• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Dobrovoľné nemocenské poistenie

9. novembra 2016 
@adka70
ešte odniesť rodný list ku každej žiadosti o materske zvlášť a ak si v II. piliery a trvá ti zamestnanie, tak to oznámenie časť A do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského.

Ak si chcela pokračovať v DNP a mala si z DNP dosť vysoký VZ, tak tá pani ti urobila veeelmi zlú službu.

Prečo teraz z minima celý rok 2011, ak sa neodhlásiš? Lebo ak si sa prihlásila od 13.9.2010 a v čase od podania prihlášky do MINIMáLNE 31.12.2010 poberáš materské z DNP (neplatíš poistné), tak pri vzniku PN, očr v r.2011 bude tvoje rozhodujúce obdobie 13.9.-31.12.2010. V tom období si neplatila odvody na DNP = nemáš žiadny VZ = podla § 57 ods.1 písm. a) sa bude rátať dávka z pravdepodobného VZ, čo je pri DNP minimálny odvod.
14. sep 2010 o 00:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa , prosim ta pozri si otazky jankkam, lebo uz ich tu skopirovala aspon 5x a stale jej nikto neodpovedal. ja som sa pokusila, ale neviem jej tak presne odpovedat.
14. sep 2010 o 08:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa na vyplatnej paske mam cena prace napr.600 a za tym v zatvorke mzda 500..z coho si to mam odpocitat tych 1116?zo 600 ci 500?som myslela ze z tej ajvyssej sumy ale asi zo mzdy skor vsak?ja som si to bola vcera podat a z ceny prace som si vypocitala to mozem tam ist zas a urobit zmenu v navyseni ak sa to ma zo mzdy?dakujem pekne..
14. sep 2010 o 09:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa
Fiha,no som velmi vdacne tej tetuske :frowning2:
No uz z tym teda velmi nic nenarobim. A ty mi si mi odporucila po skonceni MD nechat to tak a ponechat tam teda ten VZ - do prihlasky som teda dala max VZ - moja hruba mzda? A mohla by som cerpat PN alebo OCR pocas rodicovskej v roku 2012. Oplati sa mi to vobec, ci to mam po MD zrusit? Dakuje pekne vopred za odpoved.
14. sep 2010 o 09:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa prosím ťa len jedna podotázočka v ktorej si nie som na 100% istá :sweat_smile:
Od zmeny VZ (nie odhlásenie a zas prihlásenia) už netreba nanovo 26 týždňov,do čerpania MD,PN,však???Stačí pokračovať...
14. sep 2010 o 09:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, chcela by som sa spýtať vás zbehlých. Som v 8 týždni tehotenstva, vymeriavací základ v práci mám cca 600eur. stačí mi sa dobrovolne poisiť len na 600 eur aby bol spoločný VZ maximálny, alebo sa počíta VZ len z jedného druhu poistenia? ak by som musela ísť na pn skôr ako by som si dobrovolne platila nemoc.poistenie 26 týždňov, mala by som materskú len z minima, alebo z VZ od zamestnávateľa? Ďakujem za pomoc.
14. sep 2010 o 09:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adka70
neviem, či sa oplatí. Záleží či budeš čerpať a kolko. By som sa jej podakovala :confounded:
14. sep 2010 o 09:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubica69
sedí vec, tak ako píšeš, od zmeny sa 26týž. neráta.
Vždy záleží, o čo ti ide. Len o nárok z DNP? O nárok zo skutočného VZ? O nárok zo zvýšeného VZ?

Tých 26 sa ráta od PRIHLáSENIA, nie zmeny. Dalšia zmena je možná po uplynutí 6mesiacov.

