Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
1. sep 2010

@beruska113
ak si doteraz nepodala prihlášku na dôhc.poistenie, tak NA sp čo najskôr zájdi. Prihlásia ta najskôr odo dna, kedy tam prídeš, nedá sa spätne!!! Zober si kopiu rod.listu dieťaťa a tlačivá, čo ti dajú vyplniť (hlavne RLFO + oznámenie o účasti na dôch.sporení časť B- ak si v II.piliery)si vypln 2x, aby ti na jednen rovnopis potvrdili prevzatie, nech máš dôkaz.
Potom nezabudni, te aj odhlášku si musíš dať SAMA!!!

standa82
2. sep 2010

@gapa ..ďakujem 🙂

helenkasabinka
2. sep 2010

@gapa dakujem pekne za vysvetlenie,tak ked si ja platim od 15-teho augusta 2010 DNP a napriklad by som mala porodit niekedy v roku 2011,tak moje rozhodujuce obdobie je do 31.12.2010 ? ak som to teda spravne pochopila?

romy31
2. sep 2010

@gapa ďakujem za rady 🙂 tak som si rátala tých 271 dní od februára a vychádza mi to niekde k 1. novembru....najskorší možný dátum pôrodu.......takže ak by som nastúpila na materskú v 34tt- to je 9.10., tak z čoho mi ju budú vyplácať, keĎ ešte nevedia kedy porodím a či budem mať nárok na materskú....?alebo to mi potom spätne?

alexis13
2. sep 2010

ahojte....ja len take info.....ak ste zistili ze ste tehotne urcite co najskorsie chodte do socialky a ak ste nezacali platit dobro.prispevok tak ho zacnite platit hned ako to zistite...lebo ja som zistila ze som tehu az v 7 tyzdni a ked som dosla na socialku jeden pan mi to ratal a nevychádzali mi dni takze som to ani nezacala platit =/

gapa
2. sep 2010

@helenkasabinka
áno, ak nastúpiš na MD v r.2011(270ní, 26týž splníš a nemáš nedoplatok), tak podla terz platných zákonov "z dnp" RO 15.8.-31.12.2010 ak sa už neodhlásiš.

gapa
2. sep 2010

@romy31
vyrátajú ti ju až ked doručíš rodný list dieťaťa, z ktorého zistia, či si podminku 270dní splnila. Skôr ti materské nevyplatia.

romy31
2. sep 2010

@gapa ahaa, tak ďakujem 🙂

lubica69
2. sep 2010

@alexis no veď jasné DNP si treba začať platiť ešte pred otehotnením aby vyšlo tých 270 dní do dňa pôrodu 🙂

lubica69
2. sep 2010

@helenkasabinka no ono záleží či si zamestnaná alebo nie Ak si stále na RD tak tvoje RO bude odo dňa kedy si sa prihlásila na DNP kedže počas MD nemocensky poistená nie si

leishmania
2. sep 2010

taka otazka, ked nastupim na matersku a platila som si DNP tak v tom okamihu jak mi zacnu oni vyplacat matersku ja uz nemusim platit tie mesacne splatky? to sa nejak odhlasuje odtial, alebo ako to funguje, to netreba platit dokedy je clovek na materksej dovolenke potom?

standa82
2. sep 2010

@leishmania ..ako náhle nastúpiš na MD, prestaneš platiť, ale musíš mať splnených 270 dní. Ak ich ešte pri nástupe na MD mať nebudeš, musíš platiť kým ich nesplníš. Neplatíš potom až do ukončenia MD, keď prejdeš na RD, buď si VZ necháš ako je, alebo znížiš alebo sa odhlásiš na SP.

leishmania
2. sep 2010

@standa82 dakujem. a ak chcem poberat ten zvyseny rodicovsky prispevok, asi sa nemozem odhlasit pri nastupe na RD, nie?

standa82
2. sep 2010

@leishmania ..môžeš sa odhlásiť. Zvýšený RP budeš poberať na základe toho, že si poberala materskú. No ja by som sa neodhlasovala z DNP, môžeš ju využiť pri OČR, PN - aspoň kým budeš na RD. Rozhodnutie je na tebe.

leishmania
2. sep 2010

@standa82 dakujem za rady, ja som ale este nerobila, ja som teraz v lete skoncila VS, takze neviem jak by som to mohla vyuzit..llepsie povedane moc tomu nechapem, ale zatial to tak surne teda nemusim riesit 🙂

standa82
2. sep 2010

@leishmania ...využiť to môžeš tak, že keď bude maličké choré, požiadaš si detského lekára o OČR - zanesieš do SP a budeš dostávať dávku, Tak isto aj pri tvojej PN.

