Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anickami
27. aug 2015

@r1000 Na jasle dostanes len tolko, čo zdokladujes, po novom maximálne do 280e

evittam
27. aug 2015

@r1000 Jasné, že to odsúhlasili, idú voľby. 😉

oskvarka
31. aug 2015

@r1000 a ten prispevok to je len na jasle alebo na skolku?.. som ani nevedela ze nieco take je .. mm je doma s malim beriem len rodicak ale teraz zistil ze moze mat na pol roka aj matersku tak si to bol vybavit.. aspon na chvilu kzm nepojdem na na MD druhu... a to zvysenie ak nastupujem na MD 22.10.2015 tak to mi upravia ten zaklad v roku 2016 alebo ani nie... nech viem co cakat 🙂 diki...

r1000
31. aug 2015

@oskvarka ten zakon vijde aj od 1.1 2016 do vtedy bude platit 65perc. a potom ti to zvysia na 70perc.
a tvoj manzel dostal matersku v pohode? bol zamestnany ci ako zivnostik? dakujem

oskvarka
31. aug 2015

@r1000 este to nema schvalene ale nemal by byt problem len sme to len 18.7 podavali .. vtedy som sa len dozvedela ze sa to da ze ked je zivnostnik ze nemusi prerusovat zivnost,.. inak aj yamestnavatel by to mal podla mna normalne umoznit uz len otazka znie ci takeho nenastves a potom by ho nevyhodil ale muz nastastie taky problem nema.... je zivnostnik bude mat z minima ale stale lepsie ako RP

oskvarka
31. aug 2015

@r1000 no ved len to som myslela ze ci mi nedaju na Materske vymer a potom uz sa ho do konca MD budu drzat... lebo takto by ma to celkom potesilo ked uz ani DNP nebude bude to dost bieda... hlavne ked ma mm teraz malo roboty.. ale tak som odkladala.. bude z coho zit len ako potesilo by,...

oskvarka
31. aug 2015

@r1000 zaujal ma ale ten prispevok na starostlivost .. hlavne to ze ma inu vysku ako RP ja som myslela vzdy ze je to to iste... ale ak to ma byt 280 ecok to je este viac ako mm materske to mu vyde nejako 270... hlavne ze preco zena nema narok na pripevok na starostlivost a ine osoby sa o dieta starajuce ano.. teda v inej vyske ako matka ma RP.. to je dost divne,... hlavne ze ci na neho nema narok aj mm ked prebral dieta do starostlivosti ...

r1000
31. aug 2015

@oskvarka ahoj manzel sa do toho nerata, to by musel mat na to otvorenu zivnost starostlivost o deti.
manzel ma pravo len na rodicovsky prispevok. a tych 280e by ste dostavali ak by ste deti dali do jasli alebo do opateri osobe ktora ma na to zivnost.
dnp uz nebude to si ako mislela?

anickami
31. aug 2015

@oskvarka pripevok na starostlivost, na ktory vznika narok pocas MD, sa vyplaca len do veku 6t mladsieho dietata, vyplaca sa mesacne, da sa poziadat 6m spatne, cize ked ma maly 2r, tak uz ste to presvihli. Cize poziadat, ked budes na MD s mlasdim. Nemozes na 1 dieta brat aj MD aj RD.

oskvarka
31. aug 2015

@r1000 nemam si DNP uz ako uplatnit keby ze som ostala na RD tak by som musela spekulovat s tym ze by ma dr musela nejako skorej vypisat na MD y DNP a neskorej y roboty alebo co,,.. a tak som sa na to vybodla a sla som si oddychnut do prace a co to posetrila radsej z vyplaty lebo neviem ako by moja doktorka to vyriesila ci by na taku spekulaciu pristupila... hlavne ked viem ze PNku tak nevedeli dat ze inak z DNP a inak s prace.. teraz uz som v praci tak si neviem zalozit DNP aj keby tak to jednoducho neide... tak budemmat matersku len z vyplaty uz... a aj to len kolko mi napisu lebo vlani som nerobila takze aj ked teraz robim trochu nadcas tak to sa mi asi ratat nebude.. ale chcem ich skusit ukecat lebo je to na nich ake cislo mi tam napisu v praci...
@anickami viem ze nemozem mat MD aj RP,.. ja som poziadala o zrusenei RP a mm si dal ziadost o materske ktore bude vysie ako moj RP ja som teraz v praci uz... a ten prispevok na mladsie dieta to si chcem poziadat ale to sa ziada az ked je dieta na svete nie... mi mame zatial len jedno dietko... 🙂 ale dufam ze bude vsetko ok a na vianoce budeme mat 2 🙂

