Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
7. sep 2015

@alfa430 ak zistíš že si tehu, tak ukončiť dohodu .. do 6-8týždna tehu ráta sa od poslednej menzes sa prihlásiť na 1236e VZ ... a pár dní zaplatiť a ísť na PN .. PN dostaneš 220e .. a po 26t poistenia dostaneš MD 800e

alfa430
7. sep 2015

@zalka dakujem uz chapem,ste mila😊a pocas PN budem platit to DNP az do MD?A este sa spytam,ked splnim podmienku 26t.,pojdem na MD,mam to DNP zrusit,aby som ho uz nemusela platit alebo ho mam zrusit az po porode?

zalka
7. sep 2015

@alfa430 DNP platíš len ak nie si na PN ... ak máš splnenú podmieknu 270 dní poistenia ... aj iného a prihlásiš sa na DNP .. a ideš potom na PN tak počas PN, MD n eplatíš .. a DNP zrušíš až pred nástupom na RD.

alfa430
7. sep 2015

@zalka a tych 270dni mam ratat,odo dna ked nastupim na PN? Napriklad nastupim na PN15.11.15,zistim ze som tehu.,a ma ratat od 15.11.2013 ci mam 270dni NP?

zalka
7. sep 2015

@alfa430 áNO PRESNE tak ... a porátaj to predtým ako nastúpiš na PN ... lebo ak nemáš 270 dní tak PN nebude ...

alfa430
7. sep 2015

@zalka jeej tak dakujem,tak by mi to mohlo aj vyjst,lebo 270dni splnam podla mojich vypoctov.pisala som vam v prvej sprave,kde vsade som robila,pozreli by ste sa mi na to?

zalka
7. sep 2015

@alfa430 no ako to by bolo v pohode .. len otázka znie či všetky dohody boli s pravidelným príjmom tj. bolo odvádzané aj poistenie nemocenské .. pozri výplatné pásky a potom by to malo byť oka ak také boli dohody

alfa430
7. sep 2015

@zalka ano odvody boli platene,to som pracovala v jednej firme(slovenska posta),len ma volali ako potrebovali.Velmi ste mi pomohli este raz dakujem a pekny vecer prajem.

zalka
7. sep 2015

@alfa430 rado sa stalo , držím palec aby sa podarilo všetko ako plánuješ

r1000
9. sep 2015

@zalka ahoj zalka prosim ta ak by som si chcela neskor nechat dnp s minima , kolko sa tam plati a ake mas vyhody . kolko mas s minima pn a do dochodku sa asi malo rata. dakujeme

zalka
9. sep 2015

@r1000 platí sa 33,15% respl 35,15% z VZ ... VZ 412e od január a2016 b ude VZ 429 eur ... PN je 55% z VZ ...

r1000
10. sep 2015

@zalka dakujem takze pn by mu vysla nejakych 240e ked by platil s minima tych kolko to robi 140e mesacne. a ak by chcel viac tak uz potom len maximum platit a to je tych 1236e vz. dakujeme ti zalka za odpoved. pekny den prajem

zalka
10. sep 2015

@r1000 áno presne tak tie isté pravidlá platia ... od nového roka maximum je 1287 e

r1000
10. sep 2015

od roku 2016 bude maximu v dnp 1287e. dakujem

r1000
10. sep 2015

@r1000 teraz je kolko 1236e

r1000
10. sep 2015

@zalka teraz je kolko 1236e maximum a buduci rok bude tych 1287e . ja mam zatial 1205e musim si ist zmenim ale cakam este mesiac, moze sa menit az po 6mesiacov.dakujem zalka

r1000
12. sep 2015

zalka ahoj prosim ta kamaratka sa ma dnes pitala ci jej neviem poradit. prosim ta skoncil jej rodicak a chce ist ne predlzeny ale bez toho rodic.prispevku. do siestich rokov musi pri malom ostata, co jej bude stat platit a co si musi sama platit. ak by opnkovala tak nema na nic narok. ja som je hovorila ze si musi platit zdravotnu a ta je nejakych cc60e mesacne a potom uz neviem. dakujem za radu pekny vecer

anickami
12. sep 2015

@r1000 na predlzenej neplatenej RD, stat plati zdravotne poistenie, pokial je prihlasena na socialnej poistovni tak aj dochodkove, az do 6 rokov. Nemoze pracovat a maly moze ist do skolky len na 4 hodiny. Co sa PN tyka, tak na tu narok mat nebude, pokial nebola nemocensky poistena.

