Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
30. sep 2010

@tehulka14 - no ved tam by sa jednalo o 10 dni neplatenia iba, ale fakt toto neviem na 100%, a ma ti vziknut nedoplatok, to za to nestoji.Ked budes mat za sebou 270 dni platenia,tak potom uz neplatis pocas PN alebo OCR, to je iste na 100%.

tehulka14
30. sep 2010

ako sa vypočita očr som myslela🙂 jasné ja by som to radšej platila ako mať nedoplatok 🙂

mariro
30. sep 2010

@tehulka14 - no platis zo VZ 1084 €, takze OCR na 10 dni bude okolo 198 € priblizne.

tehulka14
30. sep 2010

no super mna asi porazi o kolko penazi som prišla 😒 ale ked budem s malym doma nemožem ho dat do školky?

mariro
30. sep 2010

@tehulka14 - no to urcite nie, ked budes mat OCR maly musi byt doma 🙂

Treba sa informovat, citat, hladat vypytovat sa,lebo na uradoch ti nepovedia nic.Maju krasnu odpoved ZE NEZNALOST NEOSPRAVEDLNUJE.,ale naco tam potom sedia neviem.
Cest vynimkam samozrejme.

gapa
30. sep 2010

@tehulka14
@mariro
ak ti trvá očr 15dní, tak poberáš ošetrovné len prvých 10dní, tj. neplatíš poistné len za prvých 10dní očr.
Ošetrovné na 1nu očr ku sa vypláca maximálne 10dní, aj ked trvá očr dlhšie. Ak by si mala viac detí a napr. jedno bude choré 3.10.-7.10. (5dní) a druhé bude choré 18.10. -31.10. (14dní), tak máš nárok na dve očr-ky (t.j. vypísanie dvoch dokladov). Soc. poistovna by ti zaplatila za prvú očr ošetrovné 5dní a za druhú, čo trvala 14dní by ti zaplatili len 10dní, t.j. od 28.10. by už očr nebola platená. Takže za oktober by si mala zaplatiť len za 16dní, lebo 31-5-10 = 16dní., tých 15dní si poberala nemocenské dávky, konkrétne ošetrovné.

Ja som najprv platila len za obdobie, ktoré som musela platiť (t.j. nie za dni, kedy som poberala ošetrovné), ale potom sa mi nechcelo stále meniť trvalý príkaz, tak som platila plnú sumu. Ale platím DNP len z minima. Ale zase platím aj dobrov.poistnie v nezam (DPvN), preto nesmiem mať dlh ani 1cent a nesmiem zaplatiť ani o den neskôr. Hlavne preto platím plnú sumu a radšej si dodatočne vyžiadam vrátiť preplatok, lebo niekedy môžu dodatočne opraviť v PC sumu, čo som mala zaplatiť, napr. pôvodne to mohli zle zaokrúhliť a bol by velký problém pri DPvN. Toto obdobie DPvN a predpokladám aj následné by sa mi nerátali do obdobia poistenia v nezam. Pri DNP to nie je také prísne.

mariro
30. sep 2010

@gapa - to poistne pocas OCR sa neplati aj ked nema splnenych 270 dni?Len v tomto nemam jasno, resp. ziadne info.
Dakujem za odpoved. 🙂

zuzla2
30. sep 2010

ahojte...
ja by som sa chcela velmi podakovat gape a aj ostatnym,ktore tu stale davate rady...aj ja som vyuzila dnp...momentalne som na pn a akurat dnes mi prisiel list zo sp,ze mi priznavaju..tak sa velmi tesim 😵 sice len z minima,ale mna aj to tesi,kedze som zadarmo doma...

a este by som sa chcela opytat...v juli som si menila VZ...teda jeden den som sa odhlasila z min.vz a na druhy den sa prihlasila z max.VZ...ako to je keby som isla trebars o mesiac s dcerou na ocr (samo,ze pn uz nebudem)...bude sa to pocitat z minima alebo maxima??? dakujem 😉

tehulka14
30. sep 2010

@mariro spýtam sa na sociálke aj ked nečakám,že mi poradia 🙂 a ešte jedna rada od doktorky si mám pytať aký papier?Velmi pekne dakujem babenky mate zlate srdiečka

gapa
30. sep 2010

@hamilka
prihlás sa od 1.10.2010 z rozdielu max. VZ a tvojho VZ szčo (v súčte môžeš byť poistená najviac z maximálneho VZ)
Potom aj v novom roku plat z DNP v klude tú istú sumu (vznikne ti tam malý preplatok z dôvodu zvýšenie min. odvodov od 1.1.2011 a tiež nemusíš potom sledovať z dôvodu dnp zmeny zase od 1.7.2011), aj ked v prípade, že platíš ako szčo z minima(tak si tuším písala), sa ti povinné poistenie szčo o niečo zvyši (teraz sa už každoročne zvyšuje minimálny VZ od 1.1.2011).

Ak ti budú obe nem.poistenia trvať k nástupu na MD alebo budeš z nich v ochrannej lehote, tak ti vznikne nárok na materské z oboch týchto nem.poistení a v súčte to bude maximum.

mariro
30. sep 2010

@tehulka14 - podla toho co pise @gapa, tak netreba platit to poistne.
Od lekarky si vypytas normalne papier na OCR , ona uz bude vediet aky a tam len vyznacis ze si DNP a zanesies na socialku.

eda28
30. sep 2010

prosim vas o radu, asi som nieco pokaslala. Platim si dnpo z rozdielu a som zamestnana. Teraz som na PN a vychadza mi aj tych 270 dni dnpo, ale pred tromi mesiacmi sa mi znizil plat a ja som si nepreratala alikvotnu ciastku, aku by som mala platit od toho znizenia, ale platila som nadalej rovnako. Myslim to spravne, ze som mala platit viac dnpo ak mam plat nizsi a teda aj odvody su nizsie? Myslite, ze mi nebude vyplacana PN z dnpo ak som to nezvisila? neda sa to nejako dodatocne doplatit? tych 270 dni dnpo mam tak natesno. DAKUJEM

gapa
30. sep 2010

@mariro
podla teraz účinného zákona je jedno, že nemá splnených 270dní, to pri nároku na ošetrovné nik nekontroluje. Za obdobie, za ktoré poberá ošetrovné, nemusí platiť DnP. Za obdobie, za ktoré nepoberá oštrovné (príp. nemocenské, materské, ak by mala nárok. Nepíše napr. o ukončených nem.poisteniach.) platiť musí.

mariro
30. sep 2010

@gapa -ok, tak dakujem 🙂

mariro
30. sep 2010

@eda28 - PN z prace sa bude posudzovat z predosleho roka 2009 ku dnu zacatia PN, takze ti tohtorocna mzda nejako neposkodi PN.
Pn ti bude vyplatena z toho co si platila,nemusis mat strach.
Dodatocne spetne sa neda nic doplacat.

mariro
30. sep 2010

@gapa - este ma zaujima jedna vec, co tu obcas baby napisu,ze si sleduju mzdu a podla vysky hrubeho VZ si platia poistne na DNP.Je to mozne posielat kazdy mesiac inu sumu, ved ked mam na prihlaske napisanu vysku VZ, tak zrejme na urade beru do uvahy to co je na prihlaske a nie co pride na ucet.
Mas nejake info v tejto veci?
Dakujem

tehulka14
30. sep 2010

@gapa A budem sa mi potom aj doba o4r počas ktorej nebudem platit DNP ratat do 270dni??

mariro
30. sep 2010

@tehulka14 - jasneee to sa ti bude ratat ako dni poistenia,teda budu zaratane do 270 dni

eda28
30. sep 2010

@mariro Dakujem za radu, bala som sa ci som to neplatila potom zbytocne. mam z toho hokej

