Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

berinka42
14. okt 2015

@oskvarka bola som tam vcera osobne sa opýtať, tak nárok by som mala mat, otázne v akej výške, ale neodporucala mi založiť si dnp, nakoľko keby som si platila aj viac a nebudem ze vraj Mar zaplatených asi 181 dní, asi to co mam do pôrodu, alebo nástupu na MD, tak aj tak sa mi to bude počítať z minima. Minimálny príspevok je 136e,co je dosť veľa si myslím a ze by mi to spravilo asi 50 e, aj to je peniaz, ale.... Ešte jej mam volať v novembri, keď mi príde októbrová výplata, tak uvidíme. Každopádne ďakujem.

oskvarka
14. okt 2015

@berinka42 a kedy ti koncol TP a kedy mas nastup na MD to sa mi nezda ved prave za to ze budes len z minima platit tak kedze presne ako pises tie 181 uz nestihnes aby si mala viac ako minimum tak uz jedine to minimum zobrat a to by ta nestalo nic... par eur za jeden den poistenia ak by si sa prihlasila 1 den pred nastupom na MD .. pocas MD sa uz neplati... a vraj sa da aj v ten sai den poistit .. ale tak ja som to neriskovala... vtedy by si neplatila nic... a ako prave to je jasne ze s tej dohody mas narok na MD a to ze koloko to ti prave ta pani na socialke ma vediet povedat.. matka zem ved na to tam je... dostavas nejake vyplatne pasky .. kukni aku mas hrubu mzdu za mesiac...
to mas kazdy mesiac inu vyplatu ze jej musis dalsiu zavolat ?.. ak ano tak to moze byt problem vyratat ,... ale teda nech ti to kukne... lebo to by bola skoda ak by mas mat menej ako minimum... ved aj 20 eur je peniaz.. a to ti bude 8 mesiacou chodit...

r1000
15. okt 2015

@zalka zalka dobry vecer, prosim ta teraz ma vz 1205e a chcem si ho zvysit a mam aj poistenie v nezamestnanosti ale len s minima 800e a s maxima je 1600e . platim mesacne 429e prosim ta o kolko sa mi zvysi mesacne ak si dam na tych 1600e nezamestnanost. pojde to na nejakych cca 550e. dakujem ti krasne za odpoved

zalka
15. okt 2015

@r1000 nemôžeš mať rozdielne sumy na poisteniach, ak sa jedná o dobrovolné poistenie ( pri povinnom môžeš si navoliť výšku poistenia v nezamestnanosti akú chceš ) ... a za poistenie v nezamestnanosti sa platí 2% z poistnej sumy .. dorátaj si

r1000
16. okt 2015

@zalka nechapem ake rozdielne sumy. mala som od roku 2014 1205 a uz som nebola nahlasovat zmenu. to si oni sami zmenia ci si musim ist prehlasit na tu sumu presne teraz je okolo 1228e. a kedy si to mam ist s menit k 1.11 aby mi nezrusili dnp alebo neprerusili. a tam si zmenim aj v nezamestnanosti?dakujem

zalka
16. okt 2015

@r1000 áno k prvému v mesiaci môžeš meniť výšku DNP ... teda výšku súm ...

r1000
16. okt 2015

@zalka prosim ta zalka kolko je to presne vz s maxima? aby som nebola za blbu pred pani socialnou, tak nerada tam chodim,dakujem ti krasne

zalka
16. okt 2015

@r1000
maximum VZ je 4120 eur
maximum VZ pre nemocenské je 1236 eur
maximum VZ pre poistenie v nezamestnanosti je Denný vymeriavací základ v druhom polroku roku 2015 a v prvom polroku 2016 je najviac vo výške 56,4165 eura. tj. x31 = 1748,9115 eur
údaje kopírované zo stránky sociálnej poisťovne ..... tam sa dá nájsť všetko http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti

leeenka26
16. okt 2015

Poradi mi niekto prosim lebo neviem to najst na stranke upsvar. Kedy po nastupe do prace sa treba odhlasit z upsvar? Je to do 8. kalendárnych dni? Dakujem

zalka
16. okt 2015

@leeenka26
Uchádzač o zamestnanie je povinný do ôsmich kalendárnych dní písomne oznámiť úradu každú zmenu oproti predchádzajúcemu zápisu v evidencii uchádzačov o zamestnanie
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/infor...

leeenka26
16. okt 2015

dobre ale ja mam posielat postou aj kopiu pracovnej kde mam cislo op? radsej tam zajdem osobne dakujem @zalka

zalka
16. okt 2015

@leeenka26 samozrejme na UP potrebujú kopiu pracovnej zmluvy .. ináč ťa neodhlásia ...

r1000
19. okt 2015

@zalka ahoj zalka prosim ta mozem si ist zmenit vz aj k 2.11 2015 vychadza to na pondelok a prveho na nedelu. aby mi nezrusili alebo neprerusili dnp. ci radcej pockat do 1.12 2015 ?dakujem krasne

zalka
19. okt 2015

@r1000 môžeš dnes nahlásiť zmenu k 1.11.
k 2.11. nezmeníš nič ...

