Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
3. jún 2015

@katherine82 nie nedalo,
má zamestnanie .. a od 1.7.14 je zakázaný súbeh DNP a zamestnanie
a navyše z každého zamestnania by potrebovala 270 dní poistenia čo už nezíska ...

leeenka26
3. jún 2015

@zalka si moc zlata dakujem

zalka
3. jún 2015

@leeenka26 rado sa stalo

zuzu15
17. jún 2015

Ahojte baby. Neviete mi niektorá poradiť? Som momentálne nezamestnaná a druhý krát tesne po sebe tehotná. Ku materskej mi pomôže už iba dobrovoľne poistenie. Malo by nejaký význam ak by som si DNP platila z minima a posledné 3 mesiace by som ho dala z maxima???? Ako by mi to vyratavali?

zalka
17. jún 2015

@zuzu15 žiaden zmysel by to nemalo, na to aby bola MD platená z maxima z DNP tak treba mať DNP nepretržite z daného VZ 26týždnov čo je pol roka a nie tri mesiace

zuzu15
17. jún 2015

@zalka ďakujem za rýchlu reakciu. A neurobili by mi z toho aspoň priemer?

zalka
17. jún 2015

@zuzu15 nie .. lebo zmenu vo VZ môže človek urobiť až po 26týždňoch ... takže ak by si zrušila a nanovo založila i tak by si mala len minimum ... zamestnaj sa ... 90 dní a od 91 dna môžeš ísť na PN, MD a bude z platu .. ale za predpokladu, že ešte splnaš podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch ... ak toto nesplnaš tak žiadna MD nebude.

zuzu15
17. jún 2015

@zalka ďakujem veľmi pekne. Super poradňa 🙂

zalka
17. jún 2015

@zuzu15 rado sa stalo

leeenka26
17. jún 2015

@zalka este ma napadlo kedy sa mam poistit na dnp. Priblizim, k 5.5.2015,som ukoncila pp a zaroven rd. Od 6.5. Som evidovana na up a chceme babo. Nastup na md musi byt do 6/2016 to viem ale neviem kedy sa mam poistir na to dnp. Ked ukoncim poberanie davky na up? T.j. V decembri 2015.dakujem este za info vopred 🙂

zalka
17. jún 2015

@leeenka26 kedy ti skončila MD? ... a DNP sa m ôžeš poistiť aj hned ... ak si evidovaná na UP a nemáš žiadnu dohodu ..

leeenka26
17. jún 2015

@zalka materska mi skoncila niekedy zaciatkom roka 2013.maly sa narodil 5.5.2012 a potom som pokracovala v rd. Do 5.5.2015 a ukoncila som pp dohodou. Do dnp sa mam hlasit aj pocas evidencie na up? Neplati vtedy socialku a zdravotnu stat? Ide mi o to aspon. Poberat minimalnu matersku alebo rodicak.

zalka
17. jún 2015

@leeenka26 no na to aby si mala nárok na materské p otrebuješ 270 dní poistenia ...za posledné dva roky ...
ak stihneš otehotnieť a nastúpiť na MD do 15 mesiacov od skončenia PP .. tak sa stačí na DNP prihlásiť den dva pred nástupom na MD ... ale MD bude minimálna .

Ak by si chcela vyššiu MD tak musíš platiť 26týždnov z vyššieho VZ ... a podotýkam na PN ísť nemôžeš aby si nemuela platiť ...

A čo má zo zdravotkou spoločné DNP? NIČ ...
ZP platí štát ... a SP neplatí nikto ak si evidovaná na UP takže môžeš kludne byť prihlásená na DNP .. ale zatial by som to nechala tak, máš ešte čas ... treba sa snažiť o mimčo a potom ked otehotnieš tak sa treba p rihlásiť na DNP.

leeenka26
17. jún 2015

@zalka takze ak by som chcela vyssiu md tak by som sa mohla prihlasit do dnp uz teraz? 26 tyzdnov uz ale nviem ci by som stihla. No plavam v tom. Odkial beries tolko uzasnych informacii mas moj obdiv.

