Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nikaivka
29. júl 2010

Ahoj gapa,

prosím ťa, ak vieš, tak mi poraď. 15.januára tohto roku som si začala platiť DNP z najvyššieho vym. základu. Termín pôrodu mám 2.1.2011, ale porodiť môžem aj koncom decembra tohto roku. Chem sa ťa prosím spýtať, ak som si začala platiť tohto roku a porodím taktiež tohto roku, tak či budem dostávať najvyššiu materskú. Ďakujem za tvoju odpoveď.

gapa
29. júl 2010

@nikaivka
ak porodíš najskôr na 271vý den DNp, tak budešša mať na materské z DfNP nárok.

moninka1
29. júl 2010

ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu. Platim si od 1.1.2010 DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu, kedze som studentka VS. Od 1.8.2010 budem zamestnana na trvaly pracovny pomer na plny uvazok . Podmienka 270 dni mi uplynie az po nastupe na MD, a ak neporodim predcasne tak samozrejme pred porodom.
Aby sa mi ratala materska z platu zo zamestnania, musim podat odhlasku z DNP? Ak ano, kedy ju podat (ku dnu 31.7.2010?)? Co by sa stalo, keby som par dni bola DNP aj PNP?

velmi vam dakujem za odpovede

rianka7
29. júl 2010

Ahojte,
na predchadzajucich stranach kata2882 pisala, ze je potrebne platit 270 dni maximalnu sumu ak chcem maximalnu matersku. Je to naozaj tak, menilo sa teraz nieco? Ci som to len ja zle pochopila ☹ Neberie sa rok dozadu ako rozhodujuce obdobie? Ked bude moje RO rok 2010, nemozem si zmenit v roku 2011 sumu na najnizsiu?

bubulka722
29. júl 2010

Ahojte!!! Som na PN (rizikové tehotenstvo) a mám ešte 14 dní nevyčerpanej dovolenky. Na PN by som mala byť do konca tehu. Preplatí mi zamestnávateľ dovolenku, alebo si ju musím vyčerpať? Od 15.9. budem už na DNP, takže by som si ju najradšej vyčerpala teraz.

lucia20
29. júl 2010

moze mi niekto poradit??? do marca 2010 som bola na rodicovskej, pred ktorou som poberala matersku a bola 270 dni nemocensky poistena, od novembra 2009 si platim nemocenske. z rodicovskej sa nic nezapocitava, ak som nebola poistena, ze? ma treskne ked mi budu chybat iba nejake dva dni... kedze mala pojde na svete o tri tyzdne skor. 😖

lubica69
29. júl 2010

@lucia20 ak chceš poberať ďalšiu materskú a to v maximálnej výške musíš mať splnenú podmienku 270dní a aj 26 týždňov nepretržitého platenia DNP Takže ak si platíš DNP od novembra ako píšeš a nič si medzi tým nemenila 270 dní by si mala mať v júli ak sa nemýlim A áno počas RD nie si nemocensky poistená

lucia20
29. júl 2010

@lubica69 praveze 270 dni by som mala mat splnenych az 12.8. platim si od 16.11. z maxima, nepretrzite... hm, takze ak ju vyberu skor ako 12.8. tak je to v keli... .akurat som prispela socialke... 😀

lubica69
29. júl 2010

@lucia20 tak držím palce nech sa Tatianka narodí zdravučká ale najskôr 13.8 😀

lucia20
29. júl 2010

@lubica69 :D dakujem.... si zlata.

silviaaigor
29. júl 2010

Ahoj gapa,
chcem sa ťa opýtať, platím si DNP od minuleho roku z maxima a v juli som dala v praci výpoved a v ochrannej lehote som si dala marodku, ktorú o mesiac ukončím a chcem sa ťa opýtať, či možem znovu marodovať niekedy v novembri, či to môžem využiť viackrát, alebo len raz dlhodobo.Dakujem pekne. Silvia

lucia2412
29. júl 2010

ahojte baby, rada by som vas poziadala o radu.Planujeme babatko.v roku 2009(april) som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie v hodnote 20 eur mesacne, v roku 2010(februar) som si ho zvysila na maximum to je 47.70 eur.Kedy by som sa mohla dat vypisat ako prace neschopna aby som dostavala marodku v tej najvyssej davke a neskor poberat matersku?Budem rada ak mi pomozete, ze si to vsetko vyjasnim pretoze mam z toho zmatok a obavy ☹ Dakujem 🙂

lubica69
29. júl 2010

@lucia2412 začať čerpať max PN z DNP by si mala až po ukončení 26týždňa od kedy si platíš ten maximum Teda ak od februára vypočítaj si 26 týždňov Čerpať PN môžeš z DNP max 52 týždňov Ešte neviem presne ako to je či sa dá ísť rovno na MD alebo si treba medzi PN a MD aspoň jeden deň platiť DNP To sa chcem presne opýtať

lucia2412
29. júl 2010

@lubica69 Dakujem ti velmi pekne 🙂 Ked budes vediet viac budem rada ked sa ozves.A este jedna otazocka?pocas PN si odvody NDP neplatim(neviem to presne ale pocula som to) z akej sumy by mi potom vypocitali matersku dovolenku?

majamat
30. júl 2010

@bubulka722 , to sa dohodni s DR. a zo zamestnavatelom. ja som na tom podobne. platim si DNP od novembra 2009 a teraz mi prave uplynulo 270dni, ale na PN som uz 9 tyzdnov. pocas PN si zatial platim dalej DNP. PN mam do konca mesiaca, potom si vezmem 3 tyzdne dovolenky a znovu PN. takto zacnem cerpat z DNP aj PN aspon na 3 mesiace. neratala som s takym skorym otehotnenim a tazkostami. je lepsie mat nejake zaplatene mesiace k dobru.

marion
30. júl 2010

Dobre ranko. Prosim Vas, k doktoroi idem az v pondelok 2,.8., a vypytam si prechodku za jul do socialky, ze som na PN. Bude to stacit dat im toho 2.8, alebo to musi byt dnes. Teda do konca mesiaca? Dakujem. 🙂

lubica69
30. júl 2010

@lucia2412 počas poberania nemocenskej dávky z DNP ti poistenie stále plynie len si oslobodená od jeho platenia Samozrejme na max PN z DNP musia byť splnené tie 2 podmienky 270dní a 26 týždňov

silvia123
30. júl 2010

Poprosila by som o radu. Platím si DNP od 12.10.2009 vo výške 47,70€ , doktorka mi povedala, že od 27.8.2010 ma vypíše na materskú -termín pôrodu mám 9.10.2010.
Počas materskej platiť nemusím ako som sa dočítala, rozmýšľam že si zaplatím do konca augusta pre istotu -už tých pár dní hore-dole a za september už zrejme platiť nemusím pravda?
A ešte sa chcem spýtať -či mi nebudú vypočítavať materskú v prvom rade zo zamestnania?
Idem totižto z rodičovskej na rodičovskú, som inak stále zamestnaná -len sa mi zmenila firma v ktorej som pracovala počas RD -takže zrejme môj príjem na materskú bude v tejto novej firme odhadovaný. Neviem ako je to s papiermi na Soc.poist. -čo k tej materskej potrebujem, aby mi ju vyplácali v max. výške, aby mi náhodou nevypočítali materskú len zo zamestnania!

silvia123
30. júl 2010

Pardon -z rodičovského na materskú (nie z rodičovského na rodičovskú...)

katarina104
30. júl 2010

ahojte baby. chcem sa vás opýtať,platím si dobrovoľné nemocenské, dnes som si chcela dať zvýšiť pre prípad materskej, platim totiž minimum. ostala som sklamaná,na sociálke mi vraveli, že to nová vláda má zrušiť do konca roka, pre zneužívanie systému. Čo si o tom myslíte, nebojíte sa, že budete platiť a nič vám nedajú? 😒

lubica69
30. júl 2010

@katarina104 no ono je to diskutabilné Mne pani na sociálke v decembri povedala,že si to nemám dávať,že sa to bude rušiť Až pán Mihál nás uistil,že sa to v roku 2010 rušiť nebude A nemyslím si,že už vzniknuté poistenia nebudú vyplácať Ak to aj v roku 2011 zrušia tak podľa mňa len pre nových poistníkov nie už poistených No niekto by nám vedel asi viac povedať...?

katarina104
30. júl 2010

@lubica69
koľko si platíte vy? chystáte sa na materskú?

katarina104
30. júl 2010

Ešte sa chcem opýtať, ak mám tu najnižšiu sumu z vym. záladu, teraz navýšim a nebude to presne do pôrodu tých 270 dní, z akej sumy mi potom vypočítajú materskú?Ďakujem

lubica69
30. júl 2010

@katarina104 ja si platím od 4.12 2009 maximum 47,70 Neviem ako dlho si to platíš ty ale zmenu z minima na maximum je možné až po pol roku Potom sa odhlás hneď v ten deň prihlás z maxima ale musíš mať 26 týždňov do dňa pôrodu Samozrejme oba sa ti sčítavajú a musia mať viac ako 270dní Takže z toho nového VZ keď si budeš platiť maximum ti stačí tých 26 týždňov do dňa pôrodu ak oba prevyšujú 270dní

smejko26
30. júl 2010

@lubica69, musím ť a opraviť, tých 26 týždňov od nového prihlásenia je do začiatku výplaty dávky (odchodu na materskú), čiže nie do pôrodu.

lucia20
30. júl 2010

@smejko26 ako si na to dosla??? ved do porodu musi byt 270 dni.....

katarina104
30. júl 2010

no tak teraz mi poradte, dátum pôrodu mám v apríli 2011, kedy ísť nahlásiť zvýšenie.platím si od februára 2010. ešte raz ďakujem,

lubica69
30. júl 2010

Ja som bola v tom,že všetky podmienky musia byť splnené do dňa pôrodu nie do dňa nástupu na MD... @katarina104 choď sa odhlásiť a prihlásiť z maxima čo najskôr Aby si mala istotu A blahoželám k tehu

momoyka
30. júl 2010

ahojte,
prosim o radu,
dnp si platim od 20.11.2009 z minima, 20.01.2010 som sa odhlasila a 21.01.2010 som sa prihlasila z maximalneho vz,
termin porodu mam 18.09.2010, ked dobre pocitam, tak tych 26 tyzdnov od zmeny uz mam splnenych....?
este tych 270 dni, to by malo byt niekedy okolo 16-17.8.2010, na matersku ma dr. vypise asi 9.8.2010,
ako sa to vlastne berie, ked k datumu vypisania na matersku este nemam splnenych tych 270 dni nemoc. poistenia? ale ku terminu porodu by som mala mat? za predpokladu, ze neporodim skor...?
odkedy mi priznaju matersku? kedy mi mozu najskor vyplatit peniazky?
dakujem velmi pekne za odpovede

anetaadam
30. júl 2010

Materska sa ráta odvtedy ked ťa vypíše dr.,ja som sa dohodla nech ma vypíše neskor aby mi to vyšlo