r1000
19. okt 2015

@zalka dakujem krasne

zalka
19. okt 2015

@r1000 rado sa stalo

obcansr
20. okt 2015

@zalka ahoj chcem sa ta opýtat, mala som DNP nepretržite od roku 2010, ale zrušila som ho 25.4.2015. skončila mi MD a bola som ešte mesiac na PN. Chcem sa opýtat kedže som tento rok mala len do apríla poistenie , z čoho by sa mi rátalo Očr alebo PN v roku 2016? Asi z ničoho však? A ako si možem predlžit tu 15mes lehotu. Kebyže sa teraz poistím napr. na mesiac PN budem mat ešte z vyššieho VZ a tak sa mi posunie o 1 mesiac ta lehota či ako? chcela by som to natiahnut , rozmýšlam nad dalším babom a chcela by som ho ešte využit. Dakujem

zalka
20. okt 2015

@obcansr z minimálneho VZ by sa rátala Pn alebo OCR či uzatvoríš teraz abo o mesiac abo v roku 2016 DNP

tulipanikdiddlina
24. okt 2015

@zalka ahoj Zalka chcela by som Ta poprosit o radu. Zacnem od zaciatku: od 22.4.2013 som bola zamestnana na dohodu do 1.8.2013 v ten den sa dohoda u jedneho zamestnavatela ukoncila a u druheho zamestnavatela som zacala pracovat na TPP. V juni 2014 som si zacala platit DNP. Vtedy sa nam otehotniet nedarilo. 9.2.2015 som nastupila na PN, ktora bola vyplacana z DNP. DNP mi skoncilo v marci 2015. PN mi skoncila 24.5. 2015 a 25.5. 2015 som dala vypoved v praci. Od vtedy som na UP. Momentalne to vyzera tak, ze som v 5tt tehotenstva. Chcem sa opytat, ako mam dalej postupovat, ked chcem mat max. matersku. Mam sa prihlasit na DNP z max VZ a ist hned na PNku? Alebo je aj niake ine riesenie? Budem Ti vdacna za tvoje poradenie. Dakujem 😵

zalka
25. okt 2015

@tulipanikdiddlina iné riešenie nie je ... a z maxima je 1236 e tento rok .. a treba jeden den sa prihlásiť a na PN ísť až na druhýž den alebo po pár dnoch

tulipanikdiddlina
25. okt 2015

@zalka dakujem za radu. Zajtra sa pojdem prihlasit a potom sa s Dr.dohodnem nech ma na buduci tyzden vypise na PN. Tym padom by materska bola max a PN min.,tak je?

zalka
25. okt 2015

@tulipanikdiddlina áno presne tak to je

tulipanikdiddlina
25. okt 2015

@zalka dakujem Ti velmi pekne. Posielam virtualnu mega cokoladu a sampanske 😉

zuzula68
29. okt 2015

@zalka ahoj prosím ťa chcem sa uistiť k 1.8.2015 som zmenila prácu kvôli max. materskej, dnes 29.10 by som mala mať odrobených 90 dní, teraz by som mohla ísť od novembra na maródku a mala by som ju mať platenú z max.?? dá sa to nejako aj overiť na poisťovni ?? a ešte prosím ťa ako sa ráta nástup na MD?? Termín pôrodu mám 13.2.2016. Ďakujem veľmi pekne za odpovede 🙂

zalka
29. okt 2015

@zuzula68 ak je to práca u iného zamestnávateľa tak áno v novembri môžeš ísť na PN a MD 6t pred termínom pôrodu, čiže tebe to vychádza nejako okolo 2.1. odhadujem

zuzula68
29. okt 2015

@zalka áno práca je u iného zamestnávateľa, čiže maródka žiadno neovplyvní už sumu MD potom? a je jedno či nastúpim na MD toho 2.1 2016 alebo by som v starom roku ešte?? Ďakujem

zalka
29. okt 2015

@zuzula68 áno je jedno kedy nastúpiš na MD ... a nie PN neovplyvní výšku MD ak máš odpracovaných 90 dní

zuzula68
29. okt 2015

@zalka ďakujem za odpovede 🙂

zalka
29. okt 2015

@zuzula68 rado sa stalo

r1000
30. okt 2015

@zalka ahoj zalka prosim ta som na pn s dnp, a dnes je posledny den ist po papier na peniazky ku doktorke. len mame doma kiahne neda sa mi ist. do kedy treba dat papier na peniaze do socialky aby mi vyplatili? ci to musi byt do konca mesiaca alebo je tam nejaka rezerva. ako ked sa plati tak posledny den je v novom mesiaci do 8.
ak neni budem letiet rychlo ku doktorke len musim niekoho zhnat ku detom. dakujem ti krasne za odpoved.