN som mala pekne peniazky.. to ale zrusili, a zvysili sumu na vyse 100e, lebo to vsetci vyuzivali..... uz ani ta velka suma sa neda???
a ako myslis druhym zamestnanim? kedy sa mam zamestnat? este pred materskou? ako to prosimta funguje??

zalka
19. okt 2014

@j_ank_a 2 zamestnanie alebo dohoda pred otehotnením aby si ziskala 270 dní ... ináč MD z toho 2 zamestnania nebude ...
a naozaj sa nedá , DNP môžu už len nezamestnaný využívať ... od 1.7.14

j_ank_a
19. okt 2014

@zalka takze sa musim zamestnat este pred tym, ako otehotniem a v tej praci musim aj fyzicky pracovat kym pojdem na matersku 270 dni? je to v podstate ako privyrobnie pri praci... no to sa mi asi zial nebude dat pracovat este niekde... v praci mam dost zly cas... no skoda... a nijak inak to asi nepojde...
o tom zakone DNP len pre nezamestnanych pocujem veru prvykrat... ale dakujem za info

zalka
19. okt 2014

@j_ank_a nie dohoda alebo 2 PP musí trvať aspon 270 dní ... či budeš robiť hodinu do týždna abo 10 do mesiaca .. je to úplne jedno

j_ank_a
19. okt 2014

@zalka neviem, ci teraz rozumiem... pokial si najdem druhu pracu na dohodu povedzme, a budem do nej chodit len hodinu do tyzdna, alebo povedzme ze bude ta zmluva len ,,naoko,, 270 dni.. z coho potom dostanem akoze tu druhu matesku? z prepoctu hodin, ktore som ta odpracovala? alebo?

zalka
19. okt 2014

@j_ank_a z platu z 2 roboty ... alebo ukončíš túto robotu ak získaš 270 dní poistenia napr. alebo 180 dní zamestnania ..
a budeš pracovať za vyšší plat dalších 90 dní ... a potom z vyššieho platu dostaneš MD ... k MD z 1 zamestnania

j_ank_a
19. okt 2014

@zalka prepac, ale teraz uz nechapem vobec... normalnu matersku dostanem 65% z PP, ktory mam teraz.. a k tejto materskej dosanem znovu 65% z dalsej prace na dohodu? a co ak za tych 270 dni trvania druheho PP odpacujem realne napr len 50 dni. tu druhu matersku dostanem aku potom? tych 65% z vyplaty za 50 dni?
naozaj ma mrzi, ze nechapem, ale vobec sa tomuto nerozumiem. mohla by si mito prosim vysvetlit ako uplnemu tatarovi?
co bude pre mna vyhodne? alebo bude pre mna nejak vyhodne, ked si najdem pracu na dohodu ale len ,,naoko,, u niekoho znameho, kde napr budem pracovat len niekedy, alebo budem mat len zmluvu na tych 270 potrebnych dni?

zalka
19. okt 2014

@j_ank_a MD z 2 zamestnania ... 65% z DVZ ... denný vymeriavací základ ..

je jedno či odrobíš 1 den a dostaneš za to v hrubom 400 eur ...
alebo odrobíš 10 dní a dostaneš za to v hrubom 400 e
bude sa rátať MD ako 65% z 400 eur z mesiaca ...

a DVZ sa získa ako 400/31 ( alebo 30 dní ) .. = DVZ bezohladu na to či si odrobila v ten mesiac 1 den alebo 10 dní alebo 30 dní ..

ináč ti to vysvetliť neviem

j_ank_a
19. okt 2014

@zalka toto chapem, ale kde vezmem tych 400e? ked tolko neodpracujem? to je nejak stanovene? alebo z minimalnej mzdy?

zalka
19. okt 2014

@j_ank_a ak zarobíš za mesiac 20eur tak dostaneš MD 65% z 20 eur ... tj. MD sa ti zvýši o 13 eur
plat je o dohode predsa ...

j_ank_a
20. okt 2014

@zalka no ved to som sa pytala, ci sa MD vypocita z odpracovanych hodin... 🙂
tak to ziadna slava, lebo vela casu mi uz pri mojej praci neostava... a ani neviem, kde by som nasla pracu na pah hodin do tyzdna... 😀
a prosim ta, nahodou nevies, ci sa pri materskej da aj pracovat? napriklad na dve hodky denne? ci ma moze moj zamestnavatel vziat na dve hodky denne a mojej materskej to neublizi? ci pocas materskej sa nesmie pracovat vobec?
inak dakujem za vsetky rady.. ty sa vyznas... venujes sa tomu?

jajamalka
20. okt 2014

@zalka ďakujem za rady, ešte jedna otázočka, je nejaký časový limit dokedy musím ísť na PN keď ukončím dohodu? A keď budem na PN, tak DNP mi stále trvá, ale platiť už nemusím, hej? A ak tomu dobre rozumiem tak potom aj materská sa mi bude rátať tiež z PP aj DNP (to sa zráta s tými dňami z dohody)?