Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
22. sep 2010

ak si nezamestnana a nemas predtym ziadne zamestnanie ktore by sa ti pripocitalo ,tak musis platit 270 dni....
OCR je osetrovne na dieta alebo clena rodiny

ewkaewka
22. sep 2010

@mariro ešte raz ďakujem 😉

zzuzzana
22. sep 2010

@standa82 dakujem ti velmi pekne 🙂

standa82
22. sep 2010

@michellina ...áno, 270 dní do pôrodu, ale môže sa všeličo stať, tak aspoň mesiac pred otehotnením by bolo dobré si to platiť.

peha81
22. sep 2010

ahojte kočky,,potrebujem poradiť,,,bola som na sociálke a tam mi povedali, že to nemocenske dobrovoľné poistenie musím mať zaplatené do dna pôrodu,,nie do dňa nástupu na materskú,,no tomuto chápem,,,ale mne vychádza do nástupu na materskú zaplatených 266 dní, 1. oktobra nastupujem na materskú,,,povedali mi, že už za október neplatím nič. Len mi nejde do hlavy kto zaplatí tie chýbajúce 4 dni,,ked odo mňa už nechcú platiť,,a tým pádom nemám zaplatených celých 270 dní,,,hmmm? dúfam, že ste ma pochopili 😅 a že mi to niekto vysvetlí.

standa82
22. sep 2010

@peha81 ...270 dní musí trvať nemoc.poistenie do dňa pôrodu. Ak majú nejaký problém s tými 4.dňami, tak ich zaplať so septembrovými.

peha81
22. sep 2010

@standa82 veď som aj chcela, ale že to by som mala preplatok,,že im to takto stačí a že všetko mám vyrovnané a materská mi vychádza,,len mi nejde do hlavy že čo tie 4 dni,,či im to dodatočne nebude chýbať a potom to na mna vyvalia ked už bude neskoro,,,teraz ma všetci uisťujú že to mám ok,,,,lebo predsa len nemám zaplatených 270 ale len 266 dní, tak som si neni istá

standa82
22. sep 2010

@peha81 ....hlavné je, že do pôrodu splníš 270 dní. Počas PN, MD sa neplatí, to majú pravdu.

mariro
22. sep 2010

@peha81 - ja by som ich radsej zaplatila , a mas na 100% pokoj a ked uz dostanes prvu matersku tak potom poziadas o preplatok ak tam nejaky bude....lebo na tych uradoch vravia raz tak a druhy krat zas inac....takto by som sa poistila.

berus222
22. sep 2010

ahote. este mam jednu otazocku. chcela by som si platit poistenie 2 mesiace pred otehotnenim (aka som si ista, ze otehotniem kedy chcem 😀 ). kedy ho potom mozem najskor/najneskor zrusit?

mariro
22. sep 2010

@berus222 - zrusit a zalozit nove mozes hocikedy 🙂 , ked zistis ze si tehotna zrusis a zalozis nove s novym max.VZ

michellina
22. sep 2010

@standa82 ok, dakujem 😉 cize ked ho mam uzvrete od 6.9.2010 tak je to uz v pohode aj keby som bola tehotna ze? dakujeeem moc si mi pomohla

klba
22. sep 2010

baby chcem sa spytat, momentalne som na RD, konci mi v maji 2011, vyzera ze sa nam zadarilo druhe tehu, termin porodu mam tiez maj 2011, som cca v nejakom 7 tt,
pred nastupom na MD som bola zamestnana 270 dni, odvody platil zamestnavatel, prac. pomer nadalej trva a chcem sa spytat ako je to v mojom pripade s DNP, kamosky mi spominali ze je mozne platit len 26 tyzdnov vopred, viete mi to prosim niektora vysvetlit, ci sa da este dobrovolne poistit, ci to vobec stiham a co treba k tomu vybavit ake podklady treba dolozit a aj aku sumu si platit aby som mala vyssiu matersku, co vlastne treba predlozit na socialke, vdaka moc za kazdu radu, pomozete mi sa v tom zorientovat. 🙂
a ako sa postupuje, treba nieco pred platenim zrusit u zamestnavatela a potom ked si to clovek chce zrusit, to si po TP mam ist zrusit a nanovo to bude platit zamestnavatel, alebo ako to vlastne funguje? 😅
fakt sa v tom neviem orientovat a budem rada za vase postrehy. 😉

tomato
22. sep 2010

@standa82 dakujeeeeem

tomato
22. sep 2010

@mariro dakujeeeem

hedka17
22. sep 2010

ahojte este jednu vec sa chcem opytat. Bola som si zrusit a prihlasit DNP, len chcem vediet jednu vec pani, ktora mi to vybavovala vravela, ze staci rozdiel medzi mojim platom a najvyssim VZ. Ja som PN a zrejme aj budem do zaciatku materskej chcem sa opytat kto za mna plati ten rozdiel ked som na PN? Aku potom budem mat matersku? Dakujem

mariro
22. sep 2010

@hedka17 - pokial si na PN a pracovny pomer trva tak ti pani povedala dobre,zo zamestnania mas jeden diel a druhy budes mat z DNP.

