• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Dobrovoľné nemocenské poistenie

9. novembra 2016 
@andzi -a sisi istá, že aj ked som boal na RD a potom tých 12 dní dovolenky a znova na MD?a čo týcfh 270 dní nemocenskej?....či sa berie to, že som stále akože zamestnanec?no, keby to bolot ak, ako píšeš, tak by to bolo uplne suepr, len ma metie tá nemocenská...bola som na socialke, tam aj potvrdenie od zamestnavatela by malo prísť, ale nechapem, načo mi pri ukončovaní RD tá tetuša povedala, že aby som prišla, ked mi lekár vypíše matersku, ked sme sa bavili, že som zamestnaná stale tam, kde rpedtým, lebo si naozaj voec nepamätá m, čo som tam vybavovala, ked sa malá anrodila...prvú amtersku som nestihla, narodila sa 2 dní pred jej azčiatkom a boal som tam až ked mala mesaic, ale netuším načo....
19. aug 2010 o 23:54  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@andzi V akej výške by som mala po mterskej platiť DNP? Momentálne platím len 14,-€ mesačne, keďže mám vyššku hrubú mzdu.
20. aug 2010 o 07:03  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ninan2 mam este jednu otazocku.....ako si teda zistim ten denny vymeriavaci zaklad? Poistit sa planujem este tento mesiac, na matersku planujem buduci rok. Cize moje rozhodujuce obdobie je ake? Len od tohto mesiaca do konca roka alebo ak pojdem na matersku buduci rok tak cely tento rok si mam vyratat? Aby som si vedela teda teraz urcit kolko mi chyba do toho maxima (max - moj DVZ)..... A pocita sa to z hrubej mzdy, hrubeho prijmu, cistej mzdy alebo cisteho prijmu? :grinning: Ak mozes poprosim ta o nejaky priklad na vypocet :wink: aby som to lepsie pochopila :slight_smile:

Dakujem za odpoved
20. aug 2010 o 07:04  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@susika áno, som si istá, pretože podľa zákona platí, že zamestnankyni sa prerušuje PNP dňom nástupu na rodičovskú dovolenku a prerušenie PNP sa posudzuje rovnako ako zánik poistenia, avšak pokiaľ ide o materské, platí výnimka podľa § 49a zákona, že do obdobia 270 dní sa započítava aj obdobie prerušenie PNP z dôvodu čerpania RD.
@bubulka722 platiť musíš v takej výške ako si platila aj predtým, pokiaľ si vymeriavací základ nezvýšiš buď novou prihláškou alebo zmenou, znížiť ho už nemôžeš lebo 14 € je minimálne poistné.
20. aug 2010 o 08:31  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@andzi aj ked sa mi narodi druhe dieťa ked bude mať to prve napríklad 2 alebo 2 a pol roka ? tak idem znova na matersku?
20. aug 2010 o 08:50  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@andzi a ano bola som zamestnana pred nastupom na matersku
20. aug 2010 o 08:50  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@domika9 áno, a prečo by si nemala ísť na materskú? Samozrejme, že áno. No ale podľa zákon a o rodičovskom príspevku nebudeš mať nárok na rodičovský príspevok po dobu, po ktorú sa ti bude vyplácať materské na druhé dieťa.
20. aug 2010 o 09:03  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@susanmh VZ by mal byt hruby prijem. Tvoj hruby prijem odrataj od sumy 1 116,75 EUR, co je maximálny VZ, z rozdielu budes platit DNP (4,4% z tej sumy). Rozhodujuce obdobie podla noveho zakona bude zrejme cely tento kalendarny rok. Podla stareho zakona to stale moze byt este aj buduci rok, resp. pol roka pred porodom, podla toho kedy bude spravena posledne prihlasenie na nemocenske poistenie.
20. aug 2010 o 10:07  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ninan2 je nejaka minimalna suma ktora sa moze platit ako DNP?
20. aug 2010 o 10:09  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@susanmh tu je nejaky jednoduchy vypocet, ale ak to nejak budu menit, ako obdobie bude brany cely tento rok a nie iba pol roka atd, takze velmi presne Ti to asi nevyrata. Ale mozes tam skusit dat za pol roka Tvoj hruby prijem, cize PNP a uvidis co Ti vyjde, a potom PNP + DNP, co bude ten max VZ zrejme, a spravit z toho nejaky priemer :slight_smile:. http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypocet-materskeho.php?
Presne vypocty tu ovladaju ine baby, skus im napisat.
A inak: Vymeriavaci zaklad je to, z coho sa vypocitavaju odvody. Je to bud hruba mzda - ak neprekrocila hornu hranicu vymeriavacieho zakladu alebo ten max. vymeriavaci zaklad.
20. aug 2010 o 10:14  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@cicimon ano, vsetko najdes tu: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-za-obdobie-od-1-jula-2010/924s
Je to inak suma 14 EUR z VZ 319,58 EUR.
20. aug 2010 o 10:14  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Ahojte chcem Vás poprosiť o radu, od 2.Júla som bola na MD, dcérka sa narodila 14.8.09. Od 13.jan 10 som prešla na RP. Pred MD som bola zamestnaná štyri roky a prac. zmluvu mám na dobu neurčitú. Chceli sme druhé bábo a teraz mi meskajú asi päť dní tak možno som teh. Oplatí sa mi začať si platiť DNP v tej najvyššej sume?´Ďakujem všetkým za radu.