zalka
17. jún 2015

@leeenka26 no môžeš sa prihlásiť ... aj teraz ale kým nie si tehotná, v 6-8 týždni tehu najneskôr sa treba prihlásiť ...
teraz je to pomerne zbytočnosť ... lebo kým nezaplatíš 270 dní tak PN nedostaneš ... čiže zatial by som sa nepoistila

leeenka26
17. jún 2015

@zalka jasne len na pn ja nepojdem. Prepac fakt niektore veci su mi spanielska dedina.ked budem tehotna sa prihlasim a budem platit cca 120 eur ak som to dobre nastudovala cely ten balik poistenia. Len ci to za to stoji ked minilana md je okolo 270 eur a rodicak sa ma zvysovat o,nejakych 50 eur plus pridavky na 2 deti 40 eur takze tam velky rozdiel nie je. A platit tolko mesiacov dnp.. No zvazim to.

zalka
17. jún 2015

@leeenka26 no ak tvoj nástup na MD bude do cca 7/2016 tak zaplatíš za DNP asi tak 5 eur za jeden den ... a nič viac ... a prihlásiš sa až pred nástupom na MD

leeenka26
17. jún 2015

@zalka ok chapem dakujem a dobru noc 😉

zalka
18. jún 2015

@leeenka26 rado sa stalo

marsic
28. jún 2015

Ahojte, viete mi poradiť? Momentálne mám 2 TPP jeden od 1.11. 2014 a druhý od 2.3. 2015. Ten prvý mi končí 30.9.2015. Vzťahuje sa ochranná lehota aj na tento prípad? Ak by som išla na PN alebo materskú, dostanem niečo z už ukončeného pracovného pomeru? Vopred ďakujem za odpoveď.

dena1973
28. jún 2015

@marsic Ochranná lehota pre nárok na materské by sa týkala ukončeného pracovného pomeru vtedy, ak by si ešte otehotnela počas trvania PP. Vtedy by si si mohla uplatniť nárok na materské v súbehu poistení, ale za splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom. Podmienka musí byť splnená z každého poistenia zvlášť.

marsic
28. jún 2015

@dena1973 Ďakujem za odpoveď...ešte sa opýtam, či ma môže zamestnávateľ prepustiť počas materskej alebo rodičovskej.Pracovný pomer mám na dobu neurčitú

dena1973
29. jún 2015

@marsic Ak ti skonci zmluva, tak uz ti ju nemusia predlzit...

elise
29. jún 2015

@marsic ked mas dobu neurcitu pocas naterskej a rodicovskej ta nemoze prepustit, iba ak by si mala dobu urcitu.

zuzula68
30. jún 2015

@zalka ahoj, potrebovala b y som opäť poradiť : 9,10mesiac - 2014 mám odrobený, od 12.1.2015 som zamestnaná na 1 hod. denne čiže minimum 42 e mesačne , teraz som konečne tehotná 🙂 a chcela by som max. materskú, takže by som zmenila zamestnávateľa - mohol by ma manžel zamestnať pod firmu : ak áno akú mzdu by mi mal dať a nebude problém , keď to bude na rovnakej adrese ako bývame - sídlo firmy je ? A od ktorého mesiaca by som tak mohla urobiť, ak by to bolo možné?? Diky mooc za odpovede 🙂

zalka
30. jún 2015

@zuzula68 urob to čím naskôr ... ukončiť PP či dohodu ... a vznik nového PP a od 91 dna môžeš ísť na PN a potom na MD

zuzula68
30. jún 2015

@zalka, tak ja by som mala nárok aj na PN? a prosím ťa na akú sumu by som mala mať zmluvu spravenú cca??? a nebude tam problém s tou adresou rovnakou?

zalka
30. jún 2015

@zuzula68 nie nebude problém s adresou ... na sumu 1236 eur v hrubom z toho je max. MD ... môžeš i kus vyššiu aby to nebolo také okaté
a áno od 91 dna bude nárok aj na PN z maxima

zuzula68
30. jún 2015

@zalka, supéér ďakujem za odpovede, dúfam, že to aj tak bude v skutočnosti 🙂 a koľko cca vychádzajú z tej sumy odvody??

zalka
30. jún 2015

@zuzula68 viac ako 700e mesačne ... nájdi si kalkulačku na výpočet mzdy bajočko na nete