Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
3. aug 2010

@standa82 to beriem A samozrejme chápem,že sa musí šetriť ale tu???Akože príspevok pri narodení dieťaťa 150€???Zo 650 Tak to je teda sila!Takže budeme na tom rovnako s niekým kto čaká 12te dieťa No nehnevaj sa na mňa Čistá diskriminácia nás normálnych

standa82
3. aug 2010

@lubica69 ...to je pravda. Musíme len dúfať, že aspoň materskú nám vyplatia,keď si už platíme DNP.

adra17
3. aug 2010

@lubica69 ďakujem za odpoveď 😉

stojdulka
3. aug 2010

baby myslíte si že sa mu podarí zmeny zrealizovať už tento rok?

lubica69
3. aug 2010

Zmeny budú až od nového roka Skôr určite nie

stojdulka
3. aug 2010

no ved preto...nevidí sa mi spravodlivé aby nám teraz pred pôrodom zrušili aspon to málo čo sľúbili...inak ja to beriem ako strašne nespravodlivé, ked chcú rovnako dať všetkým,,,ved predsa je nejaký rozdiel ked ja pracujem aj 14hodín denne a niekto iba využíva systém 😠

lubica69
3. aug 2010

Veď jasné Ono bolo by to spravodlivé rozlíšiť koľké bábo čakáš Ja by som to po 4tom zrušila a vyššiu rodičovskú len pre tie ktoré poberali prvých 6mesiacov materskú

leontinka1981
4. aug 2010

Baby co hovorite na vyroky nasho pana radcu??? dnes v sme to bolo.
Posvieti si na nemocenské

Minister chce hľadať zdroje aj tak, že bude škrtať výdavky. Chce sa zamerať na zneužívanie dávok nemocenského. Preto chce napríklad presadiť, aby už nebol možný súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia a na výpočet nemocenskej.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5491807/odvody-zaplat...

jajka78
4. aug 2010

no takze predsa chce siahnut i na dobrovolne poistenia, ☹ vsetko v com radil teraz bude rusit.
Zmena budu aktualne od 1.12011 ak mu prejdu

katrenka111
4. aug 2010

@jajka78 ciže ked chce mat buduca matka vysiu matersku nebude si moct platit DNP alebo ako vlastne??? To je chore všetko co on chce....

jajka78
4. aug 2010

@katrenka111, to netusim ze ked si zacnes teraz platit ci od toho 1.1.2011 to dajako ovplyvni, dnes sa zacinaju rokovania v parlamente, uvidime.

katrenka111
4. aug 2010

@jajka78 no modlime sa aby to neschvalili...

andzi
4. aug 2010

Je úplne jasné, že Miháľ rozumie celej problematike a vie aj o tom, ako sa systém dávok nemocenského poistenia zneužíva. Veľa ľudí PN-kuje bezdôvodne, lekári PN-ky doslova predávajú a sociálna poisťovňa takýchto ľudí platí. Oveľa lepším návrhom bolo postihnúť tých, čo systém zneužívajú, nie využívajú. Prečo napr. nesprísni postih PN-kujúcich, ktorí nedodržiavajú liečebný režim nariadený lekárom? Prečo "neklepne" po prstoch všeobecným lekárom, ktorí mnohých zamestnancov hlavne takých, čo im hrozí výpoveď alebo sú v ochrannej lehote "držia" na PN-ke. No a osobitnou kapitolou sú mamičky a dobrovoľné nemocenské poistenie. Táto vláda sľubovala pred voľbami materskú po dobu 1 roka! Haha, snívajme dievčatá. Už som sa tu k tomu vyjadrovala, že DNP systém je nastavený nespravodlivo, pomohlo by ak by sa predĺžil počet dní, po ktoré musí byť poistenec nemocensky poistený, ale nerozumiem, prečo sa má vylúčiť súbeh PNP a DNP, veď to je nezmysel. To prakticky znamená, že ak nezarábam sumu vo výške maximálneho VZ tak nikdy vyššiu materskú nemôžem dostať. To je blbosť, stačilo by systém DNP nastaviť prísnejšie. No a pán Miháľ zrejme až taký odborník nebude, pretože v zákone o sociálnom poistení je tiež kopa medzier, ktoré poistenci využívajú a obchádzajú, ale toto zrejme on nevidí, on vidí len to, že mamičky si vylepšujú materskú prostredníctvom DNP. Úplne nespravodlivé to bude voči matkám, ktoré roky poctivo pracujú. Napríklad žena pracuje 7 rokov pred otehotnením, zarába v priemere 650 €, takže materskú dostane vypočítanú zo sumy cca 650 €. Nemôže si ju zlepšiť pomocou DNP, lebo súbeh s DNP nebude možný. Potom tu bude matka, ktorá nikdy nepracovala, nepracuje, práve ukončila štúdium na VŠ, začala si platiť DNP a otehotnela. Ak splní podmienku 270 dní platenia DNP z max. VZ dostane maximálnu materskú z maximálneho VZ, čiže oveľa vyššiu ako matka, ktorá pracovala 7 rokov a odviedla do systému oveľa viac peňazí na odvodoch. Toto možno pán minister nevidí. A prepáčte, pán Miháľ, považovala som vás za odborníka, ale keď ste sa v médiách vyjadril, že ľudia, ktorí nemajú prácu, prečo nejdú pracovať do zahraničia, tak týmto výrokom ste v mojich očiach veľmi klesol! Verila som tejto vláde, ale teraz naopak dúfam, že táto vláda padne k zemi ako strelený kôň. Držme palce.

jajka78
4. aug 2010

no opozicia bude proti vsetkemu, ti nepodporia nic, uvidime ako sa zachova KDH, velki ochrancovia rodiny

slavkav
4. aug 2010

asi v tom nemam jasno - ale nie je nemocenske ine ako materske? zatial sa spomina, ze chce znemoznit subeh "len" pri nemocenskom. ci myslite, ze to zoberie vsetko jednym vrzom a nebude to mozne ani pri nemocenskom, materskom a osetrovnom?

lucka23
4. aug 2010

andzi presne si vyjadrila to co si myslim aj ja. je jednoduche setrit na matkach ako sa tou problematikou zaoberat hlbsie a najst ine sposoby. tak isto som bola rada ze clovek ako p. Mihal sa dostal do funkcie ministra, teraz naopak dufam, ze tato vlada fakt rychlo padne na hubu. 😔

andzi
4. aug 2010

@slavkav pletieš si nemocenské poistenie a dávky. Tak len pre vysvetlenie. Nemocenské poistenie môže byť povinné PNP alebo dobrovoľné DNP. Z nemocenského poistenia sa vyplácajú 3 druhy dávok:
1. nemocenské (tzv. PN-ka)
2. materské (tzv. materská)
3. ošetrovné (tzv. OČR-ka)

Takže ak sa vylúči súbeh PNP a DNP, bude to mať dosah na všetky 3 dávky.

jajka78
4. aug 2010

@andzi, p.Mihal bol pre mna jediny co som si myslela ze bude ustretovy voci matkam z SaS, ktora som tusila ze jeho dosadi na danu funkciu uz ked som ho videla na kandidatke. Ale prahnutie po moci a o rozhodovani inych mu asi zaslepilo zrak. Keby som vedela ze on je ten co vytvoril rocne zuctovanie zdravotneho poistenia - milion tlaciv a neprehladnost, asi by som uvazovala o nom inak. Ale on tu uz asi nezavita, este pred volbami chodil na kazdu diskusiu ktora sa tykala socialnej oblasti

slavkav
4. aug 2010

aha - @andzi - dakujem za vysvetlenie - ja som to citala tu http://ekonomika.sme.sk/c/5491807/odvody-zaplat... a tam bolo napisane len nemocenske - bez slova poistenie. preto mi to neslo do hlavy

andzi
4. aug 2010

Baby, a čo tak napísať Miháľovi otvorený list, jasné, že to nepomôže, ale on o mamičkách z modrého koníka vie, veď sem dokonca aj sám chodil a prispieval. Možno by si to aspoň prečítal a pochopil by. On sa nechal počuť, že je pre neho problém vyžiť mesačne zo 4000 € a mamičkám chce vziať aj tých 600 €, ktoré môžu vďaka DNP dostať ako maximálnu materskú po dobu AŽ 😀 😀 😀 6 mesiacov. A potom mizerný rodičovský príspevok, na ktorý chce tiež siahnuť!

andzi
4. aug 2010

@slavkav áno pozrela som to, máš pravdu, že sa tam píše, že si chce posvietiť na zneužívanie dávok nemocenského, ale zároveň sa tam píše, že chce aby už nebol možný by už nebol možný súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia, a to sa samozrejme dotkne aj materského!

slavkav
4. aug 2010

@andzi - aha - uz to vidim. to som predtym prehliadla. no pekne som sa nechala pri volbach "oklamat" ... 😒

andzi
4. aug 2010

Baby, ale zase narovinu...ako povedal Sulík (osobne ho nemusím) ale toto vystihol: "lepší je akýkoľvek pravicový zlepenec, ako jeden veľký Fico". Lebo to, čo robila predchádzajúca vláda už nemalo hranice.

slavkav
4. aug 2010

@andzi - to je pravda, ale zase mihal svojimi radami nalakal do DNP kopec ludi ... a teraz im klepne po prstoch

slavkav
4. aug 2010

ja este dufam, ze neznizi tu ochrannu lehotu pre tehotne - lebo to sa ma bude asi tiez tykat.

andzi
4. aug 2010

@slavkav ale veď tie zmeny nebudú len tak rýchlo

slavkav
4. aug 2010

no ak budu realne od 1.1. 2011 - tak aj ano, nie? ja by som cisto teoreticky mala ist na matersku v januari, zmluvu mam na urcito do 30.09 a neviem, ci mi ju daju na neurcito (skor si myslim, ze nie). no vsak uvidim. hlavne, nech je babo zdrave 😉 . ale clovek uz pocital s tymi vecami, tak sa na to horsie zvyka 😒

lucka23
4. aug 2010

joj baby poradte co by ste teraz na mojom mieste spravili vy. momentalne som nezamestnana a planujem 2. babo. niekedy bud tyzden som chcela ist na soc. poistovnu ze si zacnem platit dnp z maxima. podmienku 270 dni splnam lebo pred tym som pracovala, cize uz splnit len tych 26 tyzdnov. len teraz mam dilemu ci to mam zacat platit alebo nie. manzel rozbieha podnikanie cize len same vydavky a prijem ziadny tak aj tych cca 50 € co by som platila zbytocne by ma neskutocne sralo. viem za neviete predpovedat ake zmeny sa udeju po 1.1 ale len ma zaujima vas nazor, ci by ste do toho sli alebo nie. diky 🙂

katka888
4. aug 2010

ja som sa 30.7. prihlásíla na DNP, lebo chceme druhé bábo budúci rok. Manžel sa ma x-krát pýtal, či to má zmysel. Ak vyhodím peniažky do vzduchu, z fleku ma zabije hahahahaha :D :D :D :D A to som ho ešte "prinútila" voliť SaS .... som mŕtva, ak čo i len kúsok z toho návrhu prejde hahahaha :D / ale smiešne to fakt nie je /

slavkav
4. aug 2010

@katka888 - uff, no neprijemne
@lucka23 - tu by sa pri rozhodovani tusim hodila krystalova gula 😉