Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andzi
1. júl 2010

@majamat nuž, čo ti na to povedať, to by si sa musela presťahovať do inej krajiny, napríklad do Francúzska, kde je mzda začínajúceho absolventa VŠ cca 2500 €.

silvia123
1. júl 2010

napríklad robota účtovníčky a iná práca vykonávaná cez PC sa dá vykonávať doma v pohode aj cez net 😀.
andzi -je to tvoj názor, ale dala by som si nabudúce pozor na výroky tipu: nenavážajte sa do mňa a som tu neželaná osoba, pretože ty si práve tá, ktorá je zrejme najmúdrejšia a niekto kto má iný názor -tak ten názor je hneď stupídny!!!!
Tak sorry... neviem kto sa do koho naváža.... Tebe zrejme pripadá úplne super, keď dôchodcovia poberajú dôchodok a popritom berú prácu mladým ľuďom... ja som porovnávala len to, že prečo oni môžu zarábať a poberať plnú výšku dôchodku a prečo mamičky nie.... Mne tvoje názory neprekážajú, ale nebudem sa o nich vyjadrovať, že sú stupídne, pretože v niečom s tebou súhlasím a v niečom nie, napríklad v tom že žiadna mamička, keď chce mať dieťa by sa nemala spoliehať na štát, ale v prvom rade sama na seba -to je čistá pravda, ale verím tomu, že niektoré mamičky sa dostanú do finančnej tiesne aj nečakane a neovplyvnitelne.
A môj názor som nevyjadrila sama za seba, ja nemám finančné problémy našťastie, ale poznám mamičky, ktoré by si naozaj chceli privyrobiť pár korún navyše, ale nejdú aby neprišli o ten zvýšený RP, takže nezoberú radšej ani sezónnu prácu, tak kvôli nim mám taký názor. Ale nemám rada siahodlhé diskusie, takže aj ja radšej končím, toto je môj názor a už sa vyjadrovať radšej nebudem.

petka5050
2. júl 2010

Ak som si platila DNP 3 mesiace a ukončila som to / čo ľutujem/, bude sa to dať znovu platiť a budú sa mi tie 3 mesiace počítať, alebo to je už ukončené a bude treba znovu 270 dní?

mariro
2. júl 2010

@petka5050 - bude sa ti to pocitat a mozes sa znova prihlasit..a pozor od 1.7.2010 je uz novy VZ 1116,75 €

reiva
2. júl 2010

Ahojte baby. Ja som sa snažila urobiť všetko preto, aby som dostala maximálnu výšku materskej, ale nakoniec som zistila, že ma na socke zle informovali a to som tam bola hádam 4x, potom som písala i mail na ministerstvo sociálnych vecí a rodiny, ale jedine, čo mi boli schopní odpísať boli vety sformulované v zákonoch, čiže to isté, čo by som si našla na nete. Aké máte skúsenosti so sociálnou poisťovňou? Ma porazí ak si tie peniažky platím zbytočne 😖

mariro
2. júl 2010

@reiva - a co sa ti prihodilo , o co ide? Napis konkretne, preco mslis, ze by si nemala dostat max.matersku.

reiva
2. júl 2010

@mariro Minulý rok (2009) v auguste som sa bola informovať v sociálnej poisťovni aké podmienky musím spĺňať, aby mi bola priznaná materská v max. výške. Predtým som totiž robila v zahraničí au-pairku a neskôr dva a pol roka opatrovateľku seniorov (ale vtedy to ešte nebolo na živnosť) - tak sa mi to neráta - preto som si chcela začať dobrovoľne platiť. V auguste minulého roka mi pani pri okienku poradila prihlásiť sa ako dobrovoľný platca z minima a potom, keď zistím, že som tehotná mi stačí zmeniť si VZ na maximum. Tak som sa prihlásila z minima. V marci som zistila, že som tehotná a šla som na sociálku, aby som si zmenila VZ. Pani pri okienku (už tam bola iná) mi povedala, že maximum aj tak nezískam, nakoľko sa mi to údajne bude priemerovať kvôli tomu, že VZ materskej sa ráta za minulý rok, keĎže termín pôrodu mám tento rok. Vravela, že som sa mala skôr "zobudiť" a platiť si max. VZ už skôr... tak som šla domov poradiť sa s manželom a potom som šla do socky znova. Tú pani som tam už nezastihla opäť tam bola iná. Tá ma "upokojila", že stačí ak sa odhlásim z minima a opäť prihlásim na max. Tak som tak urobila. Keďže som však od 3 žien dostala inú informáciu napísala som aj na ministerstvo ale dostala som odpoved vo forme samých zákonov, takže ja len dúfam, že si to neplatím zbytočne, pretože som nezamestnaná a manžel bohviečo nezarobí... 😒

vejkadu
2. júl 2010

Ahojte,

Ja sa chcem opýtať, či je vlastne výška PNky rovnaká ako výška materskej pri splnení podmienky 270 dní platenia. Som stále zamestnaná. Ale 270 dní budem mať splnených v polke septembra a úprimne sa mi do roboty za môj mizerný plat neoplatí chodiť, tak či budem dostávať takú pn ako materskú potom.

