• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Dobrovoľné nemocenské poistenie

6. júna 2017 

@standa82 no ja som bola pred otehotnenim nezamestnana a teda ked som sa dozvedela, ze som v 6 tyzdni tehotenstva tak som sa bola tu informovat o nemocensko a na socialke mi vyratali, ze mi to vsetko do porodu vyda aj 270 dni poistenia a budem splnat aj 26 tyzdnov vkuse kedy musim byt nemocensky poistena. Teda mi odporucili si to platit z maxima. Uz som sa zlakla, ze to platim a nic z toho nebude. A je pravda, ze ako slobodna mamicka, nakolko sa s partnerom neplanujeme este zobrat budem dostavat tu matersku 10 mesiacov? Ina je to riadna spinavost co teraz ta nasa dokonala vlada spravila, sa cudujem, ze kto bol volit toho Sulika a Radicovu!!!!!!!
1. okt 2010 o 09:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@nikaivka - po skonceni materskej , ked uz budes na rodicaku daj aspon za par dni platbu z maxima a potom sprav zmenu na minimum a davky z DNP ci uz PN alebo OCR budes mat z maxima a platit budes minimum.
1. okt 2010 o 09:12  •  4 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katarina104 tak mi daj prosim ta link, velmi rada sa pridam lebo co dnesna vlada vyprodukovala nema obdobu!!!! Trebalo by ich zhodit z kresiel a poslat ich manualne praovat za minimalne peniaze a este aby zivili rodinu, nie sediet za stolom a pozierat jednohubky!!!!!
1. okt 2010 o 09:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@iwusa14 ...pokiaľ ti dni nevyjdu, dostaneš materskú z minima, pokiaľ to bude OK, budeš ju mať z max, ako si platíš. To neviem, ako je to keď je slobodná mamička :unamused:
1. okt 2010 o 09:16  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@standa82 ja som si to tiez ratala mam z roku 2009 150 platene nemocenske este z roboty kde som robila. A uz od maja si platim nemocenske z maxima a tiez mi to presne vyda, ze budem 26 tyzdnov poistena nemocensky v kuse do nastupu na matersku 6 tyzdnov pred porodom a uz vtedy si vraj mozem zacat cerpat tie peniaze a nemusim platit nemoceske. Teda by mi to malo klapnut pokial neporodim predcasne,ze?
1. okt 2010 o 09:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@iwusa14 - ano malo by ti to vyjst a dostanes max. matersku :wink: a ako slobodna mamicka poberas matersku po dobu 37 tyzdnov
1. okt 2010 o 09:35  •  4 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
1. okt 2010 o 09:37  •  4 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte zaujomala by ma zmena VZ, ako to vlastne je ak sa napr. prihlasim na DNP 1.10.2010
ak podla
§ 142 odst. 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov dobrovolne nemocensky poistená osoba, dobrovolne dôchodkovo poistená osoba a dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou.
by som mohla menit VZ od 1.4.2011 ?
pani na socialke mi tvrdila ze az od 1.5.2011, nakolko oni menia vzdy k prvemu...a 6 mesiacov uplynie uplynutím 31.3.2011 - posledný den 6 - tich mesiacov.
1. okt 2010 o 09:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa dakujem, dam na tvoju radu :wink: aspon usetrim cestu...
1. okt 2010 o 10:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mariro Dakujem, super si ma upokojili lebo uz som bola nervozna aj babo sa mi v brusku zacalo prevalovat a buchotat :grinning:.
1. okt 2010 o 10:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@iwusa14 - klidecek dievcatko, vsetko bude ok... a ziadny stres, bejbinak potrebuje kludnu a usmiatu maminku :wink:
1. okt 2010 o 10:16  •  4 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@iwusa14 http://www.pieskovisko.sk/strajk/ - tu si mozes vytlacit peticiu podla pokynov a zbierat podpisy
tu podporit elektronicky, reps link poslat znamym. - http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=499573
peticiu je mozne podpisat len raz - bud papierovu, alebo elektronicku
1. okt 2010 o 10:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katka888 a mariro - kocky dakujem, tak ja do tej kategorie vôbec nespadam kedze mam hruby prijem vyssi, no nevadi, tak budem brat normalnu matersku a ked budem PN bude ma musiet zivit manzelik, hihi :grinning: :grinning: vdaka za odpovede, pekny dnik
1. okt 2010 o 10:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Baby ak si platzim najvyššie DNP a po splneni 270 pojdem na PN kvoli rizikovemu tehu vyrataju mi aj najvyššiu matersku aj ked som poberala PN a neplatila už v tom obdobi maximum?Dik
1. okt 2010 o 10:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
1. okt 2010 o 10:20  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@standa82 moc moc ďakujem pekný víkend :slight_smile:
1. okt 2010 o 10:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katka888 Uz som sa podpisala, aj sestra aj moja mamina aj moj partner a tiez sestrin muz.
1. okt 2010 o 10:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jejo
skus si to preratat na vyuzitie DNP na osetrovne, ak by nebodaj, naozaj nebodaj boli deticky chore. mozes byt s nimi na osetrvnom 10 dni v mesiaci, ak mas DNP , mas narok na osetrovne a zaroven v ten mesiac aj na RP. ak by si planovala dalsie babo, DNP mozes vyuzit na rizikove PN. pocas materskej DNP neplatis, ale ten cas, sa ti rata. je to naozaj uz ale na zvazeni, ci predpokladas, zeby si to v buducnosti vyuzila.
1. okt 2010 o 10:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@iwusa14
:slight_smile: sikulka, a kludne mozes ten link na elektron peticiu aj poslat znamym,ja som to poslala mailom znamym, a zavesila si to na FB :wink:
1. okt 2010 o 10:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@penelope10
ak si poistená od 1.10. (t.j. nie od 2.10. alebo neskôr), tak môžeš podať zmenu VZ v marci a bude účinný od 1.4.2011. Ak by si to doniesla na SP až 1.4., tak by bol účinný od 1.5.2010.
Tiež ak by si sa prihlásila od 2.10.2010, tak by si mohla meniť najskôr od 1.5.2010, lebo plné mesiace sú až 11/2010-4/2011.

