Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

florencia
29. júl 2009

prečo? 🙂 564,30 eur + 30 % prémie, každý mesiac to bolo inak

gapa
29. júl 2009

Dagi, ak si platíš od napr. 2.3.09 a neodhlásiš sa, tak po 26tždnoch od posledného prihlásenia sa ti ošetrovné ráta zo skutočného VZ.
Napr. ak vznikne do konca roka 2009, tak sa ráta z rozhodujúceho obdobia od prihlásenia, do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu vzniku očr. t.j. ak vznikne napr. očr 30.11.09, tak z obdobia 2.3.-30.9.09. Zrátajú sa vym.základy a vydelia dnami v tomto období. Dávka bude 55% z tohto denného VZ, max. samozrejme 10dní.

gapa
29. júl 2009

opravujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nesprávne som napísala " z obdobia 2.3.-30.9.09"
správne je " z obdobia 2.3.09-31.10.09"

gapa
29. júl 2009

adrikanatasa,
zmenu podaj do konca augusta (t.j. najneskôr 31.8.), aby bola platná od 1.9.09 (VZ sa mení vždy len od prvého v mesiaci, t.j. nedá sa meniť počas mesiaca).

Nie je obmedzené aký dlhý čas musí uplynuť od zmeny VZ do nástupu na MD, podstatné je po 26týždnoch od posledného "prihlásenia" na DNP a splniť 270dní. Aspon teraz sú takéto podmienky.

dagi76
30. júl 2009

Gapa dakujem velmi pekne
pochopila som, cize uz po prvom polroku od prihlasenia sa mi budu vym. zaklady zratavat.
Myslela som si ze zas polroka budem dostavat z tejsumy ktoru si momentalne platim, potom po polroku zas.......
oki chapem, cize mozem si od septembra platit z maxima

a tie dni do kedy sa to musi odniest na socialku neviete?

adrikanatasa
30. júl 2009

gapa ďakujem pekne, si zlatá. Treba sa riadne odhlásiť a potom nanovo prihlásiť alebo stačí len zmena?

gapa
30. júl 2009

adrikanatasa,
to musíš vedieť sama. Aj tak sa dá aj tak. Každé má svoje výhody aj nevýhody. Pri odhlásení znovu plynie 26týždnov ale potom by bol vyšší vym.základ (ak ti nezvýšia plat).
Ak dáš len zmenu, tak môžeš prípadne skôr čerpať aj nemocenské z vyššieho VZ.

gapa
30. júl 2009

dokedy odniesť zmenu? som písala do 31.8.09, ak to odnesieš 1.9.09, tak je zmena účinná od 1.10.09.

adrikanatasa
30. júl 2009

Ďakujem ti pekne. Takže je rozdiel len zmena alebo odhláška a následná nová prihláška..
Takže z akého vym. základu sa mi bude rátať materská za predpokladu že porodím v roku 2010? Bude sa to počítať z celého roku 2009 alebo len z toho vyššieho VZ?

gapa
30. júl 2009

z obdobia od "posledného" prihlásenia, za predpokladu, že splníš 26týžd. do nástupu na MD a 270dní, nebudeš mať nedoplatok a nebudú zmeny v zákone.

adrikanatasa
30. júl 2009

nooo to zatiaľ vyzerá dobre. Len nech nezmenia zákony :o)

laua
2. aug 2009

Ahoj Gapa som tu prvý krát a čítam všetko rad radom. Ale do zajtra nestihnem všetko prečítať, tak by som sa ta chcela opýtať ako je to v mojom prípade, aby som si mohla ist ihned vybaviť platenie DNP.
Som zamestnaná dlhodobo na dobu neurčitú tak základné poistenie sa mi platí štátom ak som dobre čítala vyššie. Teraz v septembri plánujem otehotnieť. Doktor ma vypíše určite na rizikové. Ako to mám spraviť, aby som mala vyššiu materskú. Moja HM je tých 480eur ako kedy. Neviem akú by som mala bez toho DNP a akú s tým, neviem si to vobec vyrátať nevyznám sa v tom vobec ani neviem ako to je s tým vymeriavacím základom.
Ak by si mi mohla dat neaké info budem ti veľmi vďačná... si zlatá... a obdivujem ťa

gapa
2. aug 2009

o materskom v r.2008
http://jozefmihal.blogspot.com/

teraz možno dať zmenu VZ až po uplynutí 26týždnov od posledného stanovenia VZ.

