Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gepetto
19. jan 2009

gapa, odkial to ty vsetko vies? 😉
Takze ak ma niekto zamestna, ja tam budem napr. 2 dni...Tak potom co? Pytam sa ako dilinko, ale ja sa v tom naozaj nevyznam... 😢

vivere
19. jan 2009

anib,
z nemocenskeho poistenia sa vyplaca nemocenske, osetrovne, materska. z poistenia v nezamestnanosti sa vyplaca davka v nezamestnanosti /podpora/. 😉

maja5
19. jan 2009

ahojte chcela by som sa opytať som zamestnaná ale na PN a o mesiac nastupujem na MD neplatím si DNP ale chcela by som začať a neviem kedy by bol ten správny čas lebo v niektorom príspevku som čítala neviem či je to pravda, že ak ma po skončení rodičovskej to je 3 rokov nezoberú späť do práce nebude mi vyplácané nezamestnanecké. A ešte jedna otázočka ak by som si teraz platila DNP a počas rodičovskej dovolenky ostala tehotná /lebo chceme aj druhé/ tak potom sa mi bude vyplácať už tá vyššia MD alebo zas len tak ako teraz z výplaty. dakujem

janazuza
19. jan 2009

gapa, ty si naša šikulka 😉
chcela by som asa ešte opýtať( nikde to nebolo spomenuté alebo som to nenašla) ☹
Ja som si dob. nemocenské neplatila(dostala som,na soc zlé informácie). Som na Predlženej RD, dnes mi došlo rozhodnutie, že mi predlžujú do roku 2010.. ja som po skončení riadnej RD dala výpoveď s roboty.
Mohla by som si teraz začať( aj ako nezamestnaná na RD) platiť dob. nemo.poistenie?keĎ som doma už 5 rokov alebo musím platiť aj do nezamestnaneckého a dôchodkového. Čítala som na stránkach soc. poiťovne, že sa dá platiť len nemocenské, ale potom sa musí platiť aj do rezortného fondu.Ak by som si začala platiť, stačí platiť 270 dní a vznikne nárok na Očr, materské PN....?
A ešte sa chcem opýtať, či nevieš ako by to bolo, keby som išla na polovičný invalidný, čo si mám niečo tiež platiť, nejaké poistenie a kedy by mi vznikol nárok( som 5 rokov doma).

anittka
19. jan 2009

Baby poradte mi, aku dobu pred otehotnenim, mi treba zacat platit nemocenske aby som dostala matersku? Som iba brigadnicka a praca v nedohladne takze ina moznost nie je. Helpnite mi. Chcela by som tu najvyssiu matersku 😉

gapa
19. jan 2009

o materskom si prečítajte seriá (I.-VI) od p. Mihála (pod prihláškou na tejto stránke), boli tam od 1.1.09 zmena, že si možno meniť vymeriavací základ až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ

tiež sa tam dá dozvedieť viac o dobrovolnom nem.poistení, nemoc.dávkach...

http://jozefmihal.blogspot.com/

no a v cca marci by malo byť bezplatné školenie p. MIhála pre mamičky v Ba a myslím aj v Ke (na jednom som už bola 🙂 )

miyya
19. jan 2009

anittka ja ti poradím. nič si neplať je to zbytočné. v pôrodke som bola s maminkou, ktorá bola nezamestnaná a po zistení, že je tehulka sa nechala akože zamestnať známym na mesiac. dala si plat 30000sk, odvody mu zaplatila a po mesiaci išla na PN. a teraz má aj maximálnu materskú.takže sa jej to oplatilo teda. skús si zistiť, či sa to dá aj v tvojom prípade.

gapa
19. jan 2009

anittka,

Treba si to dobre prerátať.
Tehotenstvo trvá obvykle 38-42týždnov t.j. 266-294dní od prvého dna poslednej menštruácie (no niekedy, ked je problematické aj menej).
A pre nárok na materské musíš byť aspon 270dní nemocensky poistená v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Takže treba byť DNP radšej ešte nejaký čas pred prvým dnom poslednej menštr., aby si sa zbytočne nestresovala, či to stihne uplynúť a neporodíš napr. už na 270-ty den, t.j. nárok by ti nevznikol. Vznikol by až v prípade, že porodíš na 271-vý den trvania DNP.
No a ešte lepšie bezproblémovejšie je, ak splníš tých 270dní do nástupu na MD (no nie je nevyhnutné)t.j. 6 alebo 8týždnov pred predp.termínom pôrodu, ktorý uvedie lekár na žiadosť o materské.

gapa
19. jan 2009

gepetto 😀 😀 😵 ,
čítam príspevky na porade cca od 8/07, tiež zákony a stránky, z ktorých sa dá niečo zistiť. Pomohla som známej (tá sa zamestnala na 5dní a mala skoro max.materskú) a sebe (aj ked sebe úplne inak ako som pôvodne zamýšlala, no výsledok bol chvalabohu dobrý, aj ked aktuálne maximum tiež nemám, to sa dá dosiahnuť zväčša len z krátkodobejšieho prac.pomeru).

k tvojej otázke
... potom ukončíš PP (napr. v skúšobnej dobe, uplynutím času, ak by bol PP na dobu určitú) alebo v nom môžeš pokračovať, ako sa dohodnete. No samozrejme je lepšie sa dohodnúť s ich mzdárkou. Tá s tým bude mať dosť papierovania.

anittka
19. jan 2009

No ja bohužial nemám možnosť u koho sa "akože" zamestnať takže si budem musieť platiť 😒 Stačilo by teda len mesiac pred otehotnením? Lebo doteraz som si myslela, že až tri mesiace. Na inom fórume hovorili niečo o ochrannej lehote ták mám z toho mišung. 😔

riusik
19. jan 2009

ahojte
gapa: vidim, ze sa vyznas 🙂 mozem otazocku? idem do prace po rodicovskej dovolenke, niekedy marec-april. v juni mam nastup na dalsiu matersku. vypocet materskeho bude z platu, ktory dostanem teraz? cize ak sa nejak dohodnem so sefom, tak mozem mat maximum? vopred dakujeeeeem

janka3.12
19. jan 2009

Ahojte, gapa rada by som ta poprosila o radu. DNP som si zacala platit 1.4.2008 z min. vymeriavaceho zakladu. v oktobri som si vymeriavaci zaklad zvysila na 16 OOO a trva ro dodnes, chcem sa opytat, kedze som v 2. mesiaci a nastup na matersku mam v auguste, ci sa mi oplati este si nemocenske platit, ak sa denny vymeriavaci zaklad vypocitava z predchadzajuceho kalendarneho roka, kedy vznikol narok na matersku? Lebo na stranke socialnej je uvedene ze takto sa denny vymeriavaci zaklad vypocitava "spravidla" : POmyslali sme s manzelom aj na zvysenie vymer. zakladu na max. ale ten predchadzajuci rok nas odradil. A prepac, ze mam tolko otazok, oplati sa co ja viem prerusit DNP, alebo si ho nadalej platit z min. VZ, ak dalsie tehotenstvo planujeme tak o 4 - 5 rokov? lebo povedzme si v dnesnej dobe je kazda koruna dobra🙂

Dakujem ti krasne vopred za odpoved.

gapa
19. jan 2009

maja,
ak sa prihlásiš na DNP ešte pred druhým otehotnením a uplynie od prihlásenia do pôrodu aspon 270dní, tak by si mala nárok na materské aj z DNP, Ak potrvá PP, tak aj z neho (podla terajších zákonov)

ako písala vivere, treba rozlišovať medzi DNP (dobrovolným nemoc.poistením) a dobrovolným poistením v nezamestnanosti (DPvN). Sú to dve rôzne poistenia.

Obvykle ak v období posledných 4-och rokov pred zaevidovaním na UP si bola PvN aspon 3roky (3x365dní), tak ti nárok na podporu v nezamestnanosti vznikne a môžeš ju poberať 6mesiacov (pri prac.pomeroch na dobu určitú stačí 2roky v posledných 4-och, a podporu možno čerpať 4mesiace). Ak si zamestnaná, tak ti trvá PvN zo zamestnania počas čerpania MD (28 alebo 37týždnov).
Od nástupu na rodič.dovolenku zamestnávatel nahlasuje prerušenie poistenia nemocenského, v nezamestnanosti a dôchodkového (na dôchodkové poistenie je preto dôležité podať si sama prihlášku po pôrode). Takže mamička nie je PvN od nástupu na RD do dosiahnutia 3-och rokov dieťaťa. Preto je dôležité, ak chce mať nárok na podporu po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa, aby mamička neostala bez PvN dlhšie ako 1rok, inak by už podmienku na nárok na podporu v nezamestnanosti nezískala. Ak mala v poslednom období pred nástupom do práce (1rok pred pôrodom) nejaké neplatené volno, inú rodič.dovolenku, očr nad 10dní, tak treba vedíeť, že ani tieto dni nebola PvN, takže v takom prípade po ukončení MD nesmie mať medzeru ani 1rok ale menej.
dobrovolné poistenie v nezam. sa platí 2% zo stanoveného VZ.

gapa
19. jan 2009

riusik,
nie z platu za obdobie, ktoré teraz odpracuješ. Vzhladom na to, že tvoje nem.poistenie je už dlhodobé (predpokladám dlhodobý PP), tak tvojim rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok, t.j. rok 2008.

