Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka888
30. sep 2010

takze to zhrniem...
pred nastupom na PN musim byt 270 dni nemoc poistena / rata sa mi aj ukoncene DNP - teraz toto ked ukoncim/
a zaroven musim byt nemoc poistena vkuse 26 t pred nastupom na PN / rata sa mi uz to nove co si dam / este zohladnit nejak zmenu roka a VZ , ale to asi nepojde.... 😒 to uz privelmi vydumujem

katka888
30. sep 2010

a gol bude, ked to mihal zrusi 😀

pami2
30. sep 2010

@katka888 katka, vdaka za odpoved. som zivnostnik od tohto maja, povinne odvody mam minimalne. pred tym som bola zamestnana. takze ak by som potrebovala ist na PN od januara, tak by sa mi to ratalo od jan-dec 2010, teda zamestnanie+zivnost?

270 dni z DNP mi uplynie az 5.5, porod mam mat 22.5. takze, ak by som isla na rizikove tehu od januara, tak by som mala PN iba z mojho povinneho poistenia ( v januari este nesplnam 270 dni DNP)?

pami2
30. sep 2010

este na jednu vec som si spomenula..viem, ze niektore baby to riesili tak, ze sa nechali zamestnat u nejakych znamych s max. VZ ( teda s platom okolo 1100E) na 2-3 mesiace. nieco sa mi mari, ze potom materska a nemocenske sa rataju z posledneho zamestnania?

beatricer
30. sep 2010

@katka888 Tak dúfajme že na toto si už pán Mihál netrúfne. Som zvedavá ako dopadne rodičák po tých akciách čo dievčatá naplánovali. Ja by som s tým VZ veľmi nešpekulovala.

kosska3003
30. sep 2010

@gapa vcera som uz pisala ale akosi nik mi nedal vediet poradis mi prosim ze ked som bola nezamestnana tak som pri prvom dietati nemala narok na matersku teraz chceme druhe tak ak by som si dobrovolne platila nemocenske tak budem mat na nu narok a v akej vyske musim platit a kolko dostanem matersku dakujem

katka888
30. sep 2010

takze baby, posledna prosba o radu....
270 dni DP mi uplynie 25.5.2011. - vtedy splnim podmienku 270 dni
ak si od 270 dni odratam 26 tyzdnov, vyjde mi datum cca 24.11.2010
cize... na PN musim splnit 270 dni a 26 tyzdnov vkuse, takze podla mna, mi staci si zmenit VZ na maximum cca 23.11.2010 / este rpesne preratam / a tym splnim 270 dni a zaroven 26 tyzdnov do PN.
a bude sa mi brat VZ z maxima z toho noveho DNP.

ale ak sme teraz tehu, tak uz z toho nic. ale ak narychlo ratam, by sme tehu spravili v oktobri, tak stiham 1 mesiac PN.... abo počekáme choľem dakuščičko 😉
a do 24.11. aspon budem vediet, ci robia nejake zmeny, abo ne

mariro
30. sep 2010

@pami2 - tak ako pisem,ked nemas splnenych 270 dni, tak ti urcite nebudu vyplacat...ked splnis 270 dni tak dostanes peniazky.Rodny list sa nosi ked mas termin porodu a konec 270 tich dni tesne pri sebe,zalezi co ktora socka vyzaduje.
A na PN ist z DNP nemozes pretoze nemas splenych 270 dni,takze rizikovu pn mozes brat akurat z prace ak pracujes.