leishmania
2. sep 2010

@standa82 to som teda netusila, ze na OCR a PN sa da nastupit aj ked clovek nepracoval...len mozno vadi ze este chodim k detskej lekarke 😀 😀 😀 ta neviem ci mzoe vypisat an PN 😀 😀

mufin
2. sep 2010

@gapa dakujem pekne

standa82
2. sep 2010

@leishmania ...ty už budeš matka, takže áno. Keď budeš mať splnenú podmienku 270 dní v DNP, tak máš nárok na PN, OČR, materské.

standa82
2. sep 2010

@leishmania ...to nevadí, že si nepracovala, lekárka ti vypíše PN tlačivo a to zanesieš do SP (no až po splnení 270 dní).

leishmania
2. sep 2010

@standa82 dakujem pekne za rady a cas 🙂

standa82
2. sep 2010

@leishmania 🙂

bejkn01
2. sep 2010

Ahojte dievčence, od júna 2009 si platím DNP z maxima, Od marca 2010 som urobila zmenu na platenie DNP z minima. Medzičasom som sa zamestnala, zmluvu mám na dobu určitu do konca roku 2010. Zistila som, že som tehotná cca. v 4 týždni. Ako mám teraz postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú a zároveň chcem ísť čo najskôr na PN.
1. možnosť - Ak by som sa teraz odhlásila a nanovo prihlásila z maxima, mala by som najvyššiu materskú, ale akú by som mala PN, ak by som sa hned teraz dala vypísať?
2. možnosť - Či by nebolo lepšie nechať to na minime, dať sa na PN teraz - ktorá by bola maximálna, si myslím, do konca roka. A od nového roka by som sa niekde zamestnala s čo najvyššou mzdou a hneď išla na PN. To by som mala mať maximalnu matersku asi.
Poraďte mi, čo je lepšie a či si to takto dobre myslím.
Ďakujem vopred

katarina104
2. sep 2010

@leishmania na OČR nemusíš mať splnených 270 dní iba na PN a materské.

katarina104
2. sep 2010

ahoj ak som si sala zvýšiť VZ od septembra 2010, dátum pôrodu mám 14.5.,más si dať po pol roku VZ znížiť na minimum,ak sa mi ráta iba VZ z roku2010?

helenkasabinka
2. sep 2010

@gapa
@lubica69 aha dakujem Vam tak snad mi vyrataju potom tolko ako mi slubili,ze ak si platim tych 49€ mesacne tak matersku budem mat 610€

sandy80
2. sep 2010

Ahojte, potrebovala by som radu, absolútne sa v téme nevyznám. Som na materskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok. Syn má teraz rok, tak o dva roky by sme chceli druhé dieťa (do konca roku 2012). V máji 2012 mi končí materská a už vtedy plánujem byť tehotná (ak aj pán Boh to tak plánuje 🙂 ). Keďže nechcem nastúpiť do roboty v polovici tehotenstva, chcem ísť na PN neviem, či sa mi oplatí platiť si DNP a z akého základu aby som mala čo možno najvyššiu materskú? A kedy by som mala začať platiť - keď idem z materskej dovolenky na materskú? Som zamestnaná na dobu neurčitú (som učiteľka, preto nastupovať by som mala až v auguste 2012, aj keď materská sa končí v máji) - no teraz som si prečítala, čo som napísala, neviem, či sa dá z toho vysomáriť, tak prosím poraďte, a ďakujem pekne.

standa82
2. sep 2010

@sandy80 ...na DNP s stačí prihlásiť mesiac pred plánovaním otehotnením, ale keďže ty nechceš nastúpiť do práce, tak sa musíš prihlásiť tak, aby si do nástupu na PN mala splnených 270 dní nem.poistenia v DNP. Takže uvidíš, či v roku 2011 nezrušia DNP - ešte sa na 100% nevie.
Stačí ti prihlásiť sa z rozdielu VZ (1116 e - tvoj VZ v práci pokiaľ ti bude trvať PP) a výsledok bude VZ pre DNP.

V máji 2012 by si chcela ísť na PN, tak na DNP by si sa mala prihlásiť asi v auguste 2011, ak neotehotnieš skôr ako plánuješ.

mnamko
2. sep 2010

ja sa iba uistím,aby som nespravila blbosť,od 23.8 si platím DNP,ale chýba mi cca25dní do 270dní a ak som to správne pochopila keď si dám na konci mesiaca výpoveď a na druhý deň nastúpim trebars aj do tej istej bu´de mi stačiť 26týždňou?

sandy80
2. sep 2010

@standa82 diky za odpoved, ale v predoslych prispevkoch som citala nieco take, ze je lepsie platit z max. VZ, len som nepochopila preco. ktora hruba mzda sa berie do úvahy? ked som na MD tak to môže byť každý mesiac iná hrubá mzda? budem sa musieť každý mesiac opytať mzdarky a vypočítať VZ? alebo mesačná mzda počas MD je stále rovnaká?