gapa
30. sep 2010

@mariro
ak by si vedela vždy v splatnosti DNP, tj. najneskôr 8meho, aký máš vym.základ pre nem.poistenie zo zamestnania, tak si môžeš vyrátať rozdiel, z ktorého najviac berú pre výpočet DNP. Nevadí, že si prihlásená z maxima. Problém by možno bol, ak by zamestnávatel neposielal výkazy do SP, lebo by nemohli overiť výšku vym.základu a vznikal by ti u nich nedoplatok. Ak by si sa aj sekla v zaokrúhlovaní, tak pri uplatnení nároku na nemocenské dávky je tolerancia 5eur nedoplatku, tj. nejaký cent by nevadil.
Ale v SP v počítačí by mali predpokladám evidované, že máš nedoplatok. Lebo čo viem, tak súbeh DNP a povinných NP a ich vyrovnávanie robila na našej pobočke SP len jedna pani. Neviem, akým spôsobom sa dozvedela o prípade, že dochádza k súbehu. Asi treba takéto veci potom s niekym v SP konzultovať a dohodnúť sa s tou pani, čo robí tieto súbehy. A oni ak majú údaje od zaemstnávatela v systéme, predpokladám môžu zaznačiť resp. znížiť nedoplatok v SP. Neviem si to však predstaviť, že sa to robí aktuálne, skôr spätne, lebo aj zamestnávatel môže opravovať údaje. T.j. je to komplikovanejšie., tiež som mala v súčte (VZ zo zamestnania + VZ prihlásený z DNP viac ako maximum, no platila som z toho, čo som bola prihlásená, až na jednu výnimku pri odhlásení. Som vedela, že mám preplatok, tak som neplatila za posledných pár dní.
Ale napr. moja kolegyna bola povinne poistená szčo a zároven bola zamestnaná s vysokej mzdy (viac ako max. VZ z DNP). Ona sa dohodla v SP, že povinne poistenie szčo bude platiť len tie odvody, ktoré neplatí ako zamestnanec, resp. tie, čo majú vyšší VZ (napr. dôchodkové, garančný fond...)

gapa
30. sep 2010

@tehulka14
áno, DNP trvá aj počas poberania ošetrovného, len sa neplatí. A je podmienka trvania aspon 270dní NP ... a nie podmienka platenia 270dní.

mariro
30. sep 2010

@gapa -tomu rozumiem co pises,len som myslela , ze ako smerodatna je ta prihlaska, kde mam udanu vysku z ktorej platim DNP.A teda ak poslem za niektory mesiac viac, tak akoze oni to budu brat do uvahy????Potom naco su tie prihlasky s VZ?
Lebo ak je niekto zamestnany napr. od roku 2010 a dnp ma tiez od roku 2010, tak v takychto pripadoch som to citala kdesi tuto, ze si sleduju baby VZ a platia kazdy mesiac inu sumu na DNP.
Len toto som nechapala a nevedela ze je to mozne.

tehulka14
30. sep 2010

a ešte baby očr 10 dní sa ráta pracovných či?

mariro
30. sep 2010

@tehulka14 - vsetkych aj soboty aj nedele, sviatky...skratka bez rozdielu....napr. od 1 do 10teho v mesiaci ...a je jedno ci je pracovny den alebo sobota

kisska
30. sep 2010

Ahojte, prave mam pred sebou OCRku a idem ju zajtra odovzdat na SP (dnes je nestrankovy den). Len mi prosim povedzte, ako treba tuto skutocnost oznamit na UPSVaR, ked som na rodicovskej d. ? Staci im prefotena kopia ziadosti o osetrovne, alebo im to staci ustne? Alebo som si mala pytat dve ziadosti od lekarky? dakujem

petkaaa
30. sep 2010

Ahojte, prosim poradte mi. Platim si DNP, doplacam si do maxima. Pani na socialke mala myslim aj sama chaos v tom co je pravda. Tak sa chcem spytat, ked je hruby prijem 570 eur, to je vlastne vymeriavaci zaklad? A potom pri nastupe na matersku, ako je to s davkou? Pani totiz nejakej mamicke predo mnou odusu vysvetlovala ze matersku bude mat teda aj od zamestnavatela aj od SP. Zda sa mi to nejake divne, ved to by mala takmer 900 eur mesacne v jej pripade...nie je to nahodou tak, ze dostava max matersku, a to je tusim nejakych 610 eur?
Prosim poradit, planujeme babo, tak aspon nech viem, co ma caka a na co mam narok. Dakujem velmi pekne. 🙂

gabika7706
30. sep 2010

@kisska nemusis nic nikde oznamovat 😉 Ak niekto tvrdi, ze ano, kde sa o tom pise?

kisska
30. sep 2010

@gabika7706 mala by som vraj aj na UPSVaR aby mi prerusili vyplacanie RP a potom oznamit ukoncenie, aby mi ho znovu priznali. Volala som aj k nam na pobocku UP, ale nikto to tam nedviha 🙄

katka888
30. sep 2010

@kisska
pokial viem, narok na RP nemas len ak si cely mesiac mala iny prijem, ak si napr PN 2 tyzdne, narok na RP mas v plnej vyske za cely mesiac

kisska
30. sep 2010

@katka888 viem, prave preto by som vraj mala dokladovat ako dlho PNka (pre mna teraz OCRka) trva. Ci?