ale mimochodom, ak má človek splených 270dní, tak môže čerpať dávky aj ked nemá splených 26týž. Samozrejme z minima.
14. sep 2010 o 09:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adka70
takže opakujem, ak chceš platiť z vyššieho VZ DNP, tak sa NANOVO prihlás napr. od 1.1.2011 , to je v tvojom prípade najvýhodnejšie. Počas poberania materského neplatíš odvody a ak napr. skončí materské 5.4.2011, tak od 6.4.2011 už budeš platiť odvody. 26týž. ti plynie už od prihlásenia (od 1.1.2011).
-Ak by schválili zákon v znení ako navrhujú, tak ak vznikne PN, očr najskôr v máji (nie v tom istom mesiaci ako skončí MD!!!), tak dávka bude rátaná z toho VZ, čo plaatíš v apríly.
-Ak neschvália to čo navrhujú, tak max. dávka bude až v prípade, ked PN/očr vznikne po 26týž. od posledn. prihlásenia.
-Samozrejme že môžu nakoniec schváliť úplne iný variant
14. sep 2010 o 10:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ivenka1 ...ty sa už na DNP prihlásiť nemôžeš, nesplníš podmienku 270 dní. Materskú budeš mať len z VZ od zamestnávateľa.
14. sep 2010 o 10:04  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jankkam
1. ak si s dcerou, tak ide o ošetrovné, tam 270dní NP netreba, tj.. máš na nu nárok určite. Ošetrovné myslím nikto nekontroluje, nepočula som o tom ani v zákone nečítala.
2. z dnp hned od prvého dna PN
3. nemocenské pri PN môžeš poberať max. 52týždnov, z toho sa odrátajú dni PN posledný rok pred vznikom danej PN. Ak ti ale od ukončenia predchádzajúcej PN trvalo NP aspon 26týž. od ukončenia predchádzajúcej PN, tak môžeš nanovo poberať 52týž.
Ale ak čerpeš nemocenské napr.7mesiacov a potom materské cca 6mesiacov, tak sa nezrátavajú spolu. Len PN je obmedzená.
14. sep 2010 o 10:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj ak sa chcem odhlásiť a znova prihlásiť na DNP môžem tak urobiť hocikedy,alebo len po pol roku.Veľmi pekne ďakujem poradte prosím...
14. sep 2010 o 10:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katarina104 ..odhlásiť a znovu prihlásiť sa môžeš kedykoľvek
14. sep 2010 o 10:53  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa
Prepac,ze tolko otazok. Ale ja som z toho z fakt domotana. Jaaj,keby som sa len neodhlasovala vtedy,tak je vsetko v pohodicke...
Ja som teraz - od vcera, nanovo prihlasena z rodielu toho max VZ a mojej hrubej mzdy, takze k 1.1. 2011sa mam odhlasit a nanovo zahlasit? A do kolonky VZ zadam tych 1114 eur? Kedze 1.1. je sviatok,tak to mozem vybavit este pred sviatkami?
A este sa chcem pre istotu uistit,ze ak som si od 5.8.2009 do 10.9.2010 platila DNP z max VZ,tak tu max.matersku hadam budem mat,no nie? Kedze mam VZ z roku 2009. Dakujem krasne.
14. sep 2010 o 11:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adka70
áno,materské max. z r.2009 čo si platila.
či sa odhlásiť a nanovo prihlásiť v decembri s dátumom začiatku poistenia od 1.1.2010 (z akého VZ si musíš zvážiť sama!!!, z čoho si ochotná platiť, aj ked po 6mesiacoch môžeš dať Zmenu) možno aj podla znenia nového zákona.

Teraz mi napadla nová verzia pre teba. Ak v r.2010 si platila nem.poistenia z vysokého VZ, tak možno bude stačiť prihlásiť sa až pred!!! vznikom PN/očr v r.2011(ak myslíš, že sa tak bude dať, ako daleko máš SP)a nárok by vznikol z vym.základu v r.2010 (to je tiež podstatná novota, čo navrhujú, ak od prihlásenia do vzniku PN/očr neupynie aspon 31dní). Takže rozhodnúť sa treba, ked budú jasné znenia zákonov. Toto sú len rôzne možné varianty, z ktorých každý má určitú výhodu a to aj v závislosti od nových zákonov, ktoré ale nepoznáme.
14. sep 2010 o 12:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@standa82 aj keď už platím z maxima,môžem sa znovu prihlásiť z maxima?ďakujem
14. sep 2010 o 12:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katarina104 ...môžeš :slight_smile:
14. sep 2010 o 12:12  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, ked som sa zamestnala na polovicny uvazok a pozastavila zivnost, mam si odhlasit dobrovolne a prihlasit s tym rozdielom, co mi ostava? alebo ako to mam urobit? proste len zacat platit viac? lebo teraz platim z minima...a ked mi bude nieco platit zamestnavatel, tak sa to zasa zmeni..co mam urobit?
14. sep 2010 o 14:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj gapa tej tretej otázke na ktorú si mi odpísala nerozumiem
tak ak by som maródovala povedzme celý október, a potom by som v novembri pracovala mohla by som v decembri zase maródovať alebo by som musela splniť 26 týždňov aby som dostala maródku aj z DNP
ja niesom tehotná a ž mám DNP splnené tak by som to využila, ale chcem otehotnieť a nechcem to mať vyčerpané
a ak by som bola na maródke napr. 2 mesiace potom by som otehotnela a počas tehotenstva maródovala 7 mesiace tak by som mohla DNP poberať aj 6 mesiace po narodení dieťaťa.