Ak si v nom nemala žiadny vymeriavací základ pre nem.poistenie, tak sa ti bude rátať materské z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. T.j. ak by si dostala napr. v mesiaci nástupu na MD odmeny, tak by ich mala mzdárka uviesť spolu s celomesačnou základnou mzdou. No výklad "pravdepodobného VZ, ktorý by si dosiahla v......" nie je úplne jednotný a ani ja si netrúfam to jednoznačne definovať, takže dosť záleží od mzdárky. Takže skús sa aj s nou dohodnúť.

Ak si v r.2008 mala aspon 1den vymeriavací základ pre NP, tak sa ti bude materské rátať z neho. 😉

gapa
19. jan 2009

anittka,
písala som. 270dní, ak si nebola dlhodobo nem.poisená

gapa
19. jan 2009

janazuza,
predpokladám prihlásená do SP, aby si bola dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov si!!!!!!!!!! t.j. po ukončení prac.pomeru si sa sama prihlásila na SP (predpokladám totiž, že ukončením PP t.j. odhláškou zo SP akoby podali odhlásku.? No to neviem na 100%, len predpokladám, no to treba overiť, ak nevieš. Sama by som bola zvedavá, ako to robia, kvôli mojej kolegyni). To je podla mna podstatné na nárok na invalidný dôchodok = byť dôchodkovo poistená (aj ked v dôchodkoch sa nevyznám, zdá sa mi, že som na porade čitala, že bola/bude nejaká zmena, takže odporúčam sa opýtať na porada.sk ).

čo sa týka dobrovolného poistenia, tak samozrejme si môžeš platiť len dobrov.nemocenské poistenie (dnp) t.j. 4,4% z vymeriavacieho základu. Iné poistenie si platiť zároven s ním nemusíš. V prípade, že by si sa chcela dobrovolne poistiť dôchodkovo, tak by si si musela platiť okrem poistenia dôchodkového starobného a invalidného aj rezervný fond (ste sa asi zle rozumeli). No ty by si mala byť dôchodkovo poistená štátom, ako som písala vyššie.

Ak si DNP budeš platiť 270dní, tak ti vznikne nárok na nemocenské, materské. Na ošetrovné máš nárok hned na druhý den po prihlásení (aj ked ak vznikne očr-ka v prvých 26 týždnoch, tak bude rátaná len z aktuálnej minimálnej mzdy) a je platená maximálne 10 kalend.dní, aj keby trvala dlhšie. Počas poberania nem.dávky (ošetrovného, nemocenského, materského) nemusíš DNP platiť.
Takže konkrétne napr. ak sa prihlásiš na DNP 1.2.09, napr. 2.2.09 pôjdeš na OčR, ktorá potrvá do 20.2.09, tak za mesiac 2/09 musíš do 8.3.09 zaplatiť za obdobie 1.2.+ 12.2.až28.2.09 t.j. za 18kalend.dní, lebo len 10dní budeš poberať ošetrovné, aj ked očr-ka trvala viac dní.

gapa
19. jan 2009

janka,
tak u teba ide teraz o dni.
Ak ti tvoj lekár do žiadosti o materské uvedie predp.termín pôrodu 5.9.09 (ako máš v pase, aj ked zlý rok), tak by si mala nastúpiť na MD najneskôr 25.7.09 (6týždnov pred pTP) a najskôr 11.7.09 (8týž.pred PTP).

Ak si teraz len v cca7-8týž.tehotenstva, tak sa dá odhlásiť z DNP dnom 20.1.09, nanovo prihlásiť od 21.1.09 z vyššieho VZ. POtom ale musí od poslendého prihlásenia na DNP do nástupu na MD uplynúť aspon 26týždnov. T.j. pri novej prihláške 21.1.09 uplynie 26týždnov 21.7.09. Takže na MD môžeš nastúpiť najskôr 22.7.09, ak chceš, aby sa tvoje materské rátalo z vym.základu, z ktorého si si platila nem.poistenie z DNP v období od 21.1.09 do 30.6.09. Ak by si na MD nastúpila skôr, tak sa materské bude rátať z pravdepodborného VZ z DNP, čo je minimálna mzda.

Takže dá sa ešte stihnúť u teba aj maxim.materské. Výška nového VZ samozrejme závisí od toho, či máš aj iné nem.poistenie = zamestnanie, povinné NP szčo. Z neho predpokladám by si mala tiež nárok na materské.

Tie dátumy a doby si pre istotu skontroluj. 😉 🙂 Ak sa na to dáš, tak netreba to odkladať. Máš len pár dní, maximálne 3, ak lekár posunie PTP na skôr, tak aj menej.

janazuza
19. jan 2009

Ahoj gapa .velmi pekne ďakujem 🙂 .
Hladala som v papieroch a našla som , že som prihlásená( mám registračnýlist) 😉 a bola som im tam nahlásiť aj zmenu trv. pobytu.Inak majú tam chaos( Pred 2 rokmi mi poslali list, že som im nenahlasila zmenu- , že som ukončila RD- čo nebola pravda- ešte že som mala ten REG:LIST)
Neviem presne s dôchodkovým, viem, že som poistená štátom. Ale dôchodkové sa delí na starobný a invalidný a neviem, či mi teraz platí štát aj tem invalidný, alebo iba starobný. 😕

gapa
19. jan 2009

jani,
štát platí dôchodkové starobné + invalidné + rezervný fond 😉 ,
štát platí za mamičky z vymer.základu 60% z priem. mzdy v nár.hosp. (vždy od 1.7. za predchádz.kalend.rok až do 30.6., t.č. do 30.6.09 je to z vymer.základu cca 12.000,-Sk (teda presne 60% z priem.mzdy za rok 2007, čo bolo 20.146,-, od 1.7.09 to bude z vyššieho VZ)

takže si sa prihlásila odo dna po ukončení prac.pomeru?

marcaradko
19. jan 2009

janka3.12......mna sice do toho nic,ale cakat 478tt na mimi je dost dlha doba....nebolia ta uz kríže?....nic v zlom ja sa len nudim 😀 😉 ....bru nocku 😵

clea333
20. jan 2009

Ahojte, chcela by som sa spytat, som zamestnana a tiez DNP. Uz mi lekarka dala ziadost o materske-len sa chcem uistit - jedno tlacivo mi posiela zamestnavatel do SP a druhe si musim sama zaniest na SP?Treba este nieco k tomu doplnit?

Este jedna otazka-tych 270 dni budem mat splnenych asi 10 dni po nastupe na matersku. Dufam, ze to nie je problem, kedze sa to rata az do terminu porodu. Ta materska mi potom bude asi chodit v dvoch platbach vsak?Kedy by mi mala prist prva materska, ked nastup mam zaciatkom februara?

Dakujem za odpovede

gapa
20. jan 2009

clea,
tak na ten postup SP u teba som zvedavá.
Druhú žiadosť si sama odnesieš do SP (nechaj potvrdiť prevzatie). PRedpokladám obe si vyplnila a vypísala, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia.

z DNP ti podla mna začnú vyplácať materské až po doručení rodného listu dieťaťa (nezabudni na to, budeš ich potrebovať 3kopie pre SP, ku každej žiadosti o materské + k prihláške na SP), lebo len z neho zistia skutočný termín pôrodu a teda, či si splnila podmienku 270dní. Či ti budú vyplácať materské zo zamestnia už predtým neviem. Možno záleží aj od toho, či to máš v jednej pobočke SP (zamestnanie+bydlisko). Takže možné je aj to, ako píšeš, že v dvoch splátkach, aj ked som o tom ešte nepočula, nepoberala som materské z dvoch NP, len očrku a tá prišla na dvakrát (z každej pobočky zvlášť). No a daj si bacha, popýtaj sa, či si máš platiť DNP až do dosiahnutia tých 270dní, t.j. ešte 10dní po nástupe na MD, alebo ako.

No a celkom by som potom ocenila, ak by si dala vedieť, ako to dopadlo (napr. aj IP). 😵
tak všetko dobré, bezproblémový pôrod aj vyplatenie materského 🙂 😉

clea333
20. jan 2009

Ahoj Gapa, dakujem ti za rady, je od teba velmi mile, ze nam takto pomahas. Urcite ti potom napisem, ako to dopadlo, lebo som pozerala aj zakon, ale v SP maju vacsinou nejake svoje pravidla, ktore v zakone nenajdes 😒

Este je tu jedna moznost-ja som si DNP platila aj v roku 2007, ale len tri mesiace, potom som to zrusila. Takze teoreticky by tieto dni mohli zapocitat medzi tych 270 dni-ci to tak bude , to neviem (DNP som mala potom od 21.5.2008 doteraz). Keby islo o pracovny pomer, tak viem, ze tie dni sa rataju za posledne dva roky pred porodom. Tak by ma zaujimalo, ako je to s DNP (ci moze byt v poslednych dvoch rokoch prerusenie alebo musi byt vkuse 270 dni). Pojdem aj do SP osobne a spytam sa, potom ti napisem a tiez napisem aka je realita-ked uz mi zacne chodit to materske.

DNP urcite este teraz nejdem rusit, necham si to pre istotu do porodu a potom mozno aj dalej. Mne totiz po mesiaci, co uz budem na materskej konci aj pracovna zmluva (este pred terminom porodu), tak aby som mala aspon nejake poistenie, keby som ochorela. Ked konci pracovny pomer pocas materskej, tak treba sa ist niekam hlasit?

gapa
20. jan 2009

clea,
len na zdrav.poistovnu s rozhodnutím SP o nároku na materské a radšej zober aj zápočtový list a prac.zmluvu resp. papier o jej ukončení. (už nebudeš poistencom štátu ako zamestnanec ale ako poberatel materského)

tých 270dní nemusí byť v kuse, to je na 100%. Ak si uplatnuješ nárok z DNP a bola si DNP osoba, potom si sa odhlásila a nanovo prihlásila, tak sa ti samozrejme aj dni predchádzajúceho DnP ak budú spadať do obdobia dvoch rokov pred "skutočným pôrodom", budú zaratavať do trvajúceho DNP. Takže predpokladám tých 10dní platiť nemusíš, ak si bola DNP v r.2007 aj po marci potrebný čas. No radšej sa v tomto informuj na SP.

Tak isto je to so splnením 270dní aj v zamestnaní. KOmplikovanejši je to, ak si uplatnuješ nárok z dvoch nemoc.poistení napr. DNP + zamestnanie (trvajúce napr. rok, t.j 270dní splnených z neho samotného) a chcela by si si prirátať dni z ukončeného zamestnania spred roka k dnom DNP. To už isté nie je.

clea333
20. jan 2009

Gapa, dakujem ti za info. Uz mi je to jasnejsie. Potom ti dam urcite vediet, ako som dopadla. Prajem ti vsetko dobre, ahoj.
(Ano, mala som DNP v 09-11/2007, takze to bude za posledne dva roky pred porodom)

gapa
20. jan 2009

🙂

riusik
20. jan 2009

gapa, dakujem za odpoved. ale este otazocku... prosim. asi som napisala do zlej temy, ja som si DNP neplatila. pises, ze mojim rozhodnujucim obdobim je kalendarny rok 2008 - to som bola cely na rodicovskej dovolenke... co sa tym meni? (a ano mam dlhodoby pracovny pomer, teda dlhodobe nem poistenie...).

riusik
20. jan 2009

a gapa: nemusis reagovat na vyssie uvedeny moj prispevok. presne, co som potrebovala som si nasla v teme Ako vypocitat matersky prispevok, samozrejme rady od teba 😉 este raz dakujem velmi pekne, si naozaj sikulka a este aj velmi dobra, ked nam tu tak radis.... 😵

anittka
20. jan 2009

Baby uvediem priklad: Som brigadnicka a chcela by som si od 1.4.2009 zacat plati nemocenske poistenie. Otehotniet by som chcela dajmetomu v maji, teda dieta by sa narodilo az v roku 2010. Rozhodujucim obdobim na vypocet materskej bude teda april2009-december 2009? A este otazka pokial by som tych 270 dni dosiahla este pred nastupom na matersku, mozem ho ukoncit? Alebo ho musim platit az do nastupu na matersku? Dakujem za vase odpovede... 🙂

janazuza
20. jan 2009

Ahoj gapa.
Som sa hrabala v papieroch, tak dátum rozviazania prac. pomeru je 28.1.07 a na prihláške do socialnej poisťovne je 30.1.07 , myslíš , že je to problém? tie dva dni