Podla mna nevadí, že si doniesla prihlášku na SP 1.10.2010 a zmenu prinesieš napr. 31.3.2010, kedy ešte 6mesiacov neuplynulo. Ale na toto by som napísala dotaz na SP pre istotu, aby som to mala na papiery. Podla mna ide o účinnosť zmeny (t.j. odkedy ti platí vyšší VZ) a nie o to, kedy podanie zmeny fyzicky donesieš na SP.

Ale na stánkach SP to majú myslím tiež dosť nezrozumitelne napísané, takže ak napíšeš dotaz, tak nas prosím oboznám.
Tu sa dajú dať dotazy (úplne dole)
http://www.socpoist.sk/546/1362s
1. okt 2010 o 10:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katka888 Uz sa stalo, uz to mam aj na facebooku a posielam mailiky :grinning: :wink:
1. okt 2010 o 10:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
takto je to na stránkach SP:

Platenie poistného dobrovoľne poistenou osobou
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

Dobrovoľne poistená osoba platí poistné z ňou určeného vymeriavacieho základu alebo z ňou zmeneného vymeriavacieho základu po dobu najmenej šiestich mesiacov. Najskôr po uplynutí šiestich mesiacov platenia poistného z ňou určeného alebo z ňou zmeneného vymeriavacieho základu môže začať platiť poistné zo zmeneného vymeriavacieho základu za predpokladu, že túto zmenu vymeriavacieho základu písomne oznámi Sociálnej poisťovni, pričom zo zmeneného vymeriavacieho základu začne platiť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom zmenu vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

Plynutie šiestich mesiacov na účely platenia poistného zo zmeneného vymeriavacieho základu sa počíta

v prípade prvej zmeny vymeriavacieho základu odo dňa vzniku dobrovoľného poistenia a určenia sumy vymeriavacieho základu,
v prípade druhej a ďalšej zmeny vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca, za ktorý platí poistné z ňou zmeneného vymeriavacieho základu.

skopírované zo stránok SP, vid aj príklady sú tuto:
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-poistencov--platitelov-a-odvadzatelov-poistneho-na-socialne-poistenie-v-suvislosti-s-legislativnymi-zmenami-ucinnymi-od-1-januara-2009/1755s21581c?

Je tam napísané, že najskôr môže začať PLATIť zo zmeneného VZ po uplynutí aspon 6tich mesiacov. Plynutie je vysvetlené a ak chcem platiť, môžem dať zmenu aj skôr ako uplynie 6mesicov, lebo platenie vychádza už po uplynutí 6ich mesiacov.
1. okt 2010 o 10:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mariro ahoj, pokial si platis DNP este len od aprila, mozno budes mat este necelych 26 tyzdnov trvania poistenia, tak v tom pripade ti budu vypocitavat OCR len z minimalnej mzdy a nie z tvojho maximalneho VZ. Odporucam ti poriadne si prepocitat, ako dlho ti trva poistenie a OCR si dat vypisat az od 1. dna po uplynuti 26 tyzdnov trvania DNP. Pocas OCR nemusis platit poistenie, pokojne si tretinu zo sumy, ktoru platis, odrataj.
1. okt 2010 o 12:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@meduliacik - to si asi niekomu inemu chcela napisat ... :slight_smile:
1. okt 2010 o 12:20  •  4 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mariro :slight_smile: ano, prave som na to prisla
1. okt 2010 o 12:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@meduliacik @tehulka14 to mala byt asi
1. okt 2010 o 12:23  •  4 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mariro tak dnes som sa bola spytovať na ten nedoplatok v SP , tak pani mi povedala že mam preplatok 17eur čo ma potešilo a pevne verím že to v tom PC dobre videla:slight_smile: lebo nebola veľmi ochotná. No a strašne sa čudovala prečo sa chcem dnes prihlásiť z maxima keď len včera som sa odhlásila :unamused:
1. okt 2010 o 13:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bendy - no tak podla nej si teda ok...daj si vyplatit ten preplatok a tym budes kryta a budes vediet ci sa tam nieco objavi nove alebo nie.Ked tvrdis ze by mal byt nedoplatok,resp. pani nepozerala dokladne do pc.
A inak ,jasne ze sa cuduje, ved oni nevedia polovicu toho co mi tu na fore,co sa oplati a co nie.Tak nech sa cuduje dalej.Ty sa len tes ze mas vsetko na poriadku a ze si teraz prihlasena z maxima. :grinning:
1. okt 2010 o 13:17  •  4 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, tak ja som bola dnes na SP sa pýtať na OČR-ku na dieťa aj keď som na RD a až dnes som sa zaregistrovala na DNP, aj som to zaplatila 14e. dala som si z min.vymer.základu, takže keď malý ochorie tak nebudeme doma"zadarmo".To sa dá naozaj čerpať už od 1. dňa poistenia, ALE POZOR- od nového roka sa chystajú veľké zmeny aj vyplácania takejto OČR-ky, vraj by to malo byť až po uplynutí 270 dní poistenia, tak ako aj PN a materské
1. okt 2010 o 13:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte...tak ako sa snazim, tak sa snazim mam v tom totala chaos teraz :D Uz pred casom som mala jasno, ale uz je to prec :pensive:
Ja som teraz na RD, ale som nezamestanana /prac. pomer sme rozviazali v den skoncenia MD/ buduci rok planujeme druhe babatko, a mam v plane zacat si platit DNP, mam zacat uz teraz? bude to mat nejaky vyznam pri napr OCR ako som uz vyssie niekde citala? Dakujem za rady :slight_smile: pekny den
Rada by som sa dozvedela co najviac, lebo s tetami v SP treba mat trpezlivost a dobre argumenty v zalohe :grinning:
1. okt 2010 o 13:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok