Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zaba9
21. sep 2016

@evittam No ked som bola prihlasovat DNP,tak sme este cakali,kym pride do soc.pois.odhlasenie z tej dohody od zamestnavatela, tak si myslim ze boli robene odvody za NP. Nechceli mi inak prijat DNP. ale netvrdim na 100percent.

evittam
21. sep 2016

@zaba9 No ono to mohlo byť aj pre niečo iné, nakoľko z dohody na nepravidelný príjem sa neplatia len odvody za NP a PvN, pri dohode na pravidelný príjem sa platia všetky..... 😉

zaba9
21. sep 2016

@evittam aha. No aj tak dakujem. asi mi ostava len vydrzat do decembra,a uvidim co povedia.

zalka
21. sep 2016

@zaba9 ak DNP do nástupu na MD potrvá 26t tak z DNP z toho VZ z ktorého platíš
ak nepotrvá 26t tak z DNP z minima ..

zaba9
21. sep 2016

@zalka Potrva. Dakujem.

mijo53
21. sep 2016

@zaba9 no tak to je o chlp, ak si DNP od 1.7.2016, tak na MD môžeš ísť podľa mňa 31.12.2016, skôr by ťa gynekológ nemal vypísať, počítaj dobre

zaba9
21. sep 2016

@mijo53 no dufam ze som dobre pocitala,ano je to o chlp,tusim 3 dni mam k dobru.

mijo53
21. sep 2016

@zaba9 máš DNP maximálne?

zaba9
21. sep 2016

@mijo53 nie

mijo53
21. sep 2016

@zaba9 škoda, mohla si si dať maximum a ísť na PN bola by si mala maximálnu materskú , keďže ako hovoríš budeš mať 26 týždňov

zaba9
21. sep 2016

@mijo53 viem,mohla,ale nechcela som byt taka chamtiva,ze z maxima. lebo uz som raz mala Dnp,ze pred tehu,aby bola lepsia materska,a potom sme o to babatko prisli. Viem ze to nema nic spolocne,ale tak nechcela som ze len kvoli peniazom. Pn mam.

kamarelo10
22. sep 2016

Ahojte, sesterka sa má pýtala aby som jej poradila ale nie som si istá či jej poradim dobré. Pracovala 22rokov v jednej firme na rôznych pozíciách, prepustili ju a je do novembra na podpore. Zistili jej rakovinu. Chcela by dobrat podporu a potom ísť na Pn. Ako je to spraviť najlepsie? Prihlásiť sa na dnp z minima a po jednom dni ísť na Pn, alebo z maxima a ísť na Pn, čakať s minimálnou Pn na uplynutie 26 tyzdnou a ukončiť jednu Pn a ísť na novú z maximalneho vymeriavacieho výmeru ? Prosím poraďte veľké dakujem

kamarelo10
6. okt 2016

Nikto mi nevie poradiť, prosim

zalka
10. okt 2016

@kamarelo10 žiaden lekár jej neukončí PN a nezačne novú, SP by jej to zamietla ... bud bude pol roka platiť alebo bude mať len minimálnu PN

betinkab
12. okt 2016

@zalka, prosím Ta o radu. Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať materská. Mala by som ju poberať od 5/2017. V roku 2016 som bola polku roka 1-6 nezamestnaná, potom som sa zamestnala. Predchádzajúce roky som bola zamestnaná stále. Počas nezamestnanosti som nebola dobrovoľne poistená. Ďakujem za odpoveď.

zalka
12. okt 2016

@betinkab z platov od 7/2016 - 30.4.2017 ak nenastúpiš na PN skôr

betinkab
17. okt 2016

@zalka dakujem za odpoveď. Ak nastúpim na PN, tak mi to ovplyvní materskú?

zalka
17. okt 2016

@betinkab nijako, len sa to vyráta z kratšieho obdobia ... od začiatku PP po začiatok PN

kvetinka988
22. okt 2016

Ahojte,vidim,ze sa vyznate,chcela by som vas poprosit o radu. Mam dvojrocnu dceru a som na rodicovskom/popritom mam firmu,kde som konatel a firma nema zamestnanca,ja sinevyplacam prijem/.Teraz by sme chceli druhe dieta,lenze manzel ide v oktobri na matersku s malou,kedze chce zacat podnikat a chce vyuzit,ze ma aj on narokna matersku. Ja teda prijdem o rodicovsky a asi budem na urade prace,som len konatel vo svojej firme,ale nemam ziaden prijem alebo sa zamestnam a dam si minimalny prijem. Moja otazka znie.Chceliby sme druhe dieta cim skor.Je moznost ako si zabezpecit matersku,z DNP alebo niejak zo mzdy.co by bola najlepsia moznost.Je mozne mat aj max.matersku? Co by ste mi poradili? Dakujem velmi pekne.