mariro
30. sep 2010

@katka888 - dobre pocitas,moze byt 😉

katka888
30. sep 2010

@kosska3003
musis splnit 2 podmienky, byt DNP min 270 dni pred porodom / realnym datumom, nie predpokladany, tj rataj s rezervou predcas porodu / a zaroven byt DNP min 26 tyzd pred nastupom na matersku. to splnis pri splneni 1 podmienky
a pocty... urob sama ako uznas za vhodne...
mozes si urcit min a max vymeriavaci zaklad. maximum je cosi cez 1000 eur, najdes na spranke soc poistovne aktualne.... materska sa ti rata ako 55% z VZ , tj ak si das max 1000 eur / pre lahsie ratanie / matersku budes mat 550 eur . mesacne platis poistne, ktore sa rata ako 4,4% z vymeriavacieho zakladu, ktory si urcis, ak si urcis 1000 eur, tak 4,4 % je 44 eur mesacne.
ak nieco nie je jasne, napis, hoc aj 3x sa opytaj, pri tom ako sa to tu pise, tak moze sa stat ze sa nejaka otazka prehliadne, ale urcite nie naschval... 😉 / aj aj sa na nejake veci pitam tiez aj 3x kym na to v tom chaose niekto odpovie 😉 /

katka888
30. sep 2010

@kosska3003
joj a ps. poisti sa este pred otehotnenim, aby si stihla splnit podmienku 270 dni, predsa len 270 dni = 9 mesiacov 😉

mariro
30. sep 2010

@kosska3003 - treba platit DNP po dobu 270 dni.Vysku si mozes urcit sama.Ak chces max.matersku tak mesacne 49,10€

katka888
30. sep 2010

@mariro
joj aka som mudra 😀 😀 😀 😀 😀 / vtipkujem /

katka888
30. sep 2010

@mariro
sa normane tesim, ze som nasla sposob ako o... system... ale sa dotesim, ked uz sme tehu 😀

beatricer
30. sep 2010

@katka888 každej jednej prajme aby našla spôsob ako o.. systém. Kedy budeš vedieť či si tehu?

katka888
30. sep 2010

@beatricer
noooo.... o 2 tyzdne hihi 🙂 zakon schvalnosti bude, ze bdeme tehu, ale to bude super, lebo tu nejde o tu PNku samozrejme. ale kukala som, ak by to vyslo bud mesiac, tak na PN by som sla asi na 2 tyzdne ale aj to by sa mi oplatilo.
este je taka spekulacia / dufam,ze to minister necita .... / ak by som mala nastupit na MD 17teho v mesiaci, 15teho ukoncit PNku, 16teho byt akoze na rodicaku a mam narok na PNku 15 dni, cely rodicak a matersku zvysne dni....

pami2
30. sep 2010

"k dobe trvania samotného DNP sa pripočíta aj doba prípadného iného - už ukončeného - nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom"

chapem spravne, ze aj ked som si DNP zacala platit az v auguste, do 270 dni sa mi zarata aj povinne poistenie zo zamestnania pred zacatim DNP?

nejak sa mi to zase pletie ... ☹

beatricer
30. sep 2010

@katka888 tak ty si dobrá 😝 😝 😝

katka888
30. sep 2010

@pami2
ano, ale ukoncene, tzn ze ak ti dane zamestnanie stale trva, nepriratava sa to. cize ak ti skoncilo, odrataj si od datumu porordu dva roky, a vsetky nem poistenia ktore si mala, a ktore su ukoncene, sa ti k DNP prirataju

katka888
30. sep 2010

@beatricer
mylsim si, ze ja to asi nevyuzijem, ale mozno som inspirovala nejake maminy

penelope10
30. sep 2010

@pami2 ANO bude sa zaratavat doba pokial je poistenie /povinne/ ukončene.

+ pre určenie vysky treba 26 tt poistenia do porodu.

Inak by ma zaujomalo aky je postup v pripade ze ides na matersku (teda 6 tt pred planovaným porodom ) a ak nemas narok na materske (neuplynulo 270 dni poistenia), co bude robiť soc. poist vtedy ?
dik.

katka888
30. sep 2010

@pami2
takze este raz, rekapitulacia...
prirataj si k existujucemu DNP to nemocneske z prace, ktru si uz skoncila... myslim cas toho nemocenskeho.
ak ti do nastupu na PNku vyjde ze splnis 270 dni a zaroven splnis do nastupu na PNKU 26 tyzdnov poistenia NP v kuse, bdes mat narok na PNku aj zo zivnosti aj z DP a matersku ti zacnu vyplacat normalne 6 tyzdnov pre plan term porodu

pami2
30. sep 2010

"Nárok na materské budete mať z nemocenského poistenia SZČO i z dobrovoľného nemocenského poistenia - ak splníte podmienku, že v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ste boli nemocensky poistená ako SZČO aspoň 270 dní a aj podmienku, že v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ste boli DNPO aspoň 270 dní.