14. sep 2010 o 16:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa
Si zlata,dakujem ti velmi pekne za odpoved. Uvidime teda co novy zakon prinesie...
14. sep 2010 o 16:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ďakujem krásne :slight_smile:
14. sep 2010 o 17:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jankkam
(treba ťuknúť na odpovedz,za príspoevkom, na ktorý reaguješ/odpovedáš, aby sa ti uviedol zavináč a adresa, komu odpovedáš)
áno mohla. Materské do toho nepočítaj. Len PN a dá sa aj 12mesiacov max. ale po 12mesiacoch musíš aspon 26 byť bez PN s trvaním poistenia.
Napr. ak by si bola 6mesiacov PN, potom 5mesiacov odrobila, tak môžeš čerpať nemocenské len dalších cca 6mesiacov, nie viac. Ale s materským nie je problém, to nie je PN.
15. sep 2010 o 10:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte kočky, potrebovala by som poradiť - pred nástupom na materskú som bola zamestnaná na trvalý pracovný úväzok, platila som si aj DNP - od 29. marca 2010 som na materskej , momentálne mi končí a prechádzam na rodičovskú, neviete mi prosím poradiť čo všetko treba vybaviť v súvislosti s DNP?
15. sep 2010 o 16:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte dievčatá,
ako je to s PN-kou, ked vas vypise na rizikove tehotenstvo. Po tych 10 dnoch vas chodia kontrolovat zo socialnej? Su dohodnute nejake vychadzky, alebo ako to je. Popri PN by som totiz potrebovala ist sem tam do roboty.
16. sep 2010 o 07:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzzka1 -no zalezi ci chces vyuzivat DNP dalej a kolko si platila.Ak si mala vyssiu sumu, ktora by ti postacila, tak zaplat aspon par dni z vyssej sumy...aby bolo aktivne poistne a potom daj zmenu na minimum,davky budes cerpat vyssie a poistne budes platit minimalne.
Napis kolko si platila, resp. ci chces platit viac alebo menej...co zamyslas, lepsie objasnime potom :wink:

a prosim @gapa nech dopise ako to je s tym cerpanim z tej vyssej...teda kolkoje mozne cerpat maximalne resp. vyssie davky po spravenej zmene na minimum. Toto by zaujimalo aj mna. :slight_smile:
16. sep 2010 o 09:05  •  4 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem Mariro, platila som si z minima, snazilkovali sme sa vyse 15 mesiacov, kým sa podaril náš zázrak :slight_smile: chceli by sme ešte jedno bábo, ak sa podarí - tak o dva roky, neviem teda či lepšie zrušiť poistenie, či len prerušiť - ako je to pri prechode na ďalšiu materskú - či sa dá nárok uplatňovať znova.
16. sep 2010 o 10:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, prosím Vás mohli by ste mi poradiť. platím si od 10/2009 DNP z minima a teraz sa snažíme otehotnieť. V novembri mi končí rod. príspevok a potom by som chcela ísť na PN. chcem sa spýtať, že keď by som si teraz začala platiť z maxima a otehotnela by som či by som dostávala tú vyššiu materskú, keď by som bola už od novembra na PN, alebo to musím platiť znova tých 26 týždňov. Ďakujem
16. sep 2010 o 10:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bejkn01 ...Pokiaľ nie si platca DNP, len máš nemoc.poistenie platené zo zamestnania, tak áno, prvých 10 dní môže prísť na kontrólu zamestnávateľ a po 10. dňoch zo SP. Ak si aj platca DNP, tak hneď od prvého dňa PN ťa môžu prísť pozrieť zo SP. Čo sa týka vychádzok, záleží na dohode s lekárom. Väčšinou bývajú dve hodiny doobeda a dve hodiny poobede. Mimo týchto hodín musíš/mala by si byť doma. Ak ťa nenájdu doma, môžeš prísť o dávku PN a ak ti po PN nasleduje materská, môžeš prísť aj o ňu. Takže myslím si, že budeš radšej doma a von pôjdeš len vo vyhradený čas. Ale môže sa stať, že vychádzky mať nebudeš prvé dva týždne, keďže pôjdeš na rizikové. Takže budeš musieť byť celé dni doma.
16. sep 2010 o 10:19  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzuliatko12 ...Keby si zmenila VZ, tak áno, musíš opäť splniť 26 týždňov do nástupu na MD.A áno, ak nastúpiš na MD v roku 2011, tak RO bude rok 2010 (čiže ti spočítajú všetky VZ od 1.1.2010 - 31.12.2010 a spriemerujú ich).
16. sep 2010 o 10:21  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@standa82 takže, a ten VZ z maxima sa počíta aj keď som na PN, alebo to musíš aj zaplatiť. Lebo ja by som zaplatila len október a november a december by som bola už na PN.
16. sep 2010 o 10:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok