Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

beruska113
16. aug 2010

@gapa
v prvom rade Ti chcem povedat, že som prekvapena, ako stihas kazdemu poradit a hlavne teda ako ochotne. Rada by som sa aj ja spytala.
Som na RD. Materská mi pri synovi bola vyrátaná z denneho vymeriavacieho zakladu 24,5315E. Na zaklade toho sa da zistit, kolko by som si musela doplacat DNP do max. vysky? A mne sa bude pocitat rok 2009, kedy som bola od marca PN a potom na RD a MD ? A na urade potrebujem aj potvrdenie od zamestnavatela, ci to budu mat automaticky? A este snad posledna vec: to DPN treba platit len do narodenia dietata, alebo ako dlho po jeho narodeni, ak ho platim len kvoli MD? Moc mi tym pomozes, ja som z tych uradov vazne jelen. Dakujem

mimibb
16. aug 2010

Ahojte babeny, chcela by som sa informovat ohladom platenia nemocenskeho poistenia: ked sa prihlasim teraz v auguste ako dobrovolny platca tak mam moznost si priplati aj nejake mesiace dozadu? ( maj, jun, jul) za odpoved velmi pekne dakujem 🙂

sasettka
16. aug 2010

@mimibb
nie, priplatit za predchadzajuce mesiace si nemozes

marion
16. aug 2010

Ahojte kocky, ste tu niektora doma na PN kvoli tehu? A prisla Vam PN zo socialky za jul ? Ja cakam este len druhy krat na davku. Prvykrat mi prisla 15. A teraz mala dnes a nic. Tak ci sa stava ze pride neskor? Lebo ja som papier o trvani doniesla nacas 3.8, tak ci ho stratili alebo ci mam zajtra volat? Dakujem. 🙂

standa82
16. aug 2010

@marion ...ja budem od 28.8. na PN, už ju mám vypísanú lebo doki má dva týždne dovču a mám aj prechodky. Takže do 3.dňa v mesiaci treba zaniesť prechodku?

marion
16. aug 2010

@standa82 tak nejak do 4,5 v mesiaci. Ja som to urobila ale este mi neprisli peniaze. ☹

standa82
16. aug 2010

@marion ...ja by som asi ešte počkala do 20. a ak by neprišli, zavolala by som do SP a informovala sa.

marion
16. aug 2010

@standa82 dakujem, ved viem je pisane ze do 20. v mesiaci posielaju, ale vacsinou to vsetkym chodi do 16. Tak pockam... 🙂

standa82
16. aug 2010

@marion ...to áno, ale už 4 dni počkáš 🙂

marion
16. aug 2010

@standa82 ved ja nemam problem pockat, len ked som tam minule prisla a dala tej pani, tak to tam volakde vedla polozila. Tak mne ide len o to ci to niekde nezalozila. Lebo ja nemam doklad ze to prevzala. Ale na buduce si to prefotim a dam si to podpisat. ☹

standa82
16. aug 2010

@marion ... v dnešnej dobe aby si človek dal všetko podpísať 😒

kakakina
16. aug 2010

Gapa,prosim ked budes mat cas pozri sa,prosim na moju otazocku z predoslej strany.Katka ma sice ubezpecila ze budem dostavat, zvyseny RP,ale doma my vravia ze mozno aj nie.Srdecne dakujem

mufin
16. aug 2010

AHojte, prosim o radu. Mam 1, 5 rocnheo syna, som zamestnana, toho casu na rodicovskej. do maleho 2 rokov poberam tu zvysenu davku. Uvazujeme o druhom babu, bez nastupu do prace medzi. Mozem nieco podniknut ohladne platenia dobrovolheho nemocen. poistenia, ak chcem dostat pocas materskej viac, ako by som dostala bez dobrovolneho platenia? Dakujem za ochotu

salvinka
16. aug 2010

@mufin zajdi minimalne mesiac-dva pred tym ako sa zacnete snazit na socialnu poistovnu, uzatvor si dnp z max. vymeriavacieho zakladu 🙂

katka.katka
17. aug 2010

@mufin nemusíš z maximálneho VZ, stačí ti z rozdielu max. VZ (t.č. nejakých 1100 eur) a tvojho príjmu, ktorý by ti pravdepodobne zamestnávateľ potvrdil, zrejme nejaký brutto plat podľa pracovnej zmluvy....samozrejme pokiaľ sa v zákonoch nič nezmení

katka.katka
17. aug 2010

gappa neporadíš? čítam fórum stále dokola, ale z tých odpovedí si neviem vybrať to čo by som potrebovala vedieť ☹ ☹ ☹ zatiaľ idem len podľa tvojho návodu 😉 a teraz som si vymyslela ten polrok v práci, tak neviem, či si náhodou neskomplikujem zbytočne život

lusiaaa
17. aug 2010

Ahoj gappa, chcela by som ta poprosit o radu:
V decembri 2009 som si zacala platit dobrovolne nem. poistenie. Platila som mesacne okolo 30€, uz neviem aky som mala vymer. zaklad. a platila som 6mesiacov. Vtedy som bola tehotna no bohuzial o babo sme prisli. Tak som si to poistenie zrusila. Chcem sa spytat ci som urobila chybu ze som si to zrusila. Chcem si este doplatit tie 3mesiace ale az budem znovu tehotna. Kolko by som si asi mala doplatit aby som mala co najvyssiu matersku?
Dakujem ti moc.

silvia123
17. aug 2010

Gapa nechcem byť neodbytná, len by ma zaujímalo ako to je v mojom prípade -lebo som ti nespomenula že som bola na RD -tak doplnenie otázky bolo na strane 174, čas 15:40 a 16:02
Ďakujem chcem len vedieť ako to vlastne po správnosti je a z čoho mi budú počítať v mojom prípade materské, prípadne ak mi budú materské počítať aj zo zamestnania, či mám nárok na vrátenie toho preplatku z DNP keďže som platila z maxima, aj keď som bola na RD v období platenia DNP. Ďakujem si poklad!

zc298
17. aug 2010

@dahra ahoj, este mam na teba jednu otazocku. Matersku z povinneho nemoc. poistenia si teda dostavala uz od nastupu na matersku - teda 6 tyz. pred porodom. Ale matersku z dnp az od 23.7., ked si splnila podmienku?

katka.katka
17. aug 2010

@silvia123 už ti odpovedala aj sonnya. ak tvoj PP trval aj počas RD, tak budeš mať nárok aj z povinného NP aj z DNP, požiadať si musíš o oboje. Ak ti vznikne preplatok z titulu, že tvoj vymeriavací základ zo zamestnania a vymeriavací základ, ktorý si si určila pre DNP presahujú max. VZ, tak si MUSÍŠ požiadať o vrátenie preplatku

gapa
17. aug 2010

@katka.katka
s tou mzdovou účt. máš pravdu, ty podla § 49a zákona o soc.poistení sa aj doba prerušenia poistenia počas čerpania RD zamestnanca (nie nezamestnaného) považuje za dni NP.

Ak by si bola PN, tak DNP plat nadalej, aj keby ti tvrdili, že počas poberania nemocenského zo zam. nemusíš. Ono to je nie celkom jasné v zákone napísané a dá sa to vysvetliť aj tak, aj tak. Lepšie mať preplatok v SP ako nedoplatok, z dôvodu ktorého by si nemala nárok na materské z DNP. Jednoznačné je to len v prípade, že poberáš nemocenské z DNP, vtedy DNP platiť nemusíš. Ak si prihlásená len od 4/2010, tak nárok z DNP bude až po uplynutí 270dní (ak nemáš iné ukončené NP).
Zamestnanie ovplyvnuje VZ z DNP. V súčte môžeš byť poistená nemocensky najviac z VZ 1116,75eur. Ak si napr. prihlásená z VZ napr. 616,75eur a tvoja mzda zo zamstnania je 500eur, tak je to ok. Ak by bola tvoja mzda napr.600eur, tak pre výpočet materského z DNP by ti brali zamestiace, kedy budeš mať VZ zo zamestnia 600eur, len VZ 516,16eur. T.j. najviac v rozdliele aktuálneho maxima t.č. 1116,75eur a tvojho VZ zo zamestnia. Ale to nevadí, lebo zo zamestnania sa bude rátať materské z tohto VZ, čo ti budú odvádzať.

gapa
17. aug 2010

@lusiaaa
podla teraz účinných zákonov (možno sa od 1.1.2011 niečo zmení) treba sa znovu prihlásiť na dnp do 8tt a nastúpiť na md po uplynutí 26týž. od tohto prihlásenia, ale najneskôr 6týž. pred pravdep. term.pôrodu, čo ti napíše lekár do žiadosti o materské. Ak by 26týž. neuplynulo ale napr. len 3mesiace, tak by sa ti rátala materská z DNP len minimálna.

VZ z ktorého si platila sa ti už nikde nezohladní. Len dni z tohoto poistenia sa ti prirátajú ku dnom potom trvajúceho DNP, ak budú spadať do obdobia dva roky pred skutočným pôrodom.

Potom si plat DNP z rozdielu maximaln. VZ a VZ zo zamestnania (ak nejaké máš)

gapa
17. aug 2010

@silvia123
v takom prípade ti ozaj nemajú čo vracať zo SP, nevznikol ti preplatok, lebo zamestnávatel nič neplatil.

ale treba požiadať o MD aj v zamstnaní. Lebo žiadost o zamestnanie nesluži len na požiadanie o materské, ale aj ako ospravedlnenka v zamestnaní. A aj mzdárka to predsa musí zahlásiť do SP, že si na MD a to bude vedieť práve z toho dokladu.

katka.katka
17. aug 2010

@gapa ĎAKUJEM...ja si platím DNP z minima, ale mohla by som si vlastne len zo 100 eur, lebo to je zhruba rozdiel medzi mojim príjmom a súčasným max. VZ. Len som sa bála, aby som si nejako nepoškodila tým, že pred materskou na pol roka nastúpim do práce, že zbytočne o pol roka skôr ukončím RD, alebo náhodou skončím po týždni v práci na PN. Mne inak pani na sociálke povedala, že si mám na ďalší rok požiadať o preverenie platieb, že je možné, že by mi ten preplatok mohli vrátiť, ale povedala, že je dôležité ako to posúdia. Podľa toho čo si ale napísala silvii123 mi to vychádza, že za obdobie na RD niečo také neprichádza do úvahy a teda preplatok nevrátia. Pokiaľ ale pôjdem do práce, tak za toto obdobie by som už ale nárok na prepočítanie a vrátenie preplatku mala mať.....chápem to dobre?

gapa
17. aug 2010

@kakakina
ak si sa na DNP prihlásila od 2.8.2010 a nemáš predtým iné nem.poistenie (2.8.10-28.4.2011 je presne 270dní), tak

-ak porodíš najskôr 29.4.2011, tak budeš mať podla "teraz" účiných zákonov nárok na materské z DNP a aj na zvýšený RP potom.

- Ak porodíš do 28.4.2011 vrátane, tak nárok na materské mať nebudeš a ani na zvýšený RP. Lebo aj tam je rovnaká podmienka "aspon 270dní NP dva roky pred skutočným pôrodom".

bohužial ☹

katka.katka
17. aug 2010

@gapa ...ja som teda dostala na socke s tým preplatkom inú info, tak uvidím, ako to nakoniec dopadne. Ale tak, zase radšej poslať nejakú žiadosť a nič nedostať ako neposlať a ukrátiť sa o niečo 😉 ..len nechápem, prečo silvia 123 platila DNP z maxima....to má hádam význam iba vtedy, keby počas RD dostala výpoveď z dôvodu, že zamestnávateľ sa ruší...iný zmysel toho nevidím

gapa
17. aug 2010
mufin
17. aug 2010

@salvinka Dakujem zajtra idem na SP sa prihlasit, dam to z maxima, uvidime, co sa zmeni od 1.1.2011 😲. Pre kazdy pripad to radsej prihlasim.

mufin
17. aug 2010

@katka.katka Ďakujem, prijem nemam ziadny, len rodicovsky prispevok, takze z prace nemam dostat ake potvrdenie. Takze pojdem len na SP sa prihlasit

gapa
17. aug 2010

@katka.katka
podaj žiadosť a daj potom vedieť, či ti to náhodou nevrátili. 😉
"Tetušky" na SP sa velmi v zákonoch nevyznajú, bohužial. Ja to tvrdím na základe chápania zákona. Ja napr. mám na DNP tiež preplatok. Na SP mi to už vytlačili. Ale mám v jednom mesiaci zle vyrátaný. ( v súčte DNP + zamestnanie za časť mesiaca som platila viac a zároven som bola zo zamestnania pn ale z DNP som nepoberala nemocenské, a to už je asi komplikovanejšíe vyratať).
Povedali mi, aby som zaplatila o ten preplatok menej. Ale vzhladom na to, že som si platila okrem DNP aj dobr.poistenie v nezam. (tam treba platiť v splatnosti! a nemať ani cent nedoplatok, inak sa daný mesiac neráta!!!), tak ani náhodou nechcem riskovať, že by preplatky prerátavali a napr. o pár centov by to vyrátali inak.
Predsalen, ak požiadam o vrátenie, to už je na ich zodpovednosti, ak to zle vyrátajú a vrátili by viac.