Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia20
9. aug 2010

@ttina presne tak.

ttina
9. aug 2010

@lucia20 dakujem krasne..idem pomaly do postele...tak ked sa tu uz nestretneme drzim silno prsteky🙂

lucia20
9. aug 2010

@ttina ved aj ja idem. dobru a dakujem.

katka888
10. aug 2010

@ttina
1. kedy chcete mat babo? na buduci rok? alebo dalsi?
2. platis si teraz odvovody na nemocenske, alebo plati za teba niekto? ak ano, v akej vyske, z akeho vymeriavacieho zakladu? mas to na vyplatnej paske.
podla toho, co odpovies, skusime poradit dalej, lebo odkedy platit, v akej vyske, to vsetko zavisi od toho ci si bola zamestnana v poslednom obdobi a prac pomer ti skoncil, alebo si teraz zamestnana a nejake odvody sa ti platia, alebo nepracujes a neplatis ziadne odovody a aj od toho, kedy planujes babo, lebo vym zaklad, z kt sa rata materska sa spravidla rata rok pozadu.

ttina
10. aug 2010

@katka888
1.babo by som chcela buduci rok, ak sa podari
2---.22.8. mi konci rod.prispevok a idem spat do prace, ale na ciastocny uvazok...staci odpoved🙂..dakujem krasne za pomoc

standa82
10. aug 2010

Dievčence, som DNP a trvá mi PP. Momentálne som do 26.8. na RD. 27.8. nastupujem do práce a od 28.8. budem PN do nástupu na MD. Moja otízka znie: mám si dať vypísať dve tlačivá PN? Jedno pre zamestnávateľa a druhé do SP (keďže som DNP)?

ludka140281
10. aug 2010

@ttina 270 dni to ma bit a neviem ci budu ochotne radit na socialke 😅 ja nemam dobre skusenosti,ale skus na ich stranke na internete...je tam aj poradna

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ttina
10. aug 2010

@radkovadanka

dnes som bola na socialke, tak som to riskla a dala som si zidost o DNP, pani mi tam povedala, ze aj to je mozne ze zakon zrusia od 1.1.2010, tak je to bud alebo☹...inak ak zakon nezrusia tak vyssiu MD by si mala mat....

ttina
10. aug 2010

omyl...zrusia od 1.1.2011...pardon:-)

standa82
10. aug 2010

Viete čo som sa dnes dozvedela? Že DNP by sa nemalo zaplatiť skôr ako po 1.dni nasledujúceho mesiaca za predch.mesiac. A ja platím za mesiac ešte v ten mesiac k 21. dňu. No a mala by som ísť na PN, potom na MD. Takže zajtra som na pobočke v SP. A uvidíme, dúfam, že bude všetko zaplatené.

gabika7706
10. aug 2010

@standa82 ano, malo by sa platit najskor 1. den, do 8. dna.
Je to logicke a zistis to hned, ked budes napr. na OCR po skonceni materskej /ked si budes nadalej platit DNP/, budes si musiet vypocitat za kolko dni zaplatit a keby si platila pocas daneho mesiaca, bol v tom chaos.
Ale pozeram, ze uz jedno dietatko mas, tak s vypoctom asi nemas problem, ak platis v danom mesiaci. Alebo nie si nikdy na OCR? 😕

standa82
10. aug 2010

@gabika7706 ....nie na OČR som ešte nebola. Malý býva chorý raz za rok. Uvidíme ako to bude teraz, keď nastúpi do MŠ.
Lenže ja platím napr. za júl, 21.júla,..... No dúfam, že to bude v poriadku a zajtra mi nepovedia, že je niečo zle.

gabika7706
10. aug 2010

@standa82 ja chapem, ako platis, ale jul konci 31., ak si pocas mesiaca necerpala OcR, prip. PN, tak vies, ze mas plnu sumu zaplatit a tu zaplatis 1.8. napr., fakt by si sa na to inak pozerala, kebyze cerpes aj OCR...21.7. zaplatis za jul, 22.7. Ti maly ochorie, ides na OCR a uz je chaos...da sa to sice poriesit dalsi mesiac, ale je to zbytocna robota.

standa82
10. aug 2010

@gabika7706 ...no lenže to nikto nikomu nepovedal. No napísané je zaplatiť do 8.dňa nasledujúceho mesiaca za predchádzajúci, tak ja som si myslela, že po 20.dni v tom mesiaci to je OK. No uvidím, čo mi povedia. A keď, tak si to zmením.
Ďakujem

katka888
10. aug 2010

@ttina
ak budes mat termin porodu buduci rok, ako vymeriavaci zaklad a ti berie tento rok 2010.
nepises, ze ked nastupis do prace, ako je to s odvodmi? budu za teba platit? a kolko?
aby si mala narok na matersku z DNP musis splnit:
1. byt nemocensky poistena min 270 dni do terminu porodu za posledne 2 roky, tu sa priratava aj uz ukoncene nem poistenie / napr si robila a skoncila pracu /
2. byt DNP min 26 tyzdnov pred nastupom na matersku v kuse.

kedze neviem vsetky info u teba, tak len tak vseobecne. mozes si urcit max VZ z ktoreho sa ti ptom rata materska, ten VZ sa ti bude brat do uvahy z tohto roku, takze hypoteticky, ak mas v praci prijem , z kt sa platia odvody / VZ z prace / napr 200 eur, a max VZ je nieco cez 1000 , nechce sa mi hladat presne, tak staci, ak si budes DNP platit z rozdielu max VZ minus VZ z prace / over si ale, ako by to bolo, ak by si o pracu prisla este pred nastupom na matersku / .
baby to robia tak, ze sa DNP poistia na min a ked zistia, ze su tehu, tak pridu na soc zrusia dnp a od druheho dna si daju dnp z VM, ktory potrebuju.. zmeny vo vyske VZ v DNP mozes robit najskor po 6 mesiacoch. preto je tam to zrusenie a znovuizriadenie a nie len zmena.
napr ale ja, kedze je prelom rokov, som si dala DNP z toho VM co mi treba a o 6 mesiacov, ked uz bude rok 2011 a ten sa mi brat do uvahy nebude, len rok 2010, / babo chceme bud rok /, tak si znizim na minimum. splnim obe podmienky / 270 dni aj 26 tyzdnov zaroven / ale socka bude kukat len na VM z ktoreho som platila DNP v roku 2010.

katka888
10. aug 2010

baby a netreba stresovat, vyzera to tak, ze sa ten navrh na zmeny ani do parlamentu nedostane, a ak by aj, Mihal sa sam vyjadril , zeby tam boli prechodne ustanovenia, ktore by mysleli na mamicky, ktore uz DNP maju.

helenkasabinka
10. aug 2010

no ja chcem ist zajtra sa informovat do socialnej a teraz teda platit,ci neplatit? kedze som si chcela zacat platit DNP,kedze tento rok planujeme babatko 😕

ttina
10. aug 2010

@katka888
dakujem krasne za vycerpavajucu odpoved🙂
uz som sa dala poistit na najvysiu sumu, kedze v praci budem na ciastocnom, tak teraz neviem ci som dobre, alebo zle urobila...

ttina
10. aug 2010

@helenkasabinka ..aj my chceme babo buduci rok, teno uz asi nestihneme🙂..pani na soc. mi povedal , ak ste tehotna tak uz je neskoro, takze ak este niesi tehu tak asi mozes platit...nie?..katka..co ty na to?..ty si tu odbornik🙂

katka888
11. aug 2010

@ttina
mozes spravit to, ze prides do socky, das odhlasku a nanovo od dalsieho dna prihlasku s upravenym vymeriav zakladom / maximum - to co v praci / ale ked robis na ciastocny, neviem, myslis, ze tam budes do materskej? toto fakt neviem ako to je, ked prides o pracu, ked si tehu, ako sa to rata , je tam nejaka ochrannna lehota, tusim tehu maju 6 mesiacov......
a baby pisali, ze ka platis viac, mozes potom poziadat o vratenie rozdielu zo socky

a co sa tyka platenia, ak si tehu.... teta nemala az tak pravdu, lebo sice musis splnit podmienku 270 dni poistenia za posledne 2 roky spatne od realneho terminu porordu, ale ak nejaka baba bola zamestnana a prac pomer jej skoncil, alebo mala dnp a potom ho zrusila, tak aj toto obdobie sa jej do 270 dni prirata. ak nic take nemala / ine, uz ukoncene nem poistenie / tak potom nestiha tych 270 dni.

momoyka
11. aug 2010

ahojte, ja pridam jednu skusenost zo socialnej poistovne, mne povedala pani, ze musim mat splnenych 270 dni do vypisania na matersku....

standa82
11. aug 2010

No tak dnes som nabehla do SP a zistila som, že všetko je OK. Len pre mňa je dobre keď to mám zaplatené v tom mesiaci. Lebo na PN budem nastupovať 28.8. a ja už august budem mať zaplatený 21.8. a na MD nastupujem 26.9. a zaplatený september bude už 21.9. Uľavilo sa mi. 🙂

danculik
11. aug 2010

Ahojte chcem sa opytat, momentalne pracujem , chcem vsak si zacat platit DNP, pretoze planujeme babatko, zatial tehotna asi nie som, test to nepotvrdil, chcem tak ist urobit este tento tyzden, aby sa mi ratalo tych 270 dni.
Nevite mi prosim vas povedat kolko mesacne ma to bude stat, kedze zamestnavatel mi plati poistenie?

A taktiez ked sa mi narodi babatko, budem dostavat tu zvysenu matersku zo socialnej ak vsetko dobre dopadne, a od zamestnavatela teda nebudem poberat nic prvych 6 mesiacov?

Alebo ako to je? Lebo pri prvej dcerke viem , ze pol roka mi platili 55 % z platu..viete mi niekto povedat, ako si to mozem vsetko vypocitat?

danculik
11. aug 2010

a este sa chcem opytat, co vsetko mi treba na registraciu?....najdem niekde na nete tlacivo ktore treba vyplnit?

standa82
11. aug 2010

@danculik ...no keďže si zamestnaná, stačí ti prihlásiť sa z rozdielu VZ (1116 - tvoj zo zamestnania). A suma, ktorá ti vyjde bud tvoj VZ v DNP, z toho si vypočítaj 4,4% a toľko budeš mesačne platiť do SP.
Ak všetko bude tak ako dnes, tak budeš materskú dostávať zo zamestnania (ale to tiež platí SP) a z DNP vo výške 55%, takže by si ju mala mať max., to je okolo 600 eur/mes. Po materskej prejdeš na rodičovský a ten by si mala 256 eur, ak to p.minister nezmení.
Na registráciu to je len potrebný občiansky a na SP ti dajú tlačivo : registračný list FO na DNP.

natasa123
11. aug 2010

ahojte, DPO som aj vďaka Vám naplno pochopila a pochopila som hlavne z toho, že kamarátke nepomôže. už je tehotná, pričom od 1.2.2010 je zamestnaná, dovtedy bola od roku 2008 SZČO. keďže termín pôrodu má začiatkom februára (nakoľko však čaká dvojičky, pravdepodobné je, že porodí skôr), chcem sa spýtať, či by mohla mať max.materskú ak by urobila toto:
- od 1.2.2010 je zamestnaná a platí sa z minim. VZ
- k 15.8. by skončila dohodou pracovný pomer a od 16.8. by bola DPO s minim. VZ (len na vykrytie doby)
- od 1.9.2010 (alebo 1.10.2010) by sa zamestnala u toho istého zamestnávateľa u ktorého bola od 1.2.2010, avšak už by mala vysoký plat a teda platilo by sa z maxim. VZ

Vyriešilo by to situáciu, kedy by musela ísť na rizikové pred pôrodom a teda poberala potom maximálnu materskú?
neviem, či tam nie je nejaký zádrhel, nakoľko by išlo o toho istého zamestnávateľa

vopred veľmi pekne ďakujem za radu. N.

helenkasabinka
11. aug 2010

ahojte ja som teda dnes bola na socialnom a ta pani ma potesila,ze pst ale nic sa rusit nebude a plati to aj nadalej 😉

takze pekne od 15.8.2010 som si dala platenie DNP maximalnu vysku 😉 a potvrdila,ze by som mala mat "peknu matersku" ako ona povedala 😵 😉

andzi
11. aug 2010

@helenkasabinka zaujímavé, ale ako môže pani na sociálke vedieť, aký zákon bude prijatý a s akými prechodnými ustanoveniami?

helenkasabinka
11. aug 2010

@andzi no netusim ale povedala mi to 😅 😕