Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
3. dec 2015

@majka0071 nie kludne ho zanes ... nezabudni podpísať

r1000
7. dec 2015

zalka ahoj prosim ta kamaratke teraz konci materska, a malu ma uz skolke no chce este ostat na predlzenom rodicovskom bez toho prispevku. mala byva casto chora ale prispevok uz nedostane. prosim ta co jej bude stat platit ?iba zdravotnu ale popri tom nemoze pracovat 2h dene. nema ani pracu iba toto na dve hodiny. nevie co ma robit? dakujeme ti za radu

zalka
8. dec 2015

r1000 ak bude dieťa v škôlke viac ako 4 hodiny tak si ona musí platiť sama zdravotnú, a ak robí na 2 hodiny denne .. a každý pracovný den tak do ZP si neplatí ale nemôže byť prihlásená na neplatenej RP lebo má plat ... tj. štát jej dôchodkové platiť nebude lebo to jej ide zo mzdy

betinkab
8. dec 2015

Ahoj @zalka,
Chcela by som tá poprosiť o radu. Končím v práci koncom roka 2015( po 6 rokoch), od začiatku roka 2016 budem na urade prácePlánujeme bábätko a preto by som sa mala dobrovoľne poistiť. Len neviem ako to spraviť najrozumnejšie, aby som zbytočne veľa neplatila. Stačí keď sa dobrovoľne poistím, keď zistím že som tehotná. Poistím sa z maxima a hneď sa dám na PN. Tým pádom budem splnatat 26 týždňov a aj 270 dni( tie sa započítajú z predchádzajúceho zamestnania. Ďakujem za radu.

zalka
8. dec 2015

@betinkab áno tak to môžeš urobiť ... pozor po prihlásení aspon 1-2 dni zaplať odvody a až tak chod na PN

betinkab
8. dec 2015

@zalka
Ďakujem Ti sa rýchlu odpoved. Prihlásim sa dobrovoľne v soc poisťovni a odvody zaplatím dopredu za cely mesiac. Ako to je s tým platením. Vrátia tu časť, keď som už bola na PN? Bude sa mi v materská počítať z maxima ak zaplatím iba tých pár dni? Akú PN ku dostanem. Z čoho sa bude rátať? Ďakujem

zalka
8. dec 2015

@betinkab PN z minima, a stačí zaplatiť alikvotnu čiastku za dni ...

betinkab
8. dec 2015

@zalka Mám ešte jednu variantu.
Ak by som zistila, že som tehotná a zamestnám sa a po pár dňoch idem na PN, tak by to bolo vyhodnejsie. Dostanem lepšiu PN ku?

zalka
9. dec 2015

@betinkab nemá zmysel ked si po RD .. lebo PN i MD budú v takom prípade minimálne ak neodpracuješ 90 dní minimálne

ercsikek
12. dec 2015

zalka , ahoj,už viac krát si mi veľmi dobre poradila a pomohla,za čo ti ešte raz veľmi pekne ďakujem 🙂 .Teraz by som zase potrebovala poradiť.Minulý rok som poberala max. materskú od marca do novembra,predtým a potom som bola PN.Na konci PN som sa odhlásila z SP,t.j. v júly 2015.Teraz poberám RP.Keby som sa znova prihlásila do SP a zároveň išla na PN,tak by som dostávala min. dávku?

stanka28
12. dec 2015

Ahoj Zalka, chcem sa ťa ešte opýtať, chcem si ešte zrátať dni nemocenského poistenia za predchádzajúce obdobie, pracovala som na dohodu, kde som mala pravidelne mesačný príjem, pozerala som, že za mňa platili socialne poistenie, nie sice veľa, ale platili, dni nemocenského poistenia budu od začiatku dohody o vyk. prace po ukončenie? plus som pracovala na trvalý pracovný pomer, čiže začiatok zmluvy po výpoveď?
ďakujem pekne 🙂

zalka
13. dec 2015

@ercsikek áno dostala by si minimálnu PN ...

