Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andzi
6. júl 2010

@cicimon ak budeš na RD, tvoje nemocenské poistenie sa prerušuje a prerušenie sa posudzuje rovnako ako zánik.

cicimon
6. júl 2010

@andzi - takze ak budem chciet dostavat MD vo vyske ako teraz, tak si mam zacat platit DNP?

andzi
6. júl 2010

@cicimon Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

andzi
6. júl 2010

@cicimon z toho mi vyplýva, že DNP nie je nutné platiť, ak si dobre zarábala.

zibi
6. júl 2010

ahojte baby poradte mi:
platim si DNP 14,- EUR,ale platim si ho od: 4. januara 2010 tzn. ze teraz 4.jula uplnynulo pol roka kedy by som mohla poziadat o zvysenie..
ale na Socialke mi povedali ze zmeny robia od 1. v mesiaci a kedze ja som evidovana na SP az od 4teho tak mi uplynie pol rok az toho 4teho.to je OK. ale ja som chcela zmenit..cize zmenit mozem az 1.augusta..teda poziadat o zvysenie...ale TYM PADOM MUSIM ESTE JEDEN MESIAC ZAPLATIT TYCZ 14.-EUR CO SI PLATIM?A potom ked mi schvalia zmenu tak uz to vyssie..lebo mne to vychadza tak ze juli som zaplatila za jun..tak by osm mala zaplatit do 4.augusta za jul ale ked ja chcem podat toho 1.augusta tu zmenu..tak mam platit este tych 14 eur ci uz rovno zvysenu.?ta pani na tej socialke mi povedala ze ste musim platit tych 14eur ten jeden mesaic..a az potom zvysenu ze tu zvysenu mi uzanju az v septembri..inak je to dobre svinstvo..ze ty musis platit toho pol roka a nemozes zmenit ale ked ty po pol roku tak musis cakat do zaciatku mesiaca juj hruza..
cize to je jedna vec..co som sa chcela opytat..
a este druha
chcela by som si zvysit..v zakone som citala ze musim minimalne polo roka cize tych 26tyzdnov si platit tu zvysenu sumu aby mi bolo ratane zo zvysenej a nie z minimalnej mzdy..ale ona mi povedala ze oni pozeraju ten rok dozadu a z toho rataju atak z toho mi logicky vyplyva ze mi budu rataj aj nieco z tej minimalnej mzdy..
a najvyssie sa plati okoolo 50 eur...ale ja si chcem menej..kde sa to da vyratat ze kolko by som si musela platit aby som tolko a tolko dostavala..
lebo ona hovorila ze to rataju z celeho roka a niekde v zakone som citaal ze musi byt 270dni splnena podmienka..ale ze 26tyzdnov musim platit zvysene aby mi ratali len zo zvyseneho VZ..som z toho totalny debil uz.. 😒 tak mi poradte..dik

bubulka722
6. júl 2010

@mariro Ahoóóój!!! Ako sa darí??? Takže na akú sumu by som mala zdvihnúť mesačnú platbu DNP z minima?

@andzi Ano čítala som ten zákon a je to 270 dní pred pôrodom nie pred nástupom na materskú.

andzi
6. júl 2010

Ahojte, baby, chcem vás poprosiť, aby ste mi neposielali žiadosti o poskytnutie rady do súkromnej pošty, nakoľko mám svoju prácu aj iné povinnosti a skutočne nestíham odpovedať na sústavné množstvo žiadostí v internej pošte. V prípade, že si nájdem chvíľu čas, snažím sa pomôcť a poradiť tu na verejnom fóre, aby v prípade potreby moja odpoveď mohla pomôcť nielen tomu, kto sa pýta ale aj iným ďalším záujemkyniam o DNP. Ďakujem za pochopenie. 🙂

miah
6. júl 2010

ahojte, nieco mi uz jedna baba poradila ale este mi par veci nie je jasnych 🙂
ak si zacnem teraz platit DNP z maxima a porodim v roku 2011 mozem si zmenit po 6tich mesiacoch VZ na minimum kedze moje RO bude rok 2010?
dakujem

danka1001
6. júl 2010

Zdravím Vás a prosím o radu. Bola som zamestnaná 2 roky, práve som dostala výpoveď pre dobu určitú a zistila som,že som tehotná cca 3 týždne. Neplatila som si doteraz žiadne pripoistenie. Zmluva mi končí teraz o týždeň. Predtým som bola zamestnaná ešte 11 mesiacov u iného zamestnávateľa. Stihnem dostávať vyššiu materskú, ak sa pôjdem hneď zajtra pripoistiť? A čo by bolo najlepšie urobiť? Nahlásiť na úrad práce a dať sa na PN u ženského teraz ešte v ochrannej lehote od prepustenia? Ide mi o to, aby som dostávala nejaké peniažky a neostala bez financií do pôrodu. Mala som teraz nejaké zdravotné problémy a marodovala som 4 mesiace u obv. lekára.
Ďakujem za radu

kisska
6. júl 2010

miah - ano mozes, dokonca to plati nielen na datum porodu, ale aj na datum odchodu na matersku. Akurat v roku 2011, nemozes zalozit nove DNP, pretoze vtedy sa ti bude brat do uvahy to posledne...

kisska
6. júl 2010

@danka1001 - kedze si este len v 3tt, v case porodu nestihnes ochrannu lehotu, ktora je len 6 mesiacov pre tehotnu. Ale kedze si tehu menej ako 8tt, mozes si zalozit DNP a materska sa ti bude pocitat podla toho, aky vysoky VZ si urcis. Ale musis to stihnut do toho 8tt, aby nem. poist. trvalo minimalne 26 tyzdnov pred nastupom na matersku. Na UP sa urcite nahlas, bude za teba minimalne platit Zdravotne poistenie.

miah
6. júl 2010

kisska a ked si dajme tomu od jula zacnem platit z maxima a vo fabruari urobim znemu VZ tak sa mi bude brat RO - jul - koniec roka 2010? nebude mat na to vplyv to, ze zmenim VZ pred nastupom na MD?

danka1001
6. júl 2010

@kisska - ďakujem za radu, ešte sa chcem spýtať, ukončenie zmluvy som ešte so zamestnávateľom neuzavrela, sme dohodnutí na piatok. Takže ak by som sa preukázala mat. knižkou, som krytá tých 6 mesiacov a ešte budem u neho vedená ďalej? Prišiel mi vlastne len list poštou, že so mnou končia pomer, nakoľko je na určito a oficiálne sme ešte nič nepodpísali, nedoriešili,to je ešte v riešení. To by som sa potom ešte nemusela ísť nahlásiť na UP? Zajtra si pôjdem založiť DNP, ak si dám platbu najvyššiu, čo je cca 50€, budem môcť mať nárok na materskú tých cca 600€? V tejto práci som mala 2 roky brutto cca 430€ , predtým necelý rok okolo 500€. Len neviem, keď som teraz posledné 4 mesiace bola PN, či sa započitáva aj toto obdobie, pretože tu mi už PN platila SP. Predtým som nikdy nemarodila.

kisska
6. júl 2010

miah - nie nebude. POkial to urobis zmenou a nie zrusenim a novym DNP.

kisska
6. júl 2010

@danka1001 a co mas napisane teraz v pracovnej zmluve? Pretoze ak tam mas napisane trvanie na dobu neurcitu, urcite ziadne dodatky nepodpisuj a ukaz sefovi tehu knizku. V tom pripade ta moze prepustit len vo velmi specifickych pripadoch. Ak mas ale v zmluve dobu trvania na dobu urcitu, ta uplynie bez ohladu na to, ci nieco podpises alebo nie.

kisska
6. júl 2010

@danka1001 - inak ked ti PP predsa len skonci a zalozis si DNP s maximalnym VZ, bude aj tvoja materska maximalna. Do uvahy sa berie posledne Nemocenske poistenie.

kisska
6. júl 2010

@miah - aby som ta nepomylila - s tym RO mas pravdu, bude sa brat obdobie 07-12/2010

danka1001
6. júl 2010

@kisska
Ďakujem, ešte sa chcem spýtať, dokedy musím platiť plnú výšku, aby som dostávala najvyššiu MD? Kedy je možné platbu znížiť?
Prajem pekný večer a ešte raz ďakujem.

kisska
6. júl 2010

@danka1001 kedze 6 mesacna lehota ti uplynie az v buducom roku, mozes si hned pri prvej prilezitosti ZMENIT VZ. RO budes mat rok 2010.

