Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzula68
30. jún 2015

@zalka, no je to dosť, ale veď ono sa to vráti - oplatí....a ešte prosím ťa potom sa mi oplatí ostať zamestnaná aj počas MD a RD ? a potom keby po skončení RD dám výpoveď by som mala nárok na podporu??

zalka
30. jún 2015

@zuzula68 áno oplatí sa byť zamestnaná počas MD, RD .. práve kvôli podpore

zuzula68
30. jún 2015

@zalka tak tam sa rátajú roky aj počas RD?? viem že počas MD áno

zalka
30. jún 2015

@zuzula68 ráta sa obdobie trvania zamestnania ... a zamestnanie trvá aj počas RD ak nebolo skončené

zuzula68
30. jún 2015

@zalka, ďakujem ti veľmi pekne za všetky odpovede !!!! si supéér !!! pekný večer 🙂 už len , aby to všetko dobre dopadlo ....

zalka
30. jún 2015

@zuzula68 rado sa stalo

chchna
4. júl 2015

Ahoj,potrebovala by som poradit.Od 1.10 .14 som na UP. Popri UP som pracovala na dohodu 57 dni,potom som bola PN asi 5 mesiacov, pokracovala som UP a popri UP znova pracujem na dohodu u ineho zamestnavatela asi 70 dni .Ked pojdem znova na PN z coho sa bude ratat PN? Predtym sa ratal rok 2013 a v roku 2014 som odpracovala celych 9 mesiacov.

petty12
4. júl 2015

Ahojte 🙂 vedel by mi niekto poradit? Od februara 2014 si platim dnp do teraz. V novembri mam ist na MD. Chcem vediet ci si este musim platit poistenie do MD alebo uz nemusim a mozem sa odhlasit? Budem mat narok na vyplacanie materskej, ked zrusim v juli poistenie? Dakujem za kazdu odpoved 🙂

oskvarka
7. júl 2015

@petty12 ak budes mat zaplatenzch 270 dni narok budes mat ak ti ine poistenie alebo naroky nevynikaju .. len DNP... budes v ochrannej lehote ktora trva 270 dni ...

petty12
7. júl 2015

@oskvarka Ďakujem 🙂

lubkagro
21. júl 2015

@zalka ahoj, ja len taká otázočka... Z akého vymeriavacieho základu sa mam prihlásiť na DNP ??? keď chcem max. tak z tých 4120 e ??? to ako mam platiť 1200 e ?? aj to tak funguje alebo ako , lebo už mam z toho chaos teraz. Ďakujem

r1000
21. júl 2015

ahoj zalka, porosim ta ako sa rata dnp , rataju mi to dochodku alebo nie? ked budem na materskej a potom na rodicaku a stale budem mat dnp? dakujem ti krasne

r1000
21. júl 2015

zalka prosim ta rataju sa vlastne roky s detmi doma ako odpracovane , rata sa do do zapoctu ked mam dnp? alebo musim by zamestnana pred dnp som aj pracovala
dakujem

poisonblu
22. júl 2015

@r1000 netreba dnp, staci sa registrovat na starobne poistenie ako fo za.ktoru plati stat a cele 3 roky sa pocitaju ako odpracovane a su vam odvadzane odvody na starobne poistenie, tusim zo 470 e sa pocita

janniesa
26. júl 2015

Ahojte neviete mi poradiť ako to je ak by chcel ísť na materskú manžel? V októbri mu končí zmluva a od novembra bude nezamestnaný. Čo som si o tom čítala tak mu musí plynúť nejaké poistenie a to by nespĺňal a asi ochranná lehota tam nie je žiadna hmm?

kukucg
12. aug 2015

@zalka ahoj, mam otazku a chcela by som ta poprosit ci mi nevi

kukucg
12. aug 2015

es poradit ked som poberala matersku z dnp a rd mi konci vo februari pricom na dalsiu matersku nastupim v januari pred tym mam narok na nejaku matersku ci mam smolu? vdaka

zalka
12. aug 2015

@kukucg si zamestnaná? kedy ti skončilo DNP?

kukucg
13. aug 2015

@zalka zamestnana nie som a dnp mi skoncilo este asi pocas tehu neviem presne vtedy to zaniklo zo zakona k.nejakemu datumu kazdemu lebo sa isli menit podmienky a na dalsie som sa neprihlasila... takze ja som si.takmer ista ze nic nedostanem ale vsetci mi tvrdia ze by som mala no.pochubujem.... este keby nas to skor napadlo mohol ma muz zamestanat u seba vo firme ale na to.uz je tiez neskoro...

zalka
13. aug 2015

@kukucg no tak nárok na MD mať nebudeš jedina na RP po narodení dieťaťa...
ešte je šanca pri súbehu zamestnaní ....
muž ťa zamestná u neho ostaneš zamestnaná
a ešte niekto ťa zamestná na dohodu napr. ak nie si na invalidnom dôchodku na 4 mesiace a potom túto dohodu ukončíš ...
ukončená dohoda dni na nej sa pripočítajú k zamestnaniu u muža a nárok na MD by mal byť vyrátaný z platu u muža ...

kukucg
13. aug 2015

@zalka no muz by ma zamestnat mohol ale ze by som sa este niekde inde zamestanala na dohodu to si.neviem predstavit 😒 a na matersku sa neda nastupit aj.neskor? ci to.len muz moze? prepac ak sa pytam blbosti len v tom mam chaoz....

zalka
13. aug 2015

@kukucg pochop jedno na to aby si dostala MD potrebuješ 270 dní poistenia tj. 9 mesiacov
ty si teraz vo 4 mesiaci ... tj. ostáva ti 5 mesiacov do pôrodu ....
ako ináč získaš tie 4 mesiace ... aj tak to vychádza na tesnotku ak by si to poriešila dnes
dokopy ukončená dohoda dni + zamestnanie u muža do pôrodu musí dať 270 dní ...

kukucg
13. aug 2015

no ja tych 270 dni chapem preto som hned pisala ze uz je neskoro aby som da zamestanala u.muza ja len mi nie je jasne ako to s nastupom na matersku je.... kamoskin muz napr nastupil na md ked mala ich mala.rok a poberal normalne matersku

majorosovalucia
13. aug 2015

Ahojte,ja som si volala priamo do BA na info linku a tam mi podla RC priamo odpovedali na otazky.Na nete su kontakty.

zalka
13. aug 2015

@kukucg áno môže aj tvoj muž nastúpiť na MD... kedykoľvek až do veku 3 rokov d ieťaťa ... MDmuža je 28 týždnov ...

kukucg
14. aug 2015

@zalka hm vdaka mozno.teda pojde on asi to bude najjednoduchsie

zalka
14. aug 2015

@kukucg v čom? že ty budeš bez príjmu? a muž dostane MD?

kukucg
14. aug 2015

@zalka ze aspon niekto z nas tu matersku dostane... ved lepsie ako.nic a je jedno kto, ci nie?

zalka
14. aug 2015

@kukucg ak nechceš riešiť 2 zamestnania ...
tak sa zamestnaj u muža a chod na PN teraz ... a na PN môžeš ostať až 6t po pôrode ... a potom muž môže ísť na MD ...

kukucg
14. aug 2015

@zalka pn si asi nemozem dovolit mam dve deti a aj co to robim, byt doma by som nemohla 😒 a prepac teda ak mam blbe otazky ale ako.by pn pomohla?