@stanka28 áno aj tie tam patria ak boli platené odvody na nemocenské poistenie ... a áno aj TP tak zrátaš

stanka28
13. dec 2015

@zalka na výplatnej páske z dohody mám napísane len sociálne poistenie a suma, nie je tam konkrétne napísane nemocenské poistenie, je to zahrnuté v tom soc. poistení ?

zalka
13. dec 2015

@stanka28 no každé poistenie má vlastné odvody .. čiže musí to byť rozdelené .. rozčlenené ... pozri riadne ... na pásku

ercsikek
13. dec 2015

@zalka ďakujem pekne za odpoveď.Mám sa najprv prihlásiť na SP, zaplatiť za jeden deň a na druhý deň ísť na PN?Mám sa prihlásiť na max. VZ,je to k niečomu dobré?

zalka
13. dec 2015

@ercsikek áno môžeš tak urobiť a max. VZ len ak si tehu ... ináč sa neoplatí ak má ísť o krátkodobú PN

r1000
18. dec 2015

ahoj zalka kamoske konci rodicak 4.2.2016 dostane normalne rodicak tych 203e za februar 2016, teda jej bude posledny rodicovsky vyplateny v marci 2016? ci dostane posledny za januar 2016 ktory jej vyplatia vo februari a tam za tie 4dni jej nejaku sumu doplatia?dakujeme

evittam
18. dec 2015

@r1000 -ahoj, rodičák nie je ohraničený dňami, takže vo februári dostane celých 203,20 Eur za január a v marci taktiež za február. 😉

r1000
19. dec 2015

@evittam dakujem potesilo nas to. a meni sa nieco v dobrovol.np v roku 2016? ci je stale rovnaky nic nove

evittam
19. dec 2015

@r1000 Nie nemení sa nič....pokiaľ viem.

r1000
20. dec 2015

@evittam ahoj a vies nam este poradit, ak ma znama predlzeny rodicak, a chcela by zacat zivnost, ci moze alebo nie? tam si musi normalne odvadzat ? proste pracuje tak si musi odvadzat? tam nemoze ostat na rodicovskej predlzenej. rodicovska predlzena je bud bude s dietatom doma alebo bude pracovat? ci ako to je uz mame v tom mis mas

evittam
21. dec 2015

@r1000 TAk toto neviem.

r1000
21. dec 2015

@evittam nevadi ale dakujem ti a krasne a bohate vianoce plne lasky, zdravicka a rodiny

evittam
22. dec 2015

@r1000 Ďakujem veľmi pekne a nápodobne - taktiež želám krásne Vianoce plné pohody tebe aj celej tvojej rodine. 🙂

betinkab
27. dec 2015

Ahoj @zalka, chcela by som sa ta poprosiť o radu.
31.12. mi konci pracovný pomer po x rokoch. Keby som isla na PN or 1.1. a pocas PN otehotniem a zostanem na PN do porodu mam narok na matersku. Ak ano, tak z coho sa bude pocitat. Dakujem za radu.

zalka
27. dec 2015

@betinkab nie nárok na MD mať nebudeš takto, lebo na MD by si mala nárok len ak by si končila tehotná PP alebo v čase otehotnenia alebo po otehotnení budeš mať PP ... alebo DNP alebo ochrannú lehotu z nového PP.

zuzula68
29. dec 2015

@zalka ahoj chcela by som ťa prosím ťa poprosiť ešte o jednu vec, idem teraz odovzdať Žiadosť o materské a chcela by som sa spýtať, aký tam mám dať dátum, kedy som naposledy pracovala, od 4.11.2015 som PN a nástup na MD mám 2.01.2016?? Ďakujem

evittam
29. dec 2015

@zuzula68 To ti tam má napísať zamestnávateľ a nie ty. 😉

zanet63
29. dec 2015
Používateľ zanet63 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od zanet63.

presne zamestnavtel to musi napisat

r1000
7. jan 2016

@evittam ahoj vies nam poradit, kamoska ma dnp a je na pn cez dnp. a teraz si chce urobit kurz opatrovatelky ked ma vychadzky. len tam je aj prax a musi odrobit v dome dochodcov, ako toto beru . to by sa jej zrusilo dnp. podla mna by sa jej zrusilo a kurz moze robit az po tom ked zrusi dnp. lebo pocas dnp nemoze pracovat. ci kurz sa nerata ako praca to je iba 24h odrobene. poradis nam