danka1001
6. júl 2010

@kisska
takže už z januára na február 2011 môžem znížiť platbu a nebude to mať žiadny vplyv na výšku materskej dokonca? A na akú výšku potom urobiť zmenu? Ja som bola na MD už pred 10 rokmi, vtedy som o žiadnych pripoisteniach nevedela a dostávala som len ten základ, vtedy to bolo cca 4400 SK bez ohľadu či je jedno dieťa alebo viac? Mali sme dvojčatá a to bola dosť malá suma. A ešte jedna otázka. Táto suma tých cca 600€ sa dostáva celé obdobie MD, teda 3 roky?

kisska
6. júl 2010

@danka1001 presne tak, v januari mozes poziadat o zmenu, ktora bude platit od 1.2.2011. Zmena moze byt urobena az na minimalnu sumu.
Materska sa poskytuje 28/37 tyzdnov, potom budes mat narok na vyssi Rodicovsky prispevok 256€ do dvoch rokov dietata a nakoniec 164€ do troch rokov. Ak sa nezmeni zakon 😉

danka1001
7. júl 2010

@kisska ďakujem, ešte čo by si mi radila, po ukončení zmluvy sa prihlásim na UP, ale tam nedostanem nič, nakoľko mi chýba mesiac do troch odpracovaných rokov. Keď sa dám u gynekológa vypísať ako PN, budem dostávať nejaké koruny a nebude to mať vplyv na materskú?

mariro
7. júl 2010

@danka1001 - urcite chod na PN,dostanes nejaku korunu aspon 🙂

mariro
7. júl 2010

@danka1001 - a vplyv na matersku to mat nebude

mnatasa
7. júl 2010

chcela by som sa spytat ja si platim od marca DNP z maxima 47,70 ale kamoska mi povedala ze ona si zacina platit DNP teraz od jula tiez z maxima a bude platit 49,10 😕 . tak by som chcela vediet ci sa max. zvysovalo a kedy???

mariro
7. júl 2010

@mnatasa - zvysoval sa VZ od 1.7.2010 na 1116,75€.
Ak by si chcela upravit tak mozes sa ohlasit v jeden den a na druhy den sa prihlasit s novym max.VZ,ale z noveho VZ budes moct cerpat az po 26 tyzdnoch.Takze si musis zvazit k comu to potrebujes, ci k materskej alebo k PN,skratka aby sa ti to vyplatilo zvysovat.Neudavas zoadne dalsie info,tak neviem poradit viac.

sisa2
7. júl 2010

ahojte, zaujalo ma, co pise @danka1001 (i ked to je trochu mimo temy, ospravedlnujem sa), ze na UP nedostane nic, lebo nema odpracovane tri roky. kedze sa ma o chvilu tiez bude tykat UP 😖 , posudzuje sa RD ako vykon prace? do zamestnania som nastupila 1997, od 07/2006 do 01/2008 som bola na MD a nasledne RD ... od 02/2008 pracujem. mam narok na podporu, ci nedostanem od statu nic??? 😕 dakujem.

kisska
7. júl 2010

@sisa2 zalezi od toho, ci ti v case materskej bezal pracovny pomer alebo nie. Podla noveho (novela stara par mesiacov) sa ti aj materska a rodicovska zapocitava do odpracovanej doby, ak ti stale trva PP.

@danka1001 ak ti skonci PP na dobu urcitu, nemusis mat odpracovane 3 roky. Staci aj menej, ale myslim, ze vtedy sa ti obdobie podpory skracuje na 4 mesiace. Ak sa mylim, opravte ma, prosim.

sisa2
7. júl 2010

@kisska - dakujem. musim doma pozriet papiere, dokedy som bola v pracovnom pomere u byvaleho zamestnavatela (nakolko som po RD uz nenastupila k tomu, odkial som odchadzala, nakolko mi zrusili poziciu, ale do novej prace) ... tak sa mozem uz len modlit, aby som tam nemala nejaku dieru, hej? 😕

penelope10
7. júl 2010

Ahojte rada by som sa spytala, znama ma nárok na matersku z PP (270 dni poistenia) len 2 tt pred porodom, na matesku by rada isla 6 tt pre porodom, bude nieco dostavat pocas tych 4 "hluchých " týzdnov?
ma sa niekde hlasit ?
bude za nu zamestnavatel odvadzat odvody?
dakujem krasne