kvetinka988
22. okt 2016

Ide mi o to DNP,kedze tam nieje mozny subeh zamestnania a plateniasi ho.S druhym dietatomby som pravdepodobne bola na rizikovom,kedze mam zdravotne komplikacie v tehotenstve. este otazka ak by som otehotnela skor ako pojde manzel na matersku,teda este teraz ked som na rodicovskom,je niejska cesta ako mat matersku?ako mat max. Matersku?dakujem

kvetinka988
22. okt 2016

Manzel ide na matersku vo februari,zle som hore napisala.Ospravedlnujem saza dlhy prispevok

simivaneska
25. okt 2016

Prosim o radu. Som nezamestnana na PN a DNP. Od 1.11 nastupujem do zamestnania. Predpokladam, že PN mi bude ukončena asi 31.10. Treba mi isť odhlasiť sa z DNP? Ak ano, môžem sa isť odhlasiť v den ukončenia PN?

rianka7
6. nov 2016

@gapa ahoj, prosim ta, alebo niekto iny, ak mi bude ochotny odpisat, len sa chcem uistit, ze skutocne nemam narok na podporu z DNP. Mozno pre niekoho blba otazka, ale vobec som nevedela, ako sa to pocita, len z predoslych prispevkov som sa dozvedela zakladne info, ze sa skumaju 3 roky dozadu a musim mat zaplatenych 730 dni. Na UP som od 18.8.2016 a posledne DNP trvalo od 14.12.2012-26.2.2014. 730 dni nesplnam, takze ani narok na podporu mi nevznikne. Keby mi chybalo par dni, mesiacov tak sa prihlasim na DNP, ale uz sa mi to neoplati vsak? Vopred dakujem ak sa niekto ozve.

gapa
6. nov 2016

@rianka7 z dnp sa nevypláca podpora, to je nemocenské poistenie, ty potrebuješ poistenie vnezamestnanosti. Ale aj keby si to mala, už di nebola viac ako 2roky poistená, tj. nárok by nevznikol

rianka7
6. nov 2016

@gapa mas pravdu, zle som to napisala, ale ked som bola poistena, mala som v tom aj PvN. Vdaka za odpoved 😉 chcela som mat istotu.

pegass
6. nov 2016

@rianka7 ak si bola za posledne 3roky zamestnaná, alebo si si platila poistenie v nezamestnanosti nárok Ti vznikne - ale to už by si vedela veď 18.8.2016 si musela aj na sociálke vypisovať tlačivá.... či?

rianka7
6. nov 2016

@pegass Bola som 5 rokov na materskej, predtym som chodila na VS, pred materskou som platila DNP. Vedela som, ze nic nedostanem, tak som papier na socialke nevypisovala. Ci to aj tak treba vypisat? Ja som sa len dozvedela, ze kamoska znamej dostava PvN, ze si priplacala nieco a tiez jej nedavno skoncila RD. Preto som sa radsej spytala,ci nahodou nemam narok, aby som si v buducnosti nevycitala.

pegass
7. nov 2016

@rianka7 vypisuje sa vždy na sociálke - vlastne chcu mať informáciu kde si bola pred zaevidovaním na úrade práce.... dnp si môžeš platiť aj teraz... vlastne pokiaľ za teba neplatí zamestnávateľ povinné poistenie v nezamestnanosti - môžeš si ho platiť ty dobrovoľne - čiže aj keď si bola na rodičovskom si si ho mohla platiť....

majuska72
7. nov 2016

Ahoj baby chcem sa opýtať. Som študentka, chcela by som si platiť DNP, koľko € mesačne sa platí A aká by bola potom materská? A keby si to začnem platiť od tohto týždňa A napr otehotniem ešte tento mesiac, vydalo by mi to? Ďakujem za odpoveď, dnes som len objavila túto tému tak Prepáčte ak tu je nejaká hlúpa otázka pre vás 🙂

pegass
7. nov 2016

@majuska72 http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na-vypocet-po... tu si vieš priamo vypočítať koľko by si platila z vym. základu...nárok na materskú ti vznikne ak si ku dňu pôrodu poistená 270dní - 9mesiacov http://www.socpoist.sk/narodenie-dietata-a-naro...