Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
30. sep 2010

@katka888 - nooo tak to bude...tfuj....dufajme ze sa to zvrati este,vlna nespokojnosti je dost velka 😉

mariro
30. sep 2010

@katka888 - zmena sa moze az po 6 mesiacoch robit,nie po 3

katka888
30. sep 2010

@hamilka
@mariro
jasne, po 6 mes, mne sa smikla asi ruka na klavesnici, sorac

beatricer
30. sep 2010

@mariro presne ako som písala zamestnanie 04/2009 - 10/2009 a od 1.11.2009 som nezamestnaná až do tohto dňa a DNP som si začala platiť až v tomto roku od 1.2.2010- čo som vlastne bola už nezamestnaná.
Mám to zrátané, keď som išla na pn z DNP to bolo len 23 týždňov. Peniažky som dostala z minima. Teda ak pôjdem na PN teraz neovplyvní to výšku materskej?

mariro
30. sep 2010

@katka888 -smyk sem smyk tam....nejake sme dneska uponahlane 🙂 a ja este neviem aj aky je rok... 😀 , inac neviem kam som kukala a ako rozmyslala.. motovidlo som 😀

mariro
30. sep 2010

@beatricer - vysku MD ti to urcite neovplyvni,len treba ist az po 26 tyzdni aby bola PN max. 😉 a to uz myslim mas splenene.

katka888
30. sep 2010

baby, poradte, ak chcem ist na PN z DNP.
musim byt DNP min 270 dni a zaroven splnit podmienku byt dnp min 26 tyzdnov pred nastupom na PN vkuse?
zvazujem si zmenit na DNP vymeriavaci zaklad a neviem ako to spravit, leb zvazujem ist na PN pri dalsom tehu.
zatial si platim od 30.7.2010 z VZ 452 euri / rozdiel z prace a max / a kedze planujeme babo, ak by to nevyslo, tak by malo pre mna zmysel ist aspon na jeden dva mesiace na PN pred nastupom na MD.

beatricer
30. sep 2010

@mariro Ďakujem, moc si mi pomohla. Aspoň niečo nech vytiahnem z tohto štátu. A mimochodom mýliť sa je ľudské hlavne že si vieme priznať omyly. Prajem pekný deň.

mariro
30. sep 2010

@katka888 - predpokladam ze si na rodicaku,takze teraz by bolo pre teba vyhodne dat si VZ z maxima,pretoze ak by si chcela PN ,tak z prace uz nic nebude,ale len z DNP a teda by si mala PN okolo tych 600€,pri platbe poistneho z maxima 49,10€.A ta podmienka 26 tyzdnov v kuse plati.A peniazky sa ti urcite zidu co vezmes na PN a nebudes skodovat.

pami2
30. sep 2010

ahojte baby, prosim vas viete mi poradit ohladne DNP: zacala som si ho platit 9.aug, termin mam na 22.maj. ked som si k 9.aug pripocitala 270 dni, tak mi to vychadza na 5.maj.
znamena to, ze materske z DNP mozem poziadat az od tohto datumu? lebo vsak materska by mi mala zacat okolo 11.aprila ( 22.maj-6 tyzdnov som to ratala).

Takze vlastne, ak na matersku nastupim 11 aprila, 6 tyzdnov pred porodom, tak si poziadam len o matersku z povinneho poistenia a potom 5.maja si poziadam aj o materske z DNP? Nemam na to narok skor?

dakujem
Este vysvetlenie: ja som sa riadila este blogom J. Mihala z r/2009, ked este nebol ministrom a on tam tvrdi, ze staci ak si najneskor zacnem platit v 8.tyzdni, aby som mala vyssiu matersku. teraz ked som si preratala tych 270 dni, tak neviem sa mi zda ze Mihal ratal s tym ze materske je od porodu a nie 6 tyzdnov pred.

pami2
30. sep 2010

@mariro mariro vidim, ze sa v tom vyznas, nevies mi poradit prosim? vid moj komentar o jedno vyssie

dakujem 🙂

mariro
30. sep 2010

@pami2 - podmienku 270 dni treba splnit k porodu...ak pojdes na matersku 6 tyzdnov pred porodom, je to ok, ale vyplacat zacnu az po predlozeni rodneho listu dietata, ak nebudes mat v tom case este splnenych 270 dni.
Potom to uz len papierovo doladis,kedze tebe to vychadza 5.5. este vlastne pred porodom.

beatricer
30. sep 2010

@mariro ešte niečo ma napadlo. Keď má byť tých 26 týždňov vkuse tým sa myslí aj to ,že počas nich nesmie byť PN?

katka888
30. sep 2010

@mariro
nad tym som uvazovala, ale chceli sme babo co najskor, takze ak to vyjde, je dost mozne, ze mi vyjde cas na PNku len na mesiac max dva. mne sa to oplati preto, lebo mi ad jedna za ten mesiac zaplati poistovna uver a za druhe dostanem aj poistenie z bez uctu 5000 sk za mesiac. ale kedze chceme babo co najskor, tak ked som sa bola hlasit, povedali sme si, ze to s PNkou nebudeme komplikovat, ale dnes rozmyslam, ze ak sa nezadari, ze ten mesiac dva by som sa tam uz vtesnala...

a ano, dnes nam to ide 😀 😀 😀

katka888
30. sep 2010

@beatricer
ak si PN, nemocenske poistenie sa ti rata, ale neplatis ho

katka888
30. sep 2010

@beatricer
preto ja hlava derava som sa mohla nahlasit na DNP ked som vedela ze pojdem na PN a matersku, sice by som z toho vtedy nic nemala, ale neplatila by som a cas by sa mi ratal.... ☹

mariro
30. sep 2010

@katka888 - ja by som isla z maxima,ved ak budes mat preplatok tak ti vratia.Jasne ze s Pnkou to poriesis.Nestratis tym nic,len ziskas.

katka888
30. sep 2010

@mariro
joj, potom tu odhlaskuk, prihlasku musim nejak skoro spravit, aby som sa " vtrepala " do 26 tyzdnov" a zaroven do 270 dni do nastupu na PN. musim si to nejak preratat na tie dni

mariro
30. sep 2010

@beatricer - tak ako pise @katka888,rata sa ale neplatis ho ,pretoze uz mas 270 dni poistenia a teda pri PN uz platit nemusis

mariro
30. sep 2010

@katka888 - no najlepsie ihned,nech ti plynie 26 tyzdnov... a ci otehotnies hned alebo neskor,tak kym by si isla na MD ,tak vyberes PN a nic sa nedeje.Ja by som necakala.Takto ziskas este viac.
A ty mozes mat PN hocikedy cez rodicak,samozrejme musis mat splnenych 270 dni poistenia.

beatricer
30. sep 2010

@katka888 to mi je ľúto ale nič nieje stratené.Ja som si myslela že otehotniem hneď ako si začnem platiť ale nevyšlo to., musela som ísť na výber krčných mandlí a presne mesiac na to som ostala tehotná. Rada by som to teda teraz využila. Keď Mihál s nami zametá trošku musíme aj mi. No nie?

katka888
30. sep 2010

@mariro
mas pravdu.... dat maximum, a keby nevysla PNka, tak poziadat pri druhej materskej o vratenie preplatku. ked ja sa furt stale nevyznam v tom predpokladanom vymeriavacom zaklade, ked som zamestnana a som na rodicovskom. jedne baby pisu, ze im dal zamestnavatel minimum, ine ze neviem co, ale podla mna mi nemoze pri dalsej materskej napisat minimum, ked mam v zmluve 640 euri, ci hej?

katka888
30. sep 2010

@beatricer
jasne, bez boja sa nedame 🙂
my sme prve spravili na 1x... / teda druhy, ale prvy pokus bol mimo plod dni, lebo mm bolnazoru, ze sa to da aj vtedy hihi / a teraz sa sice nezadarilo, ale uvidime o 2 tyzdne dalsi pokus. aj preto si to musim nejak rozratat, ci fakt prespekulovat tu PNku alebo nie. asi ak by mi nevyslo teraz tehu, tak pre istotu si teraz nastavim platby akoby som sla vyuzit PNku a mozno mesiac pockame , lebo rodit v juli auguste sa mi nem chce.

katka888
30. sep 2010

@mariro
ved to, ze musim aj tych 270 nahrabat. ked ja tapa sprosta som sa nepripoistila este pred PNkou a materskou co som teraz mala.... idem kalkulovat, ak vykalkulujem, zajtra pojdem na socialku a dam odhlasku prihlasku . mala by som dnes, ked je koniec mesiaca, nech sa lepsie rata poistne, ale dnes asi nerobia a ak len do 12tej a to nestiham, drobec teraz zaspal

pami2
30. sep 2010

@mariro mariro, prepac, ale nejako ti nerozumiem...nevyznam sa velmi 😒 . Znamena to, ze ak v case nastupu na matersku ( 6 tyzdnov pred porodom) este nemam 270 dni, tak matersku z DNP mi zacnu platit az po narodeni a predlozeni rodneho listu ( vtedy uz budem mat 270 dni splnenych)?

a este jedna otazocka, ak smiem: co v pripade ak by som isla na rizikove tehu od januara. zial, v mojom pripade to naozaj hrozi.. pre nemocenske si staci platit 182 dni nepretrzite? alebo su tam zase nejake dlasie podmienky? mozem plynule prejst z PN na matersku a vyska oboch - aj PN aj materskej-bude rovnaka?

dakujem este raz

katka888
30. sep 2010

@pami2
matersku ti vyplatia, az ked splnis 270 dn i, tzn spatne
na PNku tiez musis splnit byt nemoc poistena min 270 dni , mala si za posledne dva roky nejake nem poistenie, ktore zaniklo? napr z prace?

beatricer
30. sep 2010

@katka888 s prvým sme ani mi nemali problémy - ani neviem ako? 😀 . Keď si to prerátaš, že by si platila keď aj 10 mesiacov aj tak sa to stále oplatí. Jedným mesiacom na PN-ke sa to vráti a potom si už len zisková. Teda u mňa to tak platí.

katka888
30. sep 2010

@pami2
mihal ratal spravne, lebo on stale tvrdil, ze ak mas nejake ukon nemoc ktore sa ti prirata do tych 270 dni, vtedy ti staci do 8 tyzdna kvoli druhej podmienke - 26 tyzdnov pred nastupom na MD byt vkuse nem poistena ...

ty sii zamestnana? ak ano,PNku budes mat z prace, aby si mala aj z DNP musis mat do nastupu na PNku 270 dni nemoc poistenia a to terajsie DNP plus nejake stare poistenie, ktore ti zaniklo a ktore bolo do 2 rokov od nastupu na PN spatne

katka888
30. sep 2010

@beatricer
ano, a mne este plus tie komercne poistenia. joj baby ma tu lanarite .... 😀 😀 idem rpe ten paier a pero a idem rachovat

beatricer
30. sep 2010

@katka888 risk je zisk - tak do toho 😉