Ďakujem

mariro
2. júl 2010

@reiva - mala by si dostat max.matersku, pretoze , tym ze si sa odhlasila a znova prihlasila s max VZ bude sa ti ratat materska z posledneho zacateho poistenia a to je to zvysene co platis od marca 2010 predpokladam, tak by to malo byt v poriadku. 😉

Ja osobne tiez neverim tym osobam na socialke, vsetko si do predu overim na nete a ootom idem riesit veci na socialku, s tym ze viem ako to ma byt a ak by ma chceli zavadzat informaciami, tak im dam jasne na javo , ze na to a to mam narok a tak a tak vravi zakon.

mariro
2. júl 2010

@vejkadu - ano vyska PN je rovna vyske materskej zhruba.Pri PN sa vsak prve 3 dni rata 25% z VZ a zostatok ostatnych dni PN vo vyske 55%.Takze bez par € zhruba to iste.Pri materskej je to 55% z VZ za kazdy den v mesiaci.

reiva
2. júl 2010

@mariro No mne to tiež tak vychádza, že by som mohla mať nárok, lenže neviem, či sa mi do tých 270 dní započítava aj to predchádzajúce obdobie. Pretože termín mám 12.12. čiže na materskú nastúpim cca asi začiatkom novembra - no a od apríla do novembra to nevychádza na 270 dní. K 30.marcu som sa totiž odhlásila z minima a od zač. apríla nahlásila z maxima - čiže z maxima to bude len 8 mesiacov , čo nie je 270 dní - preto sa obávam...

mariro
2. júl 2010

@reiva - to nevadi, zarata sa ti aj to predchadzajuce platenie ked si platila z minima,spocitavaju sa vsetky predchadzajuce ukoncene poistenia v priebehu 2 rokov ....takze budes mat dostatok dni.Ja myslim ze ked to spocitas od augusta 2009 , tak ty uz mas dnes splnenych 270 dni poistenia a kludne by si mohla ist aj na PN a mala by si ju z max VZ.
Over si to podla datumov kolko mas dni spolu dokopy.Verim ,ze uz si v limite 270 dni, tak sa mozes tesit. 😉

mariro
2. júl 2010

@reiva - OPRAVA teraz pozeram ze z toho max.Vz to musis platit 26 tyzdnov aby si mohla z neho poberat,inak by si dostala len z minima, to sa tyka tej PN-ky co som pisala,ak by si isla tak by si dostala z min.VZ ale uz teraz lebo 270 dni platenia zrejme mas za sebou ... a do tvojho terminu na MD stihas aj platenie 26 tyzdnov a materska bude maximalna. 🙂

reiva
2. júl 2010

@mariro Ďakujem. Si zlatá, troška si ma upokojila - vieš mňa akurát rozčuľuje ten prístup zamestnancov socky. Chceš sa informovať a vieš, že môžeš mať na niečo nárok ak preto niečo spravíš a oni ťa len odbijú - hlavne, že predo mnou stáli v rade cigánky (osobne nemám nič proti nim) a hoci vôbec nepracujú, materskú im priznali a ešte si jedna spätne zaplatila, aby mala nárok a mne povedali, že sa to nedá... mala som pocit, že ich uprednostňujú... Ešte raz ďakujem 🙂

vejkadu
2. júl 2010

@mariro dakujem pekne

reiva
2. júl 2010

@mariro No ja som veľmi neverila tým 26 týždňom, že si to stačí platiť. Moja švagrinká otehotnela v decembri 2008 a v januári skrachoval podnik, v ktorom pracovala a zostala teda doma nezamestnaná. Na socke jej povedali, že stačí ak sa nahlási ako dobrovoľný platca a 6 mesiacov si bude platiť VZ z maxima a dajú jej maximum. A nakoniec jej priznali minimálnu materskú. Tak bohvie. Možno to má niečo s tým zamestnaním. No ale aj kvôli tejto skúsenosti sa radšej informujem, lebo neviem, či sa dá vôbec sociálke dôverovať