hedka17
22. sep 2010

@mariro dakujem velmi pekne si mi pomohla :°)

dakota.w
22. sep 2010

ahojte baby, chcem sa spýtať na váš názor...je možné počas poberania materskej odhlásiť sa z DNP a prihlásiť sa znova s iným VZ?...materská je poberaná len od zamestnávateľa nie z DNP, kedže sa nestihlo 270 dní do pôrodu...ďakujem

mariro
22. sep 2010

@dakota.w - odhlasit a prihlasit sa moze hocikedy.Predpokladam, ze chce z minima platit len...

standa82
22. sep 2010

@michellina ...ak si tehotná, tak je to neskoro, lebo 270 dní je cca. dĺžka tehotenstva, takže by ti to mohlo vyjsť tak, že porodíš skôr a nesplníš dni 😒

dakota.w
22. sep 2010

a ešte jedna vec: ak po skončení materskej a nástupe na rodičovský chce čerpať z toho nového DNP napr. PN, je tam tiež podmienka 26 týždňov aktívne plateného?...lebo počas materskej nie je možné platiť DNP, takže musí najpr 26 týždňov platiť a potom čerpať?

mariro
22. sep 2010

@dakota.w - ak tomu dobre rozumiem, tak ona ak si znizi na minimum dajme tomu, tak musi platit i ked pobera materske,pretoze ho nepobera z DNP, tym padom pre nu podmienka neplatenia pocas materskeho nepripada do uvahy.Ak by bola poberatelka z DNP tak az vtedy pocas PN,OCR alebo poberania materskeho by poistenie neplatila.Takze musi platit nadalej.Pocas materskeho nech si znizi na minimum ak nechce platit vela ... a ked splni podmienku 270 dni tak moze cerpat OCR alebo PN,bez toho ze je na materskej,pretoze nie je na materskej z DNP.

mariro
22. sep 2010

@dakota.w - samozrejme ak prerusi tak ta podmienka aktivenho platenia 26 tyzdnov plati,musi to byt splnene.

dakota.w
22. sep 2010

skúsim to takto:
1. teraz platí z rozdielu max. VZ - VZ zo zamestnania
2. na materskú ide už 1.10.2010, bude poberať len zo zamestnania, lebo nemá splnených 270 dní
3. DNP má teda platiť naďalej
4. koncom roka sa chce odhlásiť
5. začiatkom roka sa chce prihlásiť a platiť z max. VZ, aby mohla po nástupe na rodičovský poberať max PN a OCR z DNP

problém je v soc. poisťovni, kde tvrdia, že matky počas poberania materskej nemôžu platiť DNP ani sa prihlasovať a odhlasovať, ale v zákone to nikde neviem nájsť, vraj v tej dobe za ne platí štát a im bežia dni poistenia, ale platiť nemôžu...nie je to nejaké padnuté na hlavu?

mariro
22. sep 2010

@dakota.w - ano celkom dobry postup si zvolila ,moze byt 🙂
no na socialke vzdy robia problemy...co uz

dakota.w
22. sep 2010

takže ked sa prihlási z toho maxima a bude ho platiť 26 týždňov, teda aj počas materskej, môže potom z neho poberať max. dávky?...lebo tá koza na sociálke tvrdí, že všetko, čo zaplatí počas materskej budú brať ako preplatok, lebo je oficiálne zamestnávateľom nahlásená, že je na materskej...a je jedno z akého titulu...platenie DNP počas materskej zákon nepozná, lebo je vtedy poistenkyňou štátu...ale keď sa opýtam, že kde je napísané, že poistenec štátu nemôže platiť DNP tak nevedia...

michellina
22. sep 2010

@standa82 ale pri uzatvoreni poistenia som nebola tehotna urcite, a teraz este neviem ci som 😅 cca podla vypoctov mi to vychadza ze po 2.6.2011 by som mohla porodit...ked som poistenie uzatvorila 6.9.2010

stojdulka
22. sep 2010

ahojte dievčatá...bola by som veľmi rada keby mi niektorá poradila, som od 1.9. na MD a kedže som SZCO tak som si ešte v auguste zaniesla na socku papier na dávku, a aj druhý na DNP...a teraz čakám,,,chcela by som vedieť kedy mi príde nejaký papier, rozhodnutie alebo niečo také a kedy peniažky(tie predpokladám až v oktobri) skôr ma zaujíma to rozhodnutie, pretože ho musím zaniesť na zdravotnú poisťovnu...dakujem za ochotu

majamat
22. sep 2010

ahojte, ja som dnes dostala papier zo soc. poist. ohladom DNP. neviem ci ja neviem ratat, alebo oni, ale moj mesac. vymeriavaci zaklad je 400€. denny mi vypocitali nieco cez 12€ a PN na den vychadza 6,79. ked som si to ratala, mala by som na den dostat viac ako 7€. neviem co sa s tym bude dat robit. musim tam zajst.