Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lila24
20. mar 2017

ahojte robil niekto z Vás kurz inštruktor sociálnej rehabilitácie, chcela by som sa opýtať čo ste robili na praxi a či ste sa niekde uplatnili s týmto kurzom ďakujem pekne Janka

janniesa
13. apr 2017

@zalka Ahoj, prosím Ťa vieš mi poradiť, resp. potvrdiť či je možné to nad čím uvažujem....
Som v 7. týždni tehotenstva, od roku 2012 doteraz som striedavo na materskej a rodičovskej, vo februári roku 2015 bola zrušená firma v ktorej som pracovala a tak za posledné 2 roky nemám ani jeden poistenia...dočítala som sa spätne rolujúc v tomto fóre, že existuje (teda dúfam, že exituje) ešte možnosť nazberať 270 dní ak by som mala súbežne 2 zamestnania...a teda ak by som sa cca od 12 týždňa zamestnala na dohodu na 20 týždňov za nejakú smiešnu odmenu napr. 20 eur a od 13. týždňa na cca 2 mes. na dohodu tiež a z tej dohody prešla na 3 mesiace na zmluvu, bude sa mi počítať materská zo mzdy na zmluve? A počas tej zmluvy by som mohla isť napr. v polovici na PNku alebo musím mať zaplatené poistné za tie 3 mesiace? ďakujem

zalka
13. apr 2017

@janniesa čiste teoreticky stále je to možné, ale podla mna hlúpo rozmýšlaš... lebo aby si mala splnenú podmienku tak dohodu musíš mať ukončenú pred nástupom na MD
a dalšia vec, na čo chceš čakať dalšie 5 týždne? a ak porodíš skôr ? a nezískaš 270 dní v súbehu tak potom čo?

a ak nemáš odpracovaných 90 dní a šla by si v polovičke na &pn tak dostaneš &pn aj md rátané z minima ... a nie z platu zo zmluvy

janniesa
14. apr 2017

@zalka no jasne tu dohodu by som ukoncila tak, aby mi pri nastupe na matersku bezala len zmluva...a cakam len preto, lebo som opatrna 🙂 a aspon do.toho 10 tyzdna...ale tak dakujem za radu, este musim porozmyslat, lebo zamestnavatelov by som nemala mat problem zohnat, ale odvody by som musela zaplatit ja a to nie su male sumy...a este ma napadlo ak by som mala dva dohody a zmluvu hned od teraz a po 3 mes. by som isla na Pnku? ratali by mi.ju zo.sumy na zmluve? Vdaka

zalka
14. apr 2017

@janniesa tak rieš aspon dohodu teraz .. aby si zbierala tie dni ... za pár euro

zuzanamatko
24. máj 2017

@gapa ahoj,chcela by som ta poprosit o radu,som zamestnana na dobu urcitu do 31.7.2017,ale 8.8.2017 mam nastup na matersku.Moja otazka,znie,budem mat narok na matersku?odpracovala som 12mesiacov.dakujem

majusqa77
24. máj 2017

@zuzanamatko ano, budes. Len si vyries ten tyzden. Bud pn, evidencia na up,alebo si zaplat na zdravotke poistne

gapa
24. máj 2017

@zuzanamatko nárok budeš mať. Ak ti nebude trvať nem.poistenie v den nástupu na md, tak treba dať nástup na md presne 6týž. pred termínom!!! ak je termín napr. sobotu, tak dať 6týž. pred a tiež sobotu.
Aký si mala vym.základ? vyšší ako 441,5€? ak o dosť menej, tak sa dá prihlásiť na dobor.poistenie (balík) stačí z minima, za platiť za obd. od prihlásenia do dna pred nástupom na md (pozor v splatnosti a nie menej!!!!!! a so správnym variabilným aj špecifickým symbolom!!!) a získaš nárok na materské z vz 441,5€ Ak si mala viac,, tak potom žiadne dobrov.poistenie nedávať.

rula
5. jún 2017

baby, poprosim od Vas znova radu, aby som neurobila blbost. Som zivnostnik, do 31.3.2017 som bola aj zamestnana. Teraz si do SP nic neplatim, lebo mi vysli nizke dane, ale chcela by som si to zacat platit sama aj tak, ale netusim, z akeho vymeriavacieho zakladu si to mam dat, aby som mala lepsiu matersku ak by som otehotnela. Dakujem za radu.

zalka
5. jún 2017

@rula bola si zamestnaná 270 dní a viac? ak áno tak kde sa ponáhľaš?
stačí sa prihlásiť na dobrovolné do 6-8týždna tehotenstva ..
na max. MD treba VZ 1766e

rula
6. jún 2017

@zalka dakujem za odpoved😘. bola som zamestnana od 1.6.2016 do 31.3.1017. takze to mam viac ako 270 dni...

natalia6
22. júl 2017

@zalka
@gapa zienky, mam jednu otazocku, no kedze som uz dlhsie mimo tohto problemu, tak sa idem radsej s vami poradit. Kamaratka pracovala od r.2014 nepretrzite, pp jej skoncil teraz k 30.6.2017. Hlasila sa na upsvar a vybavuje si podporu. Chcela otehotniet, a vyzera to tak, ze sa hned aj podarilo. Ja som jej radila, aby sa co najskor prihlasila na dobrovolne z maxima a nasledne sla na pn (predpokladam, ze pn bude platena z minima) a nasledna materska z maxima... ako to bude s jej podporou? Nastupom na pn ju zrusia, ale bude mat na nu narok po ukonceni materskej? Dakujem za radu. 😘

zalka
24. júl 2017

@natalia6 áno bude mať nárok na podporu po návrate z MD .. do dvoch rokov .. čiže po MD na podporu a medzitým muž nech poberá RP alebo materské

evittam
24. júl 2017

@zalka Nie je nárok na podporu len do roka od skončenia PP...😉

zalka
24. júl 2017

@evittam je nárok, ale ona sa už teraz evidovala na UP, čiže po PN a návrate z MD ( počas PN je evidovaná na UP, pri MD ju vyradia ) a opätovnom zaevidovaní bude mať nárok na doplatenie zvyšku nevyčerpanej podpory

evittam
24. júl 2017

@zalka Aha, dík za vysvetlenie.😉

natalia6
26. júl 2017

@zalka dakujem 😉 a ma sa prihlasit na balik aj spolu s poistenim v nezamestnanosti alebo jej to netreba?

katrenka18
1. aug 2017

Ahojte neviete mi niekto poradiť? Svokre chýbajú 3 odrobene mesiace aby mohla poberať podporu v nezamestnanosti .Nieje taká možnosť aby si tie 3 mesiace doplatila nemocenské poistenie na sociálke a potom podala žiadosť o podporu ? A ak bola za posledné tri roky aj na PN rátajú sa jej tie dni do toho obdobia 730 dní? Budem vďačná ak mi bude vedieť niekto poradiť .ďakujem

zalka
4. aug 2017

@natalia6 no kedže je už na UP nemá veľmi zmysel aby bola prihlásená aj na poistenie v nezamestnanosti, ale zase ho platiť počas PN a MD nebude, a sú to len 2% z VZ takže poistila by som sa

@katrenka18 ak je na UP tak sa musí dať vyradiť a až potom po opätovnom zaradení a dopaltení 3 mesiacov .. o tri mesiace môže požiadať o podporu ... je už evidovaná?

katrenka18
5. aug 2017

@zalka zatiaľ nieje evidovaná ...a koľko by si musela doplatiť?

zalka
7. aug 2017

@katrenka18 ved nech sa prihlási na dobrovolné a ide na PN aby nemusela toľko platiť .. to sa jej potom zaráta
a poistiť sa musí na celý balík ..
tj. mesačne sa platí 35,15% z VZ

ercsikek
9. jan 2018

@gapa Ahoj.Môžem ťa poprosiť o radu?V novembri som sa prihlásila na DNPO a súčasne išla na PN.V decembri mi prišlo rozhodnutie,že nemám nárok na nemocenské,lebo nemám splnenú podmienku 270 dní za posl.2 roky.Mala som len 206 dní.Len som nevedela,že keď nemám nárok na nemocenské tak potom nie som oslobodená od platenia DNP počas PN.Chýbajúce dni si viem doplniť,len ak budem platiť DNP?Ako sa počítajú presne tie dni?Keď pôjdem znova na PN,tak v priebehu keď splním tú podmienku tak dostanem nemocenské?Alebo najprv splniť podmienku a potom začať novú PN?

gapa
9. jan 2018

@ercsikek Plati to druhe, po splnení 270 dnoch ak vznikne pn.

ercsikek
10. jan 2018

@gapa Ďakujem veľmi pekne za tvoju ochotu a odpoveď.Počítala som si dni poistenia,ale neviem si ich nazbierať,lebo sa mi zároveň mínusujú dni za 01/2016.To vyšiel nejaký nový zákon,že musím platiť poistné počas PN keď nemám nárok na nemocenské?Mám aj živnosť,ale neplatím odvody,ešte som na RD.Dá sa ešte nejak využiť PN?Ako by som vedela dozbierať chýbajúce dni,aby som nepreplatila na poistnom?

martina117cd
23. jún 2018

@zalka prosím o radu za kamarátku. Je zamestnaná u jedného zamestnávateľa už dlhšie - zo dva roky rátam. V auguste má termín pôrodu. Zanedlho má nastúpiť na materskú. Dostala informáciu, že zamestnávateľ chce všetkých zamestnancov prepustiť a majú pre neho robiť ďalej na živnosť. Chcela ho predbehnúť a nastúpiť na materskú skôr. Aby jej nabehla riadna dovolenka počas materskej a plynul pracovný pomer počas materskej a rodičovskej. Pýtala ma ale o radu, tak ma len napadlo, či by jej nebolo lepšie nechať si dať výpoveď a potom pripoistiť ešte pred nástupom na materskú. Ale neviem. Prosím o radu. Čo by bolo pre ňu podľa teba najvýhodnejšie?
Ďakujem

zalka
24. jún 2018

@martina117cd nemôže ju prepustiť lebo je tehotná je chránená, ak ju prepustí tak PP jej skončí po skončení RD, bez toho aby musela rýchlo utekať na MD ..

martina117cd
25. jún 2018

@zalka ona nechce odísť v zlom. Pokračuje pre nich na živnosť. Ukončila by dohodou. Má ale už založenú živnosť. Zatiaľ bez odvodov. Pomôže jej, deď ešte niečo odvedie? 29 nástup na MD

zalka
25. jún 2018

@martina117cd nechápem otázke

martina117cd
26. jún 2018

@zalka no že má už tú živnosť založenú, zároveň je aj zamestnanec. Ak by ešte dala na živnosť nejaký odvod do 29.6., či by mohla dostať nejakú MD aj zo živnosti

martina117cd
26. jún 2018

Najprv som nevedela, že už tú živnosť má, tak ma napadlo pri výpovedi pripoistenie. Ale toto asi vec mení, že má živnosť, tak nemôže platiť DNP. Len zatiaľ žiadny odvod za živnosť nedala, lebo reálne príjem na živnosť ešte nemala. Ale ak by ešte tie dva dni dala odvod, má šancu dostať MD aj zo živnosti?