mariro
2. júl 2010

@reiva - to tazko posudzovat,pretoze nevieme kolko mala odrobenych ,resp. platenych dni NP cez zamestnavatela a ci stihla platit 26 tyzdnov do nastupu na MD.A ci konecny sucet zamestnanie a platba DNP bol 270 dni do porodu.
To by museli byt konkretne udaje.Ale to uz zrejme nezmenime.Ale v tvojom pripade je to ok a teda trvaj si na svojom, ak by ta zasa nejaka pracovnicka chcela zneistit a zavadzat informaciami. 😉

reiva
2. júl 2010

@mariro Ok, potešila si ma. Dám ti potom vedieť ako som dopadla 🙂 maximum by mi teraz veľmi pomohlo, nakoľko mi už 6 mesiacov mešká výplata z brigády a zarába len manžel... chcem sa ešte opýtať na rodičovský príspevok, teda asi po polroku materskej, tak nejak to vychádza prejdem na rodičovský príspevok - viem si nárokovať tých 260 eur? Alebo budem mať nárok len na 165 e, keďže som predtým neodrobila..

mariro
2. júl 2010

@reiva - na zvýšený rodičovský príspevok 256 € má nárok rodič spĺňajúci podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, trvalého pobytu v SR, nevykonávania zárobkovej činnosti :

- od ½ roku dieťaťa do jeho 2 rokov (po dovŕšení 2 rokov má nárok na príspevok vo výške 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov veku dieťaťa)
- v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa bol povinne alebo dobrovoľne nemocensky poistený aspoň 270 dní,
- splnil podmienku nároku na materské resp. obdobnú dávku v členskej krajine EÚ.

Takze splnas podmienku na ziskanie zvyseneho RP.....budes mat 270 dni NP v priebehu 2 rokov, kedze si platis DNP 😉

reiva
2. júl 2010

@mariro 🙂 Ďakujem ti dobrá víla 🙂 dnes si mi už poskytla toľko pozitívnych informácií až mám z toho dobrý, vynikajúci pocit 😀 super

mariro
2. júl 2010

@reiva - tak super, ja sa tiez tesim z takych veci 🙂 , a vsetko si tiez zistujem a preverujem a ked zstim pozitivne zistenie tak som naramne spokojna,takze viem o com vravis.Tesim sa s tebou 🙂

skajkaze
2. júl 2010

Ahojte ,viete mi prosim poradit-som DNP,uz mam aj po materskej-kvoli nej som si ho aj zacala platit,teraz poberam rodicovsky prispevok a v pripade,keby som bola chora mam narok okrem rdicovskeho prispevku aj na nemocenske davky,kedze si este platim DNP,nevieem ci mam na to este narok,kedze som marodila skoro cele tehotenstvo-to mi platili z minima,kedze mi este nevznikal narok na max.,dakujem

andzi
3. júl 2010

@reiva nehnevaj sa na mňa, ale určite by si žiadna cigánka nemohla poistné na DNP doplatiť spätne! To je blud! Jednoducho to zákon neumožňuje, tak to jednoducho nemôže urobiť ani cigánka. No a čo s atýka pracovníčok v soc. poisť. nie si sama, čo máš takú skúsenosť, oni tam však nie sú na to, aby ti dávali právne rady, kedy a z akého VZ sa prihlásiť, odhlásiť, zmeniť, toto je na tebe, aby si to vedela.

andzi
3. júl 2010

@silvia123 opakujem, ja nie som najmúdrejšia, ani sa nehrám na najmúdrejšiu, ako si sa o mne vyjadrila, ja na rozdiel od teba som tu mnohým mamičkám aj poradila! Ale vidím, že si stále nepochopila zmysel môjho príspevku. Dôchodky sú platené z iného zdroja ako rodičovské príspevky. Preto sa dôchodcom v zásade nezakazuje pracovať! Ale ak šikovná mamička pracuje a zarobí povedzme 1300 € a ešte berie aj rodičák 256 € tak to je trošku silná káva a zneužívanie systému, nezdá sa ti?

avila
3. júl 2010

@andzi u mna by praca na doma v pohode prichadzala do uvahy, doteraz som tak aj robila a moj zamestnavatel by nemal problem takto fungovat i na rod. dov. A odvody do socialnej poistovne som si ako zamestnanec platila dosti aj ja. Takze, aby som to uzavrela, nadalej povazujem zakon v danom zneni za diskriminujuci.

andzi
3. júl 2010

@avila počas materskej dovolenky kľudne môžeš oficiálne pracovať, pretože poberáš materskú zo "svojich zdrojov", teda z odvodov ktoré si platila do Sociálnej poisťovne. Počas rodičovskej dovolenky už nemôžeš pracovať ani náhodou. Takže ja to až tak čierno nevidím. Prečo? Veď na rodičovskej dovolenke nemusíš byť do 3 rokov veku dieťaťa, ja to tiež nemám v pláne. Treba si uvedomiť, že v mnohých štátoch nemajú matky ani zďaleka také výhody ako na Slovensku. Čo by sme vlastne chceli? Veď rodičák je 256 € a to nie je málo, ak si uvedomíte koľko ľudí na Slovensku drie za minimálnu mzdu a v čistom na výplatnej páske oveľa viac neuvidia.

avila
3. júl 2010

@andzi mozme viest nekonecnu diskusiu. Viem, ako funguje system vo viacerych krajinach a zda sa mi cierno-biele hrube porovnavanie len tejto stranky veci. Vsak "vdaka" 256 euri davke, budem moct zostat doma asi tak polovicu z 3-rocnej doby.

Nuz a stoji za zamyslenie, ako predist predlzenim RD do 6.roku veku dietata, ktore si mnohe matky dokazu vybavit. Viem to, z vlastnej praxe... Toto ja povazujem za zneuzivanie systemu!

andzi
3. júl 2010

@avila máš pravdu, že by sme mohli diskutovať nekonečne dlho, keď má žena zázemie, dobre zarábajúceho manžela a vo vyhliadke dobrú prácu, tak nerozmýšľa, ako obísť systém. Tak to radšej nechajme tak. Zatiaľ platí dobrovoľné nemocenské poistenie v takej podobe, ako platí a ak sa dá, prečo si neplatiť, ja som za, práve naopak, je škoda DNP nevyužiť. Padla tu však aj otázka, prečo matky na RD nemôžu pracovať a porovnávanie matiek s dôchodcami, hoci ide o odbočenie od pôvodnej témy, tak v tomto je môj názor taký aký som prezentovala. Tak už to nechajme tak.

reiva
3. júl 2010

@andzi Viem, že nie som jediná, kto má podobné skúsenosti so sociálnou poisťovňou. Ja ako som sa o tejto možnosti dozvedela, tak som si hneď začala zisťovať sama čo a ako a od sociálnej poisťovne som potrebovala už len usmernenie. Na jednej strane neznalosť zákona neospravedlňuje, čo je logické a pochopiteľné, ale na druhej strane nie každý hľadí každý deň do zákonov, aby mal o všetkom prehľad. A v niektorých zákonoch bývajú i tzv. "diery", ktorých som sa chcela vystríhať. Pretože švagriná si to tiež platila na maximum, informovala sa tiež v sociálnej poisťovni, kde jej to poradili a potom jej prišlo vyrozumenie, keď už bola na materskej, že má nárok len na minimum. Toto je môj názor na vec. Ja osobne som sa tam išla opýtať a poradiť sa s tým, že už som nejaké info mala, aby som v budúcnosti nezostala zaskočená - miesto uistenia som však zostala ešte viac zmätená.

andzi
4. júl 2010

@reiva to je všetko v poriadku, ale oni v sociálnej poisťovni naozaj nie sú na to, aby ti radili, ako to urobiť, aby si využila všetky výhody zákona. V zákone nie sú diery, v zákone sú len ustanovenia, ktoré človek, ktorý nie je právnik, "nevie čítať". Noviny vie čítať každý, ale na čítanie zákona treba mať aj právne vzdelanie. Ja by som tie panie na poisťovni až tak nevinila, akože je pravda, že by mohli byť ochotnejšie, ale ich povinnosťou nie je naozaj radiť a usmerňovať. Možno ti poskytli len strohú informáciu štýlom povedali A ale nepovedali B, takže v podstate nepovedali nič. Keď si však všimneš tie rady v Sociálnej poisťovni, ktoré tam vždy sú, tak oni nemôžu každej potenciálnej mamičke vysvetľovať všetko od a po z, a ani nie sú povinné to robiť. Pokiaľ chceš právne usmernenie, treba zájsť za právnikom, ktorí ti to ochotne vysvetlí. A tiež aj na internete je veľa infomácií, aj tu v tejto téme je veľa zlatých báb, ktoré mnohé neinformované usmernili tak, že teraz z toho čerpajú výhody.