Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka888
22. sep 2010

@majamat
ako si to ratala, na pocet dni v roku, alebo podla 1 mesiaca? lebo tam ti moze vyjst rozdiel

katka888
22. sep 2010

@stojdulka
mne prislo rozhodnutie, ked som uz bola v porodnici, tj na 6 tyzden od nastupu na MD 🙂 🙂 a ked som bola PN, pred MD , tak mi pre zmenu ziadne rozhodnutie neprislo 🙂 peniazky mi chodili cca okolo 16teho, takze ak si od 1.9., tak by ti mali prist okolo 16.10. . tusim to platia mesiac dozadu

katka888
22. sep 2010

@michellina
musis splnit 2 podmienky:
byt DNP min 26 tyzdnov do nastupu na MD
byt DNP minimalne 270 dni do realneho datumu porodu, tak si vypocitaj, kedy ti uplynie 270 dni a ak po danom termine budes rodit, tak splnas obe podmienky, ak pred tym terminom, tak smola.

majamat
22. sep 2010

@katka888 , VZ mam 400,- : 31 (alebo 30dni - neviem ci je to podla dni v mesiaci) = 12,9032 (13,3333) x 0,55 = 7,0968 (7,333). v zatvorkach je prepocet na 30dni v mesiaci. ako som pisala, ja mam v papieroch 6,79€. prve 3dni sa tiez plati 25% a ostatne 55%. ked to zratam za mesiac - 30dni, tak dostanem 203,70 a mam dostat 212,70. za 31dni je to 210,49 a mala by som dostat 219,79€. takto som mesacne ukratena skoro o 10€ a tak by som mala mat aj matersku, takze spolu za 9 mesiacov to robi skoro 90€.

katka888
22. sep 2010

@majamat
musis to ratat na cely predchadzajuci rok, tj, zratas si od januara do decembra min roku dokopy vsetky VZ a vydelis 365 dni. tak sa to ma ratat. ak ti to nevyjde, tak sa skus ist opytat.

peha81
22. sep 2010

@mariro ahoj,,no bola som tam dneska ešte raz na tej sociálke,,ti poviem posielali ma od jedných dverí k druhým pokiaľ som sa dozvedela čo chcem vedieť...takže takto..materská mi vychádza, kedže do pôrodu budem poistená 270 dní,,je jedno že budem mať zaplatených len 266 dní do materskej,,tie 4 dni ževraj nebudú chýbať, lebo že neni podmienka platiť 270 dní ale podmienka byť poistená 270 dní,,a ked uz budem na materskej tak vlastne poistená budem stále, len to už nemusím platiť,,počas materskej sa nedá platiť DNP,,to vtedy platí štát alebo kto,,to mi už nevedeli povedať.
rozdiel je ešte v tom, že kebyže splňam podmienku že uz do materskej mam zaplatených 270 dní, tak tá pani čo potvrdzuje zvýšenú materskú by mi to odklepla už teraz-pred nástupom na materskú,,ale kedze tých 270 mi uplynie až vtedy ked už budem na materskej, tak pokial to odklepne musí čakať do pôrodu že či to splním (ale to by som musela rodiť 5.10 aby som to nesplnila 😅 ) takže to odklepne len o pár týždnov neskôr,,,,,tak dúfam že som to tu zrozumiteľne napísala a snáď to niekomu aj pomôže 😉

murkaa
22. sep 2010

@peha81 4 dni? predpokladam, že nastupuješ 6 týž.pred pôrodom - radšej sa dohodni s Dr. nech ti vypíše PTP o tie 4 dni neskôr tak bude aj začiatok MD neskôr. Pravdepodobne ti v SP tie 4 dni budú rátať iba ako preplatok. 😕

majamat
22. sep 2010

@katka888 , to mam DNP a minuly rok som platila len 2 mesiace, ale ak ro ratam za 365dni a predpokladany VZ kazdy mesiac je tych 400€, tak denny mi vychadza 13,15€ este viac ako v predoslom vypocte. ked to zratam len za 2 mesiace, tak denny VZ je 13,11 a stale je to viac ako mi oni vypocitali. nech ratam akokolvek, je to viac. musim tam zajst, len skoda, ze mi posta prisla po tom co som tam dnes bola.

katka888
22. sep 2010

@majamat
jasne, a nemala si v tom case, november, december nejaku pracu, alebo platenie odvodov z niecoho ineho?

majamat
22. sep 2010

@katka888 ja som zamestnana a zamestnanie trva, takze to sa mi do toho nerata. tam budem mat zvlast PN a papier mi este asi pride.

katka888
22. sep 2010

@majamat
aha, tak tu je zadrhel 🙂
pozri si, aky si mala VZ v praci za 11 a 12/2009. socialka ti berie na dnp do uvahy len maximalne rozdiel medzi vtedajsim maximom a tym co mas v praci.
trepnem priklad, presne sumy si najdes na ich stranke... ak napr bolo max 1000 eur a v praci si mala VZ 620 tak rozdiel je 380 . je jedno, ze si platila zo 400, berie sa len tych 380 . tym padom ti ale vznikol preplatok na DNP o ktory mozes socku poziadat.

peha81
22. sep 2010

@murkaa no už je aj tak neskoro,,materská je už odovzdaná na sociálke,,a nástup na materskú mám 1.10,,,tak len dúfam že mi dnes na sociálke hovorili pravdu,,ale bola som asi u troch rôznych ľudí a všetci mi tvrdili to isté,,že mi to v pohode vychádza a nemám sa s tým stresovať. ono aj tak som si to posunula už o 4 dni,,inak by som mala nastupovať už 28.9,,len som chcela mať uzavretý aspon celý mesiac. a ako si to myslela s tým preplatkom,,celkom som to nepochopila? 😅

majamat
22. sep 2010

@katka888 aky zadrhel?

katka888
22. sep 2010

@majamat
sokm dopisala vyssie 😉

majamat
22. sep 2010

@katka888 , myslis, ze sa rata max. VZ z toho obdobia? to by asi vyslo. musim popozerat stare vypl. pasky, ale to necham na zajtra. diky za radu. zatial sa majte, ja sa asi poberiem do postele.

katka888
22. sep 2010

@majamat
dobru noc, a zajtra si to pre istotu prerataj 😉

murkaa
22. sep 2010

@peha81 no mne končila teraz MD a nahlasovala som sa na pokračovanie DNP a zrovna dnes mi volala pani zo SP, že koľko mam zaplatiť za september a povedala mi, že tam mam nejakych 5 € preplatok z obdobia pred MD. Nie som si toho vedomá, lebo mi to ešte aj pri podaní žiadost na MD pracovníčka pozerala v PC (aby som nemala nedoplatok, kvôli podmienke! )
Tak teda radšej zaplať a ked ti to potvrdili aj traja zamestnanci - tak nech ti to dobre dopadne 😉

no a ja to tu čítam, lebo tiež chcem vedieť či už mam narok na vyplácanie PN. DNP som od 5.6.2009. Na MD som nastúpila 28.12.2009 a skončila mi 12.9.10 (38t.) SOm si hned dala pokračovať DNP, ale zmenili sme VZ. Mam zaratanú MD do tých 270 dní? Neunáhlila som sa? MOhla som asi ešte počkať jeden rok?

peha81
22. sep 2010

@murkaa aha,,dakujem,,vlastne aj to je riešenie,,radsej dať viac pre istotu, nech mi to radsej potom vrátia,,no pouvažujem 😉 ..a na tvoju otázku ja vôbec nepoznám odpoveď,,snáď sa niekto nájde 🙂

michellina
22. sep 2010

@katka888 aha dakujem 🙂 o tej prvej podmienke mi ani na socialke nepovedali, stale mi vraveli len o tich 270 dnoch dakujem este raz 😉

katarina104
23. sep 2010

ahoj baby, pozerali ste ste včera správy? Zas niečo nové. To bude platiť aj na materské? ☹

mariro
23. sep 2010

@katarina104 - no pozerala som a aj citala,hmmm......zase nieco ohromujuce na svete ☹

ninan2
23. sep 2010

@mariro mozes dat pls linku kde sa o tom da precitat? Su teda aj nejake zmeny pre DNP?

lubica69
23. sep 2010

no nasratá som riadne Ale to,že sa budú mať lepšie aj matky ktoré v živote nepracovali alebi si nikdy dobrovoľne nepalatili odvody to nik nepíše Takže slušný pracovuitý ľudia si len prihoršia!!!Juj nasratá som riadne 😠

ninan2
23. sep 2010

@mariro aha vdaka, cize ide iba o rodicovsky prispevok, o matersku a DNP nie.

katarina104
23. sep 2010

no len aby sa niečo nezmenilo aj v materskej, oni sú schopný všetkého, no neviem či ušetria, Rómovia to budú využívať. 😅

mariro
23. sep 2010

@katarina104 - tak to dufam nechaju na pokoji,ved DNP je dobrovolne priplacanie tak preco by to mali rusit sakra 🙄

mariro
23. sep 2010

@katarina104 - jaaj ty pises o materskej..ja ze o DNP...uz som normalne zmagorena z toho ...ale matersku hadam nechaju tiez tak

lubica69
23. sep 2010

@ninan2 no to dúfam aj ja,že DNP a materská sa nejak meniť nebudú Aj keď tu je možné už fakt úplne všetkooo 😠

gapa
23. sep 2010

@peha81
díky za info o postupe 🙂 Už som tento postup čítala, aj ked nebol takto laicky, ale len cez paragrafy napísaný. Na vašej pobočke sú dosť znalý, ak ti toto až traja vedeli povedať (napr. v IP mi písala mamička aké dezinformácie dostala o dNP, až zíram). Pre istotu ja mamičkam píšem, nech zaplatia, človek nikdy nevie, aká pani rozhoduje o jej materskej. A aj ked by nakoniec jej to uznali nárok, tie naťahovačky niekedy za to nestoja. A tiež nie každá porodí až po uplynutí 270dní.

Mne tiež na SP hovorili, že nech zaplatím len istú čiastku. Ale vzhladom na to, že ja si platím aj DPvN popri DNP, tak som radšej zaplatila plnú sumu a preplatok si písomne vyžiadam vrátiť. Lebo ak by som tam mala čo i len 1cent nedoplatok alebo zaplatila o 1den neskôr, tak tento mesiac sa mi DPvN neráta vôbec. Tak to nebudem riskovať, ak by náhodou preplatok v SP zle vyrátali a neskôr to dodatočne opravili a mne by vznikol z toho dôvodu nedoplatok. Lebo na papieri som to nemala, že mám taký a taký preplatok. Pri samotnom DNP však neskoršie zaplatenie nie je také háklivé. Ak by bol nedoplatok stačí doplatiť do konca mesiaca, kedy vznikla PN, očr ak nejde o prvý mesiac DNP alebo uplatnenie v ochr. lehote.

@murkaa

neuvádzaš všetky info o dNP, či si počas poberania materského z DNP odhlásila alebo nie. Ak si sa neodhlasovala, tak máš nárok na nemocenské z DNP z vym.základu, z ktorého si platila od prihlásenia do konca roku 2009 (SP myslím počas poberania materského zo zamestnania nepožaduje platnie DNP, aj ked z neho nepoberáš materské. Na toto je tiež viac názorov). Ak si sa odhlásila, tak máš nárok na nemocenské z minimálneho VZ, ak vznikne PN do 26týž. od posledného prihlásenia na DNP.