príp. teraz na porada.sk tiež začína p. MIhál písať nove časti o materskom.

katana11
4. aug 2009

ahoj Gapa, chcem poradiť od 04.02.09 si platím DNP zo starého vym. základu, Právo na akú kolvek zmenu mám po uplynutí 6 mesiacov. Teda dnes by som chcela zájsť do SP a podať zmenu VZ z maxima 1084.55 eur - moju mzdu neviem či odpočítať z hrubého alebo čistého príjmu? Tu ale som na pochybách či to bude mať naďalej plynulý priebeh nakoľko som v 5tt. ako to vyrátajú? Ďalšie možné zmeny po 6 mesiacoch môžem vykonať teda 04.02.2010 term pôrodu je medzi marec -apríl. Ak som dobre na fóre pochopila pred termínom pôrodu sa DNP musí platiť neustále 26 týždňov t.z. že nie je rozumné zrušiť DNP toho 04.02.2010. Ako to teda je? Ja kvázi pôjdem v tom období na MD tu sa to už nemusí platiť? Mám z toho zmätok. A ešte jedna otázka ako je to s PN pokiaľ budem mať problémy počas tehotnosti doba od ulinutia platenia si DNP mi vychádza na 18.08.09 tu by som poberala výšku PN už z môjho stanoveného VZ? A teda PN sa zaratáva do poistného trvania 270 dní alebo nie?. Kedy môžu teoreticky nastať preplatky a nedoplatky v SP? Ďakujem Vám za akú kolvek pomoc ešte dnes.

gapa
4. aug 2009

katana,
je jedno, či podáš zmenu dnes alebo 31.8.09, lebo aj tak všetky zmeny VZ nahlásene a podané!!! v priebehu augusta sú platné až od 1.9.09, t.j. nemožno zmeniť VZ počas mesiaca. To jedine ukončiť DNP a nanovo sa prihlásiť môžeš aj v priebehu mesiaca. To ti samozrejme znovu začne plynúť 26týždnov od nového prihlásenia. NO ak nebudú problémy a si v 5tt, tak to v pohode do nástupu na MD stihneš. Len prípadná PN (ak splníš podmienku 270dní ale nie 26týtdnov) bude rátaná len z minim.mzdy.

☹ 😔 (nehnevaj sa, neodpovedala som ti, lebo si tam mala strááásne vela otázok, no chcela som ti aspon odpovedať, tak prepáč 🙂 )

No zdá sa mi že presne na takéto niečo som už odpovedala, aj ked možno s posunutým dátumom?

Ak dáš zmenu VZ, tak mateské sa ti bude rátať z VZ od 4.2.09 do 31.12.09, ak sa odhlásiš, tak z VZ od nového prihlásenia do 31.12.09 (ak uplynie do nástupu na MD aspon 26týždnov a nezmenia sa zákony do nástupu na MD).

Počas poberania materského z DNP platiť DNP nemáš povinnosť.

Počas poberania nemocenského tiež platiť DNP nemusíš, ak "poberáš" nemocenské z neho (no to musíš mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN z DNP. Ku dnom DNP sa môžu prirátať aj dni iného ukončeného NP). Aj dni poberania NP bez platenia poisteného sa rátajú do trvania NP, t.j. do 270dní aj do 26týždnov.

Ak nárok na nemocenské počas PN mať nebudeš, tak musíš platiť DNP aj počas PN.

zuzik311
4. aug 2009

Ahoj Gapa,

chcela by som Ta poprosit o radu. Som zamestnana od 17.1.2009 a dobrovolne nemocensky poistena osoba som od februara 2008...platim si z minimalneho vymeriavacieho zakladu, co je teraz priblizne 13 eur. rozmyslam ze babo planujeme "zamiesit" az buduci rok v juni...
chcem sa spytat ci mam zrusit to DNP alebo mi to na nieco bude.. ak sa teda nezmeni zakon.. za terajsich podmienok by som z neho este dostala dake koruny navyse, ci nie?
v case ked budem tehotna by som mala robit vyse roka, takze by som mala jedno nemocenske hradene zamestnavatelom a toto dobrovone nemocenske.. max. vymeriavaci zaklad mi to nepresiahne, takze keby sa nezmenil zakon a budem si platit obe tak by mi vysla materska tych 15 400 sk? ci to platim kazdy mesiac uplne do vetra?
prosim ta porad. dakujem velmi pekne.. pekny dnik

gapa
4. aug 2009

zuzik,
ak máš z DNP 270dní splnených a v r.2008+2009 si platila z min.VZ a tehotenstvo plánujete dost neskôr, tak asi pri tvojom VZ nemá velký význam ho pltiť. Potom, ak by si išla napr. na PN, očr sa stačí prihlásiť na DNP den pred vznikom PN/očr a dávka bude vyššia, ako keby si sa neohlásila ( v r.2008 bola min.mzda 8100,- a akutálna je 295,5eur, čo je viac). Potom len nemaj medzeru väčšiu ako14mesiacov a ak sa nič nezmení, tak sa prihlás najneskrô do 8tt (resp.6tt ak nátuo na mD 8týž.pred PTP).
No a hlavne sledovať pripravované zmeny zákona o soc.poistení.

gapa
4. aug 2009

zuzik,
no neviem, či som ta správne pochopila. Dúfam. 🙂

katana11
5. aug 2009

gapa, ďakujem 😉

katie233
5. aug 2009

Ahojte, mám otázočku. Dnes som obdržala rozhodnutie zo sociálnej poisťovne, že na DNP ma prihlasuje od 13.7. Žiadne bližšie info však v tom rozhodnutí nebolo, napr. na aký účet to mám platiť, koľko mám platiť, atď. To mi príde šte niečo? Ďakujem

delfinaa
6. aug 2009

Ahoj gapa aj ja by som ta chcela poprosit o radu,

Som dobrovolne nemocensky poistena osoba od 01.08.2009(co je aj dnom od kedy som nezamestnana, a na PN) kedze mam termin porodu 07.02.2010 a na MD nastupim niekedy v decembri nesplnam podmienky (cize nezmestim sa do tych 26. tyzdnom). Ale dostala som radu, ze ak si budem platit z min. vymeriavacieho zakladu 13 eur prilepsim si matersku o cca 165,96 eur a ked nastupim na MD mam sa odhlasit. Vobec sa v tom nevyznam a chcela som sa ta spytat ci si netreba tychto 13 eur platit po celu dobu co budem na MD? A prilepsenie materskej budem mat pocas doby co mi bude platit zamestnanec, alebo po cele 3 roky?

adriana2009
6. aug 2009

Ahojte baby, potrebujem poradit, co sa tyka nemocenskeho poistenia a naroku na materske.
Som dobrovolne nezamestnana od 1.2.2009, termin porodu mam 2.4.2010. Od januara 2008 som pracovala u jedneho zamestnavatela do 31.augusta 2008. Potom som bola 2 mesiace dobrovolne nezamestnana a od 1.11.2008 do 31.1.2009 som pracovala u dalsieho zamestnavatela. Mam narok na materske? V akej vyske sa mi bude pocitat, z akeho VZ? Je potrebne ist do Soc. poistovne a prihlasit sa na dobrovolne nemocenske poistenie? Ak ano, co je pre mna vyhodnejsie, aby som mala vyssie materske? Platit DNP z min. alebo max. VZ?
K akemu datumu mi staci zacat platit DNP a kolko je teraz minimalne a maximalne? Budem potrebovat od byvalych zamestnavatelov potvrdenie o vyske prijmu? Viem, ze narok na materske vznika, ak som bola v posled. 2 rokoch pred porodom nemocensky poistena aspon 270 dni. V poslednych 2 rokoch pred porodom u mna znamena, splnit podmienku 270 dni v dobe do zaciatku 6.tyzdna pred ocakavanym dnom porodu, to znamena byt poistena aspon 270 dni v dobe od 15. 2. 2008 do 15. 2. 2010? Narok na materske vznika od zaciatku siesteho tyzdna pred ocakavanym dnom porodu urcenym lekarom, najskor od zaciatku osmeho tyzdna pred tymto dnom, ak je porod skor, tak odo dna porodu. Pokial viem, narok na materske je splneny, ak by som v case naroku na materske platila nemocenske poistenie. Alebo sa mylim?
Co v pripade, ak porod nastane skor ako 6 tyzdnov pred ocakavanym dnom porodu?
Prosim poradte, mam v tom trosku chaos. Dakujem 🙂

gapa
6. aug 2009

adriana,
podmienka 270dní sa ráta nasleovne. Ak porodníš (tj. berie sa skutočný pôrod) napr. 2.4.2010, tak sa sleduje obdobie 2.4.2008-1.4.2010, či v danom období si bola nem.poistená aspon 270kalend.dní. V tom čase si bola nem.poistená v obdbí 2.4.2008-31.8.2008 + 1.11.08-31.1.2009, čo je len 244kalend.dní, takže ak porodíš v ten den, tak ti chýba aspon 26dní nem.poistenia. To platí, ak si namala počas zamestnania prerušené nem. poistenie napr. z dôvodu volna bez náhrady mzdy, očr nad 10dní, rodič.dovolenky. Dni PN, očr do 10dní sa ráta do dní NP.

Je nepodstatné, aký si mala vymeriavací základ/hrubú mzdu v predchádzajúcich zamestnaniach. Z nich už nárok na materksé mať nebudeš. Potrebuješ nejaké nové nem.poistenie.

Vzhladom na to, že si už tehotná viac ako v 8tt, tak DNP je pre teba nie výhodné, lebo by sa ti nárok rátal len z minimálnej mzdy, aj keby si si ho platila z maxima. Nestihne uplynúť od prihlásenia do nástupu na MD potrebných aspon 216týždnov, lebo nastupuje sa na MD najneskôr 6týždnv pred predpokl.termínom pôrodu.

Takže podla mna najistejšie a najjednoduchšie bude sa u niekoho zamestnať aspon na tých cca 26kalend.dní a samozrejme s čo najvyšším vym. základom. Dá sa napr. aj teraz a nemusí ti trvať toto nem.poistenie do nástupu na MD. Dá sa aj šikovne začať napr. PP pred koncom mesiaca a ukončiť v nasledujúcom. Ak po ukončení tohto PP nastúpiš na MD a splníš tých 270dní a od ukončenia do 6mesiacov nastúpiš na MD (čo ti už vychádza), tak materské by sa rátalo z obdobia od začiatku PP do konca mesiaca, kedy PP začal (platí len v prípade, ak PP skončil v dalšom mesiaci). Takže je absolútne nepodstatné, kolko zarobíš v tom dalšom mesiaci. Dôležitý je len ten prvý mesiac, príp. to môže byť aj 1den. 🙂 😉

Ak porodíš skôr ako nastúpiš na MD, tak sa počíta ako nástup na MD den pôrodu.

gapa
6. aug 2009

ešte dodám, že treba to dobre prepočítať (hlavne dni NP) a radšej sa potom poradiť s konkrétnymi dátumami a sumami kvôli tomu rozhodujúcemu obdobiu, lebo rátajú sa kalendárne dni a nie pracovné!!!

adriana2009
6. aug 2009

Ahoj Gapa, velmi pekne dakujem za odpoved, len k tomu este dodam 2 informacie: momentalne som v 6. tyzdni - cize ak napr. hned zajtra pojdem do Soc. poistovne a prihlasim sa na DNP, potom budem mat narok na materske? Stiham to tym padom do 8tt... alebo DNP budem platit az od nasledujuceho mesiaca, aj ked by som isla do Soc. poistovne hned zajtra? Ale to potom nestiham do 8tt...
Staci mi DNP platit z min. VZ alebo je pre mna vyhodnejsie kvoli vacsiemu materskemu prispevku DNP platit z max. VZ?
2. informacia sa tyka toho, ze pocas obidvoch zamestnani som nemala ani raz prerusene NP.
Cize chapem to dobre, ak chcem mat narok na materske, v case vzniku naroku na materske mi musi trvat NP?
Myslim, ze potom by sa mi oplatilo zacat napr. od zajtra platit DNP z min. VZ, aby som dostala aspon min. materske (ratane z min. mzdy). Je to vzdy lepsie, ako nedostat vobec nic (teda okrem rodicovskeho prispevku).
Este raz dakujem za odpoved 🙂

gapa
6. aug 2009

adriana,
aha, som si zle napísala do excelu, že máš pôrod 4.2.2010 miesto 2.4.2010, takže som myslela, že si tehotná dlhšie 🙂

musíš mať bud trvajúce nem.poistenie ALEBO musíš byť v tzv. ochrannej lehote po ukončenom nem.poistení. t.j. ak by si mala prac.pomer, napr. 2dní, tak po ukončení pre teba ako tehotnú plynie 6mesačná ochranná lehota od ukončenia PP/nem.poistenia. Ale vlastne kvôli tým 270tim dnom potrebuješ ty tých aspon 26dní (prerátaj si sama pre istotu, lebo ako vidíš, sa môžem seknúť) alebo viac, ak porodíš neskôr.

Takže pozor!!!
ak porodíš neskôr ako 2.4.2010, tak budeš potrebovať dní nem.poistenia vlastne viac!!!!! ako 26!!!!

K tomu DNP :
1. ak sa do tvojho nástupu na MD niečo zmení v zákone o soc.poistení ohladne DNP, tak je riziko, že nárok na materké z DNP nebude, no neviem. PReto ak sa dá, treba radšej riešiť cez prac.pomer, tam už dlhodobo nerobia žiadne zmeny, tak snád nezmenia nič.

2. ak zákony ostanú pri nástupe na MD rovnaké, ako sú teraz a prihlásiš sa do 8tt. a nastúpiš na MD až po uplynutí 26týžtdnov od prihlásenia, tak sa ti materké bude rátať zo skutočného VZ (Ak budeš platiť z minima, tak z mimima- to sa ale neoplatí prihlasovať už teraz, stačí aj neskôr. Ak z maxima, tak maxima), z ktorého budeš platiť DNP. Opakujem, že ak sa nezmenia zákony.

3. ak by si nemala nárok na materské, tak máš nárok na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa (ak porodíš v 4/10, tak od 4/10, ak v 3/2010, tak od 3/2010 v plnej výške cca tých 164,22eur alebo ak vláda splní slub,tak aj viac. Takže jedine za 2/2010, kedy nastupuješ na MD by si nedostala nič, ak by si porodila až v 4/2010, tak vlastne ani za 3/2010.
Ak by si se platila z minima, tak dostaneš síce materské aj za 2/10 ale len počítané presne na kalend.dni, t.j. bud od 19.2. alebo od 5.2.2010 z mim.mzdy t.č. je 295,5 od 1.1.2010 možno niekde som čítala, že cca 319eur ???, takže oproti tomu, ak by si porodila v 3/2010 by si dostala viac len o nejakých pri nástupe na MD 8týžd.pred termínom, teda 5.2.10 a min.mzde 319eur viac o cca164eur, pri nástupe 19.2.2010 o cca58eur viac. A teda ešte aj za každý mesiac o nejaých cca 400 Sk viac, ak ostane rodič.príspevok na sume 164,22eur a nezvýšia ho a min.mzda bola 319eur. A potom aj na konci poberania materského by bolo o niečo viac, no to sa mi nechce rozpisovať, aj tak záleží od dátumov. Musela by si platiť aspon tých dajmetomu mesiac DNP najmenej z minima, čo ak sa prihlásiš pred nástupom na MD napr. od 1.1.2010, tak cca 14eur. Teda mohla by si aj viac, ak by si vedela, že môžeš si nechať a chceš nechať DNP aj poukončení materského.

NO už stačí výpočtov. Musíš sa rozhodnúť sama, či to riskeneš a prihlásiš sa najlepšie hned, no do 8tt napr. z maxima a nastúpiš na MD po 26týždnoch,, či sa pokúsiš nájsť si prac.pomer alebo počkáš do nového roku a potom podla aktuálnych zákonov sa prihlásiš z minima alebo maxima.

A ešte si sa pýtala. Ak prídeš na SP napr. 10.8.2009 a podáš si prihlášku od 10.8.09, tak si DNP od 10.8.09 a nie až od 1.9.2009. Len zmeny VZ sú platné od prvého dna mesiaca nasledujúceho od mesiaca podania zmeny (samozrejme najskôr po 6mesiacoch od jeho predchádzajúceho stanovenia).

zanzi22
7. aug 2009

gapa,prosím ťa môžeš mi vysvetliť tú 6 mesačnú ochrannú lehotu od ukončenia PP,čo to vlastne znamená?lebo aj mne na sociálke ohľadom toho niečo vysvetlovali,ale som to nejako nepochopila.dakujem

gapa
7. aug 2009

zanzi,
pozor, sú dve ochranné lehoty. Teda jedna je správne ochranná doba v zmysle zákonníka práce (zákaz výpovede) a druhá je podla zákona o sociálnom poistení a platí pri ukončení nemocenského poistenia.

Ak tvoj prac.pomer/nemocenské poistenie trvalo aspon 42kalendárnych dní (t.j. 42dní alebo viac), tak pri ukončení PP/NP si v ochrannej lehote 42dní.

Ak trvalo NP menej dní, tak je ochraná lehota tolko dní, kolko trvalo nem.poistenie.

Ak však skončí NP v čase tehotenstva (obvykle treba preukázať potvrdením od lekára, že si bola toho dna už tehotná, ak ide napr. o nemocenské alebo očr), tak je ochranná lehota vždy až 6 mesiacov, a to aj v prípade ak NP trvalo napr. 2dni.

Ešte tolko, že pri prerušení nem.poistenia napr. z dôvodu čerpania neplat.volna, očr nad 10dní, rodič.dovolenky ... ochranná lehota neplynie.

No a čo je OL? Počas tejto doby ak ti vznikne napr. PN, očr, nastupuješ na materské a splnaš ostatné podmienky (pri materskom je to 270ddní NP), tak máš nárok na dávku nem.poistenia (nemocenské, ošetrovné, materské) aj ked ti už nemocenské poistenie/PP netrvá.

T.j. napr. ked skončí PP na dobu určitú (1rok) skončí 31.12.08 a nie si tehotná a do 11.2.2009 ti vznikne PN, očr, tak máš nárok na dávku nem.poistenia z tohto ukončeného NP. Vypláca ho soc.poistovna od prvého dna. Od zamestnávatela ale potrebuješ potvrdenie o vymeriavacom základe (tuším presne sa volá : potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc.dávku).
Ak by si bola 31.12.08 tehotná, tak ti plynie OL až do 30.6.2009. Ak by si dovtedy nastúpila na MD, tak by si mala nárok na matersské. V ochrannej lehote vzniká nárok na matersé myslím 6týždnov pred pravd.termínom pôrodu a nie už 8 týždnov pred termínom.

bzucinka2
7. aug 2009

ahojte, od 28.4.09 si platim z maxima, teraz sa menil vymeriavaci zaklad, tehu zatial nie som, mala by som si ho po tych 6 mesiacoch zmenit? a az do nastupu na md platit z maxima, kedze sa o babo stale snazime? a potom ak nastupim na MD postupovat ako dalej, treba to niekde nahlasovat a platit dalej z maxima, alebo ako dalej? dakujem za rady 😉

zanzi22
7. aug 2009

gapa velmi pekne ti dakujem,aspon mam v tom uz jasno.u mna je to momentalne dost komplikovane.jeden PP mi skončil,druhý ešte trvá.čiže aj z toho prvého sa mi bude rátať materská,keď som dobre pochopila.a to potvdenie zamestnávateľa o zamestnancovi....to si vypýta aj sociálka,lebo tá pani mi tak vysvetľovala,že im mám poslať žiadosť o materské ako z toho prvého zamestnania a oni si potom vypýtajú tie potvrdenia .
ďakujem ti ešte raz gapa,úžasne to vieš vysvetliť.