Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bendy
1. okt 2010

@mariro dakujem velmi pekne. No a ten preplatok to si mam napísat žiadosť o vyplatenie, alebo ako sa postupuje? A v pripade ze by sa tetuska, zmylila a bude tam najaky ten nedoplatok, myslis si ked ho hned uhradim budeme mat nárok na dávky vyplývajúce z poistenia?

mariro
1. okt 2010

@bendy - presne tak som to myslela, ze ak tam cosi je posramotene tak to vyjde navrch, da sa to vraj aj telefonicky ale skus tam zavolat ,lebo kazda socka ma svoje maniere.A co ti tetula povie a ked tak napis ziadost.
Segre zaslali preplatok na ucet na zaklade iba telefonu.treba skusit.Ale cim skor.
A hlavne ten preplatok akoze co mas za ake je obdobie..to ti mala teta povedat.Ci sa pozerala dost hlboko aby nasla ten nedoplatok.Skus to vyzistit.

kosska3003
1. okt 2010

@katka888 dakujem este jedna otazka potom ked nastupim na matersku tak si to musim aj dalej platit co si to mozem zrusit diky

katka888
1. okt 2010

@kosska3003
pocas materskej , nie rodicovskjej dnp neplatis, ale cas sa ti rata. potom zvazis co a ako, a ake budu zakony

katka888
1. okt 2010

@macka23
ak si zacnes platit teraz, este stale plati, ze uz hned vies ist na osetrovne s dietatom. po novom asi ude treba splnit podmienku 270 dni ako je to pri materskej a nemocenskej. dalej, ak by si si teraz platila, po 270 dnoch vies vyuzit a ist napriklad na PN ako tehotna.
zase to aj zavisi od toho, kedy chcete ma t druhe babatko... musis si rozmysliet, kolko ta bude stat mesacne platenie a ako to vyuzijes

katarina104
1. okt 2010

ahoj tie dámy na našej sociálke, sú veľmi milé, ale neradia dobre, to je ten problém s nimi.napr. mi vravela, že pred materskou sa mám prísť odhlásiť a potom mi vrátia preplatok, no uvážte, buď to robia takticky, alebo tomu nerozumejú. A keď som sa bola odhlásiť a nanovo prihlásiť, tak mi povedala, že zo dňa na deň to nejde a tak ma prihlásila až od nového mesiaca. 😝

kosska3003
1. okt 2010

@katka888 no hej a ked prejdem z materskej na rodicovsky a nebudem chciet platit tak nemusim a musim ist na socialku potom ked nebudem chciet uz platit

katka888
1. okt 2010

@kosska3003
ano, musis dat odhlasku

kosska3003
1. okt 2010

@katka888 tak diky v pondelok pojdem na socialku hadam sa nahlasit diky za rady

vikiz
2. okt 2010

neviete mi niektora poradit ako to je s tou OCR? mozem ju poberat aj ked som nezamestana ale platim si DNP? a ci sa to da vybavit spatne. mala ide uz v podelok do skolky, bola tyzden vypisana a mna az teraz napadlo, ze som to DNP mohla vyuzit, aspon myslim. poradte prosim , diki

meduliacik
2. okt 2010

@vikiz Ahoj, ked si platis DNP, mozes OCR samozrejme poberat aj ako nezamestnana. Spatne sa to uz vybavit neda-zaciatok aj ukoncenie OCR-ky musis totiz do poistovne dorucit najneskor do 3 dni. Vsade vsak zuria virusy-a v skolke zvlast , tak sa tvoja mala mozno v skolke velmi neohreje-aspon moj maly vydrzal len 4 dni po predchadzajucej OCR 😠

k.a.t.k.a.
2. okt 2010

ahojte, tak som sa prihlasila na DNP ale postou ... tak teraz mam cakat na vyrozumenie, kde mi pridelia nejake registracne cislo alebo ako a kedy treba uhradit prvu platbu? co uvediem ako VS? svoje rodne cislo? dakujem

vikiz
2. okt 2010

@meduliacik
diki, a to mas priamo info zo socialky? akurat som nagooglila na porade na taky prispevok, kde sam pan vtedy este nie minister Mihal povedal, ze v zakone nie je nikde stanovena lehota odovzdania OCR, vraj staci aj po. No neviem, on toho narozpraval pred volbamy viacej, asi napisem rovno socialke, no mas pravdu ona sa tam dlho nezohreje. akurat si neviem predstavit, ze to mam akoze s chorym dietatom, prevazne v horuckach, sa trajdat este aj na socialku? trocha nezodpovedne.

meduliacik
2. okt 2010

@vikiz Myslim, ze na tom papieri na OCR som to vycitala-ze do 3 dni dorucit. Ale ved, ked ti ju lekarka bude este ochotna vypisat, tak ju tam v pondelok mozes hodit spolu- rovno aj zaciatok aj koniec a povedat, ze si sa nemohla pohnut od choreho dietata,lebo si s nim bola sama, tak preto az teraz. Inac, je to o nicom, mat povinnost behat po uradoch a mat chore dieta-u nas preto roznasa OCRky manzel, ale raz som aj postou poslala.

vikiz
2. okt 2010

@meduliacik
a to nemusim ist osobne? moze zobrat moju OCR aj druh, alebo mama? Mala uz nie je vypisana ,akurat ja som sa az teraz prebrala, ze ved halo ja si platim DNP. Sa tak sustredim na tie zmeny ohladom RP a materskej , ze zabudam na ostatne veci.

meduliacik
2. okt 2010

@vikiz Moze ten papier odniest hocikto, oni len kontroluju, ci je na nom vyplnene vsetko, co ma byt-aj zadna strana, hlavne podpis. Tej marodky je skoda, ale co uz. Inac, nabuduce si nechaj malu vypisat na 10 dni(kalendarnych, nie pracovnych)-tolko totiz preplacaju a malej nezaskodi, aj keby uz bola zdrava, sa este 3 dni zotavit pred nastupom do kolektivu.

vikiz
2. okt 2010

@meduliacik
no ono paradox je na tom, ze ona bola vypisana presne desat dni, len ja som ju nechla este do konca tyzdna doma, nech nazbiera po chorobe sily . vzdy to tak robim, viem ze v skolke je kopec chorych deti. no nic nabuduce budem vediet a vyuzijem vsetko co sa da, len nech mi to potom zase nevplyvni nejak matersku. o tom nieco nevies?

meduliacik
2. okt 2010

@vikiz Aj ja to tak robim-10 dni syn maroduje a par dni este ho mam doma na doliecenie. Ja som len myslela, ze ste boli doma len 7 dni. Inac, na pripadnu buducu matersku to nema ziaden vplyv-akurat pocas cerpania nemocenskych davok( je jedno, ci to je tvoja PN, alebo OCR na dieta) nemusis platit poistne na DNP, takze mas za ten mesiac, co si napr. na OCR o tretinu "lacnejsiu" poistku. Na vypocet materskej ma vplyv akurat tvoj vymeriavaci zaklad, z ktoreho platis.

nikaivka
2. okt 2010

Dievčatá poprosím vás o radu, ak mi viete poradiť. 😉

Teraz v októbri, konkrétne 11.10. mi uplynie 270-ty deň, čo si platím DNP z najvyššieho vym. základu. Na materskú nastupujem 21.11.2010 Chcem poprosiť gyndoša, aby ma vypísal na PN od 12.10.2010 Moja otázka znie: Priznajú mi PN z najvyššieho vym. základu, keď vlastne teraz v októbri zaplatím DNP za mesiac september a čo s tými 11-timi dňami v októbri? Ďalšia platba by bola až v novembri za tých 11 dní v v mesiaci október. Alebo mám tých 11 dní ( októbrových) vyplatiť už v tejto platbe za september? Dúfam, že som to nedokomolila. Ďakujem za každú radu.

meduliacik
2. okt 2010

@nikaivka Zaplat to naraz a mas pokoj. Nejaka ciastka sa ku dnu naroku na nemocensku davku sice toleruje, ale asi len 5 eur. Na druhej strane, kym ti pride rozhodnutie o priznani materskej davky a kym dojde aj k jej vyplateniu, tak to budes uz aj mat vyplatene...Alebo, ked pojdes odniest papier s PNkou do poistovne, tak sa rovno spytaj, kolko mas doplatit za oktober a vyplatis to rovno v pokladni.

katarina104
2. okt 2010

ahoj podporte štrajk mamičiek podpíšte elektronickú formu.link: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=499573

martinak31
2. okt 2010

Ahojte kočky, vie mi niekto poradiť, že keď som so synom na OČRke či ma môžu prísť skontrolovať zo soc. poisťovňe?

nikaivka
2. okt 2010

@meduliacik Ďakujem krásne. Prajem pekný večer. 😉

katuska26
3. okt 2010

@martinak31 očr nekontrolujú 🙂

jeinabe
3. okt 2010

Ahojte baby, chcela by som sa s vami poradit........DNP som si platila 10 mesiacov, od augusta som na PN a od 13.10. prechadzam na matersku dovolenku.....kazdy mesiac som platila 22 eur......chcem sa opytat, ci teraz mozem normalne to prestat platit, alebo to musim ist nahlasit na socialnu poistovnu? Co dalej? Dakujem.....

standa82
3. okt 2010

@jeinabe ...len prestaň platiť.

kisska
3. okt 2010

babule otazka (viem, ze tema je o DNP, ale rozoberame teraz OCRku): ako je to s OCRkami pre maminy, kt. su na RD a trva im PP (dnp si neplatia)? NP im pocas RD tiez trva, takze by tiez mali mat rovnaky narok na OCRku, ak maju chore dieta? Aky VZ sa berie do uvahy, ak su na RD viac ako 1 rok? Pravdepodobny? A Ziadost musi potvrdit zamestnavatel, ze? Poradila som kamoske a ona je z toho taka vykolajena, ze je schopna nechat to plavat 😅 ... tak dufam, ze som jej poradila dobre 😕

mima595
3. okt 2010

@kisska - oni v tom pripade narok na oCR nemaju.. ak im trva pocas RP PP, tak sa im nemocenske poistenie prerusuje, takže pocas rodicaku nemožes cerpat OCr zo zamestnania, ani PN...

iba v pripade, že je zena na rodicaku, trva jej PP, a znova otehotnie, tak sa jej obdobie rodicaku rata ako nemocensky poistene... sluzi to vsak len pre uznanie naroku na materske

amaryllis
3. okt 2010

Ahojte 🙂 Chcela by som sa opýtať, či mi budete vedieť niektorá poradiť, kedže na socpoist sa nedá dovolať... Plánujem sa tento týždeň prihlásiť na DNP. Zároveň s manželom rozmýšlame, že by sme začali pracovať na druhom bábätku. Aj keď je malá šanca, že sa to podarí hneď, no ak by sa náhodou podarilo, TP by som mala 10 júla, čo by bol 278 deň platenia nemocenského. Na materskú mám nárok 6 týždňov vopred. Vyplatili by mi ju vopred, aj keby som ešte nespĺňala tých 270 dní, alebo musíme počkať, kým mi bude vychádzať 270 dní do nástupu na matersku? Ďakujem za odpoveď.

leishmania
3. okt 2010

@amaryllis cau luci 😉 mne tiez nevyjde 270 dni do nastupu na matersku, ale do porodu by malo, ako mam ja informacie oni to potom zacnu vyplacat az ked doplatis tych 270 dni, cize budes uz na materskej ale zacnu ti to vyplacat az po splneni tych 270 dni