Pripomínam, že pri tomto posudzovaní sa k obdobiu nemocenského poistenia, z ktorého si uplatníte nárok na materskú, sa pripočítajú aj obdobia prípadného predošlého už ukončeného nemocenského poistenia - napríklad predošlého už ukončeného zamestnania. Pri uplatňovaní nároku na materské aj z nemocenského poistenia SZČO aj z DNP sa však predošlé už ukončené nemocenské poistenie zohľadní len raz.

asi to fakt plati, baby prosim potvrdte mi to. takze do tych 270 dni sa mi zarata aj nemocenske z byvaleho zamestnania a plati ze DNP si musim nepretrzite platit aspon 26 tyzdnov, aby som si mohla uplatnit nemocenske davky ( teda aj PN)?

katka888
30. sep 2010

@penelope10
vyplati ti spatne matersku , ked predlozis RL dietata s datumom porordu a oni skontroluju, ci si do datumu porordu splnila 270 dni

katka888
30. sep 2010

@pami2
ano, musis byt DNP min 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, alebo pred nastupom na PN
zaroven, sa ti nemocenske z predch zamestnania prirata bud k DNP alebo k odvodom zo SZC. ako SZCO si ako dlho platis tie min odvody?

pami2
30. sep 2010

@katka888 zamestnanie mam ukoncene koncom aprila a hned som nastupila ako SZCO, nemam ani den volna vynechany.

a to nevadi, ze DNP som zacala platit az v auguste? tzn, v obdobi od konca aprila do augusta som si platila len povinne ako SZCO

pami2
30. sep 2010

@penelope10 ahoj, podla katky888 ak nemas 270 dni ukoncenych pocas nastupu na matersku ( v obdobi 6 t pred porodom), ale konci ti napr. 2 tyzdne pred porodom, tak si o materske z DNP poziadas po porode a preukazes rodny list. zacnu ti vyplacat materske z DNP od datumu, ked mas 270 dni.

Katka888, dufam, ze som ta zrekapitulovala spravne 😒

katka888
30. sep 2010

@pami2
nevadi... cize ...
1. zo szco ... prerataj si, ked yti uplynie 270 dni a vtedy az chod na PNKu. kamoska ma tiez zivnost, mala ist na rizikove, ale sa dohodla odkedy by sla a pod. ked splnis podmienku 270 dni splnis aj tych 26 tyzd.
2. DNP vyrataj si, kedy ti skonci 26 tyzdnov poistenia - a vtedy chod na PN. / porovnaj si aj s tym zo SZCO / a k tym 26tyz si prirataj kolko si bola nem poistena v praci, ci ti to dokopy da 270 dni, ak ano, tak si za vodou aj na porod / tu si ale tak rataj zo zamstnania, ze sa berie do uvahy len cas 2 roky dozadu pred nastupom na PN resp, pred datumom porodu, tj nemozes tam zaratat napr 08/2008 ... chapes

hamilka
30. sep 2010

@katka888 dakujem katka,ak to teraz necham tak,takze max VZ od 1.10,a na buduci rok pojdem na matersku moja materska bude max?lebo ja mam z tych prihlaseni a odhlaseni chaos a bojim sa,ze by som nieco zrusila a prisla o matersku.....pani na soc.sa odmieta bavit,ked som sa vypytovala,tak mi povedala,ze musi vybavovat dalsie stranky a dala mi do ruky brozurku,vraj si to mam nastudovat....no hroza....a zajtra tam idem,tak si to musim neako vyjasnit.......tak ta budem bombardovat otazkami 😝

katka888
30. sep 2010

@pami2
hej, vyplatia ti vsetko spatne az po predlozeni RL. uz to tu jedna mamicka riesila,reto viem ... 😒 taka mudra zas nie som hihi ... teda mudra nie som vobec, ja to tu len opakujem,co som si precitala 😝