20. aug 2010 o 10:17  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ivin Ak prejde novy zakon tak ano, ak neprejde, tak teoreticky Ti to staci platit az tak od 8. tyzdna.
20. aug 2010 o 10:36  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ninan2 Ďakujem za radu.
20. aug 2010 o 10:46  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ivin nz, takze istejsie je platit si z max VZ...
20. aug 2010 o 10:54  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ninan2 A to je tych necelych 50 €?
20. aug 2010 o 11:29  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ivin jj, presne, 49,10 EUR z VZ 1 116,75 EUR.
20. aug 2010 o 11:35  • Odpovedz  • Páči sa mi to
baby a ja sa ešte opýtam, ak sa prihlásim na dobrovolne nem. poistenie, otehotniem. Budem platit tych 270 dni Ked porodim DOKEDY to este musim platit aby som polroka dostala matersku tych 55 % z VZ z akeho si budem platit poistne? SOm na MD teraz a pred nastupom som pracovala a prac. pomer stale trva. Diki. PS. Len aby som si vedela porovnat kolko zaplatim akolko dostanem
20. aug 2010 o 11:40  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@andzi To viem, že je to minimálna platba, ale nevedela som či nemusím platiť celú platbu ako samoplatca nem. poistného. Kedy si mám podať novú prihlášku aby som si navýšila pre obdobie rod. príspevku max. VZ nem. poistného?
20. aug 2010 o 12:02  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Ahojte. Čím viac čítam, tým viac som popletená... :unamused: Dieťatko plánujeme koncom budúceho roka, mám si to začať platiť už teraz (keďže som zatiaľ nepracovala nikde od maturity, tak iba z min. VZ, okolo tých 14e, peniažkov je málo) budem platiť a okolo februára plánujem otehotnieť(zvýšim na max. VZ už v januári )...keď porodím napr. v decembri 2011, tak moje rozhodujúce obdobie bude za rok 2010 a to by som platila to z min. VZ a to by som potom matersku nemala maximálnuuuu,či? Keď chcem otehotnieť okolo februára 2011 a teda porodiť do decembra, kedy mam začať platiť? a v akej výške? Ďakujem vám za odpovede.
20. aug 2010 o 13:09  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@radkovadanka ano, podla stareho stale platneho zakona sa staci najprv prihlasit z minimalneho VZ, a neskor zvysit, ked uz budes tehotna. Podla noveho pripravovaneho zakona sa oplati platit hned z maximalneho VZ. A prihlasit sa teda je najlepsie co najskor. Ale bohvie ako to vsetko nakoniec este bude.
20. aug 2010 o 13:14  • Odpovedz  • Páči sa mi to
ahojte,
chcem sa spytat, ze ci musim byt na DNP poistena v kuse tych 270dni. Na stranke p. Mihala som sa docitala ze sa to da aj prerusovane. Lebo ako som uz pisala ja som si platila 6 mes a potom som skoncila kedze sme o babo prisli. No a teraz ked sa nanovo prihlasim ked sa podari otehotniet ci si musim platit 270 dni alebo staci doplatit k tym 6mes. este 3mes aby to bolo dokopy cca 270dni.
dakujem za odpovede :wink:
20. aug 2010 o 13:24  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@lusiaaa ano, moze to byt aj prerusovane. Len je tam myslim ta podmienka ze ku koncu musis byt poistena 26 tyzdnov v kuse. Pred nastupom na matersku. Cize to by zas vychadzalo na toho pol roka.
20. aug 2010 o 13:34  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Dievcata, prosim vas, viete mi niekto poradit? Platim si DPO, tehotna este nie som, ale chcela som sa opytat,´ze keby som nahodou otehotnela a v 5-tom mesiaci by som sla na rizikove tehotenstvo, cize nemala by som splnenych 270 platby nemoc. poistenia, nemala by som narok na davky PN. Je mozne, ze by som si to poistenie platila aj napriek tomu, ze by som nemusela a po splneni 270 platby neomoc. poistenia by mi tie davky zacali vyplacat? A samozrejme, potom aj matersku?
Dakujem velmi pekne vopred za odpoved
20. aug 2010 o 13:55  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ninan2
jaj, no takze som mala to platenie skorej ukoncit, no co uz, teraz si tam doplatim tych 6mes po 20€ a bude.
diky moc za odpoved
20. aug 2010 o 13:56  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ninan2
a to co som si platila prvy krat je vlastne teraz k nicomu ze?? a tie peniaze co som tam platila asi uz nikdy neuvidim :frowning2:
20. aug 2010 o 14:01  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@sasa189 na vyplácanie dávky z DNP musí byť splnená podmienka 270 dní Aj počas PN ti DNP stále plynnie len si oslobodená od platenia Ak by si chcela počas PN si dalej platiť DNP môžeš len nesmieš požiadať o vyplácanie dávky z DNP pred dovŕšením 270 dní To znamená,že na PN môžeš ísť ale len zo zamestannia
20. aug 2010 o 14:03  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@lusiaaa teba stačí teraz splniť podmienku nepretržitých 26 týždňov do nástupu na MD
20. aug 2010 o 14:04  • Odpovedz  • Páči sa mi to
samozrejme na max MD treba mať max DNP
20. aug 2010 o 14:05  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@lubica69 Dakujem krasne za rychlu odpoved:slight_smile: je to teda tak, ze si pocas PN budem platit DPO dalej, nepoziadam o davky a po splneni 270 platby DPO si o tie davky mozem poziadat? Samozrejme, ak PN stale trva.
20. aug 2010 o 14:07  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok