Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
14. aug 2015

@kukucg mala by si príjem .. v tom by PN pomohla ... tak do pôrodu nič nedostaneš .. po pôrode RP

nela19
16. aug 2015

@zalka Ahoj, prosím ťa vidím, že si v tom zbehlá, mohla by si mi poradiť? Momentálne som na RDa som znovu tehotná, v 6.týždni. Som nezamestnaná od 3.5.2014 a v čase od 29.09.2014 - 10.01.2015 som bola dobrovoľne nemocensky poistená. Kebyže si začnem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z maxima budem mať nárok na najvyššie materské? Na MD nastupujem 3.marca 2015.V prípade že si to teda platiť budem koľko je najvyšší vymeriavaci základ? koľko by som platila mesačne?(ked som si to minulý rok platila z maxima tak som mesačne platila 407 eu, je to stále tak?) Ďakujem

nela19
16. aug 2015

@zalka preklep tam mám na MD nastupujem samozrejme 3.marca 2016 🙂

zalka
16. aug 2015

@nela19 no max. VZ je 1236 eur .. z toho sa platí 33,15% resp. 35,15% .. a áno ak sa prihlásiš n a DNP tak stihneš s plniť podmienku 26týždnov poistenia tj. podmienku na nárok na max. MD.

r1000
17. aug 2015

ahoj zalka prosim ta od kolkeho mesiaca sa moze ist na rizikove tehotenstvo?dakujem
a este ako ma poziadat manzel v praci o matersku, nieco vypisuje ci priamo ma ist za vedenim ,ku veducemu?dakujem krasne

nela19
17. aug 2015

@zalka Ďakujem pekne za radu 🙂

zalka
17. aug 2015

@nela19 rado sa stalo

beaa
17. aug 2015

@zalka ahoj prosim ta mohla by si aj mne poradit prosim.. bola zamestnana od 8.1.2014 do 31.03.2015 a momentalne som nezamestnana a som 12tt tehotna v byv. praci zial som mala min. mzdu 352 eur to bolo min. rok co nie je ziadna slava /ale firma nechcela davat oficialne cely plat..co robi vela firiem/ je este sanca zeby som si mohla priplatit a mala vyssiu matersku?dakujem moc za odpoved

zalka
17. aug 2015

@beaa no môžeš mať MD z VZ 412 e ak sa prihlásiš na DNP pred nástupom na MD alebo pred nástupom na PN ...
vyššie už nie, lebo si už dlho tehotná ...

a ak by si chcela ešte vyššiu MD musíš si nájsť prácu a odpracovať bez PN 90 dní a potom bude MD z platu v tej novej práci ..

moniqueeee
23. aug 2015

Ahoj zalka, prosim chcem sa opytat dala som sa DN poistit z max. teraz maj,jun/2015 a sucasnte som bola PN pocas celeho poistenia a prislo mi z poistovne ze to musim zaplatit asi 600e. To uz neplati ze sa DNP pocas PNky neplati? Som SZCO ale odvody este neplatim. Vopred dakujem...

zalka
23. aug 2015

@moniqueeee a mala si zaplatenú PN?
lebo počas PN sa DNP neplatí ak dostávaš PN z DNP ...
ak PN z DNP nedostávaš .. tak DNP platiť musíš ...

mala si platenú PN?

moniqueeee
23. aug 2015

nie nemala som platenu PN kedze si este neplatim odvody. cize to musim zaplatit. dakujem ti velmi pekne za odpoved si zlata ze si mi poradila

zalka
23. aug 2015

@moniqueeee ak nemáš platenú PN tak odvody platiť musíš .. aj ked si na PN ...
asi nemáš splnenú podmienku 270 dn í poistenia v posledných 2 rokoch

evittam
24. aug 2015

@moniqueeee Tak potom ti spravne napisala zalka,toto som do uvahy nebrala,preto som ti zle napisala v inej diskusii,prepac
@zalka

moniqueeee
24. aug 2015

Ano nemala som splnenu podmienku 270 dni za posled. 2 rokoch.
Tak to preto, uz tomu rozumiem dakujem velmi pekne zalaka aj tebe evittam za Vase odpovede.

moniqueeee
24. aug 2015

@zalka ano nemala som splnene 270 dni. takze teraz to musim zaplati ale platim to uz potermine splatnosti tak to sa mi uz nebude ratat ako zaplatene riadne? Ja len,ci tie dva mesiace,za ktore teraz zaplatim 600 eur,sa mi budu ratat do buducna,keby som otehotnela,lebo inak je to v prdeli.

zalka
24. aug 2015

@moniqueeee bude sa ti to rátať do poistenia aj ked to zaplatíš po termíne ...

margot30
24. aug 2015

@zalka Ahoj Zalka,chcem sa ta opytat, materska mi plynula od 27.8.2013 do 13.5.2014 (37 tt),som slobodna matka, dokopy to je 260 dni,ked dobre pocitam. A teraz by som chcela ist na pn-ku a chyba mi 10 dni do splnenia tych 270. Co mam robit,aby sa mi obnovilo poistenie,aby som mala narok na platenu pn-ku?

zalka
24. aug 2015

@margot30 už neurobíš nič .. je neskoro ... nemáš v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia .. a ak sa prihlásiš na DNP tak budeš platiť a platiť ... a tie dni z konca sa ti budú odpočítavať a odpočítavať ...

keby si to bola riešila tak dva týždne do zadu tak by to šlo .. ale teraz to už nejde ... a čo bolo pred MD? a vlastne bola si počas MD poistená?

margot30
24. aug 2015

@zalka pred MD som bola cely cas pn na rizikovom,cize aj dnp mi plynulo. Pocas celej MD som bola poistena. Ale mozem si zalozit dnp aj tak kvoli dalsej materskej,keby som otehotnela na dalsi rok samozrejme bez toho,aby som mala platenu pn. Dobre tomu rozumiem? dakujem ti velmi pekne

zalka
24. aug 2015

@margot30 ak si založíš DNP a pôjdeš na PN
tak PN nedostaneš, a DNP si platiť musíš ... na to bacha ...

margot30
24. aug 2015

@zalka este som ti zabudla napisat,ze som na RP s dietatkom,a este rok budem,maly bude mat v sept. 2 roky.

zalka
24. aug 2015

@margot30 to nemá na DNP žiaden vplyv .. ak by si sa prihlásila platiť ho musíš ... lepšie ti je nájsť si brigádu .. s pravidelným príjmom a tak nazbierať nových 270 dní poistenia

margot30
24. aug 2015

@zalka dakujem ti velmi pekne

zalka
24. aug 2015

@margot30 rado sa stalo

nela19
24. aug 2015

@zalka ahoj...prosim ta boli teraz od 1.7.2015 nejake zmeny v dobrovolnom nemocenskom poisteni?na socialke mi pani povedala,ze si mam pozriet zmeny ktore su od toho datumu,ja som na nete vsak nic nenasla.dakujem

zalka
24. aug 2015

@nela19 asi myslela 2014 rok vtedy boli zmeny

r1000
27. aug 2015

ahoj zalka je pravda ze materska ide hore 1.2016 na 70%? a ako to bude s rodicovskym ten ostane rovnaky tych 200e. dakujeme

anickami
27. aug 2015

@r1000 Rodicak ostáva, mení sa príspevok na starostlivosť, cize na skolku ak pracujes

r1000
27. aug 2015

@anickami a materska ide na 70%? nechce sa mi tomu verit ze to odsuhlasili tento nas stat.
ano to viem ak sa da do jasli alebo k sukromnej osobe tak dostanu s 230 na 280e. dakujem za odpisanie