Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
30. okt 2015

@r1000 no do 3 či 4 tého v mesiaci by to na SP mali mať

r1000
30. okt 2015

@zalka dakujem zalka radcej som si to bola dnes vybavit, zobrala som deti zo sebou a sli sme radcej. aj ked to bolo unavne ale mam to vybavene. ale dakujem krasne

zalka
30. okt 2015

@r1000 no aj tak sa dalo

majka0071
1. nov 2015

@zalka prosim vas som na rodicovskej s mladsou dcerou, starsí syn mi ochorel mozem s nim byt ja na OCR a uplatnit si to cez DNPO? Dakujem za pomoc

zalka
1. nov 2015

@majka0071 a máš dosť dní poistenia z DNP? nemyslím, že ti lekár OCR vypíše .. robia s tým problémy ... lebo SP ich zastrašuje ... ale možné to je

majka0071
1. nov 2015

@zalka po materskej som si stale platila z minima lebo som marodovala so sebou aj do teraz mam zaplatene

zalka
1. nov 2015

@majka0071 môžeš ísť ako som napísala len či lekár vypíše

majka0071
1. nov 2015

@zalka takze pre socialku je to problem hej... Nebudem s tym asi zatazovat doktorku dakujem

zalka
1. nov 2015

@majka0071 no pre sociálku je teraz všetko problém .. zastrašujú ...

majka0071
1. nov 2015

@zalka ale čím? ,však ja si kazdy mesiac platím aby ked to budem potrebovat som to mohla vyuzit... Vies ako nechapem naco ponukaju pripoistenie ked nakoniec nastane chvilka ked to clovek potrebuje vyuzit a oni zastrasuju

zalka
1. nov 2015

@majka0071 ved to že ty platíš ale sú taký čo neplatia ... len sa v správny čas poistia a využijú ...

majka0071
1. nov 2015

@zalka ...hm oki dakujem ti 🙂

zalka
1. nov 2015

@majka0071 ako OCR si pýtaj, nárok máš ... a už len sa nechaj prekvapiť či priznajú abo nie ... a či lekár vypíše abo nie

majka0071
1. nov 2015

@zalka do lekara idem tak ci tak s nim tak sa spytam co mi na to povie... Aspon budem vediet 😉

jankaam
1. nov 2015

@zalka ahoj chcem sa opytat, som na RD, pracovny pomer mi skoncil este pocas trvania MD 30.6.2014, ak by som teraz otehotnela a chcela poberat matersku,musim sa dobrovolne pripoistit,z akej sumy sa plati DNP? Ak by som bola tehotna dajme tomu,ze by som sa isla 2.11. dobrovolne pripoistit a nasledne by som sla od 4.11. na marodku,platilaby som DNP iba za tie 2dni a pocas trvania marodky by za mna platil stat? kolko by som musela byt na marodke aby som mala narok na poberanie materskeho z DNP?

zalka
1. nov 2015

@jankaam ak by si sa poistila už ako tehotná tak nárok na MD by si nemala, a nemáš nárok ani na PN ...
ak nie si tehotná a chceš MD ... tak musíš v prvom rade 270 dní platiť poistenie až potom môžeš ísť na PN a MD platenú ... je neskoro pôvodné zamestnanie už nevyužiješ lebo si viac ako 15 mesiacov bez poistenia .
Potrebuješ nových 270 dní poistenia.

jankaam
1. nov 2015

@zalka dakujem

zalka
1. nov 2015

@jankaam rado sa stalo

r1000
4. nov 2015

@zalka ahoj prosim ta kolko si musi zivnostnik odvadzat aby mal aspon pravo na pn minimalnu a kolko by si mal odvadzat do poistovne aby mal narok na pn maximalne? vieme ze do zdravotky je okolo sestdesiat eur plus socialna davka a tam si aj odvadza na dochodkove a vsetko toto. to je ako keby mal dnp tak tolko isto plati? ohladom dnp som vedela ale zivnostnik a jeho odvody neviem. vies nam v tomto poradit, na socialke je to ze studujte na internete.dakujeme

zalka
4. nov 2015

@r1000 u szčo jeho výšku poistneia a platieb určuje jeho danové priznanie a jeho príjmy, čiže ak výjde minimum tak platí z minima a nijakovsky si to nevie zvýšiť.

r1000
5. nov 2015

@zalka takze ak som to spravne pochopila a ma v danovom ze prijem a zisky spolu tych cca 1300e tak s toho plati a je to rovnako ako pri dobrovolnom? ze cca mesacne plati potom okolo 450e.dakujem

zalka
5. nov 2015

@r1000 no neviem o čom píšeš ... tak to nefunguje ale SP mu pošle list koľko má platiť.

r1000
5. nov 2015

@zalka prepac uz ani ja neviem o com pisem_))))) ale dakujem ti aj tak mam v tom trosku mis mas

zalka
5. nov 2015

@r1000 rado sa stalo

r1000
16. nov 2015

@zalka ahoj zalka prosim ta za minuly mesiac som bola 10dni na ocer a malym a potom 11dni som si zaplatila a od 22.10 som na pn operacia oci. prisli mi len peniazky so socialky za tych 10dni za maleho. ale pn mi este neprisli mam pockat do konca mesiaca november a ak nepridu mam ist osobne na socialku. ci mam ist uz teraz sa opitat preco mi nevyplatili este za pn,peniazky.mam vsetko v poriadku vyplatene ziadne dlzoby.dakujem krasne

zalka
16. nov 2015

@r1000 dala si im včas prechodku? ale opýtať sa môžeš ísť

r1000
16. nov 2015

@zalka mislis papier o pn tu som dala hned ako ma vypisala toho 22.10 a papier na peniaze som dala 30.10. mam tam ist radcej, urcite maju opet v tom bordel

zalka
16. nov 2015

@r1000 môžeš

r1000
16. nov 2015

@zalka akurat mi doniesla postarka papier so socialky a je tam schvalene ze mi uznavaju pn od 22.10 takze peniazky este len poslu do konca mesiaca. budem cakat-))))

majka0071
3. dec 2015

@zalka prosim ta som na nemocenskej z DNPO a doktor mi dal papier na vyplatu 24.11. Stale marodujem no zabudla som to zaniesť na socialku, ked to zanesiem zajtra bude to ok? Ked uz je 4.12 alebo si mam ist po novy papierik radsej ? Diky