r1000
12. sep 2015

@anickami ahoj dakujem ti za tvoju odpoved, ak som to spravne pochopila budu odvadzat dochodkove a zdravotne. a prosim ta kolko je socialna aby mohla ju vyuzit na pn.....kolko si ma platit?dakujeme

r1000
26. sep 2015

@anickami ahoj prosim ta kolko si ma odvadzat do socialnej poistovne aby mala narok na nejaku pn alebo aby sa jej to ratalo do dochodku do toho 6r, tak zdravotnu si platit nemusi. dakujeme krasne

dena1973
27. sep 2015

@r1000 Aby mala narok na PN (ako DNP) musi mat platene odvody na nemocenske poistenie. Musi mat splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 r. pred uplatnenim PN.

r1000
27. sep 2015

@dena1973 ona pred materskou pracovala, a potom bola na rodicaku a teraz chce ostat teda musi do 6r aj ked nebude mat zaplatene. bude sa jej ratat do dochodku, zdravotka a kolko ma platit do socialnej to sa musi prihlasit na dnp? inak to nejde a tam musi platit kolko?dakujeme

dena1973
28. sep 2015

@r1000 Upresnit by ti mohla @zalka. Skus ju poprosit o radu.

r1000
29. sep 2015

@zalka zalka ahoj prosim ta kolko si ma kamaratka platit ak bude na rodicovskom ale neplatenom. bude jej stat platit zdravotnu, a do dochodku , a musi si platit do socialky, prosim ta kolko aby mala narok na pn, aby sa jej tie roky ratali do dochodku?dakujeme krasne ci sa musi prihlasit na dnp?

zalka
29. sep 2015

@r1000
ak je na neplatenej RD, a je prihlásená na poistenie štátu v SP .. aby sa jej roky rátali do dôchodku, tak neplatí nič.
ak chce ovšem čerpať PN, tak sa musí prihlásiť na dobrovolné poistenie na balík ... a platí sa 33,15 % resp. 35,15% z určeného VZ ... VZ 412eur až 1236 eur

r1000
29. sep 2015

@zalka a prosim ta s akej sumi sa jej tam rata do dochodku ked ostane na predlzenej neplatenej rod.dov., tak tam nemusi platit vobec nic ani zdravotku. iba to na pn? mame v tom trosku mis mas,

zalka
29. sep 2015

@r1000
na PN nemôže platiť samostatne .. musí spolu s dôchodkovým ... musí 270 dní aby mala nárok na PN alebo OCR platiť.

zalka
29. sep 2015

@r1000
Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie je:

pre fyzickú osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa v období, v ktorom sa jej poskytuje materské, a pre osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom – mesačne 60 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý platí poistné (pre rok 2013 je to suma 471,60 eur, pre rok 2014 je to suma 483,00 eur, pre rok 2015 je to suma 494,40 eur),

http://www.socpoist.sk/matka---opatrovatel---as...

moninka1
2. okt 2015

@zalka ahoj. Prosim ta mohla by si mi poradit?Ide o matersku. Ak je zena dlhodobo zamestnana, je nejaky sposob ako si zvysit matersku bez toho,ze by dala vypoved? Ak som pochopila,subezne dnp a np zo zamestnania nie je uz mozne. Co v pripade, ze by ku svojmu stalemu zamestnaniu pribrala este nejaku inu robotu-na dohodu alebo pracovny pomer na dobu urcitu ci neurcitu? Ako dlho by musela platit odvody, aby aj z tohoto zamestnania ziskala matersku? Ako by sa vtedy vypocitavala vlastne MD?Mohla by byt nejaky cas pred nastupom na MD vypisana PN? Vopred dakujem.

alexis14
3. okt 2015

Ahoj Zalka. Prosim Ťa o radu. DNPO som si platila dlhodobo aj počas rodičovskej. Momentálne som na UP poberám podporu z dnpo.Chcem sa spýtať, či po ukončení podpory a ďalšom zotrvaní na UP ,pri dodržaní podmienky 270 dní nemoc. poistenia,môžem ešte využiť DNPO v prípade choroby.Samozrejme ak sa nezamestnam. Ďakujem.