r1000
6. sep 2015

@zalka ahoj zalka, prosim ta ako to je ak manzel je zivnostnik a ide na rodicovsky? ako to je s odvodami stat za neho plati alebo on si plati ako zivnostnik? dakujeme za radu. ak bude doma s malym do 6rokov ,

zalka
6. sep 2015

@r1000 počas RD si nadalej platí odvody sám ... len počas MD nemusí platiť odvody

r1000
7. sep 2015

@zalka , dakujem zalka. v tomto sa vobec nevyznam. a ak by chcel mat maximalnu matersku musi si odvadzat tak ako dnp, tych 425e mesacne tych 270dni. on ma teraz minimalne odvody a robi este pre firmu, ale ty idu prepustat. preto si zistujeme ako to este vyuzit. matersku by s firmi nevyuzil ak by mu to oni neschvalili, pred tym ako mu daju vypoved?
dakujeme

leeenka26
7. sep 2015

@zalka ahoj mozem sa nieco opytat? 5.5.2015 som ukoncila pp. Teraz som na podpore a snazime sa o druhe dieta. Uz sii vo vela veciach poradila ale citala som par prispevkov vyssie a napadlo ma ci by som si aj ja mohla zvysit matersku dnv. Stacilo by napr. 3 mes pred nastupom na md aby som.si ho platila? Napr keby som chcela dajme tomu 500-600 eur materske. Musim sa zamestnat alebo staci ked si odvediem vsetky odvody? Dakujem pekne

zalka
7. sep 2015

@r1000 MD využije do 7 dní od skončenia PP ak má splnenú podmienku 270 dní poistenia, a MD zo SZCO z minima je stále viac ako RP ... a počas MD sa odvody neplatia no z každého poistenia z kt. chce MD musí mať splnenú podmienku 270 dní poistenia

@leeenka26 na zvýšenú MD potrebuješ 26týždnov DNP mať platené, alebo v zamestnaní TP trvajúci viac ako 90 dní ...
DNP kratšie ako 26t ti zabezpečí len minimálnu MD

leeenka26
7. sep 2015

@zalka fuha cize sa mi oplati ost radsej robit 3,mesiace pred naatupom na md.

r1000
7. sep 2015

@zalka dakujeme zalka, takze ak mu ukoncia pomer a sa do 7dninahlasi na matersku tak bude mat s prijmu matersku tych 7mesiacov. prosim ta a kolko je materska s minimalnych odvodov, ak by chcel dostavat vecsiu matersku musi si zvysit na ten zaklad 1205e co je okolo tych 425e mesacne odvadzat ako zivnostnik. ale asi bude lepsie ak vyuzije so zamestnania matersku a po materskej uz asi podporu nebude moc vyuzit ak by mal zrusenu zivnost a skonci aj materska siel by na urad , asi uz nevyuzije podmoru so zamestnania.dakujemem rozmyslame uz aj dopredu neviem co bude ale radcej sa opitame.dakuejeme

alfa430
7. sep 2015

Dobry den,prosim o radu.Od 18.11.2013-30.04.2014-pracovna zmluva (pocitana z 380eur),od 8.9.14-9.10.14 dohoda o vykonani praci(2,5eur na hodinu) medzi tym som bola na neplatenej predlzenej materskej.Od januara 2015 som na UP ale popri tom pracujem na dohodu (minimalne odvody)dohodu mam od 13.2.2015-31.12.2015.chcela by som sa spytat,planujeme dietatko,ak by sa mi podarilo otehotniet do troch mesiacov,vysla by mi materska?Az coho,by sa mi ratala?Rozmyslam,aj nad DNP,a mozem ist pocas platenie DNP na PN?vysla by mi aj nejaka PN?dakujem za odpoved 😉

zalka
7. sep 2015

@leeenka26 áno presne tak

@r1000 MD je cca 260 eur pre szčo, ako szčo si nemôže zmeniť výšku povinných odvodov .. nedá sa to

r1000
7. sep 2015

@zalka dakujem zalka, viem ze pocas zivnosti nemoze menit vymeriavaci zaklad. tam sa rata danove za minuly rok a s toho by mu vypocitali. takze lepsie ma so zamestnania. ak da on vypoved tak matersku nedostane. no uvidime ci budu prepustat alebo nie.
po materskej ak by mu dali vypoved a sa prihlasi do 7dni od ukoncenia pp, tak potom po materskej ked pojde na urad prace ma pravo na podporu co je 5-6mesiacov.

zalka
7. sep 2015

@r1000 áno podpora je 6 mesiacov ... a pracuje muž už viac ako 2 roky? že chce ísť na podporu ...

r1000
7. sep 2015

ano on pracuje
@zalka ano on pracuje uz 7rokov v tej istej firme len maju prepustat. a preto sa informujeme , ohladom materskej a ci ma pravo aj po materskej dostat podporu ak by ho prepustili este pred materskou?mozno nebude treba ak nebudu prepustat. ale ak ano tak radcej mat rezervu kym si najde druhu pracu,dakujeme ti

zalka
7. sep 2015

@r1000 a ako szčo platí odvody do SP viac ako 270 dní?
a áno tak potom by mal nárok po vyčerpaní MD ísť na UP a požiadať o podporu ak by zrušil pred žiadosťou o podporu živnosť

r1000
7. sep 2015

@zalka ak by mal zivnost a platil minimalne odvody kolko tam ma narok na matersku? ci materska sa rata len s pp, ci aj so zivnosti? zivnost uvazoval zrusit kym bude na materskej s prace a potom by vyuzil podporu a potom by si otvoril opet zivnost, co nam poradis? ale aj tak sa modlime aby ostala praca a neprepustali by.

zalka
7. sep 2015

@r1000 ak má aj zo živnosti splnenú podmienku 270 dní platenia odvodov
tak MD dostane zo zamestnania aj zo živnosti ...
ale musí 2x žiadať

alfa430
7. sep 2015

@zalka Prosim o radu,planujeme dietatko a chcela by som sa s vami poradit ci sa mi oplati DNP,aby som si zvysila MD a ci by mi vysla aj nejaka PN?od18.11.13-30.4.14 PP(z380€),od 8.9.14-9.10.14 dohoda,medz tym som bola na predlzenej neplatenej rodicovskej.Od januara 2015 som evidovana na UP,ale pracujem na dohodu s minimalnymi odvodami 13.2.15-31.12.2015.dakujem

r1000
7. sep 2015

@zalka dakujem zalka ak plati s minimalnych odvodov kolko bude mat matersku ratanu so zivnosti.
ak by chcel lespie musel by odvadzat viac dakujeme ti

alfa430
7. sep 2015

@zalka a este by som sa chcela spytat,ze ak by som sa dohodla so zamestnavatelom nech mi ukonci dohodu,dala by som sa na DNP z najvyssieho VZ,platila by som si 90dni,a potom isla na PN(ak sa podari otehotniet😉)vyratala by sa mi PN a MD z DNP alebo s dohody?dakujem

zalka
7. sep 2015

@alfa430 počas práce na dohodu , alebo TPP ak platíš odvody do SP tak nemôžeš mať DNP súbeh je zakázaný , takže pracuj dalej, a ked otehotnieš tak budeš musieť dohodu ukončiť ... ak budeš chcieť mať DNP ...
a dohoda je s odvodmi , teda s pravidelným príjmom

DNP musí byť platené alebo musíš byť na DNP poistená 26t. nepretržite pred nástupom na MD.... 90 dní ti pomôže tak pri zamestnaní sa

@r1000 260e je MD zo živnosti a ktomu MD zo zamestnania ... 65% z hrubej mzdy ...

alfa430
7. sep 2015

@zalka dohoda je s odvodami ale s minim.,bola som sa pytat na socialke ale nebola tam ochota poradit,tak preto sa pytam vas,dakujem.Povedali mi len,ze keby som isla teraz na PN,vysla by mi len nejakych50€,a tiez som im povedala ze,planujeme dietatko ale ze MD by mi vysla tiez len min.,a ze urad prace by mi doplati do 203€,tak preto sa pytam ci a ako sa da prilepsit.Ak zistim ze som tehotna,mam ukoncit dohodu,nahlasit sa na DNP(vyratat aby som sa zmestila do 26tt),a mozem potom ist na PN,ked budem na tom DNP?A z coho mi